Strugurasi de sept-oct 2011 **02**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

seara buna bebici si mamamici
merci mult ptr laude eee ce mai creste inimioara in mine
vai dar ce bebei aveti si voi unul si unul ingerasi picati din cer cred ca doamne doamne ne-a trimis ingerasii lui
dolofanei si dulci pusi pe nasuc la toti
Noi inplinim 2 luni azi si toata ziua miam zis ca ii fac un tortulet ( la o luna i-am cumparat cine avea chef de facut tort atunci)
si am fost in deplasare toata ziua adica umblat lela dar nu o las eu fara tort la fiecare lunita serbam o sa mai pun poze va pupacesc si revin cu o feliuta de tort

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

seara buna

Ce va invat eu pe voi? cand bebe doarme , mama doarme.... ei bine, Tudor doarme mama... bantiue pe net putin si apooi somn ca zi fu maraton aici

Despre noi:aici

Am citit dar nu am reusit sa retin tot si nici putere sa recitesc n-am. O iiau sistematic de unde am ajuns si daca am omis cweva important tageti-ma de manecuta

Citit oarecum pe diagonala povesti de viata... frumoase, emotionante,
spectaculoase...

oana Bafta la dermato!!

Pinky, ovulele alea sunt spermicid, deci nu prea au cum afecta alaptarea. Daca erau bihormonala era nasol




Mami fericita de Mihnea si de Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

lena multumim

seidana , cam peste un an zic eu ...dar cine stie ce o sa mai fie pana atunci , dr mi a zis ieri ca ma asteapta peste un an gravida
ce mi as dori sa fie...nu stiu sa zic , mi ar placea si o fetita , dar nu refuz nici un baietel
si eu tot Basescu ii zic , si taica su se enerveaza la maxim cand ma aude

oana Doamne ajuta sa fie bine la dr

pinkysor multumim
cei din partea mea zic ca seamana cu mine , cei din partea lui taica su zic ca seamana cu el
dar eu zic ca seamana cu el , de la mine are barbitza si cam atat...

inez si eu il serbez in fiecare luna
cu tortulez si lumanarica

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'na seara gagici!!!!

Ce faceti?

Eu nu am reusit sa scriu tot aseara si azi dimineata, inca imi mai iamintesc franturi din ce mai voiam sa scriu.
Cu siguranta voiam sa ii trimit o imbratisare stransa si un pupic mare lui Irinush, imi pare tare rau ca nu ai spus nimic mamico , trebuia sa fi vorbit,nu sa tii toata frica pentru tine. E putin periculoasa aceasta frica , dai in paranoia,iar atmosfera trebuie sa fie de sarbatoare din casa,dupa venirea unui copil,nu de casa cu om bolnav inauntru. Totul tine de tine,sa vrei sa iesi din starea asta,apoi conteaza foarte mult si apropiatii tai,sa te faca sa te simti bine,sa te scoata usurel din starea asta si sa te readuca la felul in care te manifestai alta data. Sincer,ma asteptam la May sa fie paranoica in legatura cu persoanele din jurul fetitei,ma asteptam sa stea cu substantele dezinfectante in mana,la usa,la primirea musafirilor,sa le stearga mainile si sa le arate fata de la distanta ,doar sa o salute ,nicidecum sa o atinga. May nu te superi,nu? Nu ma refer ca ai fi fost foarte exagerata din infumurare sau ceva de genul,ci doar speriata de factori externi ce ar putea sa iti raneasca fetita dulce. Imi amintesc de "fundul " de tocat,doar clatit al soacrei tale .
Irinush ca sa continui, lasa-l incolo de documentat, asculta sfatul Seidanei si incearca sa te calmezi.Cu cat esti mai calma si mai senina cu atat copilul e mai linistit. Nu e nevoie sa te documentezi,copilul nu are manual de utilizare , nu exista comenzi standard,asculta doar de instinctul tau si al copilului,asculta ce iti spune el si o sa te invete sa il cresti. Cuvintele astea mi le-a spus dr-ita de familie cand am intrat in panica la Paul, plangea de durere de burtica si eu plangeam de ciuda , de nervi si de neputinta ca sunt o mama proasta,ca nu stiu sa imi ajut copilul, ii plangeam de mila copilului meu ca are o mama asa nepriceputa ca mine. Eu la el nu am acceptat ajutorul nimanui ,parca eram obsedata de el, mi se parea ca toti imi dau sfaturi sa se afle in treaba sau ca vor raul copilului meu. Pana m-a scuturat d-na dr , si mi-a spus sa ascult semnalele transmise de copil, semnalele transmise de corpul si creierul meu , de instinctele primare,care exista de cand "nu exista goagalul pe care sa dam sarci " la orice nedumerire avem. Hai,capul sus, pune aici orice intrebare ai si nu ai si raspunsul ca suntem mai tari ca " ne'a Goagal" asta.

