Strugurasi de sept-oct 2011 **01**

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

l.Buna seara,sau poate buna dimineata? nu am somn,fi-miu vad ca nici el,ca se smiorcaie in pat,iar pe fata o doare burta ca legan la ea de mai bine de 2 ore. Doarme 10 minute si plange 20.Asa ca am pus mana pe telefon si am recuperat ce s-a mai scris.

LENA bubite asemanatoare fac si Teodora si Paul daca e prea aspru prosopul cu care ii sterg pe fata.Asa ca ii sterg cu scutece de finet pe moci.
JADE strasnic fecior ai! Auzi la ea ca nu mananca,si el e crrscut cat un bebe de 3 luni !
HAYAT te pup si te imbratisez,bine ca e ceva operabil,ca va fi foarte bine pe viitor!
HELLENA eu ti-am mai spus,esti o frumoasa si o sensibila,un sufletprea pur de care Victor nu a stiut sa aiba grija.Dupa mine nu merita sa irosesti nici macar cateva secunde cu el,cat sa ii rostesti numele.Pentru ca datorita lui ai un scop in viata i-ai platit deja cu lacrimile amare si deznadejdea suferite cu fiecare vorba de-a lui. Cu timpul rana se va vindeca,nu va ramane decat o mica cicatrice,dar care nu te va urati,ci din contra,va face parte din farmecul tau.
SEIDANA te pup dulce,merci de compliment. Nu stiu daca e intelepciune, cred ca mai degraba ma port cu cei din jur cum mi-as dori sa se poarte ei cu mine,si atunci spun ceea ce simt ca ar trebui sa auda persoana careia ma adresez.
Nu-i asa ca avem cea mai sigura metoda de contraceptie? La noi doar de doua ori s-a intamplat ,de cand eram in luna a 8-a si pana acum,si alea cu caciulita. Peste 2 saptamani merg la ginecolog sa vb de sterilet,sa vedem de care,ce si cum recomanda.
INEZ ce mult imi place poza de la avatar !
KORA super frappe-ul !
LORE pup tare pe bebe sa treaca diareea si starea proasta.Pentru deshidratare ce v-a recomandat?
DBUNNY mie personal nu imi e greu cu amandoi,dar eu sunt atipica . Ca sa nu il nedreptatesc pe Paul il implic in ceea ce fac, apoi facem ceva doar pentru el. Sa ma vezi cum desenez cu el pe jos,asezata turceste si cu fata pusa la san
. Daca vrea si el dragalit si eu alapez,de ex, ma conformez,si il pup,il mangai cu mana libera,ii fac bau,sau ne trimitem bezele. Uneori cand stau intinsa in pat ,vrea sa il legan pe picioare,desi el nu a mai adormit asa de pe la 10 luni,dar ma vede cu Teo si vrea si el. E destul de greu sa ii impac pe amandoi daca plang in acelasi timp de ex,dar eu zic ca ma descurc.Soacra s-a crucit ce repede au tacut cand s-au speriat de zgomotul de la o bormasina,si tipau amandoi,eu m-am asezat langa ei in pat,i-am mangaiat si aua dormit la loc.
INEZ de Alex nu mai stiu nimic, nici de Elena care se suparase ca nu i se da accept,desi ceruse accept doar de cateva ore si nu erau fetele cu 'cheile' prezente,nici de Anca nu mai stiu nica,sau ,athosika. Si mai sunt destule.

Atat acum,revin dimineata.Au adormit printisorii mei,ma bag si eu,poate prind macar o ora pana o trezesc iar durerile pe printesa.

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Seara buna fetelor.
Ionela, bine ai revenit impreuna cu bebe Tudor
Hayat, . Te admir enorm pt taria care o gasesti mereu in tine mamico ca sa te ajuti si sa il ajuti pe printul tau, ma bucur mult sa aud ca printisorul e bine. Pentru tine special . Si inca ceva vreau sa mai spun, de facut copii nu e greu, de crescut insa da, si mama te numesti numai atunci cand experimentezi sentimentele pe care tu draga mea le-ai experimentat din plin cu puiul tau, fiindu-i alaturi cum numai o mama poate sa-i fie, in momentele dificile. Sa va ajute Dumnezeu!
Camady, Lena, fete frumoase mai aveti dom'le! Zau daca stiu la care sa ma uit mai intai, iar Petru e terminat cu asa gagici frumoase. Am impresia ca in odiseea noastra sunt la putere printesele!
Frumoase fete, ce sa mai! Cum ii ziceam lui Seidana, Petru tot trage cu coada ochiului si-mi zice soptit:"mami, mami, spune si tu acolo ca cer mana si eu de la mamici uneia din fete dar hmmm....ce greu e sa ma hotarasc cui, ca parca cu toate as vrea sa stau la o vorba si la un biberon cu lapte :))".
Racheel, fiecare copil e unic, (fiecare ins e unic, nu?)si creste si se dezvolta in ritmul propriu. Este nerelevant si prematur sa spui :" la varsta de 2 luni copilul lui X are atatia cm si atatea kg si are cu atat mai mult decat al meu, deci al meu sigur va avea o constitutie mai usoara." In plus de asta, eu una (este strict parerea mea) consider ca un copil normal este un copil intr-o usoara SUBponderabilitate, niciodata un copil gras (am o amica cu un bebe de 7 luni si 14 kg ) nu va demonstra prin grasime sanatate, nici vb! Ca sa se dezvolte motric corect un copil, nu trebuie sub nici o forma sa fie gras. Amica de care spuneam mai sus i-a inceput diversificarea la 3 luni, asta pe langa faptul ca in lapte ii punea ZAHAR!!! iar odata cu diversificarea a inceput sa ii dea fel si del de alimente interzise copiilor atat de mici. S-apoi, sarmale are timp sa manance toata viata
Lasa fata sa creasca dupa propriul ritm, ea stie mai bine cum sa o faca si nimic nu trebuie fortat

Despre noi acum:
Petru e ok, papa, doarme bine noapte, 1 data se mai trezeste pe la 3-4 pt un supt si somn rapid dupa, nici sa ragaie nu o mai face, putoarea!
Bea cu toane, cand 130 ml la o masa, cand 60, n-are prog. de supt, are 5 kg la aproape 2 luni (pe 9 face si el 2 lunite ), gangureste cu aguuu, ggaaa, eeee, aooo, rade la mine, la pereti, mai nou la frigider, pedaleaza si din maini si din picioare la greu, mai plange , mai ales cand papa (nu stiu daca de la colici sau de la altceva), CRED ca mai are colici, oricum eu nu am dat nimic pt colici si nici nu dau , ne pregatim pt vaccin (adica eu ma pregatesc sufleteste), insa mai inainte de toate ne pregatim pt botez (pe 13 nov a ramas stabilit).
Iesim zilnic afara cate 2-3 ore, avem si noi pe barbtita 1-2 cosulete.
Insa a mai avut si i-au trecut, asa ca nu-mi fac griji.
Petru al meu transpira pe spate f tare, adica la modul ca se uda asa rau incat trece cateodata prin 2 body-uri chiar transpiratia si e asa multa incat pare ca si-a turnat pe el 1/2 l de apa . Asa transpira si copiii vostrii? Am controlat sa nu fie pisu de pe la scutec, sau altceva (nu prea avea ce) si nu e clar, e transpiratie dar asa rau de zici ca-i scos din dus? Hmmm...

Va pupacesc si va urez o noapte buna si linistita, fara colici


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Struguraselor, v-am cautat la odisee, si m-am emotionat cand mi-am dat seama ca am 'absolvit' odiseea.

Raspund si eu la ce am vazut pe ultima pagina

Pinkysor, eu am doua perne de alaptat, Boppy si My Brest Friend, le iubesc, numai cu ele alaptez, in afara de situatiile in care ne prinde alaptatul in afara casei. My Brest Friend imi place mai mult, e mai rigida si-mi confera mai mult suport pentru bebe (ma si inconjoara, de jur-imprejur), dar Boppy o sa o poata folosi bebe mai mult mai tarziu sa se sprijine de ea cand o sa inceapa sa stea in fundulet.

Racheel, felicitari, sa fie intr-un ceas bun!

Cu protectia, noi am ales fara, la cat de greu ne-a fost sa concepem maimutza, macar de-am ramane natural cu bebedoi, chiar si de-ar fi mai devreme decat ideal. Chiar, cele care va mai ganditi la inca un bebe, cam pe cand vreti sa incepeti sa lucrati la proiect?

Lai de pisica mica august 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Lali
Stiu, ai dreptate si o spui atat de frumos, cum numai tu poti sa o faci
INCA e greu pt mine insa minunea din viata mea imi da putere si forte nebanuite sa merg mai departe, chiar daca drumul e anevoios.
Imi doresc un tata pt Petru, mi-e tare teama ca n-am sa ii pot oferi acel "ceva" ce numai un tata o poate face. Ma trezesc uitandu-ma la baietei pe strada impreuna cu tatii lor....sunt un "tablou" atat de frumos, de perfect! Un baiat are nevoie de un exemplu masculin cu care sa se compare, cu care sa fie intr-o continua competitie productiva, este greu sa iti dai seama perfect constient ca toate lucrurile astea nu sunt si pt copilul tau, el nu va avea parte de ele. Cum as putea eu sa substitui un tata? Cum ar putea vb cu mine "ca intre baieti" sau cum ar putea sa se joace cu mine "jocuri pt baieti", sau cum as putea eu sa il fac sa inteleaga ca NU E VINA MEA lipsa tatalui lui in viata lui, nu vreau mai tarziu sa ma condamne, ca am ales egoist eu, ca el nu are tata din cauza mea, ca dreptul de a avea ambii parinti alaturi a fost stirbit de mine.

Este greu si de aceea doare inca mult...dar va trece

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna dimineata si bine v-am gasit pe toate sanatoase cu copii in brate in casuta noua.
asa cum va spuneam ultima data am fost in mare depresie.toata sarcina am trait cu frica in san ca nu o voi putea duce la termen.cu cerclajul ,cu sangerarile , cu frica ca nasc prematur,am ajuns la 38 de saptamani si am facut cezariana pe 9.09.printul cel mic s-a nascut sanatos multumesc lui dumnezeu.numai ca cei 14 ani in care mi-am dorit acest copil cum nu mi-am mai dorit nimic vreodata nu m-au pregatit deloc pentru ce avea sa urmeze.am refuzat sa ma externez duminca de frica ca nu stiu ce sa fac cu bebelusul acasa.din pacate mama e moarta de 2 ani,soacra-mea e la capatul celalalt al bucurestiului, iar cele 2 surori ale mele nu au nici una copii.nici nu prea am avut tangente cu un bebe asa mic,dupa ce mi-a murit primul copil la 5 zile am cam refuzat sa ma apropii de un bebelus.ma durea prea rau.
am urlat in primele saptamani cu el acasa de nimeni nu mai stia ce sa imi faca.ma simteam coplesita, mi se pare o responsabilitate imensa, e asa mic, delicat,frumos:)usor usor mi-am revenit, si am inceput munca .parca v-am povesti ca merg cu bebe dupa mine.de la 3 saptamani au inceput colicii.cu tipete seara de seara cate 3 ore.cand bebe plange simt ca lesin,nu mai pot face nimik, nu se intelege nimeni cu mine.am fost cu el la dr,am chemat doctori acasa,intr-un final toata lumea imi zice ca e copil, plange, si ca sunt eu prea prapastioasa.i-am facut echo inclusiv in timp ce manca sa vedem tractul digestiv si slava domnului totul e ok.numai ca, sunt azi 5 saptamani de cand urlam pur si simplu.bebe a luat bine in greutate, la 7 sapatamni avea 5 kg, azi avem din nou proba de cantar (ne cantarim odata pe saptamana ).
aseara am fost cu bebe la medlife sa ii sectionam frenul de sub limba(ata cum se spune).s-a nascut cu ata f scurta si in ultimele zile parea ca vrea sa scoata limba si nu putea.am urlat de s-a uitat tot spitalul la mine .a durat fix 3 secunde, imediat dupa, i-am dat sa manance,m-ai ingrijorata a fost dr de mine, ma mangaia si ma intreba de ce e sunt asa daramata.i-am povestit ca e prea mult asteptat ,si ma intreba daca acum il am de ce nu sunt fericita.si eu ma inecam in plans.evident langa el a stat tatal.pe mine m-a poftit afara .dar acum e ok.suntem bine , ne pregatim sambata viitoare pentru botez.am o doamna pe care am adus-o sa ma ajute, de aproape o luna locuieste la mine iar sambata cand pleaca acasa pentru a reveni duminica intru in panica.nu stiu cum sa fac sa ma adun.desi nu fac mai nimik ca sunt atat de preocupata sa imi plang de mila.agit pe toata lumea, sormea zice ca am instituit in casa o atmosfera de zici ca nu avem un copil in casa ci un bonlav.
oricum sunt indragostita iremediabil.le spuneam alor mei ca si cand il tin in brate mi-e dor de el.

am refuzat noua luni sa ma documentez despre cum se creste un copil,spuneam doar :lasa sa il vad eu nascut sanatos si vedem noi ce facem.in secunda in care l-am nascut lumea s-a blocat.ma uitam la el si plangeam,el dormea si eu plangeam ,il alaptam si plangeam.nu imi vine nici acum sa cred ca e al meu.

va multumesc ca existati, ca pot citi experientele voastre si astfel sa ma mai linistesc.imi dau seama totusi ca am copilul sanatos, creste frumos,si daca m-ai scapam si de colici astia nenorociti jur ca ma

Irinush4u 16+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

ps.in prima poza vedeti ce zambet strengaresc are:)

Irinush4u 16+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

:(a aparut deja a 2 poza.

dar tot frumoasa a cioara mea

Irinush4u 16+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

neata fetelor.
Sei la ce te referi cand spui ca Eva are fata de portelan?
Hellena am fost la oftalmolog sa-i fac procedura de desfundare a canalului.Mai bine nu incercam.E o barbarie si nici n-a reusit.Ma mai chema si in alta zi.Nu m-am mai dus.Facem masaj pana la 6 luni si apoi mai vedem.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana si noi am folosit tot abstinenta pana acum , dar daca am fost la dr si ne a dat unda verde , nu prea mai pot sa ma fofilesc mult timp

in timpul in care nu urla , T pedaleaza , rade cu gura pana la urechi dar fara zgomot , gangureste , dar nu cu mine , ci cu jucariile , ii plac tare mult , intinde mana spre ele si le loveste
ridica capul f sus cand este pe burta mea , il intoarce dintr o parte in alta , dar daca il pun pe burta pe canapea nu ii place
cand e pe spate si il trag de manute , e tare puturos , abia se urneste , cred ca are capu' greu
se intoarce dintr o parte pe spate , dar invers nu prea poate , se chinuie dar nu prea ii iese
cand e in crizele alea mari si urla , scoate un mmmaaaaaa lung (nu sunt nebuna , toata lumea a sesizat )
aaa , si cheleste rau de tot

_


bb T. 28.08.2011





Jade eu zic ca Ele se rostogoleste nu se intoarce de pe o parte pe spate.. a nostri cred ca sunt grasunii grupului ce ne asteptam la miscari precoce?
Vai asa scumpa e acu sta in bouncer si rade cu gura mare si zgomot la jucariile Lamaze , si ea mai da dupa ele insa zic eu instinctiv...
Nici eu nu mai scap mult timp...

revin vrea papa

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

buna dimineata !
ieri am fost la controlul de 6 saptamani. Am ales si metoda contraceptiva - pentru moment anticonceptionale. Oricum intentionez ca la inceputul anului viitor sa imi motez sterilet. Mi se pare mai ok o metoda mecanica de protectie decat pastilele... parerea mea. .

It's a boy !!!

Mergi la inceput