Jurnalul unei "Homeschooling mom"

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

din fericire nu pot sa ma supar pe cei care ii privesc pe cei religiosi ca fiind (ca sa ma exprim elegant ) sub standardele intelectuale. Fiecare e liber sa (se) creada cum doreste, problema apare atunci cand aceasta asa zisa superioritate le-ar da "dreptul" (autoproclamat) sa gandeasca si pentru "s#259;racii" religiosi aflati in dificultate intelectuala , bazandu-se pe "forta" pe care le-o da apartenenta la majoritate.

Eu consider ca e trist ca sistemul ne-a format in asa fel incat le dam in cap celor care sunt diferiti. Iar cel mai trist este ca facem acest lucru fara sa ne dam seama.







www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu




Nimeni nu a sustinut ca cei religiosi cu foc sunt sub standardele intelectuale, nu are nici o treaba religia cu intelectul . Doar cei extremisti (si eu includ aici inclusiv pe cei care priveaza copiii de un drept esential, acela la educatie, pe motiv relgios ) sunt sub alte standarde, indiferent ce IQ poseda.Repet.doar extremistii. si sunt cu atat mai periculosi cu cat cresc extremistii de maine.Nu e cazul vostru.
Culmea e ca mie mi se pare tocmai pe dos treaba. cei fooarte religiosi tind sa-i priveasca de sus pe ceilalti, nu au o atitudine de acceptare si toleranta.Fapt demonstrat de initiatoarea subiectului, cu scuzele de rigoare eu asa inteleg treaba.Copilul meu nu va sta intre copii ortodocsi, musulmani, evrei, va sta si se va intalni strict cu cei din religia lui.etc. Eu nu am vreo problema ca fi-mea sa invete alaturi de / sa interactioneze cu musulmani,evrei,baptisti,adventisti si altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Flaviutza, nu e chiar asa ca le spunem copiilor ca unii la rai si altii la iad, noi de ex la spunem ca unii cred asa si altii asa dar noi, familia noastra, noi credem asa, ca unii fac asa si altii asa dar noi, noi facem asa, pt ca noi consideram ca asa e adevarat si asa e bine , nu-i mintim nici ca toate-s bune si nici ca toate-s la fel, pai ce fel de credincios as fi daca le-as spune ca toti dumnezeii de pe lume sint la fel? De aceea eu una n-as face HS doar din motive religioase, imi trimit copiii oriunde-n lume fara frica, stiu ca Dumnezeu va fi cu ei.

Ruxij, asa o fi cu statisticile, n-am studiat nici bloguri si nici google, dar fetele de aici de la topic imi par ok,intru si eu sa vad ce mai fac si ce mai zic.



Mda, eu ii spun fi-mii ca toate religiile sunt ok, esential e sa fi om bun, sa nu faci rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou
daca e asa ce rost avea sa amestecam fanatismul in discutia de fata? sau sa legam religia de optiunea HS. in ce ma priveste eu am ales HS in perioada cand gandeam despre religie exact ce ganditi voi acum (de aceea am spus ca nu pot sa ma supar)

Pai o legam pentru ca se pare ca valorile diferite pe care unele familii le au sunt puternic influentate de aspectul religios.
Fanatismul apare dupa mine, cand orice alta varianta de existenta in afara de cel biblic, este respinsa si interpretata ca pe ceva rau.

Sunt doarte multe familii in care invataturile biblice reprezinta sfaturi de viata - dar ele raman la stadiul de invataminte si nu exclud celelalte optiuni ale comunitatii ca pe ceva ingrozitor de rau si daunator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:


Citat:
citat din mesajul lui Katya

Flaviutza, nu e chiar asa ca le spunem copiilor ca unii la rai si altii la iad, noi de ex la spunem ca unii cred asa si altii asa dar noi, familia noastra, noi credem asa, ca unii fac asa si altii asa dar noi, noi facem asa, pt ca noi consideram ca asa e adevarat si asa e bine , nu-i mintim nici ca toate-s bune si nici ca toate-s la fel, pai ce fel de credincios as fi daca le-as spune ca toti dumnezeii de pe lume sint la fel? De aceea eu una n-as face HS doar din motive religioase, imi trimit copiii oriunde-n lume fara frica, stiu ca Dumnezeu va fi cu ei.

Ruxij, asa o fi cu statisticile, n-am studiat nici bloguri si nici google, dar fetele de aici de la topic imi par ok,intru si eu sa vad ce mai fac si ce mai zic.



Mda, eu ii spun fi-mii ca toate religiile sunt ok, esential e sa fi om bun, sa nu faci rau.Daca maine ma pocneste sa-mi schimb convingerile religioase(nu as fi prima) ce-i mai spun?ca mami s-a luminat peste noapte si sa accepte ca adevar adevarul meu?
Religia e o optiune personala, nu impusa. nici de stat, nici de mine ca parinte.
Si in esenta toti dumnezeii sunt la fel . ne invata de bine. noi o luam pe aratura si ne luam si la bataie cand ne certam al cui dumnezeu e mai bun.dupa logica ta, ajungem tot acolo.e bine ca noi, ca altii nu e bine.(imi permit sa adaug, nu ajung in rai ca noi).asta inseamna toleranta. sa accepti ca si altul detine adevarul lui,sa pui pe picior de egalitate credinta ta cu-a lui.
Daca ma nasteam in alta familie, poate prin tarile arabe, probabil eram musulmana sadea acum. Eram mai prejos?eram o persoana mai rea? totul e relativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui patou
daca e asa ce rost avea sa amestecam fanatismul in discutia de fata? sau sa legam religia de optiunea HS. in ce ma priveste eu am ales HS in perioada cand gandeam despre religie exact ce ganditi voi acum (de aceea am spus ca nu pot sa ma supar)

Pai o legam pentru ca se pare ca valorile diferite pe care unele familii le au sunt puternic influentate de aspectul religios.
Fanatismul apare dupa mine, cand orice alta varianta de existenta in afara de cel biblic, este respinsa si interpretata ca pe ceva rau.

Sunt doarte multe familii in care invataturile biblice reprezinta sfaturi de viata - dar ele raman la stadiul de invataminte si nu exclud celelalte optiuni ale comunitatii ca pe ceva ingrozitor de rau si daunator.


ai cunoscut tu astfel de familii? ma consideri pe mine asa?

Daca da - n-are rost sa mai stam de vorbam. daca nu explica-mi ce legatura are acest lucru cu subiectul?

ce parere ai totusi despre scolile din tarile musulmane extremiste? Este corect ceea ce fac ei? E de preferat sistemul lor educatiei acasa? Bazandu-ma pe modelul lor extremist (si pe logica din mesajul citat de mine) as putea si eu sa spun ca toate scolile sunt identice, nu ??




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai aspectul religios are legatura cu subiectul de fatza pt ca initiatoarea subiectului a motivat decizia de a HS pe baza de educatie religioasa.

Unele dintre aspectele ridicate de michelle sunt demne de luat in seama. Si eu cred ca de multe ori scoala ii incetineste pe copiii mai avansati, de aceea se pierd. Asta este un alt motiv pt HS, pe care l-am mentionat, copiii supradotati. Dar pe de alta parte, unde ne grabim? Daca copilul e f. destept, isi va gasi un drum in viata oricum, stralucit, in plus, isi mai exerseaza si social skills. Fi-miu era f. avansat cand era mai mic si mie mi s-a parut ca l-a tras inapoi scoala, dar asta e, chiar dc era avansat academic, nu era la fel de avansat ca maturitate si in cele din urma cand va fi mare va tb sa interactioneze cu "media", nu doar cu cartile. Doctorandul pe care il am eu in tutela si care a inceput doctoratul la 19 ani e un baiat f. dragut si destept. Totusi ce experienta studenteasca a avut el cand a intrat la universitate la 14 ani? Ce folos? O sa termine un doctorat la 23 sau 24, e bine, dar mi se par etape sarite si nu stiu cum e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Temele prea putine, depinde de profesor. In clasa a 3a faceam teme cate 4h/zi. A fost un stres nebun si temele erau deseori si tampite. Acum mai putin. Suplimentam acasa si ne mai si jucam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Flaviutza, exact:daca miine ma 'pocneste' ca am alta religie, spun copilului ca m-am inselat, ca am gresit. Asa cum pot sa-i spun ca am gresit ca l-am vaccinat sau ca i-am dat piine neagra si nu alba,ca nu l-am dat la pian si l-am dat la dansuri si tot asa.

In sfirsit, daca tot s-a lamurit ca aici la sb nu e vorba de extremism religios, poate sb curge asa cum ar fi trebuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui patou
daca e asa ce rost avea sa amestecam fanatismul in discutia de fata? sau sa legam religia de optiunea HS. in ce ma priveste eu am ales HS in perioada cand gandeam despre religie exact ce ganditi voi acum (de aceea am spus ca nu pot sa ma supar)

Pai o legam pentru ca se pare ca valorile diferite pe care unele familii le au sunt puternic influentate de aspectul religios.
Fanatismul apare dupa mine, cand orice alta varianta de existenta in afara de cel biblic, este respinsa si interpretata ca pe ceva rau.

