Citatie de la tribunal!!!

Citatie de la tribunal!!! | Autor: Claudi@

Link direct la acest mesaj

Acum un an am deschis un subiect in care povesteam despre accidentul fratelui meu. A dat cu masina peste un barbat, acesta a decedat la cateva zile in spital, iar fratele meu nu are nici o vina. Barbatul era beat si a trecut printr-un loc nepermis, a sarit pur si simplu in fata masinii ferindu-se de alta:-(
Acum a primit citatie sa se prezinte saptamana viitoare la tribunal. Fratele meu nu este in tara, este aici si lucreaza. Ma poate ajuta cineva cu informatii? Trebuie neaparat sa prezinte? Ce se judeca de fapt acum, cand lui i s-a spus atunci de catre politistul ce a preluat cazul ca el nu are nici o vina si ca poate pleca linistit din tara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Incearca in primul rand sa iti pastrezi calmul. Gasesti detalii despre cauza chiar pe citatie. Citeste-o cu atentie si vei vedea ca este indicata instanta, obiectul cauzei, sectia civila sau penala, cine l-a chemat in judecata si pentru ce.
Daca scrie pretentii civile inseamna ca mostenitorii celui decedat vor despagubiri.Faptul ca in penal nu a fost condamnat nu inseamna ca cei indreptatiti nu pot cere daune in civil.Penalul e separat de civil.
Faptul ca politistul i-a spus sa stea linistit nu inseamna din pacate nimic.Solutia nu o poate da decat procurorul sau instanta, nu politia.Fratelui tau nu i-a fost comunicata solutia din dosarul penal?In mod normal asa ar fi trebuit.
Teoretic nu e obligat sa se prezinte in fata instantei, insa ar fi indicat sa vina sau sa mandateze pe cineva in locul lui ori sa angajeze un avocat. Altfel nu se va putea apara si instanta va pronunta o hotarare fara a tine cont de apararile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

carmenre, lui i s-a spus atunci ca are voie sa plece pt ca s-a inchis cazul. fratele meu a intrebat, de proces si daca se va intampla ceva mai departe si polizistul a spus ca el nu are nici o vina ca omul s-a aruncat in fata masinii si ca de judecat nu are cu cine sa se judece..
o sa-l sun sa vedem ce scrie pe citatie
mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

citatia este in romania. inca nu dau de persoana ce are citatia.. cica ar sta pe ea sa se prezinte la sectia de politie pt accidente rutiere si e vorba de amenda penala si ca e invinuit. Noi nu intelegem ce inseamna penal si de ce este invinuit cand nu a avut nici o sansa sa fereasca omul, plus ca mergea sub viteza legala.
nu mai gasesc nici subiectul de atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157179


Nina, 32s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Inseamna ca nu e o citatie de la tribunal.Probabil continua inca cercetarile si or avea nevoie de declaratia lui. Cred ca ar fi bine sa se intereseze exact cineva din tara despre ce e vorba si daca e neaparat necesara prezenta lui.Ar putea eventual sa scaneze citatia si sa ti-o trimita, poate tu reusesti sa o descifrezi mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca e normal sa primeasca citatzie,orice accident cu victime ajunge la tribunal!

Daca a primit citatzie ,normal trebuie sa anuntze ca nu se poate prezenta la termenul stabilit,dar la a doua chemare trebuie sa se prezinte sau sa desemneze avocat!

Eu stiu ca e o procedura normala,nu e motiv sa se sperie mai ales ca s-a stabilit ca nu e vinovat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

multumesc fetelor
ne facem griji, ca nu stii niciodata... lui ii este frica mai ales ca-i plecat si sa nu creada ca a fugit (nici nu ar fi avut de ce), cu toate ca anuntat atunci si i s-a spus ca e ok...
pe 9 octombrie s-a implinit un an, chiar era la mine, ne facuse vizita surpriza si mi-a fost frica sa-i amintesc, de parca ar putea uita vreodata...
in vara a trebuit sa pun o frana brusca,el era in dreapta, neatenta era sa intru in cel din fata mea, Dumnezeule ce s-a speriat atunci, ce reactie a avut ca nu am sa o uit in viata mea.. s-a citit teroarea pe fata lui..
acum, o ia cumva de la capat, e iara terorizat, ii tremura vocea la telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

pe citatie este scris un articol 198 C penal si ca e ca invinovatit citat, asa am inteles prin telefon
stie cineva ce poate insemna? din ce am citit eu pe net, presupun ca ar mai fi fost citat si nu s-a prezentat, dar nu are cum, asta-i prima citatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

CODUL DE PROCEDURA PENALA


CAPITOLUL VII

AMENDA JUDICIARA


Abateri judiciare

Art. 198. - Urmatoarele abateri savarsite in cursul procesului penal se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 20.000 lei la 100.000 lei:*)


* Alin. 1 al art. 198 este reprodus astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 45/1993; partea introductiva a alineatului este reprodusa astfel cum a fost modificata prin Legea nr. 141/1996.
*

a) neindeplinirea sau indeplinirea gresita ori cu intarziere a lucrarilor de citare sau de comunicare a actelor procedurale, de transmitere a dosarelor, precum si a oricaror alte lucrari, daca prin acestea s-au provocat intarzieri in desfasurarea procesului penal;

b) neindeplinirea ori indeplinirea gresita a indatoririlor de inmanare ori de comunicare a citatiilor sau a celorlalte acte procedurale, precum si neexecutarea mandatelor de aducere;

c) *) lipsa nejustificata a martorului, expertului sau interpretului legal citat;

d) tergiversarea de catre expert sau interpret a indeplinirii insarcinarilor primite;

e) neindeplinirea de catre orice persoana a obligatiei de prezentare, la cererea organului de urmarire penala sau a instantei de judecata, a obiectelor ori inscrisurilor cerute de acestea, precum si neindeplinirea aceleiasi obligatii de catre conducatorul unitatii sau de cel insarcinat cu aducerea la indeplinire a acestei obligatii;

f) nerespectarea obligatiei de pastrare prevazuta in art. 109 alin. ultim;

g) neluarea de catre conducatorul unitatii in cadrul careia urmeaza a se efectua o expertiza, a masurilor necesare pentru efectuarea acesteia;

h) nerespectarea de catre oricare dintre partile si persoanele care asista la sedinta de judecata a masurilor luate de catre presedintele completului de judecata potrivit art. 298. Lipsa nejustificata a aparatorului, ales sau desemnat din oficiu, cand asistenta juridica a invinuitului sau inculpatului este obligatorie, potrivit legii, se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 100.000 lei la 500.000 lei.**) Aplicarea amenzii judiciare nu inlatura raspunderea penala, in cazul in care fapta constituie infractiune.



*) Lit. c) de la alin. 1 al art. 198 este reprodusa astfel cum a fost modificata prin Legea nr. 141/1996.

**) Alin. 2 al art. 198 a fost introdus prin Legea nr. 141/1996.


Procedura privitoare la amenda judiciara

Art. 199. - Amenda se aplica de organul de urmarire penala, prin ordonanta, iar de instanta de judecata, prin incheiere.

Persoana amendata poate cere scutirea de amenda ori reducerea amenzii. Cererea de scutire sau de reducere se poate face in termen de 10 zile de la comunicarea ordonantei ori a incheierii de amendare.

Daca persoana amendata justifica de ce nu a putut indeplini obligatia sa, organul de urmarire penala sau instanta de judecata, apreciind, dispune scutirea sau reducerea amenzii.


Nina, 32s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil nu este vorba de art. 198 CP insa daca a primit o astfel de citatie inseamna ca a fost deschisa procedura de urmarire penala. Asta nu inseamna ca este vinovat ci ca a fost acuzat. Poate sa desemneze un avocat care sa-l reprezinte. Dar are dosar pe rol in mod sigur.
Pe de alta parte nu s-a prezentat la tribunal si nici nu a desemnat un reprezentant ceea ce cf art. 198 alin c. CPP este snactionabil asa cum a precizat mai sus nadaflorilor

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput