Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (14)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

neata la voi ...eu de abia ma culc


Saluatre fetelor!

Miha,cred ca Imi nu se satura. Incearca, cum a zis Roberta, sa ii dai seara din stcla si sa vezi asa daca doarme sau nu mai mult. E important pentru tine sa fii odihnita!
Si eu sunt invidioasa pe fetele cu strumfi de nota 10(cei ce dorm dusi pana dimineata)...ce mult as vrea si eu...macar vreo 3-4 nopti, asa de revenire macar.

Si eu pompex ziua de 3X300 ml(aproximativ), Filip mai suge de cel putin 2 ori, maxim 3, 2 noaptea si odata dimineata.
De obicei mananca cam 130ml, in schimb seara 180-200ml. Sunt nopti cand se trezeste 1 data sa pape si de tz ori sa vada ce fac. Asta e...va trece.

In timpul zilei e foarte vesel, zambeste la toata lumea si rade. Ana e topita dupa el, toata ziua ar sta langa el.
Se rostogoleste de pe spate pe burta si invers de 2 zile. Il tin deja in brate pe sold si e catarat pe mine exact ca o maimutica. Ma tine strans de haine . Cand aude vocea lui Cristi deja zambeste.

E lung tare, hainele 3-6 luni ii sunt fixe. Ana nu era de lungana. Sunt curioasa cand mergem la vaccinul de 4 luni ce ne zice pediatra.


Va ca mor de somn!


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

http://www.dietetik.ro/cafeaua-si-alaptarea/4089.html?page=1

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ah, Adra! Pui sare pe rana Pai eu cand fac mancare, ramane bucataria luna, strang si spal pe masura ce fac mancare.
M-am apucat de strans in bucataie, iar m-am minunat de dezastru. Zau ca nu am mai vazut asa ceva... Pai decat sa pierd cel putin 30 minute spaland la vase si aragaz si strangand dezordinea, mai bine fac eu mancare cand apuc...
Dar, zic din nou, ma straduiesc sa-mi retin parerea negativa... Stiu ca orice ajutor conteaza si incerc sa ma fixez pe partea asta


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

http://www.dietetik.ro/cafeaua-si-alaptarea/4089.html?page=1

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


buna dimi

vai de mine, oare cafeaua scade lactatia???????!!!!
eu mor fara cafea, ma trezesc sinsunt taaare trista pana imi aduce sotul cafeaua si dupa aceea infloresc brusc si instantaneu.
Am cumparat chiar cafea bio ca sa fiu sigura ca e mai buna si nu e trecuta prin atatea procese.
Voi beti cafea? eu mai pun si lapte....
Fetele, mie mi-a venit ciclul ieri , oare e ok asa repede sau nu e repede? am uitat cum e sa te doara capul si burtaaaaaa

azi fac niste salata de vinete , mai am musaca si supa de pui.

miha, fetele au maaaare dreptate, tu esti fff obosita , eu daca nu dorm, nu te mai intelegi cu mine....


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

aduc completare la date
DPN 30.08.2011
39 s, agpar 10, cezariana




mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Buna dimineata celor odihnite si mai putin odihnite.
Hai ca fac eu o cafea tare, ceai sau orice consumati la mic dejun.

Ce noapte de cosmar am avut. La ora 00.30 am reusit sa o adorm la san in patul nostru. La 4 s-a trezit dupa care 10 min plans isteric, o ora cantat si titnut in brate, apoi vreo 20 min netezit pe cap in patut si pacalit cu suzi cu glicerina de cateva ori. A adormit singura spre uimirea mea de la 6.20 pana la 9.
De la 4 pana la 9 n-a mancat deci am suficient lapte.

Voi cand mulgeti o faceti din ambi sani sau doar unul?

Am citit articolul cu consolarea, functioneaza pe moment.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

A adormit.
A acceptat suzeta, doar ca o mai scuipa din cand in cand sa imi vorbeasca. O suge de zor si in somn. Am pus-o in patut, nu i-am vorbit, am incercat sa nu am contact vizual cu ea si am mangaiat-o pe fata, pe caput, la ochisori si in 30 min a adormit. De data asta fara plansete nefolositoare si descurajante.
I-am pus o paturica rulata la spate si ea a aruncat un picior peste ea ca sa nu doarma totusi pe o parte. Of, of.

A, si in 10 minute s-a trezt mai fresh ca inainte.
Pfui, ca nu mai stiu ce sa fac.

Si ea e obosita, se vede la ochisori, casca de numa dar nu se lasa in somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui omibabae noapte de cosmar am avut.

Voi cand mulgeti o faceti din ambi sani sau doar unul?

Am citit articolul cu consolarea, functioneaza pe moment.


Amira 27.07.2011


sorry ca ai avut noapte de cosmar, poate te poti odihni azi.....
eu ma mulg din ambii sani pt fiecare masa


mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Vigantolul ar trebui sa-l dea medicul de familie, gratuit


blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Din cate stiu eu nu se da vigantol gratuit de la medicul de familie.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(5ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Buna dimineata.
Vigantolul e compensat 100% cu reteta de la medicul pediatru (eu am alt medic de familie), cand mergeti la evaluarea lunara sa va dea si reteta cu tot ce trebuie. Unele sunt compensate 100% altele partial. Nu are nicio importanta ca ne permitem sa le luam si asa, e dreptul noastru sa le luam compensate sau partial compensate si pediatru nu poate sa refuze sa va dea reteta. Mie imi da fara sa ii cer eu. Si pentru mine am reducere 60% pentru orice medicament, cu reteta de la medicul baroului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Nectarie a mancat azinoapte din doua in doua ore, dar el nu se trezeste, DOAR EU. Cere tzitzi cu ochisorii inchisi, doar daca ma fac ca ploua si il las sa vad daca adoarme la loc incepe sa faca scandal. Deci il pun la san suge cat suge si apoi adoarme tun, il pun la loc si eu evident nu adorm instant ca el.
Ar fi bine daca ar suge mai mult dar el mai mult de 10 min nu cred ca suge vreodata. Sugea 20 de minute in prima luna.
Miha 150 ml intr-o ora si 45, am retinut bine? Nu m-ar tine nervii, eu mulg cand imi pocnesc sanii si scot 150 in 10 minute, cu avent manuala, scoteam minim 200 dintr-un san. Acum nu ma mai mulg de vreo 10 zile, am lapte mult, curge sir, se umfla sanii dar vad ca nu mai fac noduli si nu mai dor asa. Dar ma bate gandul sa mai vad si eu cat papa copilul asta la o masa ca parca prea suge putin ca timp odata. Dar daca nu plange si e vesel presupun ca ii ajunge, dar a luat totusi in ultimele doua luni doar cate 500g.

LA MULTE LUNITE
pentru azi
EDUARD-GABRIEL de pufi79
AMES de elmyra
pentru ieri
MIRUNA-MIHAELA de Burtocika
IARINA-MARIA de Dado
ALEXANDRU de Laura13
SOPHIA ADRIENNE de liv1300

Mergi la inceput