Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui meems

Alinush, cred ca tie nu-ti suna bine combinatiile din cauza ca esti tot timpul cu franceza in gat. Uite, fata mea are exact combinatia asta (un nume care se termina in “a” + un nume francez) si mie inca imi place la nebunie! Plus ca primesc o tona de complimente legate de numele ei si combinatia aleasa.

Anda, eu as ramane la Claire Ariana decat Lola Claire Apropos, fetita colegei mele e Lola Faith.

Lavi, si mie mi se pare cam dur Clara, un picut prea rece, inabordabil.

Feli, sper sa te simti bine cat mai repede!

Leea, eu nu prea stiu ce sa te sfatuiesc ca eu nu am alaptat. Dar vreau sa vad si eu poze cu gogoasa

Meems & Rianna (16 dec. 2005)


what? lola faith? nu pot sa cred...am uitat sa zic ca si faith e un nume care-mi place muuuult. la 19 ani am fost babysitter (mai putin de un an) la o familie de expati in bucuresti. pe fetitza o chema Faith si avea 3 ani. sunt facebook friend acum cu ea (intre timp familia s-a intors la londra), are 15 ani si canta intr-o formatie (rock alternativ:) si a scos 2 albume deja. deci sunt batrana raaaau:)) in fine, lola faith si lola claire si claire ariana raman:)) am zis.

mima, vreau sa-ti fac o marturisire grava: acum 6 ani nu mi-au placut numele pe care le-ai ales fiica-tii. acum imi plac amandoua!

maria, da, ariana e arian rau, stiu. de-aia vreau:))) si de-aia am si combinat cu un nume mai sensibil. cu asta ii raspund si alinei: clara e tot dur, ca si ariana, dar claire, frantuzit, e muuult mai sensibil. claire ariana ar fi un nume pentru o personalitate completa (french romantic+german ingamfat). lui nichita de-aia i-am zis si andrei si nu si sasha. pt ca la moalele 'nichita" imi trebuia ceva mai dur in coada. un al doilea prenume care sa contina si litera"r". psihologii zic ca persoanele care au nume+prenume+prenume2 fara litera "r" nici macar o data, tind sa fie mai moi ca si personalitate decat cei cu una sau mai multe litere r (v-am mai scris despre asta acum cativa ani)

leea, incearca combinatie san si imediat ulterior ceva lapte praf. si tot asa, puna se termina sanul (poti sa mai "tragi" de ei vreo cateva luni cu combinatia asta, macar sa mai ia copila ceva anticorpi). si mie imi trebuie poze cu mica oblio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pe de alta parte, alina are nitica dreptate cu nepotrivirea sonora dintre ariana si claire. totusi nu e chiar kitch, kitch e mult spus, dar e scuzabil, chiar absolut de inteles de la tine pentru ca esti frantuzoaica si voi asa vedeti treaba:) sunteti prea pretentiosi dom'le, iti spun:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda77

mima, vreau sa-ti fac o marturisire grava: acum 6 ani nu mi-au placut numele pe care le-ai ales fiica-tii. acum imi plac amandoua!



Vai de mine! Hai mai, ca doar nu are cum sa placa la toata lumea! Important e ca noua ne-au placut si inca ne plac foarte mult, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Helooo fetele ce aveti cu Clara mea? Adicatelea ziceti ca suna dur,nu? Pe missa mica asa o cheama si daca nu tinea mortis Phil sa ii zicem intai Alessia apai era Clara ( acu e al 2 lea prenume) sau Julia. Clara mi se pare mai dinamic decat Claire. Anda si sa iti mai argumentez si contrazic :)) de ce Claire nu e mai " sensibil" din pct meu de vedere, pai pt ca se glumeste la greu cu numele asta care in franceza lasa loc la o multime de " jeux de mots" :)). Invatatoarea Amaliei se numeste Claire, si mereu ne distram si facem glumitze ( light ca sa nu repete missa pe la scoala). Adica dialog: maine ce invatatoare ai? Amalia raspunde: C'est Claire. Si de aici tine-te: C'est Claire quoi? Si ce n'est pas Claire alors demande a Claire, etc, etc.
In fine, mie amalgamul de stiluri nu imi suna prea melodios, si chiar Meems cred ca ai dreptate, nu toate asocierile ma " zgarie" ca sa zic asa. Uite io am un al 2 lea nume care se termina in n si asocierea mi se pare ca merge de minune....dar asta pt ca sunt subiectiva:))

Si tot mai imi vin chestii in minte. Pai una e sa te cheme Faith Hill /Smith/ Whatever si alta e Faith Popescu/ Ionescu/ Etc. Deci un nume poate fi frumos dar sa nu se potriveasca in context.



Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient ętre, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Alinush, pai si eu sunt subiectiva cu numele fiica-mii Care ti-e al doilea nume, ca acuma m-ai facut curioasa... se termina in "n", zici?
Clara trebuia s-o cheme si pe maica-mea, cica. Aveau de ales intre Clara si Ana. Pana la urma l-au ales pe-al doilea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

alina, am inteles cum sta treaba cu claire la francezi, dar la mine nu e pericol, nu intentionez sa emigrez intr-o tara vorbitoare de franceza. nici copilu' n-o sa mai vrea dupa ce-l americanizez bine:))

ai un al doilea prenume cu "n" la final si care merge bine cu primul prenume "alina"? stiu! alin:))) acum serios, si eu sunt curioasa, nu-mi vine nimic romanesc, deci trebuie sa fie mai neobisnuit, exotic. colleen? catrin? dalin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Uf sa nu radeti la cat de demodat e ca mie imi place! Carmen :))

Anda da de curioasa atunci de ce vrei sa frantuzesti numele copilului ? Ca acest Claire e tipic frantuzesc si nu-i usor de pronuntat. Chinui cupilul care va trebui sa il spuna pe litere pe unde se duce prin america:)) sau pe unde s- o plimba!

Ah si nu am zis Lola mi se pare asa mai de cabaret, nume de scena cam asa....

Nume intalnite la colegele missei si care suna bine: Caitlin, Aymeline, Elora, Marion, si nu mai imi vine acum.



Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient ętre, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ooooh, ia uite ca tocmai la Carmen nu m-am gandit! Imi fugise mintea mai departe, ca Andei, la ceva exotic.

Claire e des intalnit si in State, pronuntat mai americaneste asa, dar foarte popular (vezi Claire Danes).

Caitlin imi place si mie mult! Avea si Rianna o colega la preschool.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, uitasem sa-ti raspund la problema cu Silvia... Eu cred ca, si cu riscul de a fi cicalitoare acum, nu prea ai ce face decat sa-i tot repeti, sa-i tot amintesti. Cu Rianna merge "suparatul", in sensul ca daca nu face ce ma astept eu sa faca, ii spun ca sunt foarte dezamagita de comportarea ei. A ajuns sa-mi spuna ca "it's not nice to be disappointed", adica modul ei de a exprima nemultumirea fata de faptul ca m-a dezamagit. Si am observat ca incearca din rasputeri sa corecteze comportamentul respectiv. Poate ceva de genul asta ar motiva-o si pe Silvia? Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau, ce discutii despre nume am intalnit.

Parerea mea e asa: daca vrei sa emigrezi in America si esti sigura de asta, poti sa pui orice nume copilului pentru ca acolo e un amalgam de natii, fiecare vine cu nume din cultura lui sau de aiurea si nimeni nu se mira de nimic. Esti intrebat cum se spell si gata. Cel putin asta e impresia mea exterioara despre continentul american de nord.

Lola si mie mi se pare de papusa Barbie, de cabaret, nu e pe stilul meu. Merge insa in tari de limba spaniola unde nu are conotatia asta, e un nume normal.

Stefania vi se pare frecvent in ziua de azi? Eu n-am auzit decat o fetita la gradinita in grupa care a terminat anul trecut.

Ana e frumos, dar e foarte frecvent azi, ca si Maria.

Carmen si mie imi place.

Uitasem: mie imi mai place Miriam, dar cum ziceti voi, nu merge cu numele de familie care e cu terminatie ucraineana.

Eu prefer numele care nu sunt la moda, nume oarecum "uitate" pentru ca va fi copilul singur in clasa cu acel nume, usor de identificat si tinut minte de colegi si profesori. Natalia nu era frecvent cand s-a nascut a mea, dar parca a devenit intre timp.

La Silvia in clasa din 8 fetite, pe 2 le cheama Alexandra si pe una Alexia.

Meems la Silvia nu mai prea merge treaba cu imbufnatul si dezamagitul pentru ca ea e prima care se imbufneaza, nu mai scoate o vorba. Ideea e ca nu sunt chestiuni grave, sunt mici dar multe si de rutina. Multumesc de idee, mai cuget.

Leea 130-150 per masa mie mi se pare chiar mult, problema e ca fata e mancacioasa si obisnuita sa manance mai mult. La 130-150 mie mi se pare ca esti departe de a-ti pierde laptele. Pt cresterea lactatiei incearca sa o pui mai des la san sau dupa ce termina ea de mancat sa mai pompezi un pic, chiar si in gol. La cate ore suge ea de obicei?

Pup!
Lavi 15+

Mergi la inceput