Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

MIHAHEGARTY-iti spun ce mi s-a intamplat mie cu Alexia care acum are 8 ani:nu dormea nici noaptea si nici ziua.Fura cate o ora doua ici,o ora doua colo,dar nimic mai mult.Am fost la doctor,la doctori,la prieteni, etc....copilul nu avea nimic.In final am descoperit ca eu mancam prost si copilul meu se umplea de energie de la ceea ce eu mancam.Cum am schimbat alimentatia cum a inceput sa doarma copilul.Sper sa fie asta si la tine pentru ca este cel mai usor mod sa o faci sa doarma!
Te pup si-ti urez succes si o noapte usoara!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


Lori, eu am incercat de prin septembrie sa mi schimb dieta. Acum mananc borsuri, azi am mancat o salata dupa vreo 3 saptamani de absenta, biscuiti, paine, paste...
Poate imi mai dai tu vreo idee ce sa mananc atunci.... Sincer, eu mancam foarte rau: gen tiramisu si mancare condimentata indiana si chinezeasca, dar am renuntat de pe la jumatatea lui septembrie. Acum mananc branza, oua, ciuperci, na, eu sunt si vegetariana de 14 ani, deci nu mananc carne si nici peste!! Oare nu e bine ce mananc nici acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ma duc si eu la culcare..... Sa vedem ce o fi........Imi doarme de la 7.30, e acum 11 aici (deci doarme de 3 ore jumate) si nu s a trezit. Poate mai fur si eu macar 2 ore de somn pana la 1!!!
Pe maine iubitele!!
Sa precizez ca maine merg la Londra si am sa postez mai tarziu!! Eu zic de mult ca ma duc la Londra, dar dimineata, cand is dupa o noapte nedormita de multe ori mi am schimbat parerea.... Dar acum am nevoie de pompa manuala de la prietena mea.... Nu se stie cand, dar s o am acolo!!!!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Mai Miha eu zic ca mananci bine.Sincer!Te apreciez pt ca poti trai doar cu vegetatle si lactate
Nu gasesc ce altceva ai putea gresi-asta daca gresesti cu ceva!
Deja e tarziu si vad ca nu dormi!Of!Of!Of!Succes!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Miha, vad ca ai revenit in forta Imi pare rau pt noptile nedormite, dar incearca sa te calmezi.
Eu sa stii ca am un pui tare plangacios, care cere san foarte des, si care se plictiseste foarte repede. Intr-un cuvant, un bebelus solicitant si as putea spune chiar putin dificil. Recunosc ca primele saptamani au fost tare grele si nu credeam ca voi face fata. Noptile cu treziri dese, ziua cu el agatat de san, cate 5-6 ore petrecut cu el in brate seara, incercand sa-l adorm dupa baita...

In timp insa am reusit sa ajung la un grad mai inalt de 'convietuire' cu puiul meu. Sotul meu imi spunea foate des la inceput, atunci cand eu simteam ca nu mai pot, ca el, puiul nostru mic nu are foarte multe repere in lumea noastra. El cunoaste doar sanul mamei, si vrea sa stea acolo, pentru ca acolo se simte bine. La fel, cand plangea fara oprire, imi spunea ca puiul nu are nicio vina, el nu stie ca nu trebuie sa planga pentru ca nu mai facem noi fata. Spre rusinea mea, recunosc ca stau si citesc o groaza pe net despre attachment parenting si altele, insa sotul meu cred ca nu a citit mai mult de 5 minute, si uite, mi-a dat o lectie frumoasa.

Asadar, este foarte important sa intelegi limitele puiului tau in raport cu lumea noastra. Sa stii ca nopti nedormite vor fi si mai tarziu. Chiar si atunci cand vei merge la munca, si tot tu va trebui sa te trezesti si sa ii satisfaci nevoile, sau sa o alinti.

Eu cand ma duc la ei mei si il las pe Stefan sa il tina in brate, cand vorbesc, il vad ca se intoarce cu capul in directia vocii mele. Mama nu conteneste sa spuna tot timpul 'ia uite, sa uita dupa mama-sa'. In acele momente creste inima in mine de bucurie si de dragoste pentru puiul meu. Eu sunt cel mai important reper pentru el acum, el se intoarce dupa mine, ma cauta cu privirea, ma vrea langa el, si asta ma umple de dragoste si devotament.

Omibaba, sa stii ca si noi avem probleme cu somnul. Stefan adoarme f greu, si cand o face, se intampla numai la san. Efectiv il vad cum trage de ochi ca sa nu adoarma Dupa baita de la ora 20.30, ma chinuiesc cu el chiar si pana la 1-2 ca sa adorma. In tot timpul asta sta numai la san pentru ca singur nu stie sa adoarma.

Mai voiam samai spun ceva, dar m-am lungit... Revin eu maine cand imi amintesc.




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

mihahegarty, eu ma storc la FIECARE masa pt Eric si scot in 15-20 minute 100 ml sau 110 fooooarte rar 150 daca nu m-am stors mai multe ore stiu eu din ce motive, ori noaptea, daca a dormit mai mult sau ziua daca am avut ceva treaba in oras si a mancat formula. Din cate stiu eu laptele nu-si schimba proprietatea, nici nu m-am gandit la asa ceva, insaaa nu se poate pastra fff mult in sticluta...decat 6 ore parca la temperatura camerei. Eu cred ca bebele tau are ceva cu burtica, ceva durere...nu stiu sa nu gresesc, trebuie consultat medicul.......

ahh si faptul ca ma storc nu o fac pt ca e mai usor sau nu stiu ce...ci pt ca de la inceput Eric urla cand il puneam la san, nu luat sfarcul in gura nicicum, era un dezastru, apoi am cumparat sfarcuri false din silicon si tragea outin cu greu si apoi adormea imediat...deci nu era eficient....si am decis ca trebuie sa ma storc si sa-i dau,.....pt mine asta cu storsul nu este usooorrrrrrr...deci preferam sa-i bag tzatza in gura si pa..asa stau si sterilizez incontinuu si curat aparatul..era mai usor sa spal doar sanul, apoi faptul ca nu-l am lipit de mine, la san....este neplacut si regret...dar nu EU am ales asta ci Eric


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ah, voiam sa va spun ca azi a venit soacra-mea la noi, si printre altele ne-a si gatit (de obicei ne aduce mancare...). Bucataria mea arata ca dupa razboi Mi-am propus ca maine sa ma trezesc de dimineata si sa strang muntii de vase, sa spal aragazul si sa spal pe jos.
Mai, deci nu am pomenit asa ceva... face o mizerie in bucatarie ceva de nedescris. Eu am niste obsesii ale mele in ce priveste bucataria (am obsesii si pentru alte camere ): sa fie curat pe jos (adica sa fie maturat - asa fac zilnic, si sa nu vad urme de grasime pe gresie), sa nu fie dulapurile murdare (frimituri, sosuri etc) si sa fie ordine pe dulapuri. Soacra-mea spala un vas, si lasa toata apa de pe maini sa picure pe jos, dupa care calca pe picaturi, si imi intindea apa plus grasime pe toata gresia. Plus ca am vazut frunze de telina pe sub masa, aragazul este vrasite, a parlit un pui si s-a scurs toata grasimea aia...

DAR, sa nu il manii pe Dumnezeu, ii multumesc femeii ca a venit si a stat in bucatarie sa ne faca de mancare. Doar ca voiam sa ma plang si eu la voi, ca lui Razvan nu indraznesc sa-i spun


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

da, e bine ca te ajuta dar eu o rugam sa ma ajute sa faca si curat dupa ea....asa era si firesc


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Miha , eu ma mulg noaptea pt ca am prea mult lapte si nu rezist ca ma dor sanii pana dimineatza, nu ca nu as avea ce sa ii dau . 10 ore lka temperatura camerei mi se pare f mult , se strica in acest timp parerea mea. E u il pun in frigider nu il las asa si il incalzesc .Cum a spus si Gliana , nu e usor , poate ca ai facut-o adata , dar sa faci mereu treaba asta . parerea mea ca e cam lung timpul in care ai scoc laptele... ca doar nu cred ca Imi suge aproape 2 ore odata .
Eu iti spun ca am vazut la Gabriel ca dupa 3 luni a inceput sa pape mai mult odata si la un interval mai lung. adica acum mananca sigur 150 dupa 4 ore. seara uneori papa si 200 , si nu se mai trezeste pt papa decat la 3 , 4 dupa care doarme iar pana pe la 7 , 8 . Deci , eu cred ca Imi nu se satura , se trezeste eas , iar dupa vreo 3 treziri e deja f obosita si plange si mai tare de oboseala , cel putin asa face Gabriel daca e obosit nu te mai intelegi cu el.. colici nu cred sa aiba mai ales ca vad ca mananci destul de bine pt ea.
Eu te-as sfatui sa incerci la masa de seara sa te mulgi si sa ii dai cu bibe , poate asa papa mai mult si reuseste sa doarma . Ma repet , cu cresc , ei papa mai mult la un interval mai mare , deci daca ea suge putin de la tine, poate deasta se trezeste...sper sa iti fie de folos sfatul meu ca mi-e tare mila de tine ca nu dormi

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

sper sa intelegi ceva din mesajul meu ca sunt chioara de somn si am facut multe greseli si ma mai si mulg in acelasi timp, o placere.
Florina, las ca iti faci tu curatenie cum iti place , asa e fiecare in casa lui are niste reguli si cand vin altii parca mai mult ne deranjeaza decat sa ne ajute , dar uite si parte buna, acum ai mancare.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

MihaH, intrebai cu cateva pagini in urma de trucuri pentru a ramane calme. N-am. Singurul truc e sa fii odihnita. Daca nu dorm, eu oricum am nevoie de 6 maxim 7 ore de somn, sunt nervoasa si tip la amandoi, chiar daca e lipsit de logica sa te rastesti la un bebelus de nici 3 luni. Asadar, dormi langa Imi, in timpul zilei macar, si o juma de ora conteaza.

Florina, dar asta e cel mai solicitant cand faci mancare: sa speli vasele si sa lasi bucataria curata. Altfel, gatitul ar fi o mare distractie. E bine ca Pusculeanul tau adoarme numai la san, asa era Eva, Filip vrea sa fie plimbat si in acelasi timp leganat in brate. In brate, nu in wrap sau altceva, si musai plimbat, nu sa stau jos. Mor, simt cum mi se desface coloana in partule componente

ah, da, si F are doua paturici de alint, una cu ursulet, mostenire de la sor-sa si una cu elefantel, de la o prietena. Eva nu a folosit paturica de alint, spre deosebire de prietenul ei din bebelusie, care numai cu paturica lui adormea, si-o tot tragea pe fata, molfaia la ea, pana adormea.

Mi-am facut si eu cont pe noua gaselnita in internet, Pinterest, si nu pricep deloc care-i treaba

Buna dimineata, sa aveti o zi minunata!

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput