Strugurasi de sept-oct 2011 **02**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Hello mamicile!


May, noi avem aparat pentru aerosoli. L-am cumparat cand s-a racit Razvan. Este foarte util in combinatie cu batista bebelusului. Aerosolii ajuta foarte mult la diluarea mucozitatilor si a eliminarii lor. Acum nu mai este necesar, dar cand era Razvan foarte incarcat si fornait, ii faceam aerosoli cu ser fiziologic, il lasam apoi cateva minute in pauza si il aspiram. Si eu am batista de la Arianna si sunt foarte multumita de ea. Curata bine nasucul.

Helenna , nu stiu daca merit atatea laude. Tu ma admiri pe mine, eu te admir pe tine.In fond,toate suntem cele mai bune mamici pentru copiii nostri. Suntem universul lor acum.Imi place zambetul strengar al fiului tau. La fel ca si lui Lali, mi-a placut foarte tare poezioara..

Jade, il ador pe bebe T. Este atat de scump si pare mult mai mare, decat varsta lui. Sa creasca mare si sanatos.

Irinush, vino mai des printre noi si o sa vezi ca panicile si starea deprimanta o sa treaca incet-incet. Cred ca tu ai nevoie de foarte multe persoane optimiste in jurul tau(care simt ca iti lipsesc)...pentru a te putea remonta si a te bucura asa cum ar fi normal de minunea din viata ta....COPILUL tau. Si eu sunt pentru prima data mamica si la fel am simtit....insa doar pana am stat in spital imediat dupa nastere. Cand am ajuns acasa, mi-am spus ca acum sunt mamica, Razvan depinde de mine si eu trebuie sa imi iau responsabilitatile in serios.Mama era langa mine, sotul la fel. Mama nu schimbase in viata ei un pampers(pe vremea ei nu existau), sotul....un incepator ca si mine. Asta m-a facut sa imi iau copilul in brate si sa ma apuc sa-l schimb cu atata siguranta pe mine (aparent, ca in interior tremuram ca varga), de parca faceam asta de cand lumea. Acesta a fost inceputul....Apoi, a devenit o placere si asa cum spunea si Lali, baietelul meu a inceput sa imi "spuna" singur ce are nevoie si ce trebuie sa fac.Acorda-ti mai mult timp tu cu tine, tu cu bebe....lasand pentru o clipa orice altceva deoparte: sot, serviciu, vizitator, bunica, etc. O sa constati ca acea "clipa" este cea mai pretioasa si mai constructiva.....

Zubi, Eid Al `Adha Mubarak!!! sotului tau si distractie placuta maine alaturi de cei dragi. Spor la treburi astazi si bafta in incercarea ta de a gati "indieneste".

Simmo, multumesc inca o data pentru laude.

Oana, Dbunny, . Am cautat , urmand sfatul Oanei pe google despre Dr. Hadidi. Am descoperit topicul de pe DC la indrumarea lui Dbunny.... Multumesc fetelor. Toate aceste informatii imi sunt de un real folos. Astazi am fost la Gr. Alex. la un control chirurgical cu fiul meu si raspunsul dnei dr nu a fost o surpriza pentru mine. Adica ,cel mai bine este sa facem operatia cat mai repede, dupa ce implineste Razvan 4 luni. Gradul de HS este unul usor(dupa spusele ei)....si se poate remedia doar printr-o singura interventie. Ce m-a enervat a fost....ca "Este bine sa il operam dupa varsta de 4 luni, ca pana la 1 an si 5 luni sa se rezolve problema." Daca interventia e una usoara...de ce dureaza atat , "sa se rezolve"????

Citisem ca dl dr o sa vina in ianuarie la Bucuresti si deja eu si sotul ne-am hotarat sa mergem la dansul la un consult. Vreau sa fiu sigura ca diagnosticul pus astazi este cel corect. Apoi , sa ne decidem la medic il operam pe bebe, ca riscurile sa fie minime si sansele de recuperare sa fie de 100% fara alte interventii....

Loredana, ce mai face Mara cu fontanela deprimata? Cum e cu deshidratarea? Se simte mai bine??? Sunt putin ingrijorata pentru voi. Iti spun si de ce. Noi am ajuns la urgenta finalizata cu internare si stat in perfuzii 3 zile pentru rehidratare cu glucoza si saruri, dupa ce am avut o fontanela deprimata din cauza unei singure zile in care Razvan a vomat in jet la fiecare masa. Sper sa fiti bine si ard de nerabdare sa vii cu vesti.

Lena, tu ce produse folosesti la baita pentru Maia?

Pinkisor, .

Kora , ce mai faci? Ce face Iannis? I-a trecut raceala? De cate ori ma gandesc la tine....simt gust de frappe

Seidana..... O frumusica foc Elena. Ma uitam la poze si ma minunam.Superba domnisoara.

Off topic: Sotul mi-a facut o propunere(pe care sa v-o aduc la cunostinta)...ca tot chelesc copiii nostri......Sa le pozam cheliile si sa facem o floare cu ele....Petalele ei sa fie cheliutele. Ce spuneti?

Mai aveam ceva de zis....dar...am un lapsus....

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

may , are vreun efect saculetul cu samburi ?
ma duc acum la targ , poate iau si eu
si la noi suzi e de baza , nu stiu ce m as face fara ea

lali multumim

helena si T are dealuri prin cap

oana da , dr mi a dat unda verde la un an de la nastere
eee...dar mai e pana atunci , cine stie , poate ma razgandesc

seidana eu m am hotarat sa bag dosarul pt 2 ani
sigur nu voi sta atat , dar sa fie acolo pt orice eventualitate
este exclus sa semene cu soacra ta o asa papusica gingasa
si eu m as enerva daca mi ar zice cineva asa

_


bb T. 28.08.2011






Jade, eu am primit de la sora mea o papusica cu burtica plina cu seminte de chimen, anason si marar(parca). Am o poza pe grup cu Razvan cand o tine in brate. La el are efect...Il calmeaza la burtica, atunci cand nici picaturile nu mai au efect.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Bine ai venit acasa Ionela. Te-am citit pe blog. Inca o data mi-ai umplut inima de sentimente calde si pline de emotie. Eu mereu te-am vazut o persoana atat de puternica, tare si calculata....nu mi te imaginam izbucnind in lacrimi....insa, cat de sensibila .....si iubitoare....

Imi place vocabularul lui Mihnea. E unic.Tare mi-as dori ca si Razvan sa fie in viitor atat de entuziast la bucatarie cu mami.

Multi pupici tie, lui Mihnea si lui Tudor.

Multumesc pentru raspunsul prompt. Intr-adevar a fost doar supraincalzire si pe fond de semi-constipatie. Dupa ce am rezolvat cele 2 probleme, a scazut si temperatura la 37.5 si nici ca a mai facut.


Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ati vazut aseara "Dansez.."... tipul ala paralizat de la vaccinul antipolio?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Ati vazut aseara "Dansez.."... tipul ala paralizat de la vaccinul antipolio?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!




Am vazut! Mi-a inghetat inima, gandindu-ma ca si bebe meu urmeaza sa il faca in curand. Chiar le spuneam alor mei ce baiat tanar si simpatic...pacat ca e in scaun.....dar il admir pentru faptul ca si-a acceptat handicapul si nu l-a impiedicat sa isi urmeze visul. Bravo lui! Dar totusi.....Noi ce facem??? Ma tot gandesc ca o fi avut el ceva...de a reactionat asa la vaccin. Poate o raceala?? Oare de ce a paralizat? :-ss

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hayat, eu folosesc sapunel de la Weleda http://www.aldedra.ro/weleda/weleda-sapun-vegetal-cu-extract-de-galbenele
samponel de la earth friendly baby si ulei de la bioderma [:))], da stiu tb sa folosesc o singura gama . Nu cred ca bubitele sunt de la produsele care le folosesc, pentru ca le folosesc din prima zi acasa si a fost ok...
Samponelul l-am cumparat mai tarziu. Initial o spalam si pe corp si pe cap cu sapunelul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh

Off topic: Sotul mi-a facut o propunere(pe care sa v-o aduc la cunostinta)...ca tot chelesc copiii nostri......Sa le pozam cheliile si sa facem o floare cu ele....Petalele ei sa fie cheliutele. Ce spuneti?

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011




Ce tare
Si Maia cheleste in spate, lasa Hayat ca face loc pentru firele de par adevarate, k astea de acum sunt pufulet [:P]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Nasoala faza cu vaccinul, cred ca Hayat are dreptate, probabil avea ceva.

Voi mai reusiti sa va uitati la tv? Bine si noi ne-am uitat aseara la grey's anatomy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hayat_Kh

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Ati vazut aseara "Dansez.."... tipul ala paralizat de la vaccinul antipolio?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!




