Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
burtocika nu mai tin minte exact cum si cat a luat alex, dar orientativ a fost cam asa: 600gr in prima luna, un kil si un pic in a doua, 750 de grame in a treia, 500 de grame in a patra. acum are 6.100, deci la 3 luni avea 5.600, nascut fiind cu 3.050. nu as renunta la LM, as incerca la fiecare masa cu LP (daca tie ti se pare slabutza), as face un sumar de urina ca nu doar si eventual o eco, pe acelasi considerent. dar, in afara de greutate, cum se prezinta? e vesela, doarme, etc? in lungime cum a luat? (pediatra spunea ca unii bb-lusi iau in unele luni in greutate mai mult, in altele in lungime, ca nu toti bb-lusii iau si in lungime si in greutate concomitent ... ma rog, iau dar nu "ca la carte"). si apoi daca e ok pe curba cresterii, de ce are pediatra dubii? sau e invatata numai cu "pufosi"?


Laura, copilul mie mi se pare ok. E vioaie, vesela, ne recunoaste si ne zambeste, doarme bine, a crescut in lunigme ... Evident, are maraielile pe care am citit ca le au toti copiii de varsta asta, dar in pricnipal am dedus eu ca din cauza "lipsei de comunicare" intre noi, adica nu intelegem noi ce vrea ea si de-aia se enerveaza
Probabil pediatra e nedumerita de evolutie (750 - 650 - 520) si s-o fi asteptat sa ia mai mult in fiecare luna, nu sa scada ... Dar asta s-a intamplat in primul rand din cauza vaccinului pt rotavirus si a unei raceli, care i-au redus pofta de mancare vreo 2 saptamani, si pe urma datorita faptului ca de la mine nu prea accepta LP si nu a avut cine sa i-l dea ...
Pe de alta parte nici nu ma simt sigura sa risc, daca Doamne fereste are copilul ceva si eu nu depistez ca mi-e mila sa-i fac analizele ?

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Apropo de colacei, ca vad ca e noua moda, dupa manduca

Mie personal mi se pare un pic fortat cum sta bb in apa, asa spanzurat de gat ... Probabil n-o sa-i iau, prefer sa o las sa se balaceasca altfel.

Miha, dar nu e obligatoriu sa-l pui in fiecare seara cu cada plina ! O faceti si voi o data pe saptamana ...

Multumesc pt raspunsurile legate de greutatea Mirunei

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Roberta sa sti ca nu m-am suparat. Poti sa stai linistita.
Nu sunt o fire suparacioasa. Oricui i se poate intampla.

Acu doarme bubulina, sa vedem si la noapte...?!!?
Of programul asta e mereu schimbator. Mi-ar placea de ar fi constant. Asa as sti si eu la ce sa ma astept.

Apropo de muscat, a mea ma musca de sfarc si n-are nici un dinte inca. Ma tine intre gingii si nu cedeaza frate pana nu ma apuca pe mine transpiratiile si lacrimile.
Doamne ce repede trece timpul. Deja copilasii nostri nu mai s unt nou nascuti (au deja ceva vechime). Parca mai ieri eram la spital speriata de nastere si cu emotii privind marea intalnire. Nu va luati dupa mine. M-a apucat nostalgia cand am revazut niste poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Burtocika, Sara a luat in greutate 800, 800, 500 cand era numai pe LM si acum de 2 sap de cand e mai mult pe LP vad ca a luat 500 in 2 sap...si ea are 5300 la 3 luni si 3 sap...initial imi spusese si mie dr. Sa ii fac un sumar de urina ca manaca un pic cam putin ...de lenesa si pt ca nu aveam cum sa controlez ce facea ea la san...insa nu am reusit pt ca pungile alea de cate ori i le-am pus pt pipi a facut kk . Parerea mea e ca daca reusesti sa recoltezi urina poti sa-i faci analiza ca sa stai linistita

Andra eu am nuci de la Lifecare..le-a luat soacra-mea...folosesc numai la haine care nu au pete( cele cu care o scot afara etc) si nu sunt nici nemultumita dar...astept si parerile tale...nu stiu cat sint de adevarate ca sunt bio si ce efect au

Colac vreau sa cumpar si eu :)

In rest sunt ff bine dispusa ca am inceput lucrul la corpul meu ...mi-am cumparat ciorapi si bustiera modelatoare, creme pt vergeturi si celulita, am inceput bicileta, masajul si in curand incep electrostimularea ...abia astept ca simteam deja ca m-am abandonat definitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Mady, insanatosire grabnica lui Rares!


PUFI, bravo pentru parametrii lui bubu. 7 kg??? Wow ce mare e!!! Pufi te referi la floricica de la vaccinul TBC? Ca nici lui Imi nu i a aparut si l a facut pe 7 oct. Nu mi a zis ca ar trebui repetat.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha este vorba despre vaccinul BCG ( bacil Calmette-Guerin ) - vaccin impotriva tuberculozei care se aplica in romania inca din maternitate si a carui citire se face la 6 luni, daca floricica este sub 2 cm atunci se face IDR-ul si daca acesta iese negativ se repeta vaccinul pana la varsta de 1 an. Asa mi-a spus mie pediatrul .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ruxi, nucile sunt dintr-un arbore, acuma nu stiu daca arborele creste pe plantatie sau in salbaticie, adica daca sunt bio sau nu. Am tot citit review-uri negative, d-aia n-am cumparat. Mai primesc si alte balarii: inalbitor ecologic, detergent pt suprafete, etc

Burtocika, logic ar fi sa-i sustina apa si astfel sa nu-i agreseze deloc colacul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Lulushor felicitari pt micul vrestin si-mi pare rau ca te-ai suparat din cauza de soacra fitzoasa.

Miha mereu ma amuzi cand scrii despre sotul tau...bine ca nu se uita pe forum

Fier i-am dat doar lui F, la un moment dat, cand eram la pediatra veche...tot fara analize, fara nimic. S-a constipat f tare de la el.

Ne-a dat si pt A, dar nu i-am mai dat noi. Sa vedem acum , la Petru cum o sa fie.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Is tare suparata...am senzatia ca este vina mea ca, copiii mei se imbolnavesc...asa a fost si razvan f des racea,apoi i-am scos polipii la 2 ani si s-a mai potolit.... unde gresesc???ca eu nu mai stiu,sincer....



Mami de Razvan si Rares


Mady nu te invinovati degeaba. Copii se stie ca racesc si nu esti tu de vina. Tu esti o mama careia ii pasa si de aia te ingrijorezi. E normal. Noi iti uram sanatate puilor tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mamutz, eu nu i dau fier la Imi. Eu ma mir, in tara asta efectiv nu se fac analize. Copiii nu iau nimic. Doar daca s bolnavi. Dar pun pariu ca daca ma duc in romania la analize, o sa ia Imi un pumn de pastile!!!

Ma uitam la PRO TV si zicea de la cazul maternitatii Giulesti de anul trecut. Zicea de un doctor Enescu care e foarte bun. Il stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mamutz multumim pentru informatiile despre alaptat. Foarte folositoare.

Lulusor, felicitari pentru bebe crestin. Asteptam poze pe FB. Imi pare tare rau draguta pentru ce ti a facut soacra ta. Bai ce om, sa nu te lase sa te bucuri de botez si de romania. Vorba Glianei, nemtii astia s ciudati. Bine c a trecut si cel mai bine e faptul ca sotul a fost de partea ta. Soacra ta se purta bine in Germania inainte sa vina in romania? Imi pare bine ca ati scapat de puseul de 3 luni.



Mergi la inceput