Sunt doarte multe familii in care invataturile biblice reprezinta sfaturi de viata - dar ele raman la stadiul de invataminte si nu exclud celelalte optiuni ale comunitatii ca pe ceva ingrozitor de rau si daunator.

ai cunoscut tu astfel de familii? ma consideri pe mine asa?
Daca da - n-are rost sa mai stam de vorbam. daca nu explica-mi ce legatura are acest lucru cu subiectul?

Personal nu am cunoscut dar asta nu inseamna ca nu exista astfel de familii ... eu nu spun ca modul in care aceste familii au ales sa-si traiasca viata este gresit, pentru ca este o optiune "by choice" si pentru mine acest principiu este esential chiar daca imi displac unele alegeri.
Ce mi se pare insa trist este sa ingradesti orizontul unui copil la o lume pe care tu ca adult ai ales-o "by choice". Este ca si cum l-ai condamna din start la un anumit tip de viata sub pretextul ca tu il aperi de primejdii si stii mai bine ce si cum trebuie el sa traiasca ca si adult.

Citat:
citat din mesajul lui patou
ce parere ai totusi despre scolile din tarile musulmane extremiste? Este corect ceea ce fac ei? E de preferat sistemul lor educatiei acasa? Bazandu-ma pe modelul lor extremist (si pe logica din mesajul citat de mine) as putea si eu sa spun ca toate scolile sunt identice, nu ??

In general resping ideea de extremism indiferent in ce domeniu se manifesta. Extremismul nu inseamna sa crezi cu putere in ceva sau sa alegi alte valori decat majoritatea ... inseamna sa consideri ca cei care au ales alte variante, gresesc si sunt impotriva ta ...de aici, orice actiune care provine dintr-o mentalitata extremista este daunatoare si cateodata chiar periculoasa (vezi terorismul)

P.S. Mi-au scapat motivele pentru care tu ai ales HS ... si ale lui Greieras mi-au scapat, dupa cum ai vazut eu m-am apucat sa dialoghez pe baza celor afirmate in clar (traume scolare, autoritate profesorala, copii timorati ...etc) fara a citi printre randuri ... pare insa ca "valorile speciale" sunt cele care o determina in a renunta la scoala traditionala ...si mai ales faptul ca ei doresc ca copilul lor sa aiba aceleasi valori - doresc prin impunere / izolare si nu prin informare si alegerea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Patou, scolile extremiste sunt dupa cum bine ai spus, extremiste. Nu au nimic de-a face cu invatamantul de masa din tarile civilizate.Personal nu te bag in oala cu extremistii , imi aduc aminte cu drag de tine de cand puii se chinuiau sa vorbeasca. si-al meu si-al tau.
Revenind cu picioarele pe pamant, eu chiar am avut fetita retrasa un an de zile din colectivitate.A debutat o bronsita astmatiforma apoi inca una, la a treia astm bronsic/ wheezing recurent si un medic intelept asta m-a sfatuit, retragere colectivitate pana la 8 ani. era la final de grupa mare, deci am homescolit-o de la 6 la 7 ani si 4 luni. Si stiu cazuri in care s-a repetat cls 1 din caza astmului dar momentan am riscat si-am trimis-o la scoala. Deocamdata e bine, are 8 luni fara nici o un strop de raceala, dar stau cu frica si am tema pregatita in caz de...retragere ,scoala acasa dupa programa, o duc doar la lucrari .La fiecare mucisor fi-mea , care aude si ea discutiile din casa, sare ca arsa ca ea merge la scoala.Pentru ea ar fi o tragedie sa nu se mai duca. cum tragedie a fost pentru amandoua un an si mai bine de retragere din colectivitate.Astmul ramas definitiv e boala invalidanta, nu stiu ce grad,dar se iese la pensie pe caz de boala din asta
Asa ca lasa-ma sa nu inteleg cum unii nu trimit de bunavoie, copii sanatosi tun la scoala ca stiu ei ca le-ar face rau acolo.
Tu ti-ai pus vreodata intrebarea daca copilului tau i-ar fi mai bine la scoala? daca i-ar place scoala? de ce nu-l dai macar doua luni de proba sa vezi daca ii place sau nu? Daca e cumva un copil ca al meu care merge la scoala din placere si se integreaza de minune ? daca nu-i place, daca vezi regrese, il retragi.Cum poti sa decizi inainte, doar bazat pe experientele tale scolare si pe convingerile si presupunerile tale?
Cu gradini#355;a nu s-a omorat nici fi-mea mai ales cu dormitul acolo, dar dupa scoala si dupa noii prieteni , noile activitati si domnisoara e lesinata! Ba chiar e prietenie mare intre ea si colegul de banca (nu stiu ce relgie o avea respectivul isi trimit sms uri si fac schimb de stilouri sa-si aduca aminte unul de altul

Mergi la inceput