Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(103)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Tunde, si eu cu rusii... Dupa 2 saptamani dau semne de oboseala, dupa 3 saptamani deja zambesc la gard.

Trebuie neaparat sa ajung si eu la controlul de 6 saptamani... Pana nu face copilul un an... Dar nu ma trage inima de loc. Poate doctorita e de vina... Incerc sa ma duc la altcineva, poate asa merge.



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)


World all details Wallpapers on view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MIRELA, DEEA si alte fete care mai aveti domni, B pe acasa, o imbratisare din partea noastra, si nu va lasati, trebuie sa ii faceti sa inteleaga cat suferiti, nu se poate asa ceva. MIRELA, pai eu mai vad la prietena mea DRAGAICA (cred ca o stii de la forumul cu gemanusi) cat e de greu, sotul ei o ajuta mult de tot, si doi nu fac fata. Dar sa fii de unul singur, si bolnavi, e de groaza cred. Tot respectul pentru tine!

SHUBULINA - ce varsta are fetita? Intotdeauna cand intervine deodata refuzul mancarii, dupa 2 ani, este ceva, o trauma, o intamplare declansatoare. Daca descoperi cauza e mai usor apoi sa tratezi situatia.
In primul rand eu recomand relaxarea celor din jur, nu trebuie facut caz pe tema asta pentru ca mai rau se face. AL meu se inversuna si mai tare. La noi nu prea a mers cu mituiri de gen cadouri sau bomboane dupa masa, si nici nu le recomand. Nici cu dat numai ce-i place, pentru ca unde am ajunge astfel, copii se stie ca ar manca numai paste si dulciuri. Noi pur si simplu am lasat in casa numai mancaruri sanatoase, putea sa aleaga din ele. Si uite asa a mancat numai alune si suc de legume. Era OK pentru noi, socoteam cam cate calorii avea la activ, nu era cine stie ce, dar eram cat de cat linistiti, decat sa manance numai paste si ciocolata... preferam asa. Am mers la doctor, ne-a recomandat sa ii scoatem laptele pentru ca intr-adevar bea prea mult lapte. Si ne-a zis sa-l lasam in pace, arata corect, nici macar analize nu ne-a dat, decat acum, dupa vreun an si ceva de la primele refuzuri. Si ca dovada copilul e OK.
Am inceput apoi sa incerc de toate, pana ne-am prins noi ca nu ii place mancarea gatita, nici mirosul macar, de la miros i se face greata si nu mai mananca deloc. Asa ca am inceput sa ii gatesc tot mai putin - el mananca si acum mai mult legume crude, peste sau carne - facuta simplu la cuptor, nimic complicat. A durat ceva pana sa ne edificam.
Nu ii place sa manance cu noi la masa, se inchide in camera lui, i-am lasat si posibilitatea asta. Apoi singura capcana in care am cazut - mancatul la desene, n-am putut-o evita, asa face si acum, asa mananca el din pacate. Dar sincera, nu ma deranjeaza, am trait zile intregi vazandu-l ca nu baga mai nimnic in gura si refuzand si 3-4 feluri de mancare odata, deci asta e o chestie asa de minora, ca nu-mi mai bat capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Cu libertatea, as avea multe de zis, din pacate n-am timp... E un subiect care si pe mine m-a preocupat mult, am si citit pe tema asta, dar sincer habar nu am unde sa ma situez.
Da, nu sunt de acord cu fatalismul (ca exista un destin dinainte trasat), nu cred in volontarism (nu vointa e totul) si nici in determinism. Totusi cred ca exista un oarecare determinism cand vorbim de libertate si de alegeri, pentru ca alegem in functie de motivatii. Libertatea lasata ei insasi, ca act gratuit, fara motivatie, nu este decat absurd si angoasa, o libertate singuratica. NU existam decat prin raport cu lumea inconjuratoare si cu ceilalti din jurul nostru, deci trebuie sa alegem in functie de toate astea. Atunci mai putem vorbi de libertate in sens absolut?
Mi-a placut libertatea lui Sartre - cea care implica ideea de responsabilitate. Omul e condamnat sa fie liber. Omul e liber in proiect, poate sa nu fie liber in alegeri, dar in proiect - intotdeauna. El nu se defineste decat in relatie cu altii, si nu se realizeaza decat prin actiune si prin proiect.
Sau libertarea lui Bergson - viata este o creatie, noi suntem artizanii ei, si ceea ce importa cu adevarat este sa fim autentici. NU neaparat alegerile pe care le facem in acord cu eul social sunt importante, dar mai ales alegerile care libereaza si inalta eul interior, adevarat. Cu cat alegem mai in acord cu eul interior, cu cat ii ascultam vocea, cu atat ne simtim mai liberi. Si probabil ca de multe ori, cand trebuie sa alegem intr-adevar autenic, in acord cu noi insine, nu mai avem de ales. Liberul-arbitru nu e chiar cea mai corecta formulare a libertatii, in acest caz. Pur si simplu, nu mai ai nimic de ales cand vrei sa te simti liber cu adevarat, pur si simplu actionezi in acord cu eul autentic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Neatza, multa cafea la mamicile nedormite, shi sa dispara muciiiiiiiiiii shi tusea sa plece la alte forumuri CA NU AVEM NEVOIE DE ELE!!!!!
Mirela pai daca fetele stau cu bebeii vin eu cu ceara sa te fac ce sa te mai duci la salon, am de-aia de unica folosinta shi aparate tot ce trebuie,insa astept acum sa primesc un decantor mai mic ca nu pot sa ma car cu cel de 10 kg shi gata.

