Strugurasi de sept-oct 2011 **01**

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Rach .. felicitari pt apartament.. iupiiii
Lasa ca o sa ia micuta in greutate, iei vb cu Nati si imi zicea cum fata mare lua cate un kg pe luna, cea mijlocie cate 500, iar la un an aveau aceeasi greutate.. asa ca relax mami , crste fata in ritmul ei.. a mea e obeza
Mai mult am o cunostinta cu un bb de 3 luni, nascut la 2900 , la 3 luni are 6,5 kg.. in prima luna a luat 100 gr, era disperata.. in urmatoarele luni a luat cate 1700 .. baietelul pare de 6 luni..
Lena.. nu am interfon , dar ma bate gandul sa iau pt ca sotu ma reinvita in dormitor in patul meu

Lali.. frumos zici tu despre intelepcoine .. noi de anu trecut din decembrie am prestat de 2 ori, ca sa nasc (hahsha si nu am nascut ), sotu imi zice ce onoare va fi pe el sa ma aiba virgina la 27 ani si cu un copil
De ce plange Teo? colici?

Hellena
.. ce amica mamica inconstienta.. cum zahar la 3 luni? , in fine fiecare cum poate.. Poate Petru transpira pt ca e imbracat prea gros? e posibil? Ela transpira la picioare, dar numai cand e calda, iar in 80 % din timp are picioare gheata..
Cum mai esti cu mama ta?
O sa vina si acel barbat in viata voastra, dar numai acela care sa va merite !!

Lai.. sotu vrea bb 2 si maine.. eu am zis ca incepem sa-l programam cand are Elena 1 an si 2-3 luni. bb 2 sa vina ca micuta are 2 ani..

Irinush.. offf.. nu stiam povestea cu primul copil.. imi pare tare rau.. tu insa trebuie sa fii tare, e al tau e sanatos. stii de ce plange? nu are colici, din cauza ca te simte suparata.. poate nu crezi, nici eu nu am crezut insa fetita mea a plans cel mai tare cand eram suparata dupa o cearta cu sotul, 2 ore a plans in continuu pana am reusit sa ma calmez si eu.. NE simt copii inimaginabil de tare, iar daca tu vei fi linistita si el va fi linistit.. Trebuie sa ai credinta ca totul e bine( de ce a murit primul bb, nu raspunde daca nu vrei ), si cu starea ta imbolnavesti copilul.. si eu trebur la fiecare plans sau durere a ei, insa trebuie sa fim puternice sa ii crestem frumos

Camady
.. adik are fata curata,,,fara bubite si probleme..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Sei am crezut ca ti se pare alba.
Asa e noi n-avem nimic, nimic pe fata.Suntem norocoase.
Nici la fundulet nu s-a iritat niciodata, chiar daca noaptea n-am schimbat-o decat cand avea scaun si asta s-a intamplat de vreo 2 ori.
Chiar Sei cum mai stati cu scaunele?

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Neata mamici
Felicitari Ionela, ai incheiat cu succes odiseea noastra
bine ai venit tudor.

V-am citit in fiecare zi, doar timp de raspuns (si chef) mai putin. Noi suntem bine, maine facem 4 saptamani, avem deja 4200 (de la 3500 cu cat am iesit din spital). Am facut si noi "acnee" si e plin de bubite pe fata. Asteptam sa treaca .
Nu prea am timp de multe lucruri, ca sunt singura toata ziua, cateodata si noaptea, ca tati e in delegatie. Cand e acasa ne ajuta foarte mult, dar e asa putin timp .
O semidepresie am si eu, ma apuca plansul asa din senin. Hellena, nu stiu tu cum rezisti, ca eu cu sot langa mine si ma simt tot singura cateodata.
Cele care aveti doi puiuti, mai aveti timp de ceva?
Cred ca avem si colici, ca se apuca de plans si in timpul suptului, si e tare agitat, dar nu tot timpul, are si perioade de liniste in care mananca si doarme linistit. Ii mai dau espumisan, cand face crize de plans. Si de doua zile avem scaun cu mucus.
De la plans are si un horcait tare ciudat in gat, sper sa nu fie ceva grav, eu am zis ca e de la plans. Mucusori nu are, ca ii pun cateodata batista bebelusului si nu iese mare lucru. Nu caut pe net ca cine stie ce gasesc
Hainutele nu le mai calc, doar le spal la 95 de grade cu detergent lichid, plus o extraclatire.
Sper sa-mi mai revin si eu sa scriu mai des.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Sei am crezut ca ti se pare alba.
Asa e noi n-avem nimic, nimic pe fata.Suntem norocoase.
Nici la fundulet nu s-a iritat niciodata, chiar daca noaptea n-am schimbat-o decat cand avea scaun si asta s-a intamplat de vreo 2 ori.
Chiar Sei cum mai stati cu scaunele?

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003

camady's baby



Prost stam cu scaunele , la 4-5 zile cu supozitor.. ieri i-a iesit din pampers si si-a umplut si body si pantalonii.. saraca , asa statea de nemiscata , nu misca un deget , cred ca ii era sila de mocirla in care statea..
Voi yoy 1 data pe zi?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anca ma bucur ca sunteti bine... horcaitul acela e imediat dupa supt? si noi il avem .. nu iti fa pb, scaunul cu mucus ne invata Ionela ca e de la plans..
Cand te intorci la munca?

Marryan.. unde umbli?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata,fetelor!

Cu greu reusesc sa tin pasul voi sa citesc tot ce ati scris in ultimele zile

Dimitris de vreo 2-3 zile are un program haotic ziua, doarme putin si des, mananca des si putin, a ajuns sa aiba 10-11 mese in 24 h.
Din fericire noaptea e mai linistit, doarme o repriza de 4-4,5 ore si una de 3,5- 4 ore.

Dbunny, intrebai cum e cu 2 copilasi. Iannis are uneori crize de gelozie combinate cu crizele specifice varstei. Incerc sa pastrez un echilibru, dar nu-mi reuseste intotdeauna Seara cand tb sa doarma ne face un adevarat spectacol, ba vrea la mami, ba la tati, ba vrea apa din canita, ba din sticluta lui speciala, ba vrea pipi, ba vrea kk, ba vrea sa doarma la noi in camera, ba la el, si tot asa vreo ora - o ora si ceva avem parte de un adevarat show
In alte zile avem spectacol dimineata ca nu vrea sa se spele, nu vrea sa se imbrace ptr gradi, ca nu vrea la gradi ca vrea sa stea acasa cu mami.

Ups..Dimitris da semne de trezire. A dormit iar la greu (vreo 20 min!!)




mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

irinush, incearca sa te linistesti ca ii faci rau si puiului.

sei, problema e cu supozitoarele la copii asa mici ca isi pot pierde reflexul de facut cacacea. citeste pe prospect ca scrie.
mai bine mai vorbeste cu un medic.

rach, felicitari!

anca, bine ai revenit.
eu iar zic ca sunteti eroine cele ce n-aveti soacra sau mama in dotare la indemana.
eu stau de o sapt exclusiv cu micuta, dar nu gatesc, nu spal, nu calc, nu fac curat. face soacra chiar daca e racita.

acum bibi a adormit in front la masa.si n-a mancat decat la o tzatzi si la 11 imi vin niste prieteni si parca vad ca atunci o sa urle de foame

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Super s-a dezvoltat!
Tare asta cu 'te-a facut de ras'


Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

copilul meu m a facut de ras azi
m am plans la dr ca baiatu nu mananca , tipa si urla si a venit sa l vada
nu numai ca nu a scot nici un sunet , dar a fost ca un bibelou
a vb cu dr si a ras de s a prapadit
iar cu mancatul , a zis nu ca nu mananca , ci ca mananca prea mult , are 6200 la 9 sapt de la 3230
na poftim

_


bb T. 28.08.2011





mamica de Iannis 2 ani + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

rach felicitari pt apartament
si eu tot Arianna am , probabil sunt prea grasane betisoarele mele

seidana , T nu mai vrea deloc sa stea in bouncer
sta in schimb in landou , il plimb prin casa si adoarme
si io fusei fata mare , din decembrie pauza totala , dar m a dezvirginat dr ieri cu paletele
care sunt jucariile Lamaze ??

lai , cat am fost gravida , ziceam , vaiii , nu mi mai trebuie sa fac alt copil nici batuta
acum mi am schimbat total parerea , chiar imi mai doresc unul
dar sa vedem ce zice si varsta , plus faptul ca noi ne am chinuit mult sa l avem si pe acesta
oricum , nu trebuie sa raman cel putin un an din cauza de cezariana , de aceea vreau sa ma protejez , ca daca prin minune raman gravida repede , eu avort nu fac sub nici o forma

irinush , eu te inteleg f bine , m am recunoscut in unele stari descrise de tine
eu m am mai calmat in ultimul timp , in sensul ca nu mai bocesc intruna , dar tot sunt panicata la extrem sa nu pateasca ceva copilul
ai grija de tine

may si eu le ridic statuie fetelor care stau singure cu copiii
eu una recunosc ca nu as face fatza

kora , multumim

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

buna fetele, ce faceti, ce va fac puiutii? vreau sa le intreb pe mamicile care dau si san si lp, cat lp papa bebeii vostri pe zi? (cati ml/zi?) eu pe al meu,cei drept il cam restrictionez, ii dau cat pot san, la cerere, chiar daca innebunesc(ptr ca vrea ff des) dar cand ii dau lp mananca cu asa o pofta si imi ia somn imediat, pe cand daca il tin doar cu san nu-mi doarme deloc toata ziua; va intreb cat ii dati voi ptr ca eu ii dau 2 biberoane (a 150 ml) pe timp de zi si unul noaptea; dar el saracul ar manca unul la fiecare masa, pe cand eu ii dau doar 60-70 ml, e putin, oare nu cumva ma zgarcesc? sa-i dau cat vrea el? dar daca cu timpul nu o sa mai vrea san? deci helppp va pupam

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

CEA MAI FERICITA MAMICA!!

Mergi la inceput