Strugurasi de Sept-Oct2011-Hai IONELA!!!(125)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

merci fetelor de raspuns
acum m am luminat si eu si am priceput cum sta treaba
eu nu mi am luat concediu inainte de nastere , deci voi lua acum toate cele 126 de zile

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anilansa e obligatoriu sa iti iei MINIM 42 zile dupa nastere, insa prin compensare cu concediu prenatal poti sa ai 126 potnatal..

Maryyan.. multumesc mult, sper sa nu aiba nimic,ea e in general f linistita.. capul am vazut si eu ca il ridica cand vrea.. azi a picat de pe o perna , pe burtica(in pat) si era cu capul sus cand am mers la ea, insa daca o pun eu pe burtica il ridica doar atat cat sa isi intoarca fata pe o parte si incepe sa planga.. In schimb cand o ridic de mannute in fund nu isi lasa capul pe spate aproape deloc...
Dar noi inca nu gangurim sau radem cu zgomot , mai scoate un g gutural, si imi zambeste dar atat..., o data la 2 zile a mai zis si un agu, agi.. dar f rar ..
Sper doar sa fie mai lenesa..
F frumos se dezvolta Valeria, tin pumnii sa scapati cat mai repede de colici
Tu f bine stai la kg.. ce n-as da sa fiu ca tine

Mikka
.. si noi i-am plimbat cercelusi zilnic in urechi, curatati ci spirt si apoi data urechea si cercelu cu tetraciclina..
Da de ce e sotul asa impotriva gaurilor?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

eu nu mai suport reclama asta la ikea , m a disperat


_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anilansa


buna
camady... sper sa nu gresesc... dar eu stiam ca trebuie sa ai doar cele 43 de zile dupa ce nasti concediu ... eu si la baiat si la fata nu mi-am luat concediu inainte sa nasc... am mers pina in ultima zi la munca. si am doar cele 43 de zile dupa nastere luate



Eu sunt in butoi, am trei zile de cand sunt cu cei doi copii acasa, Darius sta intr-o camera, iar fata in cealalta... si eu ma impart ... Darius are o tuse ff urata si sper sa nu ia si fata... iar eu ca sa fie tot tacamul... dupa ce am scapat de hemoroizi acum am unfurung de toat frumusetea si dureri... dimineata am clacat cu o portie de plans zdravana...

Alina cu Darius Gabriel si Miruna Mihaela
http://community.webshots.com/user/Anilansa




Anilasa imi pare rau pu puiut Darius, multa sanatate ii doresc sa se faca bine cit mai repede, te inteleg cin ai unul simti uneori ca clachezi darami te cu doi
despre furunculi eu stiu ca apar cind singele e racit si iminitatea organismului este slabita, aplica unguient este special pu asa ceva, ai grija

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

mikka, mersi pt unguient
multumesc fetelor pt sfaturi la concediu,
speram ca se face darius bine cat mai repede... is multumita ca bea ceaiul de ceapa, care mie mi se pare oribil, e greu si simti ca, clachezi dar cand ii vad pe amandoi copii imi dau o forta sa merg mai departe si asa trec momentele grele dar cate o data clachez



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

anilansa imi pare rau ca ai baiatul bolnav
furunculul il poti da cu unguent cu ihtiol si apoi bandajezi cu un plasture, ihtiolul il va ajuta sa se sparga mai repede, dupa aceea poti da cu betadina si continui sa aplici plasture pana la vindecare.

in legatura cu concediul, trebuie sa ai minim 43 de zile de postanatal insa daca nu ti-ai luat tot prenatalul, il iei si pe asta dupa nastere. daca tu nu ai avut nicio zi de prenatal, ai dreptul la 126 de postanatal, vezi ca cineva te induce in eroare si pierzi un drept al tau.

sei am iesit afara pana la urma cu caciula pe cap, desigur. m-a enervat la culme asistenta ca i-a pus ate in urechi, are vreo 100 de ani si numai aberatii debiteaza, acum trebuie sa stau zilnic sa sterg atele alea cu spirt si sa le plimb in urechi, mi-e frica de mor dar o fac sa nu se infecteze.sotul mi-a facut scandal monstru aseara, ca ce ii trebuiesc fetei gauri si a vrut sa le taie, abia l-am convins sa nu o faca.

marryan ce lucururi dragute povestesti tu acolo despre Valeria, e dulcica foc. m-am uitat si eu pe site-ul l redoute, au lcruri superbe dar scumpe rau, cel putin pentru posibilitatile mele.

pe hainuteshop. ro au hainute ieftine de vara, au reduceri la rochitele de fetite si sunt frumusele, vreau sa ii comand si eu vreo 2-3 pentru la vara Mariucai. au taxa de transport mica, trimit prin posta si costa vreo 8 lei, eu am mai comandat.Bine, nu au cine stie ce firme renumite dar pentru cine nu tine la asta, sunt ok.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka multumesc frumos, hainutele sunt relativ scumpe pu ca la chisinau in genere hainele sunt fr scumpe in comparatie cu romania de asta si as prefera din strainatate sa iau, ce face Mariuca?

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Anilansa e obligatoriu sa iti iei MINIM 42 zile dupa nastere, insa prin compensare cu concediu prenatal poti sa ai 126 potnatal..

Maryyan.. multumesc mult, sper sa nu aiba nimic,ea e in general f linistita.. capul am vazut si eu ca il ridica cand vrea.. azi a picat de pe o perna , pe burtica(in pat) si era cu capul sus cand am mers la ea, insa daca o pun eu pe burtica il ridica doar atat cat sa isi intoarca fata pe o parte si incepe sa planga.. In schimb cand o ridic de mannute in fund nu isi lasa capul pe spate aproape deloc...
Dar noi inca nu gangurim sau radem cu zgomot , mai scoate un g gutural, si imi zambeste dar atat..., o data la 2 zile a mai zis si un agu, agi.. dar f rar ..
Sper doar sa fie mai lenesa..
F frumos se dezvolta Valeria, tin pumnii sa scapati cat mai repede de colici
Tu f bine stai la kg.. ce n-as da sa fiu ca tine

Mikka
.. si noi i-am plimbat cercelusi zilnic in urechi, curatati ci spirt si apoi data urechea si cercelu cu tetraciclina..
Da de ce e sotul asa impotriva gaurilor?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


multumesc Sei, si Ela se ezvolta bine stai linistita, uite Valeria nu tot timpul ridica capul dar nu imi fac prb. De la ultimul control de 2 luni Elena are circumferenta capusorului 60 nu? asta e mare si insemana ca si capusorul e greu fata de corp de asta nu tot timpul il intoarce sau ridica, de gingurit stai un pik peste ceva timp ai sa vezi ca nu o sa le taca gurita fiecare copilas se dezvolta in ritmul sau unul incpe se mearga mai repede, altul sa vorbeasca, uite sotul meu la 8 luni mergea si vorbea deja si eu am inceput abea sa vorbesc la virsta de 1.5 ani adika tirziu ca mama isi facea griji ca nu am sa vorbesc si uite ca acum nu imi tace gura

eu deja am primit o partge din bani de la stat pentru nastere sia cuma stept sa primesc pentru ingrijire copilului, eu am iesit in prenatal de pe 20 iunie si la noi sunt tot 126 de zile 83 inainte si 43 dupa.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

scuzati geselile scriu cu Valeria in brata agatata de gitul meu

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, nepot-miu a mers f greu cu tot ce inseamna gangurit/vorbit cand era mic. el la 1 an jumate inca arata cu degetul ce voia si zicea "îîî".. acum are 5 ani jumate si vorbeste mult , clar, corect si fara accent moldovenesc.. ba mai mult , isi citeste singur povesti si invata engleza. sa vezi ce frumos iti zice in engleza. in bulgaria la mare a castigat si un concurs de mister...i a dat pe aia pe spate cu engleza lui!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

http:// www.t-a-o. com/EN/liste-taille.asp?a=12M&g=BBF pentru cine intereseaza azi au promotoe 50% off. sunt superbe au care le am in dar sunt fr calitative.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput