Colectia de toamna-iarna 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda77

Citat:
citat din mesajul lui meems

Am o colega de servici care are 3 fete, iar pe una din ele o cheama Lola.


ti-am zis ca USA e tara mea

ai tai vin si de Craciun sau mergeti voi la ei?

mama lui Nichita (09.12.2005)
Look who’s talking: Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

Calatoriile mele

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"


Pai hai si fa-o oficial tara ta!

Ai mei nu vin de Craciun, mergem noi la ei de Anul Nou. Vrem sa ajungem si la Grand Canyon de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui meems

Citat:
citat din mesajul lui anda77

Citat:
citat din mesajul lui meems

Am o colega de servici care are 3 fete, iar pe una din ele o cheama Lola.


ti-am zis ca USA e tara mea

ai tai vin si de Craciun sau mergeti voi la ei?

mama lui Nichita (09.12.2005)



Pai hai si fa-o oficial tara ta!

Ai mei nu vin de Craciun, mergem noi la ei de Anul Nou. Vrem sa ajungem si la Grand Canyon de data asta.

Meems & Rianna (16 dec. 2005)


Grand Canyon zici? as omori pentru o excursie de-a latul americii acum
las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda, mare figura Nichita! Bravo lui ca nu se ataseaza de obiecte, e mai usoara viata daca nu te atasezi de lucruri!

Ina bun a fost remediul cu bananele! Multumim! Intr-adevar opreste accesele de tuse interminabile noaptea.

Maria nasoala treaba cu gradi germana. Poate totusi fac si matematica si execitii pregatitoare pentru scris, educarea limbajului, dar nu stii tu. Ei au o programa (care include activitati matematice etc), ar trebui sa o respecte.

Eu sunt cam amarata cu Silvia ca pe cat e ea de sportiva si dinamica, pe atat are o tendinta mare de lalaiala in special dimineata, dar si seara cand trebuie sa se culce, nu stiu cum s-o bag mai in viteza. Trebuie sa trag de ea, sa-i spun de 1000 de ori un lucru (degeaba), de exemplu sa nu manance cu aparatul in gura, sa se spele pe dinti dupa fiecare masa, (e obligatoriu la aparat pt ca riscul de carii e crescut) sa nu umble desculta pe gresie, mai ales in conditiile in care tuseste si ii curge nasul. Sa se dezbrace de hainele de la scoala imediat cand ajunge acasa, nu dupa ce vin eu. A patat ieri cu mancare un sarafan de la Zara la prima purtare. Sarafanele astea sunt mai finute, nu rezista sa le speli dupa fiecare purtare . Am senzatia ca ma transform intr-o mama cicalitoare si enervanta. I-am explicat ca treaba cu aparatul e responsabilitatea ei, nu a mea, ca are si ea la varsta ei niste responsabilitati, toate legate de persoana ei (scoala, aparat, pus lucruri proprii la loc, etc).

La momentul asta Silvia mi-e un copil mult mai dificil decat Nati care nu-mi pune aproape nicio problema, si-a revenit din lalaielile ei

Stiu ca nu aveti mare experienta cu copii de clasa a 4-a dar imi vars si eu amarul, poate aveti idei. Eu nu mai am in afara de a-i tot spune ce ar trebui sa faca. E clar ca sunt pe un drum gresit.

Lavi 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

lavi, asta e job uzual de mama.
prin prisma abordarii de mama de baiat de 6 ani, eu nici nu ma astept ca nu o sa spun de 1000 de ori un lucru. deja spun. nichita e dezordonat. face cand spun dar nu din proprie initiativa. asa ca spun zilnic: curat la jucarii la tine in camera + strange jucariile din sufragerie si du-le la tine in camera. Nu cred ca daca ma astept sa faca din prima si apoi sunt dezamagita ca nu o face, o sa ne fie mai bine, mie sau lui. asa e el.
apoi prin prisma amintirilor mele de cand eram de varsta silviei, eram ca ea. cu amendamentul ca nu eram inceata in miscari, doar ca nu gaseam interesant sa-mi pun uniforma pe umeras sau papucii in picioare. eu mancam bataie frecvent. nici asa nu faceam a doua zi. si nu de a naibii, pur si simplu uitam ca am luat bataie si nici a doua zi nu gaseam important sa-mi pun papucii. si seara iar mi-o luam. si tot asa...
e foarte greu sa formezi un obicei la un copil, daca obiceiul nu-i spune lui nimic. nu stiu tu cum erai in copilarie, poate daca eram si eu fte ordonata, as fi fost dezamagita acum de nichita, dar imi amintesc perfect de mine ca-mi iesea din cap treaba la care eram obligata. complet. si sincer. astfel azi pot sa-mi inteleg copilul ca-i iese din cap. sau sa admit ca nu gaseste interesant sa-si intoarca blugii pe fata la dezbracare sau sa stranga jucariile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

[quote]citat din mesajul lui anda77

alina, a,a,a - cumva dupa printesele olandeze?


Am zis ca raspund doar dupa ce vin de la un alt rdv legat de bucatarie ( nu mai poooot!!!). Dar pe scurt:
Anda DA! Ai ghicit! Se pare ca printesele se numesc Amalia, Alexia si Ariana. Jur ca habar nu aveam cand am ales numele misselor.
Claire si Ariana imi plac si mie insa nu impreuna, mi se pare aceeasi poveste cu acordul pe care i-o expilcai lui Lavi.
Da Lavi, Clara mi se pare mai modern si mai ne neaos ( romanesc) ca nume fata de Natalia si Silvia mai traditionale si evident mai neaose:))

Rectific: daca as avea o alta miss( dar nu o sa am:))) as numi-o Julia!




Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda, nu e inceata in miscari decat dimineata cand e zombie. Imi vine sa-i dau un ness in loc de lapte. In rest nu e inceata deloc doar ca face cu totul altceva decat ar trebui. Seara o gaseste joaca, cititul, orice in afara de dus, spalat pe dinti si bagat in pat; ieri la 5 avea toate lectiile primite ieri facute si verificate de mine, dar seara la 9:30 a constatat ca trebuia sa mai completeze pe o fisa la lectura, morala povestirii citite. (au martea lectura si trebuie sa citeasca de pe o marti pe alta cate ceva si sa completeze fisa).

Mie mi se pare ca e o tzarushca teleleu, un pic prea iresponsabila.

Mda, deci opinia nr 1: e natural ce se intampla. Mmmmboooon! Astept si alte opinii.

Ai dreptate, ea nu gaseste important toate astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

alina, pai de ce nu impreuna? iti suna ariana prea feminin? daca mai sunteti si altele care credeti ca nu se potrivesc claire cu ariana va rog sa-mi spuneti imediat, ca sa ma gandesc la altceva, daca se intampla, sa fiu pregatita
mie ariana imi pare chiar mai razboinic decat claire, aveam rezerve sa nu fie prea dure amandoua numele..
dar Lola Claire cum suna?
ma duc la treaba, gata cu prosteala p-aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Lavi, sa stii ca si Daria este exact ca Silviuca ta! Eu m-am consolat cat de cat ca e inca mica si ca atunci cand va incepe scoala se va "drege", dar dupa cum spui tu ...
Adevarul e ca, si eu daca nu m-as forta, am tendinta dimineata sa o mai lalai, sa lenevesc putin, imi intru destul de greu in ritm.

Anda, Lola Claire suna tare bine!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, ma recunosc perfect in Silvia, suntem varsatoare amandoua .
Si eu tot mama-ciocanitoare m-am facut

Despre gradi, nu zic ca nu fac deloc mate, scriere (dezv vorbirii fac la greu, dar in germana), doar ca mi se pare putin vazand/citind pe-aici.

nu va suparati, sunt intr-un bad mood teribil si in razboi cu teutonii. Iar Ariana e "arian" rau de tot. Idem Klara.
PS. plus ca bietul copil s-ar putea sa nu fie in stare pana pe la 5 ani sa-si pronunte corect numele [/alcool]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Bai, io mi-am tuns mandra. Acu e toata numai obraji. Zici ca e Oblio cu capul tzuguiat si obraji de doua ori cat el. Are par de vreo 3 cm, dar e atat de des, parca e din ala definitiv, nu finut de bebe.
Io am racit si stau cu masca pe figura. Ma lasa laptele.
Si, din cate va amintiti, dintre doua rele care e cea mai putin rea? Mai am vo 3 litri de lapte matern in congelator. Sa i-l dau pe ala pana il termin sau sa intercalez doua mese de praf? Sa fac asa o combinatie?!

Ina o sa pun poze doar ca tre descarcate si mi-e o leneee.

Mergi la inceput