la par mai vedem, acolo te trimitem la coafor, iar unghiile ti-o aduc pe manicurista mea ca vine shi acasa,, a super buna femeia shi lucreaza f. bine

Ieri am iesit la mall prin magazine shi altele, am constatat ca s-au shi inchis multe magazine, in schimb la H&M erau chestii faine shi bune ca pret, la Zara am luat niste hainutze la asta mica shi de la Champion am cumparat o pereche de ghetute la cel mare.Pt mine 2 sutiene shi cam atat.
Ziki bravos pentru bona , sa dea DD sa nu aveti probleme cu ea shi sa decurga totul asa cum trebuie!!!
Roxx iti dau un PM!!!!
Ma bucur ca se organizeaza din nou bebeluseala, cred ca va fi interesant mai ales ca acum se anunta mai multi protagonisti!!!!
Ma duc la cafea ca e tare buna!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

neata

La multe lunite bebelusilor de azi !

astept sa se treazeasca andu sa o tai la sala !

mai eu am uitat s ava zic ceva f important. andu a facut primii pasi singurel, la bebeluseala s-a intamplat..magnetism e martora , nu stiu daca a vazut si altcineva. eu il tineam de maini sa mearga si i-am dat drumu sa il pun in fud si el a continuat . se vede si in filmuletul de pe fb, dar atunci a facut doar un pas ! si sta si singurel in picioare cateva secunde bune , dar se lasa in fata asa ca stie ca il prind. sper sa nu se lase asa si cand nu o sa fiu prin preajma !

cra-cra

am fugeat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

neata!!!!!
BRAVO ANDU!!!!!!!!!

Mersi de cafa
Mayane;ma duc miercuri la ginecolog..vreau sa fac si testul papa nicolau..sa vad si cu CM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata

ziki super ca habemus bonam!!! Doamne ajuta!
(aaa.zic ca lasi tv-ul in pace, da-te ranita, da-te decablata, de-...ce vrei tu!)

Luiza hai mami ca merge, un mic strop de organizare, incet, incet!

Catalina si eu ziceam ca-mi palce pasarica ta...(MY GODDDD!!)

ziki abia astept sa aud povestea tatuajului, la gura unei sobe calde.

Mai, cu concursul ...ieri am fost sufiecient de "trista" sa ma votez singura hahahahahaha....constat ca pt poza cu Ana nu mai am decat 4 puncte disponibile, am epuizat tot! Daaaar...eu zic sa nu fiu mai patetica de atat, deci Tunde sau cine a sugerat (ca ma uitat ) , nu nu nuuu, nu targem lumea de maneca, Doamne fere!!!

Pup, o zi superba!

Bravo Anduuuu!!!!

si Ana a facut d e2 ori cate 2 pasi, ca se termiansera obiectele, dar nu are curaj sa mearga-mearga!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Neata si de la noi!

Copii au dormit binisor,dar ne-am culcat noi tarziu,vreo 3 ore de somn am prins in total:((
E frig,urat..deci mai bagam nani




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza si de la mine

Darius sta mult in picioare. De curand i-am reintrodus etajul la patut, pentru ca-i place sa se legene. Si e tare haios cand se leagana in picioare (cade repede, normal). De mers merge doar cu sprijin. Daca il las in mijlocul camerei, sta in picioare, calculeaza, calculeaza... se tranteste in fund si continua in patru labe.

Aseara parintii lui denaturati s-au apucat sa faca un campionat de Bejeweled si copilul s-a simtit neglijat. Asa ca mami si tati concurau pe rand cu "Spaima Tastaturii" in brate.

Acum canta la microfon-biberon ( e funy raaau, cum traieste el muzica)



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)


World all details Wallpapers on view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Neata si de la mine!

Multumesc frumos pt urarile in legatura cu bona, sper si eu sa gasim fiecare cel mai bun mod de a ne lasa copiii cu inima niiitel impacata..
si eu stiu ca la orice varsta va intra in comunitate tot va prinde totii virusii de pe acolo, dar nu ma simt inca ok cu ideea de a-l duce la cresa. Daca era cea a Flaviei, da. Prefer, si din comoditate, sa il gasesc direct acasa cand vin...

Noi azi dam o tura si la decathlon, vreau sa iau salopete de ski pentru cele doua maimute si altele...

IRINUKA - ma tot tin sa te intreb: de unde il cunosti pe Florin Cocis? il ai prieten pe fb, si sunt currrrioassssa

un weekend super sa aveti!!





never play leapfrog with a unicorn

AMR 8 weeks before job

Mergi la inceput