Racheel felicitari pentru semnarea actelor pentru apartament,cand va mutati?
Nu mai plange ca are fata putin in greutate, ca nu are.Oho,are tot timpul din lume sa fie mai grasunica.Mie mi-ar placea sa nu fie grasunica a mea niciodata ,nici foarte slaba dar nici grasunica.

Am o propunere... Hellena, ne dai voie sa punem pe prima pagina poezia pe care o ai atasata la ultima poza postata pe grup? Este superba. Stiu ca e scrisa de Elena Farago si nu de tine,dar la tine am vazut-o si ar fi incorect sa o folosesc fara sa te intreb. Inca imi rasuna in urechi desi am citit-o de dimineata

Mariile ce or mai face? Nu a mai scris nici Maria_scu, nici Maria26 ,si parca mai era o MArie...

Klau ce papusica de baietel ai in poza!!! Tu alaptezi? Ce anticonceptionale ti-a recomandat?
Ai dat join la grup?

Lena nici eu nu am interfon inca,dar cand ii voi muta in camera lor pe pici imi voi lua.Vecina mea are de la primii pasi si e multumita.

Jade si fetele care credeti ca nu ati rezista singure,fara ajutor eu nu va cred! Nevoia te invata.

Andra eu dau doar san,asa ca nu prea te pot ajuta. Pot doar sa iti spun ca nici o clipa nu m-am gandit sa ii dau lp,nici macar cand plagea clar de foame,ca era in puseu si nu ii ajungea lapticul meu ,ci ma gandeam cum sa cresc productia de laptic sa nu fie nevoie de lp. Si gemeni daca as fi avut la fel as fi facut.

Ce tare Stefan Banica cu melodia lui cu Nutzi ...

Seidana eu nu am fumat niciodata,invitam doar fumatoarele la o tigara...
Jade frumusel flacau ai!! E asa creol si curat, si are buzite tare frumoase!


Revin,s-a trezit pletoasa... Ai vopstri chelesc in frunte,a mea pe parti,o s aajunga punk-ista ...

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Multumim Ionela

Acum am vazut ca am scris ca se introduc cu 10-25 min inainte am vrut sa zic 10-15 ... pe prospect scrie 5-10 min

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci, pinky :)

lali, nu ma supar :) sincer si eu ma asteptam sa fiu paranoia, dar nu-s deloc. nici depresiva, nici nimic. sunt foarte linistita si zen asa
chiar nu imi dau seama cum de-s asa, dar e bine. sa vedem cat ma tine

si pe mine m=a mai apucat pofta de tgara de cand am nascut. chiar daca am un an de cand m-am lasat. sper sa nu ma mai apuc vreodata.

ce stiti de aparate de aerosoli?

camady, ce ai rezolvat cu nasucul? ziceai ca e fornaita si nu scoti nimic cu batista bebelusului. asa si noi. dr mi a zis ca are secretiile in gat si de aia si sa continui sa dau cu aspiratorul. o prietena mi a zis azi de aparatul cu aerosoli.

ionela, gasesti tu un echilibru curand.

oana, bafta la doctor

andreea, bine ai revenit

sei, pai la fetita ta e mic mic hemangionul de la nasuc. la noi se vede ca lumea.

oana, stiu ca asa e statistic, dar mi as fi dorit si eu sa aiba fata curata :( dar multumesc lui Dzeu ca e sanatoasa. vedem noi ce facem cu hemangioanele astea. sper sa dispara.

imi pare rau ca voi aveti hemangioane pe mana si pe picior. oana si didiana.

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete



Am o propunere... Hellena, ne dai voie sa punem pe prima pagina poezia pe care o ai atasata la ultima poza postata pe grup? Este superba. Stiu ca e scrisa de Elena Farago si nu de tine,dar la tine am vazut-o si ar fi incorect sa o folosesc fara sa te intreb. Inca imi rasuna in urechi desi am citit-o de dimineata


Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)


Normal lali, cum sa nu! Chiar e o idee super! Intr-adevar, e superba poezia, de aceea am si facut colajul ala poza+poezie

Ionela, ti-am citit blogul, m-a emotionat, de fapt tot ce spui acolo e cu incarcatura mare sentimentala.
Sei, asa-i, si Petrut e grasunel insa in grafice.
Pinkysor, are Petru un zambet mortal, rade in coltul gurii de mori de ras, e f expresiv

Mai fetelor, eu cred ca noi ne panicam cu randu', acum mi-am luat eu "portia" de paranoia azi, la un alaptat cand ghiciti ce am "descoperit" la Petru. Sa nu radeti (prea tare) :
In dreapta spre tampla (oare e fontanela acolo?) are ca o galma dar de fapt sunt oasele capului mai ridicate, nu stiu cum sa explic, e greu de descris, iar in poze nu cred sa se vada. Ideea e ca are un mic "deal" si apoi o "vale" iar in partea stanga nu are. Sunt f speriata, oare ce e?

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Netaza...

Noi am reintrodus masa de la ora 3 , de cand s-a schimbat ora se culca la 9 se trezeste la 3 -4, la 6-7 si rareori mai doarme..

Ionela... imi venea sa plang cand am citit postul..insa stiu ca tu esti ca pasarea Phoenix, rasari mai puternica si inteleapta dupa lacrimile tale...

May.. si eu te vedeam paranoia, chiar e o surpriza placuta sa te vad atattt de zen..

Oana .. sa se rezolve repede , cu laser, oricum cred ca o cicatrice facuta acum nu se vede cand va fi om mare, cred ( dar oricum mai bine cu laser )

Hellena.. nu te speria.. Ela are in spate vale, deal, vale.. , si am fost panicata o sapt.. am intrebat dr si mi-a zis ca oasele lor sunt inca noi si se vor modela, (asta acu 1 luna), tot forme de relief are si acum insa intr-adevar sunt mai line... cu cat trece timpul cu atat bebeii nostri devin "mai perfecti"
Nu e gras petru e bolfosel ( adica are obrojorii"muscabili")

Pinkyisor
multumim.. Ce diferenta vrei intre bb.. dosarul inca nu l-am depus, mai am pana in 9 dec, insa tot imi propun sa merg sa ma interesez.. vezi ca p prima pagina este un link cu doc, conditii si locul unde se depune dosarul...

Inez.. ii urez la multe lunite micutei MIRIAM.. ce fain obiceiul cu tortuletul..

Jade
... eu nu ma enervez la asemanarea cu Base, ci la asmanarea cu soacra ... tu stai acasa 1 an? eu imi propun sa o fac /il fac pe bb 2 , cand are Elenuschi 2 ani pt a putea sa zic ca am fost si la servici putin.., sefa ma asteapta din februarie .. insa ciuciu oana in iulie

Stiti ca daca ne intoarcem din CIC intr-un an, angajatorul nu are voie sa ne concedieze pana face bb 2 ani jumate?.. nu am de gand sa stau negravida atata insa poate pe unii intereseaza asta si e bine venita informtia

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

aaa...

Super metoda de curatat nasucul..am sprayat-o cu apa de mare , 2 fasuri in fiecare nara , am lasat-o 2-3 min si am aspirat-o cu aspiratorul nazal , a ramas asa frumoasa in nasuc...

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

buna dimineata


Noi ieri am fost la medic, la o luna si o zi, avem 4260... deci 1200g luate, 51 de cm aici am dubii...in rest suntem in grafic.
noi avem colici de la ora 17.45 -20.30 in intervalul asta plange de nu stii ce sa mai faci, .

cum ne descurcam cu doi copii, e greu dar frumos ... cea mai grea perioada la mine a fost acum 2 sapt cand Darius a fost bolnav, el intr-o camera, fata intr-o camera... cat ii dadeam pape la fata , lui ii dadeam desene... apoi cand adormea fata faceam activitati cu el, desen, recitam poeziile de la gradinita, pictam,construiam ... bine pe langa asta mancare si il implic in schimbarea Mirunei, sa imi aduca crema, sa duca pampersul.





Mergi la inceput