Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu nu, eu tind sa consider ca doamna va pune sa ardeti lumanarea pe la ambele capete.
temele trebuie sa fie scurte, concise, cuprinzatoare.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

competitivitatea e nasoala asa cum o descrii, Flaviutza. daca vrei sa faci ceva f bine numai ca sa fii mai bun ca XYZ, e nasol. Daca te stimuleaza in reusita comparatia cu altul, e iarasi f f nasol.
Eu am un copil perfectionist (si cu rezultate f f bune ) acasa, vad cat de greu ii e psihic sa reziste comparandu-se ea cu ea insasi. daca s-ar mai compara si cu altii? vai de mine.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Sabi, tu parca stiu ca esti profesoara, sau ma insel, inseamna ca sti tu ce sti
Nu stiu ce sa zic, mie mi se pare logic , dar noi o ajutam oricum pe domnisoara, ne conformam si lucram cu ei cuminti. sa vezi ce invata flaviutza matematica , imi iau capitolul in avans si-l studiez bine, metode, descompuneri,siruri, etc. acu studiez proprietatile adunarii, ca nici pe astea nu le mai stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

competitivitatea e nasoala asa cum o descrii, Flaviutza. daca vrei sa faci ceva f bine numai ca sa fii mai bun ca XYZ, e nasol. Daca te stimuleaza in reusita comparatia cu altul, e iarasi f f nasol.
Eu am un copil perfectionist (si cu rezultate f f bune ) acasa, vad cat de greu ii e psihic sa reziste comparandu-se ea cu ea insasi. daca s-ar mai compara si cu altii? vai de mine.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





Nope. faci ceva bine ca sa fi cat de bun poti. Chiar si asa, nu vad ce e grav in a vrea sa fi bun, mai bun ca altii.Cand lupti pentru un lucru, fie si la capitolul invatat, urmaresti mai multe scopuri, nu cred ca invata nimeni doar ca sa fie mai bun ca x. invata pentru el, invata pentru ca-l pasioneaza materia, invata ca obtine satisfactii sufleteste vorbind , invata cum ai spus tu cazul fiicei, sa se autodepaseasca.Nu cred ca invata nimeni doar ca sa fie mai bun decat colegul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Am fost, acuma nu mai predau , sunt in condecdiu de boala pe termen nedefinit, dar da, cam stiu.
Si a mea cea mare e deja in clasa a treia si vad pe ea ce inseamna teme multe...
Nu o pune sa faca in plus pt ca nu e nevoie, ai o fetita desteapta si se va descurca f bine. Daca are pasiune pt un anumit subiect, normal ca nu o limitezi, dar sa vina de la ea.
Invatatoarea copilei mele a spus ca tone de pagini nu folosesc la nimic. Ca la mate sunt bune 2 probleme mai grele decat 6 de acelasi tip samd samd.Ca importanta e constanta, nu cantitatea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Este foarte important pentru o fiinta umana "sa stie cum sa invete". Ca de invatat invatam toata viata si nu numai la scoala. Invatatoarea are dreptate.




Balerrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eh, invatatul in grup de pasionati, stare care creeaza asa o efervescenta e ok, desigur.


balerina, invatatoarea are dreptate teoretic, dar nu si practic, cu tonele de teme suplimentare. Se poate invata metoda invatarii si pe o pagina de litere/probleme etc.
Sotul meu e un profesor cu f f mare experienta, care a pregatit copii de toate felurile si i-a ajutat sa intre la facultate pe vremea cand era un sg loc la Conservator si el a fost mereu impotriva cantitatii, dar pro "metoda", adica painea si cutitul.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Ca sa ii raspund la patou ce inseamna familia pentru mine...inseamna in primul rind copilul meu pentru care pot face sau spune lucruri pe care nu le-as face pentru mine.Si inseamna sot.Apoi inseamna parintii mei fiindca socrii nu mai am,desi nu m-am inteles cu ei, erau familie.
Familia inseamna bucurie si sacrificii.Pentru mine exista familia inainte de toate.Inainte de servici sau de nevoile personale.Dar in acelasi timp exist si eu ca individ.Incerc sa pun un echilibru intre toate desi e foarte greu.
Copilul este cel mai important din viata mea dar...eu cred ca a fii o mama buna inseamna a invata sau a te educa sa lasi copilul sa isi traiasca propria lui viata.Ca parinte il indrumi,ii dai sfaturi,esti alaturi de el la bine si la rau dar trebuie sa il lasi sa isi aleaga viata sau calea proprie.Trebuie sa fii linga el atunci cind are nevoie de tine dar trebuie sa ii dai si libertate.Ceea ce eu cred ca se invata atunci cind copilul interactioneaza cu societatea.Daca imi tin copilul inchis intr-un borcan nu cred ca va avea nici un avantaj pentru ca va depinde de mine mereu.Pentru ca intr-o zii tu ca parinte nu vei mai exista si daca copilul este dependent de tine in totalitate ii faci un defavor.Bineinteles ca incercam sa ne protejam copii dar intr-o zii vor fi pe cont propriu.
Daca HS inseamna ca eu sa ii dau libertatea copilului de a invata ceea ce vrea el sau ii place lui,eu cred ca scoala il invata ca uneori trebuie sa inveti si ceea ce nu iti place,trebuie sa interactionezi si cu alti oameni de la care ai posibilitatea sa inveti lucruri bune si rele,iti da o alta perspectiva asupra vietii in general.Eu cred ca a fii o mama buna inseamna a da copilului tau aripi sa zboare singur si nu a zbura impreuna cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Nu la tone de pagini m-am referit, ci la faptul ca avem tema, noi parintii, sa consolidam ce fac la scoala. De exemplu , multi intampinau dificultati la despartitul in silabe.La sedinte ne spune punctele slabe ale fiecarui copil, ce aspecte nu stapaneste si mai trebuie lucrat.
Temele la fi-mea dureaza nici 30 minute. Da , stiu ce inseamna sa vezi un copil cat poate ai tendinta sa-i dai mai mult , sper sa nu cad in pacatul asta.toti au o capacitate mare de asimilare, te minunezi cat pot duce. oricum n-as avea cum, fi-mea ce nu vrea , nu face. nici 5 randuri nu citeste in plus cred ca nici picata cu ceara.La mate ar face orice, oricat, ar sta si 3 ore nemiscata.La fel sa-i citesti ,dar tu, nu ea, enciclopedii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Asta e de bun simt, dar eu am citit la clasa 1 unde mai intru sa vad ce face fetita roxanei, ca e prietena mea :P si am vazut ca ai scris acolo de un ditamai caietu de suplimentare, de aia ma speriasem



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput