Votarea la concursul Vara 2011

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Cred ca exprimarea nu a fost una tocmai potrivita. Regula pentru a putea vota nu se refera la un numar de mesaje ci la o anumita data a inregistrarii ca si utilizator DC asa cum a precizat Laura mai sus.
Sper sa se fi inteles motivatia acestei implementari de natura tehnica.
Pe de alta parte va recomand sa va reamintiti de existenta regulamentului de concurs privind votarea.
Nu uitati ca fiecare utilizator este absolut liber sa voteze exact cum doreste nu este necesara nici o motivare a votului exprimat, comentariile sunt de prisos.
Regulamentul de concurs este foarte clar si se va aplica intocmai.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, eu am un mare respect pentru tine, te-am citit si la alte subiecte si ma bucurat sincer sa vad ca exista cineva care a inteles cu adevarat sensul cuvantului "moderator", si care pe langa "pozitia oficiala" isi spune si parerea proprie. Fara a arata cu degetul, fara apostrofa aiurea, fara a jigni printr-un ton nepotrivit. De aceea eu, si cred (si sper) ca si celelalte fete, de oricare "parte" am fi, te-am aprobat.
Special la acest subiect insa, nu-ti pot da dreptate, si asta tocmai din cauza...regulamentului, pe care il voi cita in continuare, pentru ca se pare ca majoritatea celor care scriu aici, nici macar nu au deschis pagina respectiva.
Citatul este strict dupa pagina voastra, voi marca insa cu rosu si italic punctele care se bat cap in cap cu ceea ce sustin unii si altii, respectiv ceea ce deranjeaza, sau ceea ce poate ar merita inca o data regandit:


REGULAMENT OFICIAL

1. ORGANIZATORUL CONCURSULUI SI REGULAMENTUL OFICIAL AL CAMPANIEI

1.a. Organizatorul concursului este Desprecopii.com. Participantii la concurs sunt obligati sa respecte termenii si conditiile regulamentului oficial al concursului, potrivit celor mentionate mai jos (denumit in continuare "Regulament Oficial").

1.b. Regulamentul Oficial este intocmit si este facut public conform legislatiei aplicabile din Romania. Organizatorul isi rezerva dreptul de a modifica sau schimba Regulamentul Oficial, urmand ca astfel de modificari sa intre in vigoare imediat, dupa anuntul prealabil de prezentare a acestor modificari/schimbari pe site-ul www.desprecopii.com

2. DREPTUL DE PARTICIPARE

Campania este organizata si se desfasoara pe intreg teritoriul Romaniei. La acest concurs pot participa toate persoanele fizice care viziteaza site-ul www.desprecopii.com - care se inregistreaza pe forumul Desprecopii.com. Daca nu sunteti inca membru, va puteti inregistra aici .

XXX Daca ma inregistrez imediat inseamna ca am dreptul de a pune poze, ca nou membru, inseamna ca am dreptul sa imi si votez propria poza?

3. PERIOADA DE DESFASURARE

Concursul se va desfasura incepand cu data de 20 septembrie 2011 si se va incheia la data 10 decembrie 2011 . Inscrierile in concurs (primirea pozelor) se vor opri la data 3 noiembrie 2011. Orice participant care incerca sa se inscrie dupa aceasta data nu va fi luat in considerare. De la data de 4 noiembrie pana la data de 4 decembrie se va desfasura votul public, iar apoi se va inregistra votarea juriului XXX cand va fi aceasta? pentru ca in final, pe 10 decembrie, sa fie anuntati castigatorii.

Castigator vor fi anuntati pe data de 10 decembrie 2011 - pe forumul Desprecopii.com .