Am vazut! Mi-a inghetat inima, gandindu-ma ca si bebe meu urmeaza sa il faca in curand. Chiar le spuneam alor mei ce baiat tanar si simpatic...pacat ca e in scaun.....dar il admir pentru faptul ca si-a acceptat handicapul si nu l-a impiedicat sa isi urmeze visul. Bravo lui! Dar totusi.....Noi ce facem??? Ma tot gandesc ca o fi avut el ceva...de a reactionat asa la vaccin. Poate o raceala?? Oare de ce a paralizat? :-ss

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011






Bunja fetelor!!
E,uite cazuri de astea m-au facut sa nu ii fac vaccinul Teodorei acum,ci sa scriu cu mana mea pe fisa ei ca il refuz ,si sa semnez... Si tot din pricina astor cazuri dr-ita mea pune o gramadoaie de intrebari inainte de vaccinare,si daca nu e 101 la suta sanatos copilul nu il inteapa,de frica la asa ceva. Tot ea imi spusese daca vreau sa ii caut vaccinul care se face pe la vecinii nostri , ntipoliomelitic, cel oral , ca ar fi mai eficient ca cel intramuscular si mai sigur. Acum eu am alte intrebari... Eu refuz vaccinarile, ca nu sunt de acord cu ele,mi se pare mie ca sunt mai multe riscuri decat beneficii,dar la gradinita se cer,si tare imi e teama ca voi intampina probleme. Oricum,ajung la minister si tot o sa ii oblig sa imi primeasca copila la gradinita si scoala,dar eu nu o vaccinez.Iar la baiat o sa ii scriem pe fisa ca e alergic la oua,si o sa insist pe treaba asta ,ca sa nu fie vaccinat nici in clasa I ,nici mai tarziu.

Seidana help,parca tu ai scapat fata de cojitele de pe frunte si din sprancene cu un produs de spalat bebei,nu? De la un timp i se ingrasase parul printesei(are si mult,des,lung) si am spalat-o cu samponelul lui Paul, s-a terminat si am zis sa iau de la bubchen,ca o fi mai bun ce cel controversat "fara lacrimi" pe care il folosisem pana atunci,si surpriza, au cojite amandoi in cap de la el , si fata si baiatul,la baiat am scapat prin spalare prelungita,revenit la jhonsonul nostru cu lavanda ,clatit de n'spe ori ,dar la fata parca sunt tot mai groase cojitele,si le are in toata pleata,ba chiar si dupa urechiuse . Jur ca o spal ,nu nespalata de are cojite si dupa urechi ...

Inez si mie imi place privirea piticutei tale in poza cu tortul.

Ionela te inteleg mamico, of,nici nu stii cat. Paul o iubeste mult pe Teodora,cand plange ii face " taci,taci" si o pupa toata, de la frunte la talpite,si ii face "gadi,gadi" ,poate-poate rade si nu mai plange,dar asa ma doar esufletul cand vine si ma cheama sa merg cu el la te miri ce,si ma vede cu pitica la san ,si renunta,nici nu ma mai cheama,parca i se frange avantul. Si mai intalnim si binevoitoarele din parc ,care ii spun " ahaa,ti-a cazut tronul,gata,a venit surioaa, si pe ea o iubesc mai mult mami si tati, nu or sa iti mai dea tie bun,ci ei!!" ,si cand le spun sa se opreasca,ca nu-i asa, eu incerc sa ii impac pe amandoi astfel incat sa n usimta ca ma impart ci ca ma divid in doua,iar ei spun " lasaaa,ca e mic, nu intelege el!!" Oare? Atunci de ce are ochii in lacrimi cand spun ei asta?Oare de ce se uita cand la ei,cand la mine,cand la copila? Si iar imi vine sa ma plimb cu ei numai prin locuri pustii ,sa nu mai dau de oameni d-astia cucapul in traista... dar nu am ce face,ca ne trebuie si socializare...


Zubi te prajituresti zici? Auzi,niste retete cu mei nu stie sotul tau ? Am luat mei alb de la cineva si as incerca o reteta sigura. Eu am luat mai mult pentru cand o voi diversifica pe frumoasa mea, ca vreau sa mai alternez orezul cu ceva,si cu siguranta nu vreau cu gris.

Seidana serios? Nu are voie sa te dea afara angajatorul? Am facut deja cererea si mi-a fost aprobata pentru doi ani, si nu am cu cine lasa copiii aici ,decat daca m-as muta la Mangalia, dar asa i-as fi facut-o sefului ,m-as fi intors la munca mai devreme, si i-as sta numai in ochi. Eu nu am lucrat cine stie ce,am lucrat la un supermarket,vanzatoare,dar mi-am cerut drepturile si am deranjat cu asta.
Revin , ma imbaiez oleaca

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, ce frumos povestesti tu despre buburuzele tale. Sunt sigura ca Paul simte si vede ca tu iti dai silinta. Iar legat de oamenii straini care comenteaza, eu niciodata nu am inteles genul de oameni. Eram odata in autobus cand eram insarcinata si o doamna "draguta" imi povestea de nora ei care a pierdut o sarcina si ca acum e iar insarcinata... chiar credea ca vroiam sa aud despre o sarcina pierduta?
Trebuie sa ne invatam sa le taiem avantul la astfel de specimente

Mergi la inceput