Strugurasi de sept-oct 2011 **02**

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

sal fetelor!!Sunt praf, e treaz de 6 ore aproape in continuu...
KK verde a facut al meu in spital si acasa dupa antibiotice, zicea dr. ca e candida pe tractul intestinal.Le da si dureri de burtica.Acasa i-a trecut de la sine, in spital insa i-a dat nistatin in laptic.

34+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana si la Maia iese cateodata prin pampers, ca tb sa o schimb toata si sa o spal.

Sei, felicitari pentru Ela, e tare voinicica se preg pt vara la plaja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna dimineata,

al meu a servit masa de ora 6 si acum doarme cu tati.eu mi-am facut cafeaua sa am timp sa imi revin.
cred ca noi suntem cei mai colicosi.desi de cateva zile parca nu mai facem crizele care ne tineau cate 3-4 ore seara, de imi venea sa ma omor.
cred ca lipsa mamei o simt cel mai acut.e multa lume optimista langa mine,dar cand bebe plange simt ceva ce nu pot descrie.panica,tristete,neputinta toate amestecate.simt ca sunt incapabila sa gasesc o solutie sa imi scap baiatul de dureri.
sentimentul asta l-am avut cat mama a fost bonlava de cancer, 3 ani.
si rana e inca deschisa.sper sa fiu puternica sa imi revin.de fapt imi revin,si o iau de la capat cand bebe plange.atunci ma enerveaza toata lumea.as vrea sa plec sa nu il mai aud,dar nu ma rabda inima nici sa nu fiu langa el.

sper sa treaca colicii astia cat mai repede.ne si speriem f mult,si am matusile care incep:cere botezul, asa iti trebuie daca l-ai scos afara mai devreme de 40 de zile, daca i-ai lasat rufele afara dupa asfintit.

despre ata de sub limba:stiam ca va trebui sectionata.varful limbii la el nu exista.era in forma de inimioara.tot zicea ca o sa o facem dar nu acum.numai ca de cateva zile parea ca il deranjeaza.incerca sa scoata limba,si nu iesea deloc.si pana la urma mi-am luat inima in dinti, de fapt recunosc tasu a fost cel curajos si la programat la dr niculina bratu la spitalul de pediatrie medlife(este sefa sectiei de chirurgie pediatrica de la budimex).a durat fix 2 secunde, mai mult a plans cand l-a controlat ca l-a tinut cu gura deschisa.imediat dupa i-am dat sa manance.si acum mi s-a luat ceva de pe inima.oricum nu mai stia dr ce sa imi faca mie care am iesit pe hol(data afara evident ca m=a vazut ca ma luase tremuratul ) si am inceput sa urlu.tasu a fost cel care a ramas cu bebe.

acum ne pregatim de botez, mai am sa comand tortul si sa stabilim meniul cu restaurantul.miercuri facem 2 luni si pediatra a zis vaccinul sa il amanam pana dupa botez.am mari emotii si pentru botez(evident raportate la el) si pentru vaccin.

va pup

Irinush4u 16+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

Ce contine vaccinul asta de la 2 luni?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ufff ne trezim si noaptea mai nou

Oana e hepatita B unul si unul DTP un tip de imunizare simultana antidifterica, antitetanica si antipertussis

Irinush, lasa babismele cu cere botezul etc.. desi se zice botezul linisteste a mea de ex a fost f suparata dupa botez 2 sapt..

revin

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna dimineata. Bine v-am gasit in noua casuta a bebelusilor. De citit v-am tot citit si as fi vrut sa apuc sa scriu si eu la primul capitol dar abia acum am mai mult timp ca am venit sa stam cateva zile la mama, e asa de bine apuc si eu sa ma odihnesc nu mai am nici o treaba, nu mancare nu curatenie, de mancat mananc mult mai bine ca mama imi face de toate, e super. Le invidiez pe cele care au mama aproape, a mea nu sta in Constanta asa ca e mai greu sa ma ajute.
M-au impresionat povestile voastre de viata, eu una nu prea am ce sa povestesc pt ca viata din fericire nu mi-a "oferit" necazuri si suparari mari, am avut o copilarie fericita, niste parinti minunati, iar pe sotul meu l-am cunoscut acum 11 ani cand eram amandoi studenti, dupa nu mult timp ne-am mutat impreuna si acum 2 ani ne-am casatorit. De cand a aparut minunea in viata noastra totul este perfect, sigurul lucru care imi mai umbreste fericirea este faptul ca sotul o sa plece in curand (e marinar), cat de greu o sa ma descurc singura 4 luni si cat de greu ii va fi lui acolo fara printesa lui pe care o soarbe din priviri toata ziua
Azi noapte m-am speriat f tare, a inceput sa planga si cand m-am dus la patut ea era de-a curmezisul si cu capul atarnat intre saltea si plasa de la patut (la mama avem un patut mai vechi de la sora mea la care nu prea se potriveste salteaua, e mai mica) m-am speriat f tare nu stiu cum s-a miscat atat la o luna jumate, acum mi-e si frica sa o mai las nesupravegheata. E foarte viguroasa papusica mea, isi tine bine capu, iar cand o pun pe burtica se ridica pe manute, isi ridica si pieptul doar burtica mai sta lipita de pat. De gangurit inca nu gangureste, zambeste mai ales dimineata dar nu rade cu zgomot. De vreo 4 zile i-am facut program, papam la 3 ore (ea inainte papa si din ora in ora cate putin) e mult mai bine acum si am observat ca nici nu mai vomita mai deloc.
Si noi am hotarat cu dr sa facem vaccinul de la stat, o sa caut sa citesc bine prospectul pt ca la maternitate am avut noroc cu o asistenta care cand sa ii bage acul in manuta si-a adus aminte ca vaccinul ala nu se face la copii sub 2500, iar ea dupa scaderea fiziologica avea 2400, imi venea sa o omor pe tampita de neonatoloaga care a trimis-o sa ne faca vaccinul, l-am facut in ziua 10-a cand ea avea deja 3 kg, asa ca de data asta o sa citesc eu bine prospectul ca nu cumva sa ii scape dr ceva.
Va pup si o sa intru mai des zilele astea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

Neata printi si printese si dulci mamici.
Noi suntem bine momentan facem mofturi cu papatul ba mancam la o masa 70 ml ba la alta 120 ml mami se supara foarte rau dar ce sa le faci au mofturi k doar sunt niste rasfatati. De la 5 a.m. pana la 9a.m. am dormit pe mami aman2 de a amortit poponeata lu mami de numai numai, dar ne.am odihnit toti 3. Tati a plecat la 8 la munci si noi am ramas singurei...Acum dorm dupa ce au mancat pe la 9 se mai scarmocesc ei un pic dar adorm iar...Si noi am facut comanda de vaccinurile pt 2 luni si peste 2 sapt mergem la intepat...Cred k perioada mai grea de colici a trecut k nu am mai avut crize dar a revenit si la noi constipatia pentru k incercam sa facem trecerea de la prenan la nan1 si cred k pana se obisnuieste burticuta o sa dureze un pic...bubitele de pe mocusoare au inceput sa dispara, (dr. de fam mi.a sp sa cump tarate pe care sa le fierb intr.un tifon iar sucul ramas sa il pun in apica in care le fac baita pt k o sa curete mai repede pielicica)...
Ap de protectie mi.e Albu mi.a dat sa iau yasmin... dar observ k dupa 7 zile de luat menstruatia nu mi.a trecut si ba e mai inchisa la culoare ba e rosu aprins si le.am intrerupt astept sa imi treaca de tot si apoi le reiau(eu nu am fol niciodata anticonceptionale habar nu aveam sa le iau plus k in a 3 a zi mi.a fost foarte rau de la ele cu stari de lesin si greata).
Pozele cu bebei de la odisee sunt superbe si bebei nu mai zic
Va pupicam,

Mami de Luca Alexandru & Mathias Valentin Unde.s 2 puterea creste
Doamne Doamne vegheaza asupra noastra sa fim sanatosi si sa crestem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana si T face prapad cand face kk
mai are putin si ii iese pe la guler
murdareste tot , body , costumas , tot ce are pe el
pampers noi purtam nr 3 , voi ?

irinush asta cu cere botezul etc , e un babism
T a urlat dupa botez o saptamana non stop , nu mai stiam ce sa i fac
cred ca a avut un puseu ceva , ca manca de rupea dar si urlaaaa
si noi concuram la locul 1 pt cel mai colicios struguras
eu deja m am inarmat cu rabdare , ca parca vad ca l tine pana la 6 luni
nici semn sa i treaca prea curand

marina asta este unul din efectele secundare ale AC
din motivul asta nu vreau sa iau nici eu
in tinerete am mai incercat sa iau si nu mi trecea ciclu pana nu opream pastilele
se zice ca ar trece cam in 3 luni , dar pe mine nu m au tinut nervii si de fiecare data am renuntat dupa o luna
tie ti a venit menstruatia pana acum ?
sau ai inceput sa sangerezi de cand ai inceput sa iei pastilele ?

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

nu mai stiu cine intreba de perna de alaptat

mi am luat ieri de la targ si sunt f incantata de ea
sta T in ea ca un bulibasha
si nu mi vine sa cred , dar chiar ii place sa stea in ea
o sa pun si poze sa vedeti

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata mamici!

Astazi vine tati!!! Abia asteptam amandoi

Didiana, mult a fost treaz dar poate a dormit bine de tot azi noapte, nu? Eu am mai patit asa, sa stea treaz cateva ore si apoi sa doarma bine de tot . In ultimul timp noi ne-am cam facut un program, cel putin noaptea. Eu incerc sa-l culc pe la 8-9 ( nu tot timpul reusesc cateodata ne prinde ora 10 ) apoi se trezeste pe la 1-2 noaptea iar apoi pe la 5-6. Mi se pare destul de bine, am vazut ca sunt puiuti care se trezesc si mai rar noaptea... ferice de mamici!

Irinush, offf, te cred ca ti-e tare greu, dar cum zic si fetele tu acum trebuie sa incerci sa fii cat mai pozitiva in gandire, nu trebuie sa te lasi colpesita de ganduri negative!!! Trebuie sa fii puternica pentru puiul tau! El pe tine te simte, stie cand esti suparata... cand plangi si-i tranzmiti si lui starea asta... stiu ca te gandesti ca-i usor de zis dar greu de facut... crede-ma si eu am avut o perioada in care eram ff speriata si mai am perioade in care sunt extrem de stresata, imi fac griji degeaba dar imi revin cand ma uit in jurul meu si vad ca sunt inconjurata de persoanele pe care le iubesc cel mai mult! cand vad ca micutul e bine, ca sotul ma intelege. Daca vorbesti cu sotul tau nu-ti trec grijile si temerile? Nu-ti da el incredere in tine? Ai grija de tine si de cel mic

Ma pregaresc sa iesim afara

Mergi la inceput