4. MECANISMUL CONCURSULUI

Cum se participa la concurs:

La concursul Vara 2011, amintiri de vacanta - poate participa orice membru sau membra inregistrata a site-ului www.desprecopii.com

Trimiteti 2 poze proprii din vacanta/concediul dvs de vara la adresa pozedc@gmail.com. Nu uitati sa specificati numele de membru/a desprecopii.com precum si o descriere a pozelor. Nu trimiteti doar poza unui copilas - desi suntem convinsi ca el/ea este adorabil/a, aceasta nu este tema concursului nostru. Acesta nu este un concurs cu poze de copilasi, ci este un concurs despre cele mai frumoase clipe de vara ale dvs.

xxx Deci, sustinatorii acestei idei, dupa cum vedeti acest lucru este interzis prin regulament

Atentie: Fiecare utilizator care vrea sa intre in concurs trebuie sa precizeze si ce nume de nick de membru inregistrat are. Daca acest lucru nu se precizeaza, pozele nu vor intra in concurs. Moderatorii care vor sa participe la acest concurs - nu vor face parte din juriul final.

xxx Orice concurs care se respecta interzice "divulgarea" "transpirarea" si orice alta legatura posibila intre participant si lucrare respectiv vot, tocmai pentru a se evita posibile voturi "furate"

5. DESEMNAREA CASTIGATORILOR
Castigatorii vor fi desemnati prin vot in 2 faze - o faza publica si o faza finala.
Mod de votare:
Votarea se desfasoara in doua etape.
Etapa 1: Se voteaza public. Poate vota orice membru inregistrat al Comunitatii Desprecopii (forumul Desprecopii). Votul va fi public si permis numai utilizatorilor cu peste un anume numar de mesaje. Pentru a descuraja utilizatorii (falsi) - nu vom spune care este acel numar de mesaje.

xxx Da, definitiv exprimarea a fost si ramane marea problema! Pentru ca dupa cum am mentionat intr-un mesaj anterior, se pare ca acest nr f secret si f bine pazit este nici mai mult nici mai putin decat..0 !!!

Etapa 2: Voteaza un juriu format din moderatori si membri de baza Desprecopii.com. Votul etapei 2 are o pondere de 60% din clasamentul final.

xxxCine sunt membrii juriului? Ce pregatire fotografica sau de arta au?

6. PREMII

Premiile constau in:
-Premiul 1: O camera video digitala marca SONY, model SR15
-Premiul 2: O camera foto digitala marca SON, model W510
-Premiul 3: O geanta Desprecopii

Premiile nu se acorda in bani. Premiile 1 si 2 sunt oferite de SONY Romania.

7. EXPEDIEREA PREMIILOR

Castigatorii sunt rugati sa contacteze pe forum, prin mesaj privat, administratorul (user: desprecopii) in termen de 7 zile. Castigatorii vor fi informati de catre redactia Desprecopii.com de modul de intrare in posesia premiului. Castigatorii care nu vor trimite datele in termen de 7 zile, vor pierde premiul.

8. ANUNTAREA CASTIGATORILOR

Castigatorii vor fi anuntati pe data de 10 DECEMBRIE 2011 pe forumul Desprecopii.com
ATENTIE! Castigatorii sunt rugati sa contacteze pe forum, prim mesaj privat, administratorul (user: desprecopii) in termen de 7 zile. Daca acest lucru nu se intampla in timp sau daca datele trecute in contul Desprecopii.com sunt gresite si administratorul nu reuseste sa contacteze persoana castigatoare prim mesaj privat aceasta isi pierde premiul.

10. INFORMAREA PARTICIPANTILOR
Prezentul Regulament sta la dispozitia oricarei persoane sau autoritati interesate. Participarea la concurs implica obligativitatea respectarii prevederilor prezentului Regulament.

11. PRELUCRAREA DATELOR PERSONALE

Organizatorul concursului se obliga sa respecte drepturile tuturor participantilor, in conformitate cu prevederile legale privind protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date. Prin simpla participare la acest concurs, participantii sunt de acord ca numerele lor de telefon mobil sa intre in baza de date a organizatorului si a partenerilor agreati ai acestuia, sa fie prelucrate si folosite in viitor pentru a transmite prin posta, telefon, SMS, noi oferte, invitatia de a participa la promotii, mesaje publicitare si de marketing.

