Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ai dreptate, Corap, creationismul este prezent in scoala romaneasca prin materia Religie. Totusi exista o portita: copiii pot fi retrasi de la aceasta ora. Se face o cerere care se depune la secretariat si gata. Corect ar fi sa faci cerere dac avrei optional de religie, dar important e ca aceasta portita exista.
Gandindu-ma la colectivitatile din care s-ar putea gasi prieteni, Greieras, fetita ta merge la vre-un curs de "ceva"? (dans, muzica, pictura, sport..) Eu am doi copii (6 si 8 ani) si daca in vre-o zi stam acasa sunt disperati: sa iesim undeva si sa ne intalnim cu niste prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citesc cu interes subiectul, doar ca studiu de caz insa...

Mi se pare interesant modul cum iti inveti copilul anumite lucruri, in mod special cele legate de natura.

Nu sunt de acord cu HS din multe motive, majoritatea enumerate deja de cei dinaintea mea.

Si fata mea cea mare e mult mai avansata decat colegii ei. Am trecut prin multe pana am descoperit care era de fapt (sa-i zicem) problema ei. A fost bullied la scoala, o scoala privata considerata buna in Buc, nu au recunoscut acolo niciodata asta. Este extrem de rapida in asimilare, as fi putut face cu ea acasa toata programa de cls a 2-a lejeeeeer in max 2 luni etc etc. Ni s-a spus ca deja ar trebui sa fie intr-o clasa cu min 2 ani mai avansata. Probabil ca daca s-ar stradui ar putea termina liceul la 14 ani... Asa si? Care-i avantajul? Sa ajunga in campul muncii mai devreme sau ce?

Am fost langa ea, am ascultat-o, am sprijinit-o, am schimbat scoala, am cautat metode de a o ajuta sa se adapteze, am studiat suplimentar cu ea ca sa-i satisfacem nevoile de invatare, am dus-o la psiholog unde prin jocuri de rol a invatat sa interactioneze corect cu copii de toate nivelurile etc. Am ajutat-o sa se integreze in societatea in care deocamdata traim. Sa nu se simta o straina sau o ciudata, sa-si foloseasca mintea cea ascutita intr-o directie potrivita. Si e un copil fericit! Tot cea mai desteapta din clasa, recunoscuta si acceptata ca atare, parte din trupa ei de prieteni!

Daca as fi tinut-o acasa sa facem HS, ar fi fost mai bine? Ar fi folosit la ceva? Cu ce ar fi ajutat-o?

Da, ar fi fost mult mai avansata la multe materii, un mic geniu in devenire... Singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Iulianm, foarte bine scris, eu sint total de acord cu ce spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

Creationismul este si in programs copiilor scolarizati in scolile publice din Romania. La disciplina nonfacultativa religie.



In Romania, in 2002, Ministerul Educatiei si Invatamintului a aprobat cartea Biologie clasa a IX-a – M#259;iestrie #351;i Str#259;lucire Divin#259; în Biosfer#259;, pt folosire in scolile publice. In urma protestelor Asociatiei Umaniste, cartea a fost declarata accesoriu curricular. Accesoriu sau nu, cartea ramine in uz, si a fost folosita, cel putin un caz raportat (Oradea).

http://www.evz.ro/detalii/stiri/carte-creationista-pentru-biologie-avizata-de-minister-844190.html

Sase ani mai tirziu:

Romania and Burkina Faso had 45% to 48% of creationist teachers in Romania and Burkina Faso, with no difference between biologists and other in Romania, but a clear difference in Burkina Faso (with 61% of creationists for the not biology teachers).

2008, XIII IOSTE Symposium in Izmir (Turkey), a survey of the adherence to creation science of 5,700 teachers from 14 countries

Romania si Burkina Faso .

Religia e non-optionala in Ro? Interesant. Si ce se intimpla cu copiii neortodocsi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

Creationismul este si in programs copiilor scolarizati in scolile publice din Romania. La disciplina nonfacultativa religie.



Imi pare rau, in Romania religia ESTE FACULTATIVA. Fi-mea are liniuta la materia religie (nu o frecventeaza) si i se incheie media fara aceasta materie, conform legii invatamantului.

Eu sunt de acord cu iulianam - religia nu are ce cauta in scolile publice, pentru cine doreste ar trebui sa organizeze bisericile scoli (de duminica) sau cursuri gen after-school, optionale, etc.

Iuliana - in scoli se face ortodoxism acolo unde populatia e majoritar ortodoxa si (cred, nu sunt sigura) catolicism unde populatia e majoritar catolica, etc. Pentru cei care nu apartin majoritatii exista 2 variante: 1 - retrag copilul de la ortodoxie dar vin cu note/medii de la biserica lor (e o lista de culte acceptate de nu's ce minister de unde ai voie sa aduci nota) - si 2 - retrag copilul de tot, cum am facut eu. In legea invatamantului scrie negru pe alb "... elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz, situatia scolara se incheie fara disciplina Religie" (art 18, alin 2, legea invatamantului 1/2011).
Legea mi se pare corecta, o singura chestie am de comentat: fiind o materie facultativa, deci ne-obligatorie, de ce trebuie sa fac eu cerere sa nu o faca si nu trebuie (cum ar fi normal) sa faca cerere de inscriere cei care doresc sa o faca.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Citat:
citat din mesajul lui corap

Creationismul este si in programs copiilor scolarizati in scolile publice din Romania. La disciplina nonfacultativa religie.




Legea mi se pare corecta, o singura chestie am de comentat: fiind o materie facultativa, deci ne-obligatorie, de ce trebuie sa fac eu cerere sa nu o faca si nu trebuie (cum ar fi normal) sa faca cerere de inscriere cei care doresc sa o faca.





Sorana si Monica (28.09.2002)



Sorana se leaga de chestia aceea cu "religia face parte din trunchiul comun" adica are exceptii dar facand parte din materiile principale, exceptiile fac cerere nu majoritatea
De aceea, teoretic, nici nu se numeste materie optionala. Este materie obligatorie dar cu exceptii clar definite prin lege.
Adica ...fiecare dupa cum considera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lala, religia intr-adevar nu este optionala. Daca ar fi - ar trebui sa existe altenative (optiuni). Este facultativa, adica un soi de curs suplimentar, sigura optiune fiind vrei sau nu .
Cat despre cerere - "se leaga" e corect spus . Daca ar fi facut invers ar fi fost clasele goale la materia asta pentru ca pur si simplu parintilor le e lene sa faca o cerere. Nici nu stiu ce drepturi au, nu citesc legea, etc - multa lume se mira ca fi-mea nu face regile "e posibil?".
Nici corap nu stia ca religia e facultativa
A - si asta nu-mi place - ca e facultativa nu optionala, cu alte cuvinte scoala nu are nicio obligatie sa-mi ofere alternative pentru ora aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Merci, Sorana. Si eu tin minte ca la inceput, cind s-a reintrodus religia in scoli, copiii de alte denominatii aveau (teoretic) dreptul sa faca religie la biserica/templul lor si sa aduca dovada completarii orelor. Insa erau abuzuri, cazuri in care preotul ortodox ce preda la clasa refuza optiunea, nu accepta hirtia, samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Iulianm, foarte bine scris, eu sint total de acord cu ce spui.

Eu nu sunt de acord (sic!)... pentru ca tot ce a scris Iulia sunt deductii logice bazate pe o fraza de inceput, strecurata intr-un text lung, in care se prezenta notiunea de "creatzionism" ca fiind defavorizata in scoli.
As fi dorit aceasta explicatie de la Greierash si nu de la Iulia ... pentru ca mi-e greu sa dialoghez cu Iulia despre mentalitatea de viata a lui Greierash.

Mergand totusi inainte pe rationamentul Iulei (care nu il resping dar nu vine de la sursa), as intreba-o pe Greierash, de ce nu abordeaza solutia aleasa de Michelle - care spunea ca si ei vorbesc acasa si duminica la biserica despre creatzionism, dar nu elimina informatiile legate de evolutzionism ?

Cu alte cuvinte : Greierash, care este parerea ta (ca adult) despre evoultzionism si de ce ai considerat ca e bine sa iti feresti copilul de acest aspect al vietii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Teoretic, o fi facultativa.Practic, fi-mea are religia ora 2-a, martea.ce poate sa faca un copil de clasa 1 in ora aia? alternativa e sa stea in clasa, alaturi de colegi si sa nu participe. La fi-mea nu e cazul, ca ea s-a exprimat categoric nici sa nu indraznesc s-o retrag de la religie ca ea e religioasa rau, nu ca mami si tati si restul familiei.
Patou, imi cer eu scuze, probabil am inteles gresit.Din primele tale mesaje am inteles ca la mate faceti adunari, scaderi din urmatoarele randuri "Partea de matematica consta intr-un magazin in care vindem si cumparam diferite produse (ocazie cu care invata sa socoteasca, sa cantareasca etc)". Asta nu e materie de clasa 2, nici macar de clasa 1, adunarile si scaderile reprezinta 10-20 %
http://staticlb.didactic.ro/uploads/material/13/28/1//programe_scolare_de_matematica_claseleiiia.pdf
Asta e programa cu cerintele minime la sfarsitul clasei 1,respectiv a 2-a pentru ro. Programa de concurs , pentru cei care vor si pot e mult mai complexa. si asta e in ro, in us sunt mult mai avansati pe palierul de varsta 7-8 ani, din cate am citit in postarile fetelor, Michelle te poate lamuri mult mai bine.

Mergi la inceput