Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Neata' !

O postare ff interesanta ref la abilitatile importante in viata:aici. De ceva vreme am inceput sa inclin spre aceeasi viziune.
Gradinita actuala e ff ok in directia aceasta, socializeaza bine ii responsabilizeaza pe fiecare in parte, fac proiecte de grup. Dar evident nu mai e timp de caiete, socoteli inca n-au facut deloc, doar ceva liniute.
Din fericire Cristi e mare fan al "lectiilor", ii cumpar diverse caiete de activitati si le ia ca pe o provocare, le face pentru distractie . Si Anuca dupa el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Anda, multumesc mult , am studiat.
Constat ca sunt trecute acolo criteriile standard de evaluare, desi ei lucreaza mult mai mult, din cate am inteles.
zilele astea o sa intreb si eu daca au facut asa ceva la gradi

(e ff ciudat la noi, ca sa discuti cu educatoarea trebuie sa-ti faci programare, in afara orelor de gradi si fara copil in preajma. dimineata cand ii duc sau la pranz nu stau nici 30 sec la povesti cu tine, sunt tot in mijlocul copiilor.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Tot io
Meems, ff fain albumul de TGD, multumim!
Super culorile de toamna (ca tot vb pe FB despre asta: pana la urma am pus si eu un link la ceva poze, e pe wall-ul meu ), apetisant rau pasaroiul. Si m-a impresionat mult casa (e a voastra, nu?)- modern, design, nou-noutz totul.. wow!

Ina, superbe si pozele voastre! Ma impresioneaza Rachel, ce atitudine eleganta are in poze, e o adevarata lady. Intr-un interior pe masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Maria-Alexia, multumim
Am vazut link-ul pe FB, am dat si un "like" mare si lat ca mi-a placut ft mult albumul, si am pus si eu acolo un album cu vreo 10 poze de toamna, facute in zona noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

maria_alexia
mda... cam ce cred si eu. Cred ca e mult mai important sa inveti sa inveti decit sa acumulezi cunostinte.
Cit despre homeschooling in general... aici cam un sfert din comunitatea noastra face home schooling. Toti copiii care fac home schooling si pe care ii cunosc sint foarte calmi, respectuosi, curiosi si se vede ca cineva e preocupat de bunastarea lor emotionala si intelectuala in permanenta. Nu stiu daca asta e consecinta genului de parinte care ii creste sau a home schooling-ului. Stiu si adulti foarte echilibrati si multumiti de viata lor care au fost home schooled si apoi au facut studii superioare avansate cu succes.
Si cu toate acestea... not for me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Un sincer La multi ani! intarziat de la noi pentru aniversatii ultimei saptamani.

Adelina si Albert (16.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani, Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Multi Ani fericiti Maria!!!
Ioana, sa-ti traiasca comoara de fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

La multi ani Maria! Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii!
Ioana, sa-ti traiasca puiutii!

Mandy, bafta multa in viitoar! Sa-ti ajute Dumnezeu!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La multi ani Maria! Sa cresti mare, sanatoasa si sa ai mult noroc in viata!
Ioana, sa-ti traiasca copiii! Ups, a fost ziua lui Stefan pe 31 octombrie si l-am sarit.

Corap cum era in maternitate la inceputul lui mai? Se mai dadea caldura, era cald?
Am vazut camasi de noapte din finet in Carrefour, cu nasturi pana la buric, bune de maternitate, problema e ca daca in aprilie - mai inca se da caldura si e cald ca iarna n-am ce face cu ele, sunt mai bune camasile subtirtele cu maneca scurta.

Maria eu cred ca adevarul e undeva la mijloc, iti trebuie ambele tipuri de abilitati. Daca ai numai abilitati de comunicare si la cunostinte esti 0 barat, obtii ceea ce se cheama un gargaragiu. Gargaragiii pot avea succes in viata (de ex politicieni) dar nu in orice domeniu si nu sunt neaparat apreciati atunci cand sunt cunoscuti mai bine.
Apoi exista oameni sociabili din nastere, care atrag oamenii in jurul lor, au talentul asta si oameni mai putin sociabili. Ca si cu matematica, exista oameni care o invata usor si foarte bine si oameni care se chinuie pt a obtine niste performante minore. Ca si cu matematica, si abilitatile sociale trebuie dezvoltate macar la un nivel minim, zic eu.
Exista joburi unde e nevoie de cunostinte profunde si solide si exista si jobul de receptionista unde tre' sa fii numai zambet. In job-ul de psiholog, de care se discuta acolo, normal ca trebuie sa fii comunicativ, daca nu stii sa comunici cu pacientul si sa te apropii de el, degeaba.

Mandy mie mi se pare cam tarziu la scoala la 8 ani fara o luna. Termina liceul la 20 de ani.
Bravo pentru talentul la limbi!
Tie succes la interviu!

Lavi 16+

Mergi la inceput