Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Asta e programa cu cerintele minime la sfarsitul clasei 1,respectiv a 2-a pentru ro. Programa de concurs , pentru cei care vor si pot e mult mai complexa. si asta e in ro, in us sunt mult mai avansati pe palierul de varsta 7-8 ani, din cate am citit in postarile fetelor, Michelle te poate lamuri mult mai bine.



sincer flaviutza, crezi ca programa aia complexa serveste la ceva? (a se vedea rezultatele de la bac)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Luni

Litera D
Biblie: ( a citit tati cu ea dimineata)
Biologie: pasarile
Biografii: Am citit despre o doamna din america, care prin 1900 a infiintat una din primele scoli pentru fete in India. Ulterior, a murit pe Titanic, cedand locul ei din barca unei mame. Se intorcea acasa din India ca sa-si ingrijeasca mama bolnava.
Literatura: Citim o carte biografica, despre o Doamna dintr-o familie bogata din Anglia, asstenta medicala la sfarsitul anilor 1800, care a ales sa-si traiasca viata in muntii din Kentucky, salvand vieti si infiintand policlinici. Strabatea muntii pe calare.

Dupa cum vedeti citim multa biografie. Vrem ca Eva sa fie inspirata de vietile eroilor adevarati si sa stie ca orice ar alege sa faca in viata poate atinge si schimba vietile altora.

Marti

Continuam cu litera D (facem cam o litera pe saptamana). Pe cele mai multe la stie deja.
Am citit mai multe carticele de incepatori si o mica dictare.
Biologie: pasarile
Literatura: cartea despre asistenta medicala
Mate: A invatat sa joace Remi (varianta usoara) si ne-am jucat cateva jocuri. Este bun pentru asezarea nr. in ordine, frmare de multimi de acelasi nr.

Sa nu uit. Locuim intr-un loc cu multa padure, si ne-am dus sa ne plimbam sambata, cu care ocazie am discutat despre schimbari in natura, motivele pentru care au ars miristea de langa padure. In timp ce mergeam ne-am trezit brusc in fata unui cerb enorm cu niste coarne imense. Era cam la 15 metri de noi pe carare, si statea calm si se uita la noi. Bineinteles ca am discutat despre cerbi si caprioare o gramada.

Cam atat pentru azi.




Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing









Foarte frumos ce povestesti tu ca faceti, multe din astea facem si noi, mai ales plimbari in natura,bunicii au casa la tara , observam animalele, scoatem greierii cu fum din gauri, studiem ciupercile care cum sunt comestibile, etc,etc.A fost pasionata pe rand de toate nebuniile de enciclopedii pentru copii, de la corpul uman pana mai nou, insectele, imi mai mobilam odata casa la cati bani am dat pe ele.
Ba o apucase nebunia cu google earth si am facut cheta tot neamul sa-i luam si montam telescop in podul casei.
Dar aspectele astea tin de cultura generala, eventual de pasiuni individuale si se fac cred eu in cadrul oricarei familii care se implica mediu spre mult in educatia propriului copil.Se facin timpul liber, dupa scoala, dupa teme, in weekenduri mai ales.In aceeasi categorie intra si jocul de remi, pe care multi il joaca impreuna cu copii, pentru relaxare.Asta nu e matematica de clasa 1, chiar o rog pe Michelle-USA sa ne dea un link ceva pentru programa US
Remi si adunari -scaderi la magazin , ma scuzati va rog din suflet pentru comparatie , este matematica la nivelul invatat de Nica din Humulesti acum cateva generatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Asta e programa cu cerintele minime la sfarsitul clasei 1,respectiv a 2-a pentru ro. Programa de concurs , pentru cei care vor si pot e mult mai complexa. si asta e in ro, in us sunt mult mai avansati pe palierul de varsta 7-8 ani, din cate am citit in postarile fetelor, Michelle te poate lamuri mult mai bine.



sincer flaviutza, crezi ca programa aia complexa serveste la ceva? (a se vedea rezultatele de la bac)






www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



Rezultatele proaste la BAC au fost luate de elevi ce nu au invatat mai nimic...

Cei care nu au trecut ca gasca prin apa in 12 ani de scoala au luat note mari si stiu destui absolventi de anul trecut ce au aplicat pentru colegii in US, au fost admisi unii chiar cu burse partiale si au avut la SAT 2 punctaje maxime la mate si fizica iar la SAT 1 peste 2000 ( nepoata mea, de exemplu).
Asta fara pregatire speciala, ci cea normala, de BAC si admitere.

Dar a invatat in 12 ani, nu s-a jucat...

In cazul ei, programa complexa a servit la ceva, idem si pentru colegii ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Iulianm, foarte bine scris, eu sint total de acord cu ce spui.

Eu nu sunt de acord (sic!)... pentru ca tot ce a scris Iulia sunt deductii logice bazate pe o fraza de inceput, strecurata intr-un text lung, in care se prezenta notiunea de "creatzionism" ca fiind defavorizata in scoli.
As fi dorit aceasta explicatie de la Greierash si nu de la Iulia ... pentru ca mi-e greu sa dialoghez cu Iulia despre mentalitatea de viata a lui Greierash.


In caz ca nu ai observat sau nu ai inteles ce ai citit, mai mult de jumatate din ceea ce numesti deductiile mele logice reprezinta de fapt "facts". Doar nu iti inchipui ca am calculat eu procentele, ori generat legile Constitutiei US, ori regulamentele si cerintele diferitor universitati din US, legate de admiterea in invatamintul superior. Toate astea exista si nu pot fi usor ocolite, date la o parte, sau pictate in culorile care ne convin.

Iar eu nu am discutat mentalitatea de viata a lui greieras. Si nici nu intentionez sa dialoghez cu tine despre asta, simte-te libera sa-i pui intrebarile dorite. Dar inainte de a te lansa in deductii mai mult sau mai putin logice, informeaza-te asupa subiectului pe care intentionezi sa-l dezbati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Asta e programa cu cerintele minime la sfarsitul clasei 1,respectiv a 2-a pentru ro. Programa de concurs , pentru cei care vor si pot e mult mai complexa. si asta e in ro, in us sunt mult mai avansati pe palierul de varsta 7-8 ani, din cate am citit in postarile fetelor, Michelle te poate lamuri mult mai bine.



sincer flaviutza, crezi ca programa aia complexa serveste la ceva? (a se vedea rezultatele de la bac)







Rezultatele proaste la BAC au fost luate de elevi ce nu au invatat mai nimic...

Cei care nu au trecut ca gasca prin apa in 12 ani de scoala au luat note mari si stiu destui absolventi de anul trecut ce au aplicat pentru colegii in US, au fost admisi unii chiar cu burse partiale si au avut la SAT 2 punctaje maxime la mate si fizica iar la SAT 1 peste 2000 ( nepoata mea, de exemplu).
Asta fara pregatire speciala, ci cea normala, de BAC si admitere.

Dar a invatat in 12 ani, nu s-a jucat...

In cazul ei, programa complexa a servit la ceva, idem si pentru colegii ei.







argumentatia ta de mai sus nu spune altceva decat ceea ce am afirmat eu, si anume ca nu programa conteaza ci copilul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Patou

ne invartim un pic in cerc .

Depinde cum privesti lucrurile, evident.
Conteaza copilul. Dar conteaza sa fie dispus sa invete.
Nu-i poti baga invatatura cu palnia pe gat daca el nu vrea.

Cei care nu au vrut, nu i-a interesat, cei care s-au bazat in cel putin 4 ani de liceu ca se poate copia si se ia Bac-ul oricum, au avut rezultatele vazute de noi toti.

Indiferent de programa.

Cei care au vrut sa invete au avut rezultate.
Rezultate cuantificate conform programei, ca dupa ea au invatat.

Acum eu vroiam doar sa evidentiez ca bun/prost, invatamantul nostru reuseste totusi sa produca si rezultate vizibile in alte sisteme, total diferite cum este cel din US.

Ca nu-i putin lucru pentru un licean din Ro sa obtina rezultate maxime, de 800, la SAT2 mate si fizica.

Si nu din cauza materiei, ca la acestea 2 intr-un liceu de top de mate info sunt un pic mai avansati ca si cunostinte teoretice decat cei din state ci din cauza faptului ca le dau intr-o limba in care nu sunt nativi si sunt structurate intr-un mod diferit ca si logica de abordare, urmaresc alte competente, chiar daca aceste materii sunt stiinte exacte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

aici e raport card (cum s-ar zice carnetul de note)cu materiile la care va fi punctat:
clasa 1
http://buckeye-ca.schoolloop.com/file/1283091920611/1298974070089/4442311824325408079.pdf

clasa 2
http://buckeye-ca.schoolloop.com/file/1283091920611/1298974070089/8211209241979374999.pdf



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

aici e curiculum pe materii/respectiv pe grad(clasa)

http://www.cde.ca.gov/ci/cr/cf/allfwks.asp

la matematica:
http://www.cde.ca.gov/ci/cr/cf/documents/mathfrwk.pdf

la citire:
http://www.cde.ca.gov/ci/cr/cf/documents/rlafw.pdf


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Michelle, multumesc
Chiar eram curioasa cum este structurata la voi matematica. Foarte interesant.

Teoretic ai vostri fac mai mult in clasa a doua, la noi s-au scos inmultirile si fractiile, au trecut la clasa a treia.

La clasa a cincea/sasea fiul meu ar dansa de fericire, aveti o super programa. Foarte dragut structurata, se urmareste logica matematica.

Ai nostri au materia super condensata in aceste 2 clase, depasesc cu mult notiunile expuse in framework, se merge extrem de mult pe notiuni abstracte.

Copilul meu e multumit si asa, nu intampina dificultati, invata cu placere insa eu stiu ca se poate si mai bine de atat ar putea fi mai relaxati.

Per total raman inca indragostita de sistemul vostru, stii tu faza cu vrabia malai viseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cu multa placere.
oricand stau la dispozitie cu situri ajutatoare sau info.



michelle

Mergi la inceput