Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Leea, ce-as face eu:
1. lungit cat se poate cu alaptatul. poate e intr-o perioada in care i se schimba apetitul, daca tot a luat asa bine in greutate in primele luni. s-ar putea acum sa se auto-regleze, deci sa fie ok si cu cat lapte mai ai.
2. daca nu si nu, as incerca cu lapte praf. poate nu-l va accepta chiar din prima. poate nici din a doua. caz in care ai avea timp s-o obisnuiesti bazandu-te pe rezervele din congelator.
pupam gogoasa mica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Leea vino-ti in fire! N-ai cum sa pierzi laptele asa repede! Dupa hiper-secretie lactata sa ajungi direct la pierderea laptelui!

De ce zici ca nu mai ai lapte?

Maria, bine zici cu Clara, si eu m-am gandit ca e greu de pronuntat si de copil pana la 5 ani si de mine, de 100 de ori pe zi. Uf! Stefania, Stefi parca e ceva mai usor.
Altfel, Clara e nume international, exista cam in toate limbile europene (nu stiu in rusa daca e).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Stefania: ar fi singurul vostru copil care ar avea si zi onomastica, fetele mari cu siguranta vor fi geloase . Altfel e mai fain sa ai onomastica fix in partea opusa a anului si nu in preajma zilei de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu chiar. Pe Silvia o cheama si Maria, pe Natalia Cristina, deci are un fel de onomastica de Craciun pe care e drept ca n-o prea sarbatorim cu cadour suplimentare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

mea culpa .
In cazul asta, Stefania + ... sau <ceva mai exotic> + Stefania ar da chiar bine in serie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Lavi , de ex. mie imi place TEONA.Este si sf Teofan in calendar.
Ar suma bine Silvia, Natalia si Teona. Nu? Nu e nici prea comun, nici prea oriental.... e o idee.
Stefania e destul de comun.
Sau, o alta varianta Smaranda Elena ...ca tot ai dpm in mai.
Ca sa fie in ton cu Nati si Silvia... cu nume.... asa , mai calde cum zicea si Anda. Acum depinde mult si de numele de familie.
Clara mie imi sun a persoana rece, distanta.
Imi placea in tinerete si Cezara ... da parca si asta e mai rece ca nuanta.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Stefania - Lavi, mama, dar cate cadouri vrei sa dai de Craciun? Pe mine ma dispera ca majoritatea sarbatoritilor din familia mea au ziua in perioada noiembrie-decembrie, ma usuca la buzunar. Plus ca acum sunt destul de multe fetite cu acest nume.

Ana- wow, superb, si eu l-as fi ales ptr Ili, nu i-a placut lui Doru (nu mai stiu de ce). Dezavantaj: iarasi, f.comun acum. Dar ma gandesc ce frumos ar fi s-o alinti anuca pe bebe, wow, ce frumos
Pe silvia nu o sarbatoriti de Florii? Eu stiam ca si numele acesta intra in categoria sarbatorita.

Eu azi am facut o interventie chirurgicala minora cu anestezie generala. Am zis ca MOR, mi-a fost greata de nu ma puteam tine pe picioare. Nici nu ma asteptam sa trec prin asa ceva, privisem foarte usor operatia aceasta.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda77

alina, pai de ce nu impreuna? iti suna ariana prea feminin? daca mai sunteti si altele care credeti ca nu se potrivesc claire cu ariana va rog sa-mi spuneti imediat, ca sa ma gandesc la altceva, daca se intampla, sa fiu pregatita
mie ariana imi pare chiar mai razboinic decat claire, aveam rezerve sa nu fie prea dure amandoua numele..
dar Lola Claire cum suna?
ma duc la treaba, gata cu prosteala p-aici...

mama lui Nichita (09.12.2005)
Look who’s talking: Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

Calatoriile mele

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"


Acu am intrat in casa ( jur ca e ultima bucatarie din viata mea pe care incerc sa o fac), am 5 min ca trebuie sa plec sa culeg fetele, Anda adineaori am fost ( tot) pe fuga si nu m-am facut inteleasa. Deci mie personal nu imi place sa asociez un nume francez sau ma rog care nu se termina in "a" cu un nume tip italienesc adica care se termina in " a". Dar poate e din cauza ca sunt frantujita rau, adica mereu cu franceza in gat si de aia. Asa ca imi suna kitch ( iertare te rog) si da, nu imi suna coerent impreuna. Si nu stiu in Ro dar aici orice e frantuzesc de ex tot restul europei nu poate sa il pronunte si invers:) Deci nu inteleg de ce Claire ( e frumos ca nume) ca de taica-meu ar fi citit mot a mot. Cred ca ar complica viata copilului....


Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Lavi mie imi pare rau ca nu i-am pus lui fii-mea DAVIA. Poate vi se pare ciudatel da mie imi place rau rau.
Maria apetitul i se schimba. Dar crescator.
Feli ce interventie a fost atat de minora de-a necesitat anestezie generala???

Ca a scazut lactatia imi dau seama din faptul ca dupa supt pana ce nu mai iese nimic nimic, urla in continuare, atat cat e necesar, pana ii decongelez macar 50 - 80 ml. Am incercat sa i dau ceai, ca si completare. Aha, ciu-ciu. S-o cred eu. In plus, cand ma mulg, colectez doar maxim 130-150 din ambii sani. Ori domnisoara mananca cel putin 180. Si vreau sa zic ca bag galafor la greu. Am mancat vreo 4 cutii deja. Si inca mananc. Nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Alinush, cred ca tie nu-ti suna bine combinatiile din cauza ca esti tot timpul cu franceza in gat. Uite, fata mea are exact combinatia asta (un nume care se termina in “a” + un nume francez) si mie inca imi place la nebunie! Plus ca primesc o tona de complimente legate de numele ei si combinatia aleasa.

Anda, eu as ramane la Claire Ariana decat Lola Claire Apropos, fetita colegei mele e Lola Faith.

Lavi, si mie mi se pare cam dur Clara, un picut prea rece, inabordabil.

Feli, sper sa te simti bine cat mai repede!

Leea, eu nu prea stiu ce sa te sfatuiesc ca eu nu am alaptat. Dar vreau sa vad si eu poze cu gogoasa

Mergi la inceput