12. DISPOZITII FINALE

Participantii la aceast concurs sunt de acord cu prevederile prezentului Regulament. Orice nerespectare a regulamentului de concurs duce la anularea automata a castigurilor. Prin acceptarea premiului castigat, participantii sunt de acord ca numele, adresa si fotografia lor sa fie facute publice si folosite in scopuri publicitare de catre organizator, in diverse materiale tiparite, audio sau video. Imaginile premiilor sunt cu titlu de prezentare. Organizatorul isi rezerva dreptul de a modifica prezentul regulament cu conditia de a publica respectivele modificari pe site-ul www.desprecopii.com . Modificarea isi produce efectele de la data publicarii informatiilor care o anunta si afisarii lor pe pagina de internet mentionata anterior. 1

xxx Asta poate va explica de ce nu este bine ca anumite poze sa ajunga printre primele locuri

3. INCETAREA CONCURSULUI

Prezentul concurs poate inceta inainte de data mentionata la punctul 3 numai in cazul aparitiei unui eveniment ce constituie forta majora conform legislatiei in vigoare, inclusiv in cazul imposibilitatii Organizatorului, din motive independente de vointa sa, de a continua prezentul concurs.

14. LITIGII Eventualele litigii aparute intre Organizator si participantii la prezentul Concurs se vor rezolva pe cale amiabila sau in cazul in care aceasta nu va fi posibila, litigiile vor fi solutionate de instantele judecatoresti romane competente.

xxx discutiile existente in momentul de fata aici nu le voi incadra la litigii, dar speram totusi sa se aplice in continuare si pe topic...

SUCCES!


Deci Marius, te-am aprobat cum gandesti si cum scri, am inteles si acceptat explicatiile tale si ale Laurei, din pacate inseamna ca trebuie modificat ceva la regulament!

Am tras aer in piept dupa cum zicea Kari si scriu mai departe. Apropo Kari, mesajele tale definitiv ma bucura!
Si acum revenind la oile noastre.

Urmatoarea parte din mesaj nu se adreseaza lui Marius, deci nu interpretati!

Discutiile au fost incepute din pacate de o moderatoare, la inceput subtil apoi tot mai multe impunsaturi, "ajutate" din diverse parti. Au inceput sa apara persoanele deosebit de pudice care se simt jignite si oripilate cand o umbra de copil dezbracat si fotografiat contra soarelui, dar care personal isi publica liber pozele cu propria fetita goala.
Au aparut "exprimari gresite" si contradictorii ale Mirelei, care mi-au lasat un gust amar.
Lui L i se spune: "Tu singura ai decis sa te retragi din concurs- nu stiu ce asteptai de la mine, sa te rog, sa plang???" iar lui Maruntzica i se raspunde "marunzica, ai dreptate! Imi aduc aminte de poza ta.Nu lua in seama ce spun matusile care nu pot trai cu spectrul pierderii...e pacat ca acestea sa isi atinga scopul si sa descurajeze participantii onesti !!! Nu fa asta te rog."
Deci, daca vrea, poate sa si roage....
Iar "cireasa de pe tort" ne-a servit-o cu "Asta e tot / in rest e obisnuita furtuna in pahar care vine cu fiecare concurs" ...Deci, sa inteleg inca o data, stim clar ca desfasurarea tuturor concursurilor nu este ok, dar insistam deci cu aceeasi organizare si acelasi mod de desfasurare, si cand cineva se ridica si spune stop, de mine nu ma mai bateti joc, ne ascundem dupa deget si spunem ca avem dreptul la o parere proprie ca si moderator, respectiv persoana cealalta nu stie sa accepte critica.
Unde este calea amiabila din regulament??
Va era asa usor sa iesiti cu fata curata din etapa a doua, prin privilegiul celor 60%...

Daca avem voie sa votam toti toate pozele pe care le vrem si au voie sa se inscrie toti care vor, de unde pretentiile dintr-o data de concurs de elita foto? de ce atat tura-vura si epitete aruncate aiurea? Iar daca bagam rapid in cateva secunde un "dezaprob" la un mesaj inseamna ca ne-am "exprimat" parerea? Daca pana acuma s-a acceptat tacit cersitul de voturi de ce dintr-o data suntem suparati pe asa ceva?

Da, scriem "contra" pentru ca se pare ca la concursul asta ceva n-a functionat, pentru ca de la zmeura de aur la corinta cu lauri socul a fost prea mare se pare pentru unii.

Da, scriem contra pentru ca nu ne place meschinaria si afirmatiile contradictorii...
Da, scriem contra pentru ca avem un cap pe umar, stim sa citim si observam ce se intampla in jur.
Da,scriem contra cand vedem ca se face o nedreptate, cand tot timpul se loveste in aceeasi persoana/poza cand si altele cel putin 20 ar fi putut fi la fel de bine amintite respectiv criticate. Definitiv, se doreste "egalitate, dar nu pentru catei"!


Lady, intr-adevar...ai fost o...Lady,




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Am intrat acum in primul rand ca sa-mi corectez textele anterioare trimise cu erori la "sh" si "tz" (telefonul imi editeaza automat cuvintele iar odata trimis, nu m-am prins cum pot sa scroll textul in Edit).

Dar acum, ca tot am intrat , imi cer scuze ca nu am apucat sa spun pana acum:
Succes participantilor la concurs!


Fomaulhauti, eu cred ca regulamentele concursurilor se vor perfectiona si ele in timp. Se va explica probabil mai clar in viitor ce se asteapta de la participanti si de la votanti, poate se va decide complet interzicerea oricarei reclame sau pm/email ca sa nu mai existe discutii, poate nu vor mai apare initialele la titlurile fotografiilor, etc...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009




Votarea se desfasoara in doua etape.
Etapa 1: Se voteaza public. Poate vota orice membru inregistrat al Comunitatii Desprecopii (forumul Desprecopii). Votul va fi public si permis numai utilizatorilor cu peste un anume numar de mesaje. Pentru a descuraja utilizatorii (falsi) - nu vom spune care este acel numar de mesaje.

xxx Da, definitiv exprimarea a fost si ramane marea problema! Pentru ca dupa cum am mentionat intr-un mesaj anterior, se pare ca acest nr f secret si f bine pazit este nici mai mult nici mai putin decat..0 !!!



stiam eu ca este trecut undeva, dar nu aveam timp sa iau la puricat!
important este ca am avut dreptate, stiam ca am dreptate! imi pare rau ca nu stiti sa va recunoasteti greselile..si pacat ca persoane "importante" ale acestui forum, stau ascunsi si "aproba" niste tampenii...

..macar acum e negru pe alb!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

si concursuri distractive va doresc in continuare!
o zi faina!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da... sa revin cu precizari. Nu vor fi spectaculoase pentru ca si acest concurs nu este primul si nici al doilea cu alte cuvinte exista o procedura destul de clara.
In afara de un punct care atunci cand a fost redactat primul format de Regulament si asta se intampla cu cativa ani in urma si care punct a ramas se pare incorporat in textul Regulamentului actual iar aici ma refer la partea in care se precizeaza ca orice membru inregistrat are drept de vot (indiferent de numarul de mesaje - fiind o forma subinteleasa) - asa este in prezent nu orice membru inregistrat are drept de vot automat factorul de selectue fiind data inregistrarii care nu a fost comunicata si nici nu va fi, motivatia fiind din pacate tot datorata eliminarii fraudelor de vot - deci problema nu a survenit niciodata din cauza administratiei acestui site haideti sa fim onesti totusi. Este mai mult decat clar ca organizarea si acestui concurs de fotografii premiat destul de substantial este un gest mai mult decat onorabil.
In egala masura precizarea de a nu trimite o poza a unui copil nu este o noutate este o recomandare si un mod de selectie preliminara pentru ca este un concurs tematic, pe scurt trimiterea unei poze cu un copil care sta pe un scaun sau pe covor sau alta format de acest gen a dus la respingerea ei asa cum este firesc.
Ca sa participi trebuie sa fi membru inregistrat iar ca sa votezi trebuie sa fi membru de un anumit timp.
Votarea juriului scrie clar ca se va desfasura intre 4 noiembrie si 4 decembrie nu inteleg intrebarea ta. oricum pana in 4 decembrie se va fi finalizat.
Cat despre membrii juriului asa cum a fost si ana in prezent este format din moderatorii acestui site si in plus utilizatori care nu au caliatea administrativa de a fi moderatori dar intradevar sunt de multa vreme printre noi sau prin activitatea pozitiva efectiva in cadrul acestui site au fost remarcati cel putin de catre noi. Intotdeauna au fost contactati de catre noi si li s-a facut propunerea de a face parte din juriu iar in cazul in care au acceptat si-au exprimat opinia care a avut aceeasi cotatie ca al oricarui alt membru din juriu.
Rolul acestei etape este de a obtine o opinie cat mai detasata de criterii personale iar echipa moderatorilor actuali este formata in mod sigur de oameni desoebit de echilibrati si cu experienta iar aici da-mi voie sa te asigur ca este asa pentru ca in extrem de mare masura ne cunoastem efectiv de ani buni. Cu alte cuvinte eu garantez pentru fiecare dintre ei fara cea mai mica umbra de indoiala.



Cam asta am vazut reprezentativ din ceea ce ai marcat cu rosu.
Daca mai sunt nedumeriri va raspund cu placere pentr a le clarifica.

Obervatie:
Noi organizam in cursul unui an multe concursuri pe diferite teme si cu diferite premii. Trebuie sa precizez ca in linii mari conditiile de participare sunt extrem de asemanatoare dar sunt si deosebiri. Una dintre deosebiri este si numarul de mesaje publicate asa incat probabil de aici si diferenta nefericita mentionata de voi.
Pentru acest concurs numarul de mesaje nu conteaza dar conteaza data inregistrarii ca si membru DC.
Asta ar fi.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Povestea cineva ca a participat la un concurs, a cerut voturi si apoi nu s-a simtit bine ca a facut-o, dar a vrut sa vada cate voturi primeste. Eu am zis ca nu mai particip la niciun concurs dar de cand am citit mesajul acela ma bate gandul sa particip la urmatorul concurs cu niste poze complet aiurea (vad eu din ce punct de vedere, am obiceiul sa nu sterg nimic din aparat si sa pun totul pe calculator inclusiv pozele facute prin declansarea accidentala; mai am niste poze din care nu se intelege nimic, doar eu le stiu povestea; am una alba - sotul meu se dadea cu baietii intr-un soi de montagne-russe pe apa; eu stateam si ii asteptam sa le pozez mutrele cand ajung jos dupa cea mai mare coborare; cand au ajuns jos eu, cu aparat cu tot, am fost udata de o perdea de apa si asta e poza!). Si dupa ce pun pozele alea aiurea ma bate gandul sa incep sa trimit PM si sa vad cate voturi strang. N-o fi frumos dar gandul asta nu-mi da pace; si, de unde ieri eram frustrata, azi sunt foarte amuzata de acest plan al meu.


eu am avut acelas plan amuzant anul trecut, ma amuza si acum cand imi amintesc, insa, am avut o poza care mie mi-a placut, si partea nasoala a fost ca a ajuns in primele 10 locuri, multe fete de aici ma felicitau pentru reusita, nestiind ca de fapt eu pacalisem, probabil de acolo a parut ulterior starea de vinovatie, dar nah, asta este, acu no sa-mi pun cenusa in cap, oricum, sotul meu se amuza de mine, chiar si ieri cand ma vazut rasfoind DC-ul la topicul acesta mi-a zis sa ma trezesc odata si bine a zis el, nah, numa sa pot, uneori ne place sa fim adormiti si gata.

