Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

site-ul cu activitati pentru copii este minunat !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Miha m-au distrat maxim remarcile sotului tau. Sa stii ca noi la 2 ani n-am avut probleme si ma asteptam la ce e mai rau. Stiam dintr-o carte de psihologie ca anii pari sunt cei mai grei de suportat de parinti. La noi, acum, la 4 ani mi se pare greu pentru s-a schimbat total, are personalitate, e incapatanata si parca, uneori, cauta intentionat sa te supere. O fi si gelozia, poate si faptul ca ea nu prea stie ce inseamna nu. Insa am intalnit si familii a caror copii erau horror la 2 ani si pe masura ce cresc se mai cumintesc.

Mady chiar ca a fost precoce Razvi, Maria nu a fost asa si cred ca nici Matei nu va avea astfel de performante.

Adra, Eva e nascuta de sf. Filip?

Burtocika poti sa tii LP max. jumatate de ora.

Noi am fost afara de la 3 la 4 si un sfert si am inghetatttt. Cu Maria am iesit in fiecare zi in primul an, acum m-am cam lenevit si i-am scos si la 2 zile pentru ca nu ne mai place frigul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Anca si depus tarziu actele, de aia nu ti-au intrat banutii. Noi am depus dosarul pt. alocatie dupa ca am nascut (prin iulie) si cel pt. indemnizatie in august pt. ca stiam ca ne vom muta si trebuia sa mai "inchidem un capitol".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Varza teoretic nu avem voie deloc, dar poti incerca cruda, daca tolereaza e perfect. Si eu vreau sa incerc varya cruda. Sucul de varza cruda e f bun pt stomac, deci ar trebui sa nu ii faca probleme lui bebe.
Copii vostri stau cuminti unde ii puneti? Apoi bobo de asta nu e un grasan cred, ca nu ar sta o secunda nemiscat, e exact ca in burtica cand nu stiam cand mai apuca si el sa doarma. Se rasuceste si se suceste incontinuu si da din maini si din picioare de zici ca inoata pe uscat. Si cand ajunge intr/o pozitie in care nu ii place (f des pe burta) si nu mai poate sa se suceasca altfel se pune pe vaietat, sa il intoarca mama. Sa te tii cand o sa o ia din loc. Si cat mai multe jucarele in jur daca se poate.

Ramona ne/ai cam parasit?


Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)



nuu, nu v am parasit, doar ca am fost ultra super busy. acum incerc sa va recuperez si imi va fi imposibil sa raspund ce am de spus pt fiecare......

ma bucur f mult cand citesc ce mai face bubu mic si imi sunteti dragi toate.

iustin al meu e f cuminte.ca in burta. desi e miscacios si rade si vb non stop. dar nu ma deranjeaza, pt ca nu plange niciodata fara motiv, nu are un temperament agitat, pare un copil f echilibrat.
se intoarce f bine de pe o parte pe alta, pe burta si in toate felurile. nu stiu dc se intoarce de pe burta pe spate, ca nu prea l las eu pe burta.

sta fff mult timp treaz, insa nu plange. comunic cu el, vb cu el si rade mereu la mine sau vb cu mine sau cu jucariile.
doarme mereu de la 10.30 la 7 dim, ceea ce pe mine e mana cereasca.

mananca mult si nu refuza nimic. ii dau cereale seara si intetinonez sa incep si eu sucul cu morocovi, ca si alexandra.




te admir f mult ca faci sport, este super!! si eu as vrea sa ma apuc, in loc de asta mananc zilnic cate o boema. am descoperit un laborator, unde le fac cu frisca naturala si am innebunit. strabat vreo 5 km sa iau zilnic boema din aia.:)

legat de par, eu mai am de o baie. nu stiu cu ce sa ma mai dau, o sa incep si eu reteta voastra cu ulei de ricin si alte cele.

va citesc cu mult drag tot ce pov de voi si de bebei.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Ramona mi ai facut pofta de o boema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

ati innebunit complet cu prajiturile, zau.
eu nu fac, doar mananc.

cred ca avem cu toate atatea carente, ca de aia simtim nevoia sa ne indopam ca niste vrabii iarna.:) o sa ne ingrasam rau de tot.


eu am vazut o scena in seara asta de m-am oripilat pe vecie.
vorbiti de soacre naspa? zau ca eu am vazut cea ma naspa soacra posibila.

am fost sa duc niste lucrusoare la o tipa de pe forum, de o stiam eu de ceva vreme, cu ceva prb in familie si financiare. oricum, are un sot tampit si o soacra si mai si. cat am stat eu la ea, cam juma de ora, soacra sa continua sa i strige copilul pe alt nume. pe fata o cheama antonella si ea ii zice cristinela. ca vezi doamen asa ii place ei si nu i se potriv antonela. fata asta se ruga sa inceteze ca nu i place si soacra sa continua ca un automat: cristinela, cristinela...am zis ca nu e real ce vad. si soacra sa cica face glume si cum nu tine la glume, ca ce conteaza numele la copil?





_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Ramona mi ai facut pofta de o boema

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


crede ma, e geniala! :))) cred ca o sa ma fac cat o balena. mananc zilnic cate o boema.

mihahergarty, acum te inteleg cu tiramisul ala.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Babyblue ma bucur ca sunteti bine.

Adra e super link-ul, chiar eram in pana de idei vis-a-vis de activitatile bebeilor.

Noi ne retragem pt. ca Maria n-a dormit deloc azi. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Mady eu am Dolce si sunt incantata...cafeaua e chiar gustoasa plus ca e rapid procedeul si nu e nimic de spalat :d

Azi ne-a vizitat medicul pediatru si de maine incepem cu sucul de mar si seara o lingura de cereale...am putine emotii dar o sa fie ok

Maine sunt multi sarbatoriti asa ca le ure de pe acum tututror bebelusilor la multi ani!!!

Eu am depus dosarul pt alocatie la inceputul lui sept si cel pt indemnizatie cam la fel dar pana acum nu am primit niciun ban dar ne-au spus ca in noiembrie ar trebui sa primim

Miha sotul tau este pregatiti pt ce este mai rau, vad eu! .

Ma bucur tare mult pt toate cele care ati reusit sa alaptati pana acum si in continuare...mi-as fi dorit tare mult sa reusesc si eu.

Legat de iesitul afara...si eu o scot zilnic dar nici Sarei nu ii convin hainele multe si groase

Ieri am fost la Zara sa ii cumpar o salopeta din fas si am stat la coada trei sferturi de ora sa platesc si tipam toti la vanzatoare sa mai cheme pe cineva si ea in loc sa calmeze spiritele a pus paie pe foc si mi-a zis ca daca nu imi convine sa nu mai cumpar si i-am lasat produsul acolo si am plecat...initial am vrut sa cheme mangerul sa o reclam...apoi am tras aer in piept si m-am gandit ca poate are copil acassa si ii fac rau...dar atata nesimtire ca la noi nu stiu unde mai exista...

Asa ca maine ma duc la Z sa ii iau fas de acolo ca mi se parecel mai practic fasul...am 2 paltonase si geci dar parca pt iesitul afara la plimbare fasul e sigur si nu stau stresata daca ii e frig sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Fetelor voi ati derpus 2 dosare? unul pt alocatie si unul pt indemnizatie? intreb si eu pt ca eu am depus doar unul in care era un formular pe care se bifa alocatie din oficiu si se mai bifa ce fel de indemnizatie alegi, sper ca nu am depus gresit.

Mergi la inceput