Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Da cineva fier la bebelusi? Ca mie mi-a dat fier hausmann, dar fara sa fie anemic, fara o analiza fara nimic. Am inceput sa ii dau in prima zi o picatura, a doua doua si tot asa pana la 6 picaturi si continuam asa. Dar parca am inima indoita. Acum rau presupun ca nu ii face ca nu i-ar fi dat asa aiurea. Mai vedem. Cred ca o sa merg si la cea de la medlife sa vad ce zice.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


mie mi a dat sa i dau fier haussman, pt ca avea Hb 10 la nastere si a fost prematur, dar nu i-am dat. fiind pe LP, are destul fier si nu vad rostul, ca nu era chiar atat de anemic, la Hb 10. mai se regleaza si cand se va diversifica, din alimentatie.

eu, desi s medic, sau poate tocmai de aia, nu s prea disperata cu pastilele astea, chiar nu le vad rostul, decat in cazuri grave. in def, sunt niste chimicale cu multe efecte secundare.

pana acum iustin nu a avut nicio prb de sanatate, nici mkr un muc in nas n-a facut. si l-am plimbat de la 10 zile, peste tot, mall, parcuri, supermarket, dintr-un oras in altul, la munte, la mare, la casa de vacanta, la prieteni in vizite, la prieteni cu copii raciti, inclusiv unde am avut eu treaba de mers. si n-are nimic,

cu exceptia unei perioade de reflux, cand era mititel, de care am scapat ultra rapid cu LP antiregurgitare, copilul meu n0a avut nimic.

ca sa zic asa, a fost chiar mai sanatos ca mine. si mai echilibrat. adorabil de-a dreptul.:)


nu stiu ce sa te sfatuiesc cu acest fier. in tot cazul, constipa.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mady, draga de tine, stai linistita, asa se simte orice mama cand i se imbolnaveste copilul. Limbuta aia alba sau/si aftele se trateaza f greu, dureaza mult tare pana se vindeca, stiu de la Eva

Mara, multumesc! Testarea la nucile de sapun e tactica de markeying, special pt bloggeri, cu conditia sa scrie despre ele. Mie-mi convine, demult vroiam sa le incerc, dar cum am citit si multe review-uri negative nu ma induram sa le comand

Paula, eu nu i-am dat Evei fier. Doctorita de familie i-a dat pe 6 luni, tot asa, fara analiza, fara nimic, si nu i-am dat. La 10 luni s-a imbolnavit copilul, o enteroviroza si la spital i-au facut toate analizele, chiar am primit felicitari ca nu are fetita nici macar o carenta, toate analizele erau f bune

Lulusor, imi pare rau pentru experienta neplacuta! Bine ca sunteti departe de ea si nu veti mai avea de-a face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Mamutz si mie mi-a prescris medicul de fam. fier cand avea edu 3 luni fara nicio analiza. Am ales sa nu i-l dau ptr ca la momentul respectiv alaptam exclusiv si din ce am citit se asimileaza greu fara vit. C, era exclus sa-i dau suc de portocale sau alte fructe la vremea respectiva.

In orice caz eu stiu ca in general (exista si exceptii) copiii care au carente de fier sunt mai palizi, obosesc mai repede,au o stare de somnolenta mai accentuata. Nu cred ca e cazul lui Nectarie, decizia iti apartine .


Ramo felicitari pentru bebe sanatos

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Omibaba scuza-ma te rog , acum am vazut ca era vb despre Burtocika , am incurcat numele, te rog sa ma scuzi inca o data . Eram somnoroasa si am gresit. Oricum nu am vrut sa spun ca daca un copil ia mai putin in greutate , nu e sanatos , Doamne fereste , am vrut doar sa spun ca pt linistea ei poate ar trebui sa faca analizele , e doar parerea mea pt ca eu sunt patita , dar fiecare mama face ce crede mai bine.
Am venit si noi de la control , toate bune . Analize luna asta am scapat , luna viitoare intepatura.mi-a dat sa ii dau vitamine , dar asta pt ca ia antibiotic pe o perioada atat de lunga.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Am intrat si eu rapid, sa dau raportul si sa va cer sfatul:

Am fost la pediatra si la 3 luni avem 5520 g si 61 cm. Mie mi se pare absolut ok, mai ales ca pe curba de greutate este fix pe medie, nici sub minim, nici peste maxim.

Pediatra insa spune ca este prea putin, ca ar fi trebuit sa ia minim 750 g in a 3-a luna; ea a luat 750 in prima luna, 650 in a doua si 520 in a treia. In conditiile in care suntem pe LM + LP de la nastere, pt ca laptele meu nu-i ajunge. E drept ca la inceput manca LP aproape la fiecare masa, treptat insa a inceput "sa-si aleaga" laptele, adica nu prea mai vrea LP decat daca i-l da altcineva, nu eu, si cum eu sunt mai mult singura, nu sunt prea multe mese de LP ... Altfel, e destul de cuminte, doarme, nu e foarte agitata ... doar cand e momentul de LP ma lupt sa-i dau biberonul, pt ca se vede ca-i e foame, dar urla ca din gura de sarpe cand incerc sa i-l dau; si cand se mufeaza, se stramba de zici ca-i dau otet cand simte LP (dar daca-i da tati sau bona e bun ); aproape ca-mi vine sa cred ca rabda de foame numai sa nu bea LP de la mine

Deci, pediatra insista sa-i facem copilului niste analize, incluziv un sumar de urina si o urocultura, si o ecografie abdominala, ca sa excludem alte cauze ... Eu n-as avea nimic impotriva, dar mi se rupa sufletul cand ma gandesc ca o s-o intepe ... cred ca o sa plang mai tare ca ea ...

Voi ce credeti ? Mai e cineva in situatia asta ?

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele



Alexia in luna a-3-a a luat 70 gr si in luna a4a a luat 1kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Buna dimineata,


V-am citit rapid si tot asa o sa scriu, nu de alta dar am un munte de rufe de calcat .

Am fost si noi ieri la cantar, avem 7 kg si 64 cm, aproape ne-am triplat greutatea in 5 luni.....la noi e ceva mai diferit pentru ca el s-a nascut f mic si atunci eu sunt foarte fericita de astea 7 kg .
In rest suntem bine, singura problema este ca inca nu i-a aparut floricica de la vaccinul facut in maternitate si daca nu apare pana la 6 luni va trebui repetat . Mi-e groaza de intepaturi .

Va pup pe toate, ma duc sa ma apuc de treaba.

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi





FELICITARI pentru grasunel! Sa creasca mare si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Noi nu-i dam fier lui Eric, nu ne-a spus medicul ca ar fi cazul....

Lulusor, nemtoaicele sunt rele:))), primul meu sot era catolic si nu a acceptat decat in religia lui sa ne cununam si sa botezam fetita, apoi cand a crescut Cristina, ii spunea ca atunci cand isi va gasi un iubit sau viitorul sot sa fie catolic neaparat :)))))))))))))))))))).stupid........
Ei tin f tare la religia lor si asa mai comenteaza de a noastra...Imi cer scuze daca e cineva catolic, religia e f frumoasa si desigur ca nu toata lumea e la fel.....Mie mi-a placut intotdeauna in biserica lor...dar tot crestin ortodoxa m-am simtit mereu...


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Noi nu-i dam fier lui Eric, nu ne-a spus medicul ca ar fi cazul....

Lulusor, nemtoaicele sunt rele:))), primul meu sot era catolic si nu a acceptat decat in religia lui sa ne cununam si sa botezam fetita, apoi cand a crescut Cristina, ii spunea ca atunci cand isi va gasi un iubit sau viitorul sot sa fie catolic neaparat :)))))))))))))))))))).stupid........
Ei tin f tare la religia lor si asa mai comenteaza de a noastra...Imi cer scuze daca e cineva catolic, religia e f frumoasa si desigur ca nu toata lumea e la fel.....Mie mi-a placut intotdeauna in biserica lor...dar tot crestin ortodoxa m-am simtit mereu...


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Gliana, sotul meu e catolic, dar mai mult ateu e decat catolic...
Maica sa e catolic practicant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:



PATRICK de Sdcristian
IANIS-STEFAN de Dya27
LUCA-RYAN de Lorialex
RUXANDRA-IOANA de Alexia_ada
FILIP de Squirrel

Alexia ce mai faci??? Nu ai postat de mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe lunite pentru PATRICK de sdcristian;IANIS STEFAN de dya27;RUXANDRA IOANA de alexia_ada;FILIP de squirrel si nu in ultimul rand puiului meu LUCA care azi implineste 4 lunite



Pentru toti,va doresc sanatate,sa papati bine si sa va lasati mamicile sa doarma noaptea!Mult noroc in viata si sa stiti ca va iubim sufletele mici ce sunte-ti!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput