Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
P.S. Mi-au scapat motivele pentru care tu ai ales HS ...


le gasesti aici




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

flaviutza,

si baietelul meu sufera de astm. eu as zice suferea pentru ca au trecut mai bine de 6 luni de la ultima criza. Evident, alergiile lui sunt unul din motivele determinante pentru care am ales HS (cu toate ca as fi ales HS si în lipsa lor ).









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Totusi tind sa cred ca, dincolo de motivatiile religioase si cazurile extreme ( suoradotati )etc, Hs exprima dorinta de control, sub toate aspectele . Parintele simte ca pierde controlul asupra copilului trimitandu-l in lume, mai bine nu-l mai trimite si suplineste tot ce poate de unul singur.control si protectie dusa la extrem. poate gresesc, de fapt, sper sa gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Da , am citit cred eu suficient, inclusiv site-l postat de tine, de curand. sunt cu temele facute, adica sunt in stare sa fac si HS, dar de nevoie, din fericire, au trecut 8 luni de la ultimul wheezing, ca asta-mi facea, nu forme grave. Stau cu inima cat puricele si eu si ea la fiecare stranut sau mucisor. ea de frica sa nu cumva sa o retrag, cum am retras-o de la camin(si acolo nu-i placea somnul ).
Eu iti garanteza ca , in situatia ipotetica in care fiul tau ar fi trimis de proba la scoala si i s-ar potrivi manusa, toate site-urile si toate teoriile ar pica in favoarea dorintei copilului.
Si varitatiuni pe tema site-ului postat in lb romana gasesti in franceza, engleza, parca sunt trase la indigo, o sti si tu in mod sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu cred ca nu i s-ar potrivi .

uite un exemplu. la unul din cursurile la care merge (ca nu-l tin inchis in casa ) a avut un conflict cu unul dintre baieti. pana sa-mi dau seama despre ce era vorba am vazut ca toti ceilalti copii ii iau apararea. Oarecum speriata de conflict l-am intrebat pe profesor ce s-a intamplat si mi-a raspuns ca acel baiat s-a legat pe rand de aproape toti copiii din grupa si ca numai al meu ce s-a infuriat din cauza asta si a luat "masuri"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Din punctul meu de vedere, personal, singura motivatie absolut valida de a scoate copilul din scoala ar fi cazul in care ar fi bullied si nu s-ar integra social. Sau dc. nu imi permit sa locuiesc intr-un cartier cu scoli sigure. Nu cred ca orice HS e un control in sens negativ. E vorba de control fara nici o umbra de indoiala, dar uneori e "de bine".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

eu cred ca nu i s-ar potrivi .

uite un exemplu. la unul din cursurile la care merge (ca nu-l tin inchis in casa ) a avut un conflict cu unul dintre baieti. pana sa-mi dau seama despre ce era vorba am vazut ca toti ceilalti copii ii iau apararea. Oarecum speriata de conflict l-am intrebat pe profesor ce s-a intamplat si mi-a raspuns ca acel baiat s-a legat pe rand de aproape toti copiii din grupa si ca numai al meu ce s-a infuriat din cauza asta si a luat "masuri"






www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



O experienta si punct, ne retragem? Experiente din astea tot sunt in viata, sunt inevitabile. nu e o solutie retragerea. si a fost un singur curs, nu scoala in sine.si daca nu merge o scoala, schimbam putin invatatorul, etc.
Eu nu ma gandesc decat la ce spuneai ca faceti voi mate, adunari ca la magazin, normal, asta trebuie sa invete un copil in clasa intai, asa gandeam si eu pana sa pun mana pe programa si sa ne apucam de matematica. Dar daca citesti putin ce se cere , ce metode speciale au si la mate si ro (pe subiectul de mai joc, cls 1 2010-2011 de ex) daca arunci un ochi pe subiectele tip concurs cangurul sau smart realizezi ca adunarile si scaderile sunt doar 10% din ce fac la scoala. Si la un moment dat, copilul se va bate cu astia scoliti in sistem pe un loc in faculta sau pe un post bun in viata de zi cu zi.

Ruxi, nici eu nu m-am gandit la control strict in sens negativ. dar e o dorinta de a controla aspectele vietii copilului. normal ca sunt situatii din astea extreme numite de tine cand mai bine pentru binele tuturor e sa-ti ti copilul acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Oricum in Romania nu e legal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

M-ati omorat cu astmul si scoala, care e legatura ca sincer mi-a scapat. Am un copil alergic si astmatic perfect adaptat in cel mai comunist sistem posibil adica cel francez. Sunt o persoana alergica, am fost la un pas de colaps de doua ori in viata mea din cauza alergiei si am trecut linistita prin scoala. Astea sunt scuze pentru parinti.
Cu Ruxij sunt partial de acord, nu vad de ce ar fi HS pentru cei supradotati, traiam cu senzatia ca in US sistemul de invatamant poate acomoda pe cei supradotati, ma puteti lamuri cu asta, sistemele europene par mult mai axate pe egalitarism.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ma gandeam cum as face eu homeschoolingul asta. Adica regulile.

Nu cred ca toata lumea tb sa aiba dreptul sa il faca. Aci in America e nebunia aia a conservatorilor, cum ca nu ne zice noua statul cum sa ne crestem copiii. Noi stim. Da' cred ca in primul rand parintele ala care face homeschooling tb sa arate ceva patalamale ca e cat de cat calificat sa o faca, sau sa dea un examen ceva. Nu sa il faca asa oricine. Apoi faza cu legatura cu scoala, de care zicea michelle, pare o solutie buna. Copiii sa mearga la scoala la intervale de, sa dea niste examene odata ,de doua ori pe an... Adica sa se asigure ca cc copiii aia chiar invata ceva si au de la cine. Cu anumite masuri si reglementari , HS ar putea rezolva problemele reale ale unor copii.

Sau cel putin, alta varianta, mai restrictiva, sa fie stabilite niste categorii de motive pt care anumiti copii sa aiba dreptul la homeschooling. Ca un fel de ancheta sociala. Din pacate eu una n-as baga aci motivul cu religia ca fiind valid, pot f. bine sa le citeasca Biblia acasa dupa scoala cate 5 ore pe zi, nu cred ca faptul ca tu ai anumite credinte religioase e un motiv serios de izolare de restul, dpdv al sanselor egale ale acelor copii. I-as accepta doar pe cei cu sanatatea, integrare sociala, calatorii etc. Da' sunt sigura ca ceilalti n-ar fi de acord cu mine:))

Mergi la inceput