Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Desiree, inteleg ca e ceea ce se doreste de fapt, o unire a bisericii catolice cu cea ortodoxa. Practic, sunt crestini cu vederi mai largi, nu? Imi place ideea.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)



Ei incearca sa le uneasca pe toate... de fapt, ei incearca sa aduca oameni de toate natiile si religiile sub acoperisul aceleiasi biserici. Sunt si asiatici la noi la biserica si ma indoiesc ca au fost botezati la catolici. O sa caut un video sa-ti arat reverendul nostru de care eu sunt super-inamorata. E un om extraordinar. Ne viziteaza des (3-4 ori/an), desi nu mai prea mergem la biserica, ptr. ca Victoria are sist. imunitar compromis si incercam sa o tinem deoparte de copii. Mai mergem cand sist. imunitar e ok. Si intotdeauna zice in biserica (,) ca se bucura sa o vada pe Victoria acolo si intotdeauna zice o rugaciune ptr. ea (de multe ori si cand nu suntem acolo).

Edit: http://www.youtube.com/watch?v=ccIgfCF-L14 Au pus panouri solare si video pe youtube.
_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
...
Iar sa astepti pana creste copilul sa isi exprime parerea despre botez,Tanti Zavaidoc,mi se pare cel putin stupid!No ofence!




Ba nu e chiar deloc stupid. Desi eu mi-am botezat fetita la 4 luni, mi se pare o dovada de respect fata de propriul copil sa il lasi sa faca propriile alegeri. Daca fiica-mea cand creste imi zice ca ea vrea sa fie budhista? Adica, eu nu am nimic impotriva, poate fi ateista, calugarita, catolica, ortodoxa, ce o fi, dar botezata la catolici si apoi sa treaca la budism... ma intreb, totusi, la ziua de apoi, dorinta cui se va respecta? A mea sau a ei? Dumnezeu cu Budha cum se impaca? Cum impart sufletul?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA



Total de acord cu tine!"Cand creste.." fiecare om e liber sa se alature oricarei comunitati,sa imbratiseze orice religie vrea,dar asa cum poate si tu ai fost botezata si crescuta "cu frica de Dumnezeu"-cred ca deocamdata noi trebuie sa punem piatra de temelie la construirea sufletelor lor.Ca mai apoi vor fi nemultumiri din partea lor(depinde de copil in parte)intotdeauna vor exista alte religii carora li se poate alatura sau poate deveni ateu!
Noi macar ne-am facut datoria de parinti!

Esti cine vrei tu sa fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Desiree, e foarte frumos ce face pastorul vostru. Cred ca asa trebuie sa fie un preot, apropiat de oameni, sa le stie fiecaruia nevoile si necazul.

Sper sa ajungeti acolo mai des si dupa ce Victoria va fi sanatoasa. E mica si sistemul imunitar se va construi incet-incet, dupa ce va termina tratamentul. E doar o chestiune de timp.

Ma bucur pentru voi ca ati gasit o cale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
...
Iar sa astepti pana creste copilul sa isi exprime parerea despre botez,Tanti Zavaidoc,mi se pare cel putin stupid!No ofence!




Ba nu e chiar deloc stupid. Desi eu mi-am botezat fetita la 4 luni, mi se pare o dovada de respect fata de propriul copil sa il lasi sa faca propriile alegeri. Daca fiica-mea cand creste imi zice ca ea vrea sa fie budhista? Adica, eu nu am nimic impotriva, poate fi ateista, calugarita, catolica, ortodoxa, ce o fi, dar botezata la catolici si apoi sa treaca la budism... ma intreb, totusi, la ziua de apoi, dorinta cui se va respecta? A mea sau a ei? Dumnezeu cu Budha cum se impaca? Cum impart sufletul?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA



Total de acord cu tine!"Cand creste.." fiecare om e liber sa se alature oricarei comunitati,sa imbratiseze orice religie vrea,dar asa cum poate si tu ai fost botezata si crescuta "cu frica de Dumnezeu"-cred ca deocamdata noi trebuie sa punem piatra de temelie la construirea sufletelor lor.Ca mai apoi vor fi nemultumiri din partea lor(depinde de copil in parte)intotdeauna vor exista alte religii carora li se poate alatura sau poate deveni ateu!
Noi macar ne-am facut datoria de parinti!

Esti cine vrei tu sa fi!


Eu asta nu o inteleg! "Cu FRICA de Dumnezeu". De ce cu frica si nu 'cu iubire', 'cu respect' de Dumnezeu???

Edit: datoria mea de parinte e sa o invat sa gandeasca pentru ea insasi, nu sa urmeze turma, pentru ca asa fac toti. Datoria mea de parinte e sa o incurajez sa aiba curaj sa spuna ce gandeste, sa isi exprime nemultumirea fata de o idee si eventual, daca e nelamurita, sa ceara explicatii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

dar asa cum poate si tu ai fost botezata si crescuta "cu frica de Dumnezeu"-cred ca deocamdata noi trebuie sa punem piatra de temelie la construirea sufletelor lor.
Esti cine vrei tu sa fi!


Inca una si ma culc.

Eu nu am fost crescuta cu "frica lui Dumnezeu". De ce sa imi fie frica de Dumnezeu? E prietenul meu cel mai bun. Stie mereu ce e in sufletul meu si imi arata cum sa scap de povara-cand o vede la mine. Tie ti-e teama de lumina?

Si schimba totusi semnatura. E cu 2 i: fii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

dar asa cum poate si tu ai fost botezata si crescuta "cu frica de Dumnezeu"-cred ca deocamdata noi trebuie sa punem piatra de temelie la construirea sufletelor lor.
Esti cine vrei tu sa fi!


Inca una si ma culc.

Eu nu am fost crescuta cu "frica lui Dumnezeu". De ce sa imi fie frica de Dumnezeu? E prietenul meu cel mai bun. Stie mereu ce e in sufletul meu si imi arata cum sa scap de povara-cand o vede la mine. Tie ti-e teama de lumina?

Si schimba totusi semnatura. E cu 2 i: fii.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)



Tanti, uite aici eu nu-s lamurita: zicem ca Dumnezeu e Tatal nostru. Eu nu inteleg ce fel de Tata e, cand zice ca daca nu facem ce zice El, daca nu-i respectam legile ne ducem in Iad!??? Eu una, ca si parinte nu i-as spune niciodata copilului meu, orice ar face, ORICE ar face ca nu mai poate veni la mine!!! E copilul meu, eu o iubesc neconditionat, indiferent daca face ce spun eu sau nu. Si nu vorbesc, acum e mica, dar cand creste eu sper sa nu faca ce zic eu, sa faca ce o face pe ea fericita, chiar daca eu vreau sa fie ea doctor si ea stie ca meseria de gunoier ar face-o fericita, eu sper ca se va face gunoier. Decim datoria/meseria unui parinte, nu e sa-si iubeasca copiii neconditionat???

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Esti cine vrei tu sa fi!

Reciteste-ti semnatura. I se aplica si fiului tau?

Si iarasi edit: Se scrie cu doi i: Esti cine vrei tu sa fii. Ma scuzi ca te corectez, dar un bun crestin trebuie sa fie corect in toate.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)



Imi cer scuze!Am sa modific! Multumesc de observatie! Un bun crestin nu e perfect!N-ai prins ideea! Tocmai imperfectiunea lui il face "bun crestin"!

Iar fiul meu cand va creste va fi liber sa fie cine,cand,unde isi va dori! Il voi iubi la fel de mult,il voi intelege si voi cauta sa-l ajut sa fie fericit!

Esti cine vrei tu sa fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

E doar o zicala din batrani! De aceea am pus ghilimele!Nu inseamna ca-s de acord cu asta!
Oare sa fie de vina ora tarzie?

Esti cine vrei tu sa fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

[/quote]
Edit: datoria mea de parinte e sa o invat sa gandeasca pentru ea insasi, nu sa urmeze turma, pentru ca asa fac toti. Datoria mea de parinte e sa o incurajez sa aiba curaj sa spuna ce gandeste, sa isi exprime nemultumirea fata de o idee si eventual, daca e nelamurita, sa ceara explicatii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA
[/quote]

Scuza-ma Desiree,dar oare de ce ai botezat-o?Ti-a marturisit micuta ca ea asa vrea?Ori nu cumva prin gestul asta nu ai facut decat sa urmezi "turma" .. pt ca "asa se face"?
In primul rand,datoria de parinte e aceea de a multumi Domnului pt binecuvantarea primita!

Esti cine vrei tu sa fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Scuza-ma Desiree,dar oare de ce ai botezat-o?Ti-a marturisit micuta ca ea asa vrea?Ori nu cumva prin gestul asta nu ai facut decat sa urmezi "turma" .. pt ca "asa se face"?
In primul rand,datoria de parinte e aceea de a multumi Domnului pt binecuvantarea primita!

Esti cine vrei tu sa fi!


Am botezat-o pentru mine. In primul rand, datoria unui parinte este sa se asigure ca (,) copiii lui nu ii repeta greselile.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput