Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy ce pot sa zic e ca va tinem pumnii, spor la recuperare si sa ne zici daca te putem ajuta cu ceva!

Multumesc de intrebare, finuta mica face bine, s-au externat de vreo luna, a ajuns la 3200g (in prima luna a luat doat 500g dar apoi s-a mai intremat, a inceput sa manance mai bine si in urmatoarele 20 de zile a luat 700g). Mamica ei din fericire are lapte, merg combinat: supt la san si baut lapte muls din biberon, ii cam ia prietenei mele toata ziua alaptatul, mulsul, sterilizatul, etc dar nu se plange, nu-si propune sa faca nimic altceva, o ajuta mama ei cu mancare gatita si sotul cu curatenia prin casa si cumparaturile asa ca sunt OK. Ea si-a revenit in sfarsit dupa cezariana (a facut si o infectie urinara care parca nu mai trecea de la sonda), a avut si niste dureri in picior, acum s-a reparat.

Anda, top 200 Bucuresti imi spune mai putine lucruri despre nivelul general: o scoala poate avea 1-2-5 elevi de top pregatiti de exemplu in afara scolii si restul varza.

E clar ca scoala 11 e pe locul 1 la ambele criterii, al tau si al meu. Ca nivel general eu prefer sa ma uit la procentul de elevi cu media peste x, unde x e o valoare care iti permite sa intri la un liceu bun. Pe mine scoala 11 nu ma intereseaza, in principal din motive de fite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

anda eu ma asteptam sa spui ca intr-un an doi te muti in zona x din New York, nu in sector 1
Ce va face dupa ora 12, after school sau cine il ia de la scoala? Si aici inseamna timp si bani.
Din aia colorati aveti voi si langa curte, dar in scoala . Aia pot fi peste tot.


Ce trebuie avut in vedere intr-o scoala de top-"fite" , este ca acel copil va fi incarcat cu teme si va trebui sa aiba meditator pentru a face fata cerintelor.


Pe noi ne-au chemat de luni la sedinta sa ne spuna de noutati, oricum mergem la clasa 1, nici nu ma gabdeam ca va fi altfel.

noki tu ce mai faci? nu mai spui nimica? ce mai face sarah, la orele de teatru mai mergeti?

meemsy

ina l-am vazut pe baietosul tau , e figura mare, dupa ochi iti dai seama ce nazdravn este.

bic voi ce mai faceti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salut.
Noi sintem pe jumatate mutati! Am mutat patul nostru, am ramas sa dormim pe saltele ultima saptamina si hotarisem sa-i lasam Smarandei patul. Da de unde? Ea si-a adus constiincioasa pernitele in camion. Asa ca i-am mutat si ei patul, o sa doarma si ea direct pe saltea.

Printre pictauri, am reusit sa citesc pina la pagina 14, de ziua lui Rachel si profit de ocazie sa-i spune ei si ceilorlalti sarbatoriti pe care i-am ratat un maaaaare si taaare La Multi Ani
Am apucat sa arunc un ochi si la video-ul cu Rachel citind si am ramas profund impresionata de ce bine citeste. Bravo, bravo!

Leea mai e timp sa-i schimbi numele fetitei. E inca mica si nu te-ai obisnuit total cu el. Probabil ca fiind in Ro deja ai acte pt. ea, dar poti sa-i adaugi numele la botez. Noi avem prieteni aici care au o fetita pe nume Davia. Super reusita! (are 15 ani acum) Nu stiam ca exista de fapt numele, credeam ca e o inventie de-a mamei.

lavi eu votez cu Clara sau cu Ana. Imi place mult Stefana; despre Stefania nu am nici o parare. Dar se pare ca tu esti hotarita pe Stefania. Daca tie iti suna bine, da-o inainte! O sa stii tu cind o nasti ce nume o sa poarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ina869

Happy Thanksgiving Day, Mima!



Ina Multumesc mult! Inca e casa plina, toata saptamana a fost agitatie, dar din-aia faina, faina, cu plimbari si voie buna Am trimis si poze in contul comun.
Nu pot vedea inregistrarea cu Rachie citind... Pentru videos, ai incercat photobucket? Eu acolo am incarcat toate inregistrarile care am vrut sa le trimit mai departe pe email.

Roxi, te pup si eu!!

Lavi, super faza cu teatrul!

Mandy, felicitari pentru atitudine!

Bic, deci sunteti in pline mutari! Bafta cu toate, si sa nu va fie prea urat saptamana asta care o mai aveti de petrecut in casa veche, pe saltele.

Crissy, iti trimit o imbratisare virtuala si din suflet va doresc multe zile bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Mandy te admir pentru optimismul tau, as vrea sa iau si eu o doza de la tine Chiar asa, ai putea sa-mi recomanzi vreo carte ce te-au inspirat, ce te-au facut sa privesti altfel viata? Ca spuneai ca atitudinea asta o ai de cativa ani, dupa ce ti-ai schimbat filozofia de viata.
******

Fetelor, vreau sa stiu ce fac, copiii vostri la pregatitoare, cam care este regimul, lucreaza zilnic in caiete? Nu ca as fi nemultumita, Ilinca a nimerit acum o educatoare ce se ocupa mult mai mult de ei, daor sunt curioasa. Am vazut ca au lucrat ceva, bastonase, ceva cu multimi, eu cred ca e de ajuns.
Pe anda nu o intreb, ca gradi lui nic e f avansata, nu e termen de comparatie cu una de stat.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Cu mare intarziere (lipsa net )...La multi ani Rachel !!!
sa cresti mare, sanatoasa si sa ai parte de tot ce-i mai bun pe lume.
Ina s-ati traiasca minunata familie si sa va bucurati impreuna de tot ce va ofera viata mai frumos.
Noi am mai participat la cateva concursuri nationale, unde am urcat pe podium( mai sus sau mai jos ) , si la un spectacol al clubului unde activeaza Mateea.Cei care doresc ne pot vedea aici
http://www.youtube.com/watch?v=7kBQ5S6xC8A&feature=related

Feli- Mateea la gradinita a facut adunari cu trecerea peste ordin, operatii cu multimi, au inceput sa scrie literele, stie sa citesca si sa scrie singurica. De scris scrie inca cu litere mari de tipar. Au facut partile propozitiei - subiect, predicat. Ceva atribute, sinonime si antonime- din ce imi mai aduc aminte eu. E e la gradinita Colegiului National Pedagogic - si au permanent studenti la lectii, fac multe lectii deschise, tot felul de proicte didactice, extrascolare, etc.. Nu cred ca te poate ajuta prea mult informatia ca termen de comparatie.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:


Cu scuzele de rigoare pt intarziere, urez si eu un c#259;lduros la multi ani celor aniversati in zilele cat am chiulit. Am avut foarte multa treaba, nu prea am stat pe acasa, mai am cateva chestii de rezolvat si sper sa termin cu balamucul.

ANDA eu am langa mine o scoala de mare fite, 195, unde refuz s-o dau pe fimea si-ti spun si de ce. Pt ca baza e studiul individual, nu lucreaza mai deloc acolo, cer bani cu nemiluita, le dau copiilor teme cu kilogramul, ii sufoca efectiv. Iar eu vreau sa mai aiba timp si de joaca, de un sport, de ceva. Plus ca notele sunt umflate tocmai ca sa mentina standardul. Cu alte cuvinte mi-as fura singura caciula. Asa ca voi alege o scoala normala, langa casa, nu de fite. Anturajul de cele mai multe ori e mai de proasta calitate la scolile astea cu renume. Deci nu stiu ce sa te sfatuiesc, fa cum iti spune inima si cum te tine buzunarul

FELI la Miruna la gradi lucreaza zilnic pe caiete, adunari, scaderi, etc, de scris stiu de anul trecut, de citit a mea citeste doar cand vrea ea. De stiut stie. In rest, vad ca invata f multe poezii. Ceea ce ma bucura si am vazut ca si lor le place. Au diverse activitati in gradi si afara, teatre, circ, muzee, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Feli si Nati lucreaza pe caiete dar nu pot sa-ti zic daca zilnic sau nu. Caietele le au puse langa usa si se pot consulta oricand de catre parinti, ma uit din cand in cand. Fac exercitii pregatitoare pt scris, liniute, bastonase, cifre, numeratie, etc. Nu fac adunari-scaderi si nici scris-citit, ei se tin de programa pentru grupa pregatitoare.

Gabi uau, subiectul si predicatul se fac in clasa a IV-a. Adunarile cu trecere peste ordin sunt in materia de a doua. Pe Mateea o poti da de la gradi direct la gimnaziu.
Se poate sa se plictiseasca la scoala, sau din contra sa fie stimulata sa invete chestii mai aprofundate.
In orice caz ce se intampla la Mateea dovedeste ca cei mici pot mult mai mult decat li se cere in mod normal (prin programa).

Madau eu am cam aceeasi parere ca si tine despre scolile de fite cat si despre programul de viata al unui copil. Fiecare parinte alege pentru copilul lui ce crede de cuviinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neatza!

Anda, am incercat si eu sa fac un astfel de studiu asupra scolilor din Buzau si , culmea ironiei, si la noi tot scoala 11 este in top; insa ... mai e o chestiune (nu stiu cat de relevanta) - in aceasta ssoala sunt mai multe clase, adica daca la scoala 15 (unde o sa o duc pe fii-mea) sunt 4 clase de a 8-a, in scoala 11 sunt 6 clase.
Referitor la invatatoare - "cea mai cea" de la scoala unde am inscris-o si eu pe Daria (insa noi, cand am vorbit anul trecut, nu am mai prins loc la dansa in clasa), cred ca acum ia ultima generatie - este genul care lucreaza bine cu ei la clasa insa, avand peste 30 copii in clasa, ii si "cocoseaza" cu teme; face sedinte multe cu parintii si ii "invata" si pe ei cum sa lucreze cu copii acasa. Nu stiu cat e de bine, insa cert e ca are rezultate bune cu copii.
Ca si voi, imi doresc sa fac cea mai buna alegere pentru Daria, insa , data fiind situatia cu doamna despre care spuneam mai sus,ne-am reorientat si mergem la o doamna tot cu referinte bune, dar cu un ritm de lucru mai "lejer" sa zicem.

Oricum, noi am dus dosarul, este inscrisa in principiu in clasa I, dar sa vedem ce putem face acum cu clasa 0....


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am trimis in contul comun evaluarea lui nichita din septembrie, pt maria, cristina si pe cine-o mai interesa

Mergi la inceput