Strugurasi de sept-oct 2011 **03**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Abmariana.. ma tenteaza si pe mine colacelul, insa imi e frica sa il folosesc fiind asa mica, insa am zis ca dupa 3-4 luni o sa iau..
Tu de unde ai luat..?
Cu sportul sper sa vada Ionela si sa iti rezpunda..

Didi.. cu siguranta e mai bine sa nu te agiti.. oricum nu rezolvam nimic..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei , sa vezi tu ce te cert dupa controlul de la neuro.

Acu ma abtin...cu greu. Imi fac speech-ul pentru atunci.

Ai observat ca eu nu scriu ce face fiica-mea si ce nu ?! Tocmai pentru ca stiu ca toti copiii sun diferiti. Atata timp cat urmareste cu privirea si incearca sa gangureasca/gangureste, se misca si isi tine capul eu consider ca e semn de sanatate (pentru varsta asta). restul ...sunt detalii.Oricum evolueaza foarte mult de la o zi la alta sau poate sunt anumite chestii pe care bb prefera/ nu prefera sa le faca. Eu de exemplu sunt o puturoasa ...nu-mi place sa ma misc. As sta rastignita in pat non stop. Nici ca si copil eu nu am fost foarte activa ...si uite-ma ! Sunt sanatoasa la cap !

Didiana, eu am o prietena care a nascut la 35s. Stiu ca medicul i-a zis sa nu se impacienteze daca vede ca bb face ceva mai tarziu decat ceilalti. E normal.

Nu mai stiu ce voiam sa mai zic..batranetile astea...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mi-am amintit..sei , voi nu ati facut si antipolio la 2 luni?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Abmariana, bine ai venit!

Sa iti traiasca bb Anton!

Cand eram mica am avut o papusica Antonel. Tare am mai iubit-o. O mai am si acum la parintii mei acasa.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Abmariana si noi folosim cu mare succes colacul, ii place f mult, se bucura si rade cand i-l pun, dupa aia in cada nu mai zambeste(se concentreaza probabil) dar se citeste bucuria in ochii ei si de cand cu colacul doarme mult mai bine noaptea. Imi pare rau ca nu avem o cada mai mare ca sa aiba loc mai mult si ma gandesc ca pe la 3-4 luni nu prea o sa mai aiba loc de loc ca o sa ajunga prea mult cu piciorusele jos.
Noi se pare ca de vreo 3 zile am scapat de colici, i-am dat ceai de colici Laricol, nu dati cu rosii stiu ca nu are nevoie de ceai sau apa dar cand o vedeam cum se chinuie mititica, se agata cu manutele de bluza mea, plangea si se uita in ochii mei de parca zicea "mami fa ceva", am zis ca decat sa o bombardez cu tot felul de picaturi pt colici mai bine ceai si vad ca a si functionat
Fetelor vreau sa va vad si eu bebeii si sa ma laud cu a mea, o sa ma duc acum la prima pagina sa citesc cum sa fac pt contul de yahoo, de fapt nu chiar acum ca a facut caca, traiasca ceiutul Laricol

Cel mai mult in viata imi doresc un spatiu in care sa-mi astern gandurile, barbatul iubit alaturi de care sa-mi astern noptile si un copil in care sa-mi astern viitorul...
15s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Abmariana bine ai venit. Incearca sa scrii mesaje mai lungi, nu cate un mesaj pt fiecare idee. Se umple pagina prea repede.

Sportul intens poate influenta lactatia. Oboseala duce la scadere. Cat inca mai alaptezi incearca sa faci sport cu masura fara sa te extenuezi.
Te poti multe inainte de sport daca nu e golit sanul si simti ca te deranjeaza. Si sa porti neaparat o bustiera de bumbac care sa-ti sustina sanii corespunzator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata mamici

Abmariana, bine ai venit. Imi pare rau ca a fost atata stres . Important ca acum e bine

Zubi, cum reuseste indi sa ii faca masaj lui Ayo atata timp, eu dupa baita ii sterg ochisorii si nasucul si cand ajung la masaj e tragedie, si dau repede cu ulei nici nu reusesc sa masez cine stie ce... voi cum reusiti?

Didi, daca bb tau are o luna daca nu s-ar fi nascut prematur inseamna k e cam in aceiasi tura cu Maia mea. Nici noi nu gangurim asa k relax mami.

klau_ditza
sa treaca mai repede.


Abmariana, eu vreau sa cumpar colac de inot. Era pe okazii, dar e expirat anuntul. Astept poate il reinoieste Tu de unde l-ai luat? Cat e temp la apa? ai cada adanca? eu ma uitam la a mea si mi-a parut k nu ar avea unde sa se balaceasca...

Daca ai sa ii mulgi ai sa produci mai mult. Eu spun ca ar trebui doar sa ii detensionezi.
Legat de piscina, eu nu as duce bebe-ul la piscina pentru adulti,
"Cada pentru doi?

Pielea este protejata impotriva bacteriilor care traiesc in "pace si armonie" pe suprafata ei. Un germen "invadator" va fi distrus de "aliati" inainte sa se inmulteasca. Paradoxal, dupa baie suntem ceva mai expusi unor "atacuri" microbiene, pentru ca flora de auto-protectie a fost spalata. Asta nu inseamna sa ne ferim de apa, ci doar ca e bine sa facem baie… unul cate unul.

A lua copilul cu tine in cada este deci o greseala, putand sa-l contaminezi cu germenii tai. Multa vreme, nou-nascutul nici nu are flora microbiana proprie pe piele. Aceasta e foarte subtire si apararea e slaba. De aceea, este foarte important sa-l protejam, oferindu-i o cadita de folosinta personala!"

Daca vrei iti dau si link. Nu stiu daca se aplica si la piscina...

Oana, te gandesti sa nu faci antipolio...? asta e intr-o intepatura diferita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana.. ai dreptate nu ar trebui sa compar, toti sunte diferiti si avem propriul ritm..
Stiu ca antipolio e inclus in DPT, sper sa nu gresesc..
da nu gresesc la 2 luni se fac:
•vaccinare antihepatita B (AHB)
•vaccinare antipoliomielitica (VPOT)
•vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertusis (DTP)

Lena... nu ma bate dar eu de abia astept sa mai creasca sa facem dus impreuna, evident eu sa fac dus singura inainte...
era o fata care, cand eram gravide isi prezenta colaceii.. poate ne mai vede...

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. fa masajul inainte cu vreo 1 h de baie..
eu o zi fac baita , o zi masaj... la noi dupa baie, si de e satula (mancata de 30 min), face circu de pe lume si vrea titi... a intrat intr-o rutina a ei in care stie Baita- scandal-papa-somn.. uneori in ziua de masaj o mai bag in chiuveta si o spal pana la gat, alteori in ziua de baie ii fac masaj la amiaza ..
La noi masajul dureaza minim 40 min pt ca facem si gimnastica..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, nu te bat. Sotul meu cand i-am zis de colac, era tot fericit ca o sa faca baita cu fetita. Eu in gandul meu... mai tarziu, dar nu i-am zis :P
O mamica de pe alt forum pe care mai intru a bagat bebitza la 6 sapt. eu o sa o bag pe Maia imediat dupa ce se rezolva cu buricutul... la noi inca e umed acolo in interior...
La voi cat a mai fost asa umed? Eu dau acum cu oximed la recomandarea pediatrului.

Mersic de idee cu masajul, asa o sa facem si noi :).
Ai filmulete cu gimnastica?

acum vreau si eu sa panichez

Am tot auzit la voi ca bb se intoarce cand ii vorbiti. Maia nu se intoarce dupa mine cand ii vorbesc. am incercat de multe ori, dar nici un raspuns, de auzit aude pentru ca tresare la zgomote intense.
De urmarit ma urmareste...
Mai are faza cand se uita pe peretii goi pur si simplu... e ok


Mergi la inceput