Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Am nevoie de sfaturi la 2 probleme cu Stefan. De fapt cred ca sunt 3, dar o sa le expun separat.

Una ar fi ca de vreo saptamana ii miros f urat partzurile. Este normal?
Eu nu am schimbat nimic in alimentatie. El este insa mai constipat, nu a iesit 5 zile intregi, am pus supozitor, si de atunci a mai iesit o data sambata.

A doua problema: somnul. Adoarme f greu si f tarziu seara. De regula, in jur de 12-1 reusesc sa il adorm (baia o facem la 9). In tot intervalul asta stau cu el la san, caci nu adoarme altfel. Dimineata se trezeste in jur de 10, deci doarme cam 9 ore peste noapte - ceea ce cred ca este normal, uitandu-ma si la cat dorm bebeii vostri. Peste zi, doarme cam 3 ore in reprize.
M-am gandit ca o solutie ca sa il adorm mai devreme ar fi sa ii decalez programul. As incepe sa il trezesc cu 15 minute mai devreme cateva zile, la 10 fara un sfert, apoi peste o sapt la 9 jumate si tot asa.
Credeti ca ar merge? Efectiv nu stiu ce sa mai fac, sunt seri cand devin disperata.
Recunosc totusi ca si eu, si Razvan, preferam sa stam tarziu in noapte si sa dormim mult dimineata.

A treia problema o expun maine


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ah, am uitat sa spun. Adra, vrem sa vedem poze cu Eva si cadoul!


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Miha nu te descuraja si nu te gandi ca nu ai sa poti duce sanii, tu stii cat te mult te incarca psihic o iesire? Eu de exemplu in fiecare vineri ma duc la coafor, eu nu ma spal pe par acasa , tocmai ca sa pot iesi si eu pt sufletul meu. Apoi sambata , dar nu chiar in fiecare sambata, ma duc in mall-uri si mai cumpar cate ceva pt mine sau doar ma uit. Deci cate 3-4 ore ies singura si ma simt minunaaaattttt
Va recomand la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, doarme prea putin peste zi si d+aia aveti circ seara. Un copil odihnit, nu este supraexcitat si adoarme mai usor. Mi-a luat ceva timp sa ma prind de paradoxul asta, la primul bebe. Sotul meu si acum rade cand ii spun ca Filip e prea obosit ca sa adoarma.

MihaH, eu am pus gem de prune, n-am fost prea incantata sa gasesc gemul ala in tort. De obicei pun nuca, dar nah, m-am luat dupa reteta.

N-am facut prea multe poze, in primul rand ca am un blitz prost, de aparat ieftin (la aparat mai scump) si apoi Eva n-a dormit ieri la pranz. Combinatia nesomn+zi cu emotii=seara urlatoare+parinti cu nervi distrusi asa ca a mers devreme la culcare. Dar am pus una pe blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Florina, subscriu la ce a zis Adra. Eu m-am prins la al doilea copil de faza asta . Ii inteleg mai bine nevoile lui Matei decat ale Mariei (vb. de cand era ea mica). Ca sa nu mai ajungem la crizele alea de oboseala doarme la mine in brate peste zi. Si ai mei copii dorm tarziu vara, spre ex. Au programul exact ca al nostru, "stingerea" se da in toata casa in functie de ora la care mergem noi la somn, adultii.

Am intrat de dimineata si vad ca nici acum n-am primit niciun raspuns de la tipa care vinde baby carrier-ul, asa ca, sa vedem daca mai intru in posesia lui sau nu.

Adra imi pare rau ca seara s-a terminat prost.

La multi ani Dani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Adra imi vine sa pap falculete Evei, e deja o domnisorica, se vede.
Si voi sunteti cu roz-ul? De pe ce site ai luat microfonul?
Vecina ta a fost o draguta, pe sotul meu l-au facut vecinii inconstient cand l-au vazut pe Matei in sling, ca-i distruge coloana, etc.
Si pe strada toti intorceau capul sa vada minunea. Deci, nu conteaza cat de mic, mare e orasul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Raspund si eu inainte dew culcare:


La multi ani pt Eva si DaNI. sA TRAITI MARI si sanatosi


Florina, ce ii dai LP sau LM??? daca e matern, are gaze provocate de ce papi tu. incearca sa iti schimbi ceva in alimentatie, poate mai multe lichide... . Cu a doua prob le dau dreptate 100% fetelor. Cu cat iti e copilul mai odihnit cu atat va dormi mai bine...faza cu " daca nu doarme mult ziua va dormi noaptea ca e obosit"...e dor un mit.


Miha, hahaha...n-amn vrut. Na si ca venii vorba de jucarii, la Ana am avut asa ceva:
www.amazon.com/Fisher-Price-K6070-Rainforest-Jumperoo/dp/B000I2UJ0Q/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1321336826&sr=8-1" target="_blank">http://www.amazon.com/Fisher-Price-K6070-Rainforest-Jumperoo/dp/B000I2UJ0Q/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1321336826&sr=8-1


sincer...a fost ce mai buna investitie cu Ana...ii placea de numa]. L-am folosit de la 5 luni jumate pana pe la 10 luni... caut filmulet. Ne prapadeam de ras ce facea in jumper si cum sarea, chiuia de bucurie. Din pacate, in Romania este ffff scump, dublu daca nu chair triplu fata de pretul de aici.


Va pup si o zi frumoasa sa aveti


va dau eu calda!


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Carmen, nu s-a terminat prost seara, ca a reusit sa adoarma devreme, pana-n 9, ceea ce e devreme la ea.

In Giurgiu n-am mai vazut pe nimeni cu wrap/sling, doar o tipa cu un sling acum un an si toate bonele alea din parc susoteau de mama focului

Chitara si microfonul sunt luate de pe best kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Eu in Tm n-am vazut pe nimeni cu wrap, sling, etc.

Lisssa, Miha si restul fetelor plecate din tara va invidiez maxim pentru multitudinea de jucarii pe care le puteti achizitiona la preturi bune si nu neaparat doar asta, aici nici macar nu le gesesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_d spune:

buna dimineata.
Noi tot fara apa.Sunt un pachet de nervi...este inuman.Astazi cred ca va veni si televiziunea.
D e agitat...ma simte pe mine....sau dintii....sau nu stiu
Adra, ma bucur ca i-a placut Evei cadoul.
Laura, la multi ani pt Dani, multa sanatate.
Miha, e un chec...500g smantana, 500 g faina, 4 oua, un praf de sare, 200 g zahar, esenta de rom, un plic de praf de copt, zahar vanilat.eu am mai taiat din faina si am pus nuca de cocos.Bati albusurile spuma cu zahar.Separat freci galbenusurile cu sarea.Incorporezi faina "in ploaie" in albusuri si apoi restul ingredientelor.Apoi dai la cuptor pentru 30-40 de min la 190 de grade.
Revin mai tarziu, merg sa vad ce fac cu apa.

Mergi la inceput