Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Deci, la ortodoxi, risti sa-ti fie copilul ori inecat ori asfixiat. Noi am botezat-o pe Victoria la Biserica Unita. Reverendul a luat-o in brate, si cu o scoica i-a turnat apa in cap.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Nadaflorilor, am gresit eu. Trebuia sa scriu "un copil nebotezat crestin", ca sa fie clar.
Nu, Katya nu a facut diferenta intre catolic si ortodox. Discursul meu nu se schimba. In continuare cred ca e absurd ca Dumnezeu sa nu primeasca un copil nebotezat. Sau un om, sufletul lui, mai precis.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)



Exact! Atata timp cat acel om traieste dupa legile lui Dumnezeu (care sunt aceleasi cu regulile societatii), nu ar avea de ce sa nu fie primit la Dumnezeu doar pentru ca e nebotezat.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Desiree, ce e Biserica Unita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21

eu "regulamentar", de proasta ce am fost, nici macar nu am fost in biserica , ca asa era "traditia" pe la noi ca nu e bine sa iti vezi copilul cum e botezat. si acum imi pare rau de prostia mea.
din fericire mi-a trecut de traditii si am inteles ca totul este produsul mintii unor oameni.
.
akamanak, trebuie sa va pregatiti de o invazie de "sfaturi" bune.
si asta e numai inceputul. trebuie sa stiti ce vreti voi si sa nu va afecteze " gura lumii".



Alexia, imi pare rau ca nu ai vazut botezul. La noi la biserica, eu am tinut-o pe Victoria in brate, apoi a tinut-o Daddy putin (ca obosisem eu, desi nu a durat mult), apoi iar eu cat a turnat Daddy apa in... nu stiu cum ii zice... ligheanul ala.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
Iar sa astepti pana creste copilul sa isi exprime parerea despre botez,Tanti Zavaidoc,mi se pare cel putin stupid!No ofence!


De ce ti se pare stupid? Poti sa imi explici?

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


E o opinie strict personala! Eu una nu as putea trai linistita stiind ca puiul meu putea avea un somn mai lin,un inceput de drum curat,ceva in care sa creada,sa il ajute sa-si implineasca dorinte,sa ii dea acea nota de noblete si bunatate sufleteasca-iar eu l-am privat de toate acestea din "teama de a nu se ineca" sau mai stiu eu ce,in cristelnita sau in Biserica!
Stefan e tot ce mi-am dorit!Dumnezeu mi l-a dat,iar eu in schimb cred ca pot macar sa-l increstinez,sa ii multumesc Domnului si sa il cresc in sanul poruncilor si invatamintelor Sale!
Dar fiecare gandeste si actioneaza dupa propriile conceptii si idei!

Esti cine vrei tu sa fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
...
Iar sa astepti pana creste copilul sa isi exprime parerea despre botez,Tanti Zavaidoc,mi se pare cel putin stupid!No ofence!




Ba nu e chiar deloc stupid. Desi eu mi-am botezat fetita la 4 luni, mi se pare o dovada de respect fata de propriul copil sa il lasi sa faca propriile alegeri. Daca fiica-mea cand creste imi zice ca ea vrea sa fie budhista? Adica, eu nu am nimic impotriva, poate fi ateista, calugarita, catolica, ortodoxa, ce o fi, dar botezata la catolici si apoi sa treaca la budism... ma intreb, totusi, la ziua de apoi, dorinta cui se va respecta? A mea sau a ei? Dumnezeu cu Budha cum se impaca? Cum impart sufletul?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Esti cine vrei tu sa fi!

Reciteste-ti semnatura. I se aplica si fiului tau?

Si iarasi edit: Se scrie cu doi i: Esti cine vrei tu sa fii. Ma scuzi ca te corectez, dar un bun crestin trebuie sa fie corect in toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Desiree, ce e Biserica Unita?

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


E sub 'aripa' bisericii catolice, doar ca nu trebuie sa fii catolic (asa cum stim noi ce e un catolic) sa participi la biserica unita. Ei accepta orice religie. Eu sunt ortodoxa, sotul meu a fost botezat tot la B.U. Mie mi-a spus reverendul ca daca eu vreau la botez orice din religia mea, el e super ok si accepta orice 'obicei' pe care eu as vrea sa-l introduc in botez. (Asta cand i-am zis ca noi ducem lumanari mari la botez).
PS:Ti-am zis ca am limbarnita azi.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Desiree, inteleg ca e ceea ce se doreste de fapt, o unire a bisericii catolice cu cea ortodoxa. Practic, sunt crestini cu vederi mai largi, nu? Imi place ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
[brPe cruce, cui a spus "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" Lui Insusi???



Selene, zau ca nu vad coerenta in discursul tau. Daca vrei sa fii coerenta, trebuie sa aduci niste argumente inteligibile. Nu acceptabile pentru altii, ca nu asta e ideea.

Prin urmare, daca mergi pe ideea negarii, poti spune ca scribii au ales sa povesteasca ce au vrut. Sau ca din povestiri a ramas o mica parte, care a convenit institutiei bisericesti.
Asa ca vei fi nevoita sa respingi totul. Nu prea ai cale de mijloc.

Daca alegi sa crezi toata legenda, atunci o crezi asa cum e ea. Si ea asa e, Iisus fiind Fiul lui Dumnezeu al lui Avraam si David. Fix ala, motiv pentru care in Biblia crestina exista si Vechiul Testament. Asa, sa vezi despre cine se vorbeste. E informatie de background.

In conceptia crestina, Iisus nu poate exista in lipsa Creatorului Sau. Acela e Dumnezeu al evreilor. De aceea Iisus a fost evreu. De aceea Dumnezeu a ales o femeie evreica.

Mai pot continua, dar plictisesc auditoriul.


Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

de acord cu Tanti Z.
continua...

michelle

Mergi la inceput