Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Mamutz apoi sa stii ca am sa renunt la ea!!! Nu ma mai tenteaza cand am vazut ce mi a facut Imi!!! Doar ca in capul meu stiam 100% sigur ca dupa 3 luni colicii dispar, maxim sa zicem ca pe unii copii ii duc pana aproape de 4 luni, cum e finutul meu!! Dar nu m am gandit ca poate tine si 1 an!!!

Mamutz, in legatura cu intrebarea ta daca stau cuminti unde i punem.... hm.... nu chiar.... uneori sta cam 10 minute apoi incepe sa maraie, alteori sta si 30 minute... Dar a mea e genul care se plictiseste imediat, vrea diversificare, de aia langa mine am vreo 5 locuri pe care le alternez: bouncer (scaunelul ala care se balanseaza), scranciob, playmat, gargatitza, canapeaua.... Cred ca din cauza aia nici Imi nu e o grasanca, tot pentru ca e agitata continuu si foarte activa, tot la fel bate cu piciorul in podea, cand sta jos, de se aude la parter (noi o schimbam la etajul 1, avand casa). Unde mai pui ca uneori vrea plimbata si cu capul pe umerul meu!!!

Mariaruxi, eu mi am luat varza cruda alba. Vroiam sa mi fac salata de varza cu rosii. Iam!!!! Sper sa nu aiba nimic!! La fel si Imi, daca o pun sa doarma pe pat, ar fi dormi 20 min, max. 30. In brate, doarme si cate 2-3 ore, cand e obosita!!

AlyMih, imi pare rau pentru ca Ianis inca plange.

La noi azi sunt 20 de grade!! Sotul a propus o plimbare cu masina in countryside. Si o s o alaptez acu si apoi vom purcede!! 20 de grade in noiembrie, va dati seama??? De obicei erau 10 maxim, dar uite ca acum sunt 20!!!!

Loredana, wow ce performanta a atins Luca in a dormi!!! Super!!! Si mie mi s a intamplat asa o saptamana pe la sfarsitul lui septembrie, la care tanjesc si acum!! O pomenesc tot timpul! Aveam niste tzate dupa atatea ore de nesupt!!! Curgea tot din ele!! Am scris mai sus de tarta!!

Mady, ce dulce e Razvan!!! Ti am admirat cu mare drag videoclipurile! Cat avea acolo?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


La noi e prima data cand doarme asa.Este supeeeeeeeeer bine doar ca tzatzele erau pietroaie nu alta
Sper sa ne faca figura asta macar de 2 ori/saptamana.
Oricum eu neobisnuita fiind m-am trezit de multe ori sa vad daca totul este in regula

Pup fetele dragi si va urez o zi superba!

Adra-pregatire usoara si sper sa va reuseasca surpriza pt Eva!!!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Eu am facut ieri tortul asta http://barbatlacratita.blogspot.com/2010/10/tort-de-mere-coapte-cu-zahar-ars.html

Delicios si usor de facut!!!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


Suna foarte bine!!! Si gustos. La mine urmatoarea prajitura va fi tiramisu cu reteta lui mariaruxi, doar a in loc de cafea, am sa insiropez piscoturile in ciocolata calda. Am sa incerc o data si acest tort de la tine Lori.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha sa stii ca-i ff usor de facut si a avut mare succes.A mancat si Alexia care obicei nu mananca mai nimic.Pt ea aerul este sursa de supravietuire

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

M-ati omorat! Maine fac prajituri! din simplul motiv ca acu e prea frig si mi-e prea lene sa mai ies sa imi iau ce imi trebuie :))))



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Succes si sa ne spui si noua ce faci!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Sincera sa fiu, nu imi face vre-o placere deosebita sa ies cu ea afara pe frig, tinand cont ca iesim cu urlete. Dar ca si andra, ma gandesc ca la primavara nu i-o fi bine. Urasc insa infofoleala asta, se enerveaza teribil...



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Si Luca la fel.Si mai ales cand ii pun caciulita e jale mare.dar ii pun o bluzita-il plimb prin casa, ii pun caciula-il plimb prin casa, dupa ce punem si gecuta...iesim in viteva sa nu aiba timp sa mai planga.Cand da aer este super fericit si studiaza pomii de numa!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,4 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Fetele, intru repede, ca m-a disperat fii-mea de vreo 2 zile, urla intruna, de foame sau de nu stiu ce ... ar vrea sa suga dar eu la un moment dat nu mai am lapte, biberonul cu LP nu-l vrea si urla ca toate cele, pana la urma oboseste si adoarme, apoi se scoala dupa 1/2 ora si iar vrea sa suga, lapte ioc, si iar incepem circul ! abia spre sfarsit, cand suntem toti epuizati de plans si frichineala, ia biberonul cu LP si adormim cu totii linistiti !
Am aruncat o gramada de LP pt ca statuse prea mult in biberon pana sa-l manance ea ... Apropo, voi cat timp tineti LP dupa ce=-l preparati ?

Miha - colicii nu trec asa repede la bebeii alaptati. De fapt nu cred ca mai pot fi numiti colici, ci pur si simplu ce mananci tu trece in lapte si il deranjeaza pe bb. De exemplu la noi este jale daca mananc de la McDonald's ! Am luat un McChicken si a fost jale in seara aia ! Ca nu pot sa cred ca 1/2 de mar a zapacit-o asa ... In schimb am mancat shaorma, fara varza, doar cu castraveti acri, si a fost ok.

Mamutz - de scos afara mie mi se pare ok sa-l scoti in fiecare zi; si tu iesi in fiecare zi, si vara si iarna, bb de ce n-ar iesi ? E bine sa se obisnuiasca cu frigul, chiar daca stati mai putin, dar aerul curat ii face bine. Pe Irina am scos-o in fiecare zi si nu mi-a racit deloc pana la intrarea in colectivitate. Cu Miruna recunosc ca sunt mai puturoasa, nu reusesc deloc sa-mi impart timpul intre ele si activitatile casnice

Cu indemnizatia eu stiu ca este 85% din salariu daca stai 1 an sau 2, dar daca stai 1 an e plafonata la 34 milioane, iar daca stai 2 ani e plafonata la 12 milioane. Plus ca daca te intorci pana-ntr-un an, ai un stimulent de 5 mil. in fiecare luna pana cand bb implineste 2 ani. Eu am optat pt 2 ani, desi evident ca pierd la bani, dar diferenta nu era atat de mare incat sa acopere cheltuiala cu o bona pt 10 ore, cat ar fi trebuit sa stea cu bb; aici, o bona pt 10 ore te costa minim 10 milioane, si mai trebuie sa si gasesti o persoana de incredere si dispusa sa stea cu un bb mic; si va asigur ca e greu, am trecut prin experienta asta cu Irina ...
Noi am depus dosarul pe 10 noiembrie si ne-au spus sa ne uitam dupa bani in cont in ianuarie.

Am facut analizele Mirunei, din fericire totul e ok, asa cum ma asteptam. A mai ramas ecografia abdominala, abia in decemrbie o vom face.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am vazut ca vorbeati de umidificator si mucegai. Dupa parerea mea, cele doua se exclud una pe alta, adica daca ai mucegai, nu mai ai nevoie de umidificator, ca ai deja mai multa umiditate decat iti trebuie !

Noi avem mucegai pe peretele exterior de la dormitor, infloreste in fiecare an si nu dispare decat cu clor, pentru o vreme, apoi apare iar. Pana nu se izoleaza peretele pe exterior nu scapati de el ! Speram sa ne izoleze si noua blocul la primavara si sa se rezolve, altfel la 2-3 saptamani tot stergem cu clor. Toate solutiile antimucegai din comert sunt tot pe baza de clor, doar ca mai diluate sau mai parfumate, si evident mai scumpe ...

Din cauza termopanelor si a umiditatii din respiratie, in camera noastra mi se pare foarte umed aerul ... Temperatura n-am masurat-o niciodata, dar mie-mi place sa fie mai caldut in casa, stau cu o bluza subtirica cu maneca lunga, iar sotul sta in tricou. Copiii sunt diferiti, Irinei ii placea mai racoare, dar Mirunei ii place la caldurica, am observat ca doarme mai bine cand e imbracata mai grosut sau invelita mai bine; ba chiar isi trage paturica peste ochi

Se intreba cineva daca mai sunt copii care sa doarma cu nasul in patura ? Irina mea isi tragea patura peste cap si asa dormea, bona cand a vazut-o prima data a crezut ca se sufoca Si acum isi mai pune perna in cap cateodata

In camera Irinei aveam aerul prea uscat, dar vasul cu apa pe calorifer nu a functionat niciodata.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Multumesc Andra!
Pufi te-am visat azi noapte, ma mutasem cu sotul la parintii tai acasa si nu intelegeam ce cauti si tu pe acolo. Chiar ma enervai. Si a fost un vis lung dar nu mai tin minte decat atat.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)



[:-)) am ras cu lacrimi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Dar ati scris nu v-ati incurcat, am lipsit si eu 2 zile si v-ati facut de cap .


Am fost plecati la munte 2 zile la un chef si abia am venit. Eduard a ramas acasa cu mama, si a fost foarteeeeeeee cuminte . Noi ne-am distrat foarte bine, am fost o gasca mare si-am dansat toata noaptea ca-n tineretile noastre , ne-am incarcat putin bateriile.

Am plecat cu inima indoita ieri dimineata la gandul ca o sa stau fara Eduard dar pana la urma a fost bine ptr ca el a fost cuminte si m-am bucurat tare ca a petrecut putin timp cu buni .

Ma duc sa citesc din urma si revin, am de treaba .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Numa ce am venit de la o plimbare cu masina. Fereasca Dumnezeu in ce hal tipa, ne a capiat pe amandoi!!!! In general este maraita, mai mult tipa si maraie decat se bucura de jucarii. Dar acum i am sugestionat ca sa mergem cu masina si a mers pana am ajuns acasa din nou. Dupa vreo 10 minute dupa ce am intrat in casa, a inceput concertul din nou. Am calmat o pastrandu mi eu calmul si bagandu i suzeta in gura!!! Nu a luat o din prima, dar am tot incercat..... A mai patit cineva asa??

Adra, acusi zicem LA MULTI ANI Evei!!

Alexia, poate ma clarifici si pe mine (sau cine stie) care e diferenta daca alegi 1 an sau 2 ani la indemnizatie? De ce se pierd bani daca alegi 2 ani? Nu prea le am cu regulile in Romania, dar sunt curioasa! Alexia, club la munte? MMMMMM.....da, suna foarte bine!! Unde anume la munte?

Anaemizici tu ca jucaria aia e frumoasa, dar uite, ca madam a mea nu o place si basta!!!! Mergeti la Covasna cu ocazia zilei tale?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

miha daca alegi 2 an nu poti lua mai mult de 1200 ron/luna si minim 600 ron, daca alegi 1 an atunci indemizatia poate ajunge pna la 3500 ron si in plus in al doi-lea an cand te intorci la munca statul iti mai ofera 500 ron /luna pana cand copilul face 2 ani . Toate astea normal sunt si in functie de cat ai pe cartea de munca. :) la munte as vrea pe la predeal sau sinaia , chiar mi-e dor si cu putin noroc poate dam si de zapada


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Burtocika foarte bine ai explicat treaba cu indemnizatia si noi am depus dosarul tot pe 10 noi si la fel, in ianuarie sa ne uitam dupa banutii .
LP eu il fac pe loc si atunci il si dau. Peste noapte imi pun masurile in bibe si doar completez cu apa mai calda din termos . Medicul pediatru zicea ceva de 40 min max sa stea laptele in sticla pana il dai ..acum nu stiu ce sa zic, noi si daca plecam undeva luam 2-3 bibe cu noi si procedam la fel cum facem noaptea .
Mai nou domnisoara de 2-3 nopti se culca la 11 si se trezeste dimineata la 7 sunt mai fres ca niciodata !!!
maine fac si eu tortul si asa am mere pe balcon o lada plina , le vin de hac

Mergi la inceput