Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***363***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

FLORIC
Eeei, aici ce poveste lunga...
Va zic drept ca la inceput nu o remarcasem pe Floric; vazusem si niste poze de-ale ei puse pe albumul comun (poze de-alea in tinuta de casa, ba chiar si batic prin cap, parca:))la care m-am uitat fugitiv si am pus stampila:"o tanti cam shleampata! Si ce nick-name e asta, floric?! Parca ai zice shoric!"
No, dar nu stiu in cata vreme am inceput sa o indragesc si sa o simpatizez foarte mult!! Intai i-am remarcat bunatatea pura, faptul ca e tare sufletista. Apoi m-a izbit brusc umorul ala hatru, mai "Ion Creanga style", uneori ma apuca un ras nebun citind-o:))) Muuult mai tarziu am vazut niste poze cu o ALTA Floric, nu era deloc stearsa, dimpotriva, era o femeie tanara, cu trasaturi foarte frumoase...nu o tanti cum crezusem
Mno...Floric este o persoana conservatoare...prin traditie, ca sa zic asa, prin moshtenire. Dar in acelasi timp e genul care "prinde repede", dar nu ia de-a gata tot ce i se ofera ci doar ce simte ca i se potriveste. Eu, cu firea mea apucata si moralizatoare, ii mai zic cate una, asa, direct ("Floric, nu mai certa copchilu' ca nu spune cand se kk!":))) fiindca stiu ca ea nu e o mimoza, nu se supara, cand considera ca o critica e indreptatita si-o asuma, cand nu, nu, da' fara resentimente. Sigur ca Floric poate sa para...nu stiu, demodata sau prea inchistata in niste prejudecati inclusiv vestimentare (vezi Rareshucul si costumele de "om mare" despre care i-au zis cateva tufete) dar e pe de o parte din cauza zonei, asta clar isi pune amprenta, vrei-nu vrei (imi amintesc ca si saraca maica-mea, care zau ca se cizelase pana aproape ajunsese la avantgardism:))) visa pentru Phiphi o perna de-aia "traditionala" pentru botez, alba, apretata, cu dantelutze...noroc ca si-a dat seama ca asta i se trage de la "traditiile din familie") pe de alta parte din cauza firii, pe Floric nu o scoti cu una cu doua dintr-ale ei caci ea are anumite valori si e puternic atashata de ele. Si printre valorile ei eu le vad, nu neaparat in ordinea importantei care o au pe Floric, pe urmatoarele: familia, credintza, traditia si Binele pe care isi doreste sa-l faca atat cat ii sta in puteri, Floric cred ca este genul de om care nu ar putea dori raul nimanui, nici la suparare.
Concluzie: Floric e o tufata pe cinste!! N-o fi pe aceeasi lungime de unda cu mine mereu in ceea ce priveste "parentingul"/vestimentatia/alimentatia etc...dar imi e deosebit de draga si o apreciez foarte mult!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Salut!

Nu pot sa cred ca am uitat sa-i urez Elei numai bine, si noroc, si tarie sufleteasca , si doar m-am gandit constant la ea in ultima sapt (bine, ora la care am terminat eu azinoapte sa va citesc si-a spus cuvantul)! Ela, tin pumnii sa fie cat mai usor pentru toti!

Si m-am si adresat Olishkai, dar tot am uitat sa ma si aici, asa cum am facut in realitate, cand am citit de faza cu David si reteaua! Si eu sunt pro tehnologie la orice varsta, si nu ma incanta gadgeturile in sine, ci utilitatea lor ca unelte.
Si mai cred ca ai fi rapitoare, Oli, cu parul scurt! Bine, eu am o slabiciune pt frezele mini .

http://www.lucamic.blogspot.com/

Edit: Sanatate bolnaviorilor mici si mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

N-am mai fost la locul de joaca pentru era soare afara, chiar daca erau doar vreo 5, 6 grade. A fost frumos; in parc am hranit o pisisca si apoi ne-am plimbat pe pietonal. La centrul de joaca vom merge diseara cind vom alege si cadoul pentru verishorul Mark.

Acum tocmai am scos faimoasa deja pizza congelata si o savurez in pat; apoi...ma culc


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Olga, mie imi place la nebunie parul tau lung si matasos dar sunt convinsa ca o sa-ti stea ff bine si cu le mai scurt, merita sa incerci

Si pe mine ma batea gandul sa ma tund scurt darrrr inca nu m-am decis cand


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

A propos de mall-ul nostru, Olga mai tii minte cand ne lamurea soacra-ta ca e Zara in mall ? mi-am amintit faza si m-a pufnit rasul ....