In fiecare an au existat dispute, mai mult sau mai putin agresive, eu desi sunt membra din 2003 abia la Ratustele DC am descoperit "jucaria" asta cu concursul, imi amintesc si acum emotia care am avut-o cand am trimis ratustele din lego facute de feciorasul meu asa, intr-o doara. Imi amintesc cate emotii am trimis odata cu acele 2 fotografii, mai apoi la I love Dc la fel, am facut chiar o excursie speciala pentru asta, tot ideea feciorului meu a fost, si pentru ca stiu cate sentimente si emotii poti atasa langa o fotografie pot sa ma pun in pielea fetelor dezamagite, dar, ele vor invata acum cu siguranta o lectie, o experienta care le va ajuta in viitor.Scuze de off topic.




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=23&folder=Vara 2011 amintiri de vacanta" target="_blank">Vara 2011 amintiri de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

E singura data cand am votat, o singura poza, cu 5 puncte. Si asta pt ca citisem un subiect unde scrisese respectiva persoana. Era o trimitere spre poza. Si am votat ( e cea cu "uriasu" de pe primul loc), pt ca citind despre povestea fetitei respective, mi s-a parut un moment f emotionant, am vazut nu doar un gest, am vazut mai mult, e greu de explicat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Da... sa revin cu precizari. Nu vor fi spectaculoase pentru ca si acest concurs nu este primul si nici al doilea cu alte cuvinte exista o procedura destul de clara.
In afara de un punct care atunci cand a fost redactat primul format de Regulament si asta se intampla cu cativa ani in urma si care punct a ramas se pare incorporat in textul Regulamentului actual iar aici ma refer la partea in care se precizeaza ca orice membru inregistrat are drept de vot (indiferent de numarul de mesaje - fiind o forma subinteleasa) - asa este in prezent nu orice membru inregistrat are drept de vot automat factorul de selectue fiind data inregistrarii care nu a fost comunicata si nici nu va fi, motivatia fiind din pacate tot datorata eliminarii fraudelor de vot - deci problema nu a survenit niciodata din cauza administratiei acestui site haideti sa fim onesti totusi. Este mai mult decat clar ca organizarea si acestui concurs de fotografii premiat destul de substantial este un gest mai mult decat onorabil.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, hai sa fim onesti pana la capat... in Romania exista legislatie specifica pentru protectia consumatorului si nu exista varianta "a ramas un paragraf din greseala"... daca e scris in regulament negru pe alb, trebuie respectat, indiferent care a fost intentia initiala! Lucrez fix pe astfel de probleme si pot sa-ti spun cu mana pe inima ca indiferent de intentia onorabila a DC, daca se face reclamatie la ANPC, veti fi sever sanctionati pentru nerespectarea regulamentului... si acolo nu merge cu "ups, a ramas de la regulamentul dinainte".

Mi se pare un pic jenanta scuza cu care ai venit... mai degraba plecati capul, spuneti "am comis-o" si anulati binisor voturile membrilor cu 0 mesaje...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

off topic: Vai! Pierd un vot daca anulati voturile celor cu 0 mesaje! Nu se poateeee!!!

on topic: ati pus-o!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si mie mi s epare ca se face aiurea din tzintzar armasar cu userii astia,oricum locul in clasament(final sau partzial)nu de userii astia este dat!

Ca sa nu las niciun loc de circoteala,n-am participat niciodata la niciun concurs,totusi stiu din precizarile adminului(la alte concursuri contraversate)ca userii noi(cei ce se inscriu dupa inceperea votarii)nu participa la votare!

dar ma rog...inca odata spun ca totul sta in mina adminilor,dupa cum se vede regulametul trebuie actualizat,sa nu mai fie motiv de discutzie!

Of,of si mey,mey!(care e premiul la concursul asta de-s atitea patimi in desfasurare?)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput