Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

PUFY CE CARTICICA II RASFOIESTI LUI BUBU?

Buburuzu meu de vreo 3 zile papa din 2 in 2 ore si ma terminamai este vreun puseu de crestere la 4 luni?
Are si el mucusori dar nu ies cu batista ca tot mai auf fornait in nasucCe folositi in afara de ser fiz?


Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


carticele cu desene de la Disney si o carticica din panza foarte viu colorata cu animalele junglei .

Asa si la Eduard insa il las, atata timp cat nu-l incomodeaza la respirat n-am ce sa-i fac. Mai stiu de Vibrocil dar asta trebuie folosit doar la indicatia doctorului.

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel (02.06.2011)
Doamne ai grija de noi




Sincer, mie mi a adus familia din Romania Vibrocil in aprilie cand m au vizitat si nu am fost multumita deloc de el!!! Deloc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roberta, eu am vorbit cu o prietena care i a dat biberon fetitei ei de la nastere, caci i a facut rani la sfarcuri si a incetat alaptarea la san. Se mulgea si i dadea biberon, asa cum faci si tu. Ea imi zicea ca laptele muls poate fi bun pana la 10 ore dupa ce e muls, asta la temperatura camerei. Te ar ajuta sfatul asta sa nu te mai mulgi in timpul noptii, poate? Nu stiu.... Zic si eu.....
Felicitari pentru ca ai dat jos kg!!! Eu din pacate, sunt prea dependenta de dulciuri si acum inca am mai renuntat la cateva... Mai mananc doar biscuiti, mi am facut niste placinte poale-n brau (care sunt mai mult sarate decat dulci!!!gospodina pentru prima data, de!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Gliana si Gabriel avea la 2 luni 5700 , si uite ca de atunci a luat f prost , la 3 luni avea 6200. eu lapte la inceput nu aveam chiar atat de mult , mai ales ca am facut mastita la un san si a trebuit sa iau antibiotic si scazuse mult lactatia, asa ca m-am pus pe muls la greu si stateam cel putin 20 de minute la un san , beam 2 lt de ceai de fenicul pe zi si asa a crescut productia f mult. Cand am vazut ca am prea mult lapte si daca nu il scot in timp fac niste galme de ma dau cu capu de pereti , am incetat sa mai beau ceai , dar vad ca nu e nici o diferenta . Apoi am incercat sa rezist sa ma mulg la 4 ore , nici o schimbare, asa ca arunc ce ramane ca deja congelatorul e plin. Si daca ai vedea ce sani mici am , nu-ti vine sa crezi ca iese atat lapte din ei. Chiar daca ma chinui mult , ma si bucur ca saracutul de el , la cat ghinion a avut de cand s-a nascut , macar atat bine sa aiba , lapticul meu

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Frumos Roberta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Babylicious, am citit ce ai zis de despartirea de lumea din interiorul burticii mamei.... Foarte emotionant si folositor!!! Elena mea zicea ca toata viata tanjim dupa viata intrauterina si o cautam, dar nu o gasim!!! Bietii de bebeii si bietii de noi!!! E comic cum ai zis ca bebeii oracaie!!! Asa e !!! Si faza cu feonul a fost mortala!! M a dus cu mintea la Anaemi!! Ai uitat sa precizezi aspiratorul, ca s o avemin vedere si pe Adra_bell!!
Am mai facut si eu haz de necaz ca nu stiu ce ma asteapta la noapte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

MIHAHEGARTY-iti spun ce mi s-a intamplat mie cu Alexia care acum are 8 ani:nu dormea nici noaptea si nici ziua.Fura cate o ora doua ici,o ora doua colo,dar nimic mai mult.Am fost la doctor,la doctori,la prieteni, etc....copilul nu avea nimic.In final am descoperit ca eu mancam prost si copilul meu se umplea de energie de la ceea ce eu mancam.Cum am schimbat alimentatia cum a inceput sa doarma copilul.Sper sa fie asta si la tine pentru ca este cel mai usor mod sa o faci sa doarma!
Te pup si-ti urez succes si o noapte usoara!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Babylicious am citit si am rascitit ce ai scris in mesajul ala lung despre diferenta dintre a linisti si a consola!!! O sa pastrez in minte acele cuvinte si am sa incerc sa ma calmez!!

Si acum sa fac o divagatie

Eu am practicat meditatia vipassana care te invata exact sa te calmezi atunci cand esti stresat. Aceasta meditatie pune accentul intr o prima faza, pe reglarea si calmarea respiratiei... Te concentrezi pe respiratie si te concentrezi cum respiratia atinge buza superioara si asa se calmeaza mintea.... Dar ca orice lucru care nu se mai face isi pierde efectul.... Ultima meditatie a fost in ianuarie 2008.... Imi este rusine ca nu mai pot face fata cu calm la stres acum, dupa ani buni de meditatie intensiva (aproximativ 11 ani am meditat, am calatorit in toata lumea sa merg la cursurile alea), dar uite ca de 3 ani si.. nu mai meditez deloc si asta isi spune cuvantul....
Am sa incerc ca retin cuvantele pe care le ai expus acolo!! Sunt minunate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Laura, voi la 4 luni nu ati scapat de colici??? Daca e asa, atunci mai am si eu de suferit alaturi de ea inca vreo 3 saptamani si....

Mara, eu am mancat salata boeuf cand mi a facut bunica cat a stat aici!!

Babylicious, te admir ca ai timp sa citesti si alte odiseii si sa ne impartasesti si noua!!!

Mariaruxi, Imi a mea doarme 2 ore intre 10 si 12 si uneori 3 ore (mai ales daca o scot afara) intre 3 si 6. Daca nu o scot afara nu mi mai doarme dupa amiaza!!

Adra, felicitati pentru dansurile Evei!! Cred ca e asa de frumos ce face ea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

eu sunt! vezi ca esti adaugata la grup acum.
fetele sper sa nu vsa deranjeze , Gliana este noua dar e o mamica activa.
gliana sa nu intelegi gresit , dar au fost ceva discutii in trecut despre mamici care intra in grupul nostru , scriu 2 , 3 mesaje si apoi dispar si raman cu toate datele de acces. dar nu e cazul tau.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


Multumesc pt incredere, acuma sa nu ma laud ca voi scrie ffff mult, dar voi scrie zilnic si va citesc zilnic, pt ca ma intereseaza tot ce faceti si voi si simt ca am de invatat si de primit sfaturi si de dat sfaturi cand este cazul.
Ma bucur ca exista acest site pe care eu tare l-am indragit inca de pe vremea cand eram cu burtica


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Gliana esti simpatica!
Roberta multumim ca ai adaugat o pe Gliana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Ah ce-as veni sa va cunosc si eu ,dar is departeeeeee.
Intalnire frumoasa si asteptam ca de obicei poze!

Loredana
mamica fericita de Alexia,8 ani si Luca,3 luni
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


De acord cu Lorialex.... Si eu vreau sa vin la intalnirea voastra.... poate in poze pe FB....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roxibarbu, felicitari pentru Manduca!!! S o folositi sanatoase!! Wow, se ridica in fund??? Ma da ce fetita ai tu acolo???? Si felicitari pentru parametri... sper si a mea la 4 luni ca aiba 6,5 kg, cu toate ca ma cam indoiesc.

Omibaba, si celelalte fete, Imi a mea adoarme asa bine la 8 pentru faptul ca o si infash... Poate se simte mai aproape de senzatia cand era in burtica!! Deci sa stiti ca functioneaza infasatul!! Omibaba, vad ca si tie iti este greu.... Eventual sa citesti ce a scris Oana ca parca iti mai schimba putin atitudinea!! Chiar daca e pe moment si apoi tot iti vine sa ti iei campii!!

Mergi la inceput