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Monica, tare rau imi pare sa "aud" ca Ingi' e betegutz; sper sa fie o forma "usoara" care sa nu va dea batai de cap; io nu stiu exact ce program are Marius (in sensul de cit e de flexibil) la job; cum va organizati cind Chiti e bolnavior? Tot tu stai cu el?

***

Olga, in general, mie nu-mi place parul lung dar al tau e foarte frumos; eu votez, totusi, "pro-tundere" pentru ca sigur iti va sta bine iar, daca nu-ti place, procesul nu e ireversibil! De abia astept sa-ti vad noul look. Sanatate!

***

Ilinca, daca ar fi sa te povatzuiesc dupa unica mea experienta cu "'bolnavitul" de la gradi', ti-as spune sa nu o duci pina nu e 100% sanatoasa DAR stiu ca daca toata lumea ar face asa, in sezonul asta, gradinitele ar fi goale iar mamicile ar ramine jobless


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Novus, la ce freza te-ai gindit pentru tine? Nu de alta dar si eu sint satula de a mea si poate imi dai vreo idee.

PS. Sa stii ca de abia astept sa devin si io bogata...in perle, ca tine!


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Novus, la ce freza te-ai gindit pentru tine? Nu de alta dar si eu sint satula de a mea si poate imi dai vreo idee.

PS. Sa stii ca de abia astept sa devin si io bogata...in perle, ca tine!


Mama lui Ian.

"You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis



Pai mie imi place tare freaza aia ''bob'' de orez parca , mai scurt in spate si apoi in fata mai lung, am vazut mai multe variante si tare-mi plac doar ca la parul meu cret nu stiu cat se preteaza
Iti doresc sa fii milionara rapid

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

MONNVAS:
Eeei, nici pe ea n-am avut-o la inimioara chiar la inceput, sa va zic de ce: tot vorbea despre ea in termeni autocritici de genul "elefant/elefantitza/dop" si alte cele...si ma uit io la pozele ei de pe picassa si ce-mi vazura ochii: o gagica nesuferit de tanara si frumushica, un ten perfect, ochi stralucitori...nimic din mutra aia buhaita de bortzonela cu care au unele (respectiv io!!!) ghinionul sa se pricopseasca! Si m-am gandit:"ahaaa, asta se-alinta ca sa iasa in evidentza ce bine-arata ea pe langa altele, mai batrane si mai grasane ca mine!"
Bine-nteles ca repede am remarcat ca fatuca asta frumusheaua e isteatza foc, culta, apriga-n verb, logica pana-n plasele, informata in mai orice domeniu, ce mai..."o bazata"! E altruista, sincera, ti se lipeste usor de suflet. Imi place ca e ingenioasa, are o minte ultra-ascutzita, e descurcareata, are un dar aparte de a gasi solutii bune, e o luptatoare, e intuitiva, are o minte limpede (desi atat de complexa;), imbina in cel mai fericit mod "ratiunea cu simtirea". Este mereu gata "sa faca fatza provocarii", ca sa folosesc un cliseu. Este si nebunatica si cumintzica, este un melanj de maturitate si dulceatza copilaroasa, isi cunoaste scopurile si nu se lasa deturnata de la ele, nu e deloc rigida dar e ferma. Prinde din zbor, cred ca mereu a fost genul "premiantei fara toceala", o rara avis avand in vedere cum e structurata programa si care sunt cerintele in invatamantul romanesc. Se vede la ea o sete de cunoastere, pentru ea cunoasterea e de dragul cunoasterii, sunt convinsa ca (mai) toate motivatiile ei sunt intrinseci. Dar sa nu se inteleaga ca e genul "soarece de biblioteca" pentru care numai studiul conteaza, normal ca nu: ea e si o femeiushca cocheta (bai, femeiusca nu e in sens peiorativ, femeiusca pt. mine= femeie mignona si dragalasa), o mama extraordinara, o soatza cu pufoshenii si catifelari dar si cu coltzi care avertizeaza
Sa inchei in stil facebook: me LIKE LIKE LIKE Munica!!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Hello,

Noi am plecat dimineata pana la ai mei sa ia Robert niste masuri de calorifere si Vladimir s-a hotarat sa ramana acolo. O sa ma duc sa il iau mai tarziu.

Monn, imi pare rau de injiner. Da-i niste Panadol...nu-l lasa sa il rapuna raceala.

Mergi la inceput