Strugurasi de Sept-Oct2011-Hai IONELA!!!(125)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

sei macar cerceii se plimba mai usor dar atele alea sunt groaznice si tare greu le misc, mi-e mila de ea tare, parca e un vitelus cu crotal din acela in urechi, am pus niste poze pe grup sa vezi si tu . Abia astept sa treaca astea 2 sapt sa le dam jos.
Sotul nu are neaparat ceva impotriva cerceilor, doar ca el este foarte fricos si spune ca o chinui, ca o doare, ca nu vrea sa o auda plangand (cand incepe sa planga se panicheaza si nu sti ce sa ii mai faca sa o impace) si ca nu trebuia sa decid eu pentru ea doar pentru ca mie mama nu mi-a facut gauri. Eu am vrut doar sa o scutesc de suferinta mai tarziu, v-am povestit ca am facut tarziu gauri si mi-au copt urechile.


Marryan multumesc de intrebare, pai ce sa faca Mariuca, ma cam supara ca de vreo 2 zile nu prea mai mananca cum trebuie si e mai somnoroasa decat de obicei ( cred ca a auzit-o pe asistenta cand a spus ca e prea grasa)Luni mergem si noi sa facem analiza la bilirubina, mi-e groaza ca iar o intep saracuta dar nu am ce s afac, vreau sa ne linistim o data cu icterul asta, sa vedem daca mai are sau nu...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ba mai mult, mama imi zicea ca eu am inceput sa merg la 7-8 luni si de vorbit am vorbit f repede, iar acuma nu te gandi ca s vreo geniala sau atleta...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

Mikka, imi dai site-ul cu mamici care fac scutece lavabile te rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Lena scuze, stiam ca m-ai rugat sa iti dau o adresa dar nu imi mai aminteam pentru ce

asta e blogul, magazinul virtual e undeva in dreapta
http:// scutecele.blogspot.com/


Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Anilansa iesi din butoi ca il inchidem pt renovare..si va ramane inchis cel putin pana dupa Craciun Capul sus, baga ceva copilului pt sistemul imunitar, si tu ai grija de tine. Bactroban e f bun pt furuncul insa e greu de gasit in Ro...

jade incearca si cu tetina cu orificiu mai mare, biberon Dr Brown aveti¿ colicii lu´ fiimea ii trec f repede cand vede mancarica, mai nou zilnic, seara de la 8 la 11 papa de 2-3 ori. si mai ceva...cauta un laptic imbogatit cu vrobiotice sau prebiotica pt imbunatatirea florei stomacale. Imi aduc aminte de la Dani ca am vazut imbunatatiri substantiale cand am trecut pe lavte d´ala...

seidana...sa te bat¿ sa te pup¿ mami copiii sunt atat de diferiti, uite de ex Dani al meu la varsta lui Noa gangurea de numa, la fiecare fraza a mea el ´imi raspundea´, Noa nici nu ma baga-n seama, i se cam rupe de noi, in schimb acum evolutia lui Dani la nivel limbaj, cam lasa de dorit...educatoarea mi-a zis sa-l las in pace, fiecare copil cu ritmul lui. Si asa fac...si tu ar trebui sa fii nitel mai zen

marryan care va sa zica va avea Valeria palton¿ a primit Noa unul masura 9-12 luni...care zic eu ii va merge Veste 2-3 luni, dar nu mi-o inchipui infofolita in carucior, acoverita si si cu palton...

ma duc sa fac fiertura de ovaz, sa mananc curmale si sa beau o bere fata mea in 2 zile a trecut de la 7o ml la 1oo, iar cum seara mananca tot la o ora si ceva...ma goleste de tot, abia abia strang pt mesele ei, darmite sa mai congelez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Bunny sper ca berea e fara alcool
fiertura de ovaz e pentru lactatie? ca eu sunt foarte interesata de treburi din astea ce tin de sporirea lactatiei

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

mc Mikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny.. multumesc de incurajari.. numai ca Noa ce sa gangureasca ca nu are incao luna si noi avem 2... eu sincer cred ca sunt putin la mariginea prapastiei.. a inceput cu procesul, il visez noaptea, ma gandesc la EL, acum ma panichez cu Ela , dac nu avea asfixie nu cred ca ma panicam atat din orice.. imi e greu sa fiu zen si ma gandesc ca si un copil de apgar 10 poatea avea probleme, nu numai unu de 6.. eu culmea ca stiam ca avea 7 la 1 mn si 8 la 5, acu am descoperit ca avea doar 6 ( sau nu mai tin minte ).. Stiu ca se dezvolta diferit copii.. iar al meu incearca sa imi arate ca nu e proasta Ela , ca proceseaza informatia tare dragut.. cum tipa cand se opreste caruselul sa venim sa il tragem, cum se face ca se ineaca si se uita la mine mai tipand cand vb cu altcinva in timpul alaptarii, insa daca stii ca sunt si pb la nastere iti faci mai multe griji..


Oana
.. eu am fost prematura la 2 kg, la incubator si sunt normala, si zic eu si desteapta , nu sclipitoare dar merg rotitele , si zicea mama ca si eu am fost f lenesa.. insa daca ti-am zis noi ca ptica ta nu are pb cu hemangionul ca o sa fie bine , te linisteai? offf tare greu e sa fii mama cand iti faci griji asa-i?

Marryan
si eu am primit un paltonas pt Ela, rosu de scufita , era de 3 luni si l-am dat la schimbat.. musafirii nu stiu ca noi sunem grase si mari..
Da capul are 60 cm.. si Natalia imi zicea ca e greu capsorul s poate din asta nu il ridica mereu, si imi e ciuda ca la 1 luna il ridica de ne speriam de ea ( am si poze).. iar acum lenesagul .. o sperie pe mami..

Mikka. nici al meu initial nu a vrut sa ii punem cerceii din maternitate insa la 3 zile Ela nu a plans deloc.. si e clar ca durerea e perceputa altfel daca s8unt mici, la varsta mai mare intervine si frica..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Buna ziua,

Fetele din Bucuresti care ati facut botezul, ati avut ursitoare? Le recomandati?

Merci!




Cea mai fericita 21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu nu stiu cum va descurcati cele care va ocupati singure de bebei.
meritati o medalie. eu de 2 zile ma ocup singura si-s varza...
a mea daca e treaza urla 90% din timp, tre sa mergi cu ea prin casa in brate,
nici sa mananc nu pot. ca pe ziua doar atipeste vreo 10-15 min.
acum am adormit-o.,,,
mi0a mancat si din 2 in 2 ore.
o fi puseu de ala de crestere? naiba sa-l ia de puseu. ca nu stiu de ce urla. daca ii dau tzatzi mananca, dar apoi iar plange. dupa ce o lasa nesilita de nimeni...

in fine.
mikka, n-am timp sa caut link cu leaganul. o sa pun niste poze cu ea in leagan cand am timp. eu o pun pe spatarul leaganului, pe o pernita care e cat ea de lunga si practic sta la orizontala ca leaganul se lasa sub greutatea ei.
doar poate picioarele ii vin mai sus un pic ca vin unde ar trebui sa stea fundul.
deci n-o leg in hamuri, n-o pun in pozitia sezand pe leagan.
sper ca ai inteles ce incerc eu sa explic pe aici.

aseara a adormit de la fenobarbital si am scapat de colici.
s-a trezit la 2 sa manance si am avut un mic episod de colici, dar mic de vreun sfert de ora, apoi la 4 s-a trezit iar urland. eu da-i si leagan=o crezand ca-s colici. mi=a luat aproape juma de ora sa-mi dau seama ca urla de foame... ea noaptea se trezea de foame la 3-4 ore, nu la 2!
apoi la 6 jumate iar s-a trezit de foame
apoi la 8 jumate si la 10 jumate si la 12 jumate a tipat iar cu pumnii in gura de foame.
i-am dat tzatzi, dar cred ca nu se satura, ca si eu sunt obosita si am vazut ca n-am mai scos asa la pompa cand m-am muls azi noapte la cate un san...
acu beau ceai de lactatie.
am luat si galactor de ala 2 azi....
sa vedem


mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput