Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, CAMELIA28, cand am hotarat sa le scot la pitici masa de noapte, am incercat si eu 2 nopti cu ceai. N-am avut niciun rezultat, in sensul ca beau 200 ml ceai, iar dupa 1/2 ora urlau de foame. Asa ca am renuntat si le-am dat in continuare lapte. Insa la un moment dat, la 1 luna si jumatate, pur si simplu nu s-au mai trezit deloc vreo 6 ore, apoi 7 ore etc.
Insa, stiu mai multe mame care mi-au spus ca la ele a avut rezultat masa de ceai noaptea. Mai stiu un exemplu care efectiv a lasat copiii sa planga pana au adormit la loc; asta vreo 3 nopti, dupa care nu s-au mai trezit noaptea, dar mie asta mi se pare cam barbar.
Parerea mea e urmatoarea: sa incercati ceaiul/apa noaptea, la inceput in locul unei mese de lapte, apoi treptat ptr. toate mesele. Logic, nemaimancand atat de mult noaptea, vor dori portii mai mari ziua ca sa se sature. Insa nici rezultate nu cred ca vor aparea decat in cateva saptamani. Dar ar trebui incercat!
CAMELIA28, eu nu am fost chiar asa de stricta cu legumele, in sensul ca sa introduc 1/sapt. Stiu ca asa e ideal, dar eu nu am avut atata rabdare. Eu am facut direct piure de morcov, apoi am adaugat pe rand pastarnac, patrunjel, ardei gras, dovlecel, spanac, cartof. Cand vroiam sa introduc o leguma noua, le dadeam in prima zi putin din ea, iar daca totul era ok, a doua zi puneam mai mult. Faceam o zi pauza de la introdus ceva nou, apoi iar o luam de la capat cu altceva nou. La fel cu fructele.
Nu stiu daca e ok sa le dai fructe pe stomacul gol. Insa am asa un feeling ca nu prea ar fi ok. Eu ma gandesc la mine: daca mananc fructe pe stomacul gol, intr-o ora mi-e o foame de mor. Apoi ma gandesc sa nu faca acid la stomac. Nu stiu, dar ar trebui sa intrebi un medic.
MONAS, eu am o carte mai veche de pediatrie si la sfarsit sunt si retete pe categorii de varsta. O sa ma uit acolo sa vad si-ti scriu daca gasesc ceva interesant. Referitor la refuzul fructelor, ai incercat sa combini fructele cu branza, iaurt sau biscuiti pisati? Eu intotdeauna combin fructele cu ceva ptr. ca sunt mai gustoase si mai satioase.

Luca a inceput sa stea pe genunchi, in patru labe si sa se balanseze fata-spate, iar intre timp sa chiuie. Face un spectacol jos palaria! Carla nu vrea sa se lase mai prejos si astazi s-a rostogolit de pe burta pe spate prima data. Pana acum se rostgolea numai de pe spate pe burta, statea asa, iar cand se plictisea trebuia sa merg eu s-o intorc . La fel si frate-sau.

Va pup pe toate mamicile, burticile si pe toti bebelushii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mamici dragi, multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc si cu apa dar si cu miscorarea cantitatii de lapte noaptea. sper sa reusesc. nu incercam daca in ultimul timp, in loc sa ne mentinem macar asa cum eram, ei indesesc mesele de noapte. daca nu reusesc, o sa-i las asa cum vor ei. va tin la curent.
Camelia, te inteleg f bine. la mine si acum Fabian este terosist, vrea aproape numai in brate si ma tine numai in scremete. Aporpos de legume sa nu le dai deocamdata cartofi si in general legume care au gluten. Eu am o lista cu legumele permise la varsta asta si cartofii nu erau trecuti acolo. Le dau morcov, pastarnac, radacina patrunjel, dovlecel, ardei gras.
O sa adaug in fructe si biscuiti. Mai vedem...azi le-am dat branzica si le-a placut.
Sunt cam epuizata insa sper sa ne reacomodam acasa la noi si sa ma odihnesc si eu mai mult.
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

seara buna tuturor!

ca sa ma bag si eu in seama ...Dragos a avut masa de noapte pana la 1 an jumatate. O cerea in intervalul 2-4. A renuntat singur la ea,pur si simplu intr-o noapte a decis sa ma lase sa dorm...m-am trezit cam buimaca dupa o noapte cap-coada dormita. Eva renuntase la masa de noapte odata cu diversifcarea, cam pe la 6 luni ...el era piatra tare.
Am incercat si eu cu apa (ceai nu le-am dat aproape deloc pana acum).Imi accepta biberonul cu apa, bea el ceva si adormea... maxim o o ora,cand iar se trezea si isi cerea tainul. Am perseverat vreo cateva seri in a-i da apa,a avut fix 2 nopti in care nu s-a mai trezit (pobabil mancase mai consistent in timpul zilei) apoi a luat-o de la capat...ba a inceput sa-mi refuze apa dupa primele inghitituri. Asa ca ne-am intors de unde am plecat, dar eu cuprinsa de remuscari ca mi-am chinuit copilul...apoi daca-i era foame, de ce sa nu-i dau sa pape, sa-l infometez pt somnul meu?. Treptat, pt ca am observat ca adormea inainte de a termina biberonul,i-am redus cantitatile.Mai jos de 130 ml nu s-a putut. Acesti 130 ml i-a baut noapte de noapte pana acum de curand....



vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

camelia, bravo tie ca mai ai lapte pt amandoi. ce mi-as fi dorit sa pot sa ii alaptez pana la 6 luni macar. noi ne-am oprit la 5 luni, dupa ce doar primele 3 le-am dat numai san.
in legatura cu dormitul noaptea, asa cum mai spunea o mami aici, pur si simplu va veni o sfanta noapte din care nu se vor mai trezi, just like that. pana atunci, incearca sa le dai inainte de culcare ceva consistent, gen cereale cu apa sau cu lapte muls, in caz ca nu le dai deloc LP.
faza cu ceaiul si mie mi se pare o tampenie. ce conteaza de ce se scoala, ceai, lapte, apa? e naspa ca se scoala. il dezvat de mancare si il fac dependent de alt likid.
eu am reusit sa ii mut baiatului ora de masa mai spre dimineatza amanand cu cate 15 minute pe saptamana ora mesei, pana am ajuns la ora 6 dimineatza, in conditiile in care mananca seara la 9.30-10.
fata a fost rezonabila de la inceput, doarme ca o valiza toata noaptea.cu partzuri si sforaituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

si la noi e la fel
parca au inebunit
toata noaptea din 3 in 3 ore se scoala, ca la spital, si cer lapte
am incercat si apa si ceai, ciuciu, daca nu le dau lapte se la urat cu urlete si zbierete de zici ca i tai
am incercat sa ma fac ca ploua, dar ce merge, ciuciu, se ridica in picioare la gard si se pun pe urlat si e destul sa se trezeaca unul ca gata si celalalt sare
si eu sunt doar una, ca tacsu doarme de tai lemne pe el, poa sa urle si mama lui copilul ca el nu aude

si ziua manca de rup, deci nu s cu burtile goale
lapte cu cereale nu prea manca, mai mult de 2 masuri lui Robi si una, hai una jumate lui Razvi nu ma risc, ca nu mai beau laptele si tre sa l arunc si sa fac altul si ajung la sapa de lemn si asa nu mai e malai in hambar

eu nu le am dat zema aia in care am fiert morcov, direct piure
intai de morcov, apoi combinat cu pastarnac si tot asa
cartof romanesc rar, am inceput cu cartof dulce, care are gust de dovleac, puteti sa le dati chiar dovleac ca i mult mai ieftin, cartoful dulce e vreo 10 lei/kg
apoi pe la 6 luni le am introdus carnea, la 6 luni juma galbenus de ou si iaurtul iar acum mancam grupa mare
pe Robi mai un pic si l dau de o dura, s a rotunjit de numa, cred ca se apropie de 10 kg
fructe manca in combinatii diferite, cand crude cand aburite, cu cereale in fiecare zi
sunt lesinati dupa avocado in combinatie cu mar si un pic de lamaie si cereale simple de la organix
azi le am dat kiwi si mandarine pt prima data (pana acum o singura data le am dat o feliuta de portocale, sunt prea acide) le a placut, au mancat tot si au avut la 500 g, dar.....Robi s a cam iritat la fundulet - el e cacaciosul casei -, acum o fi fost de la kiwi, o fi fost de la mandarina nush, o sa le mai dau o data si daca si atunci se irita, pas (prune si pere nu le dau din aceleasi considerente, una ca se irita cumplit si doi se kk non stop apoi, stau numa intr un sters la cur)
ziua dorm un somn lung, au zile in care dorm si 4 ore legate....bun, daca se trezesc, Robi se trezeste mereu, ii pun in scoici si dai si leagana, ca altfel se maraie pana la culcare
curand curand or sa mearga singurei, robi se tine super bine in picioare, Razvi e mai temator
dinti Robi are 4, Razvi are 2

aaaa, de nascut am nascut la 36 si o zi, i as mai tinut mult si bine, dar mi se umflasera foarte tare picioarele, plus ca se intinsese extrem de tare vechea cicatrice de la cezariana din 1999
Razvi a avut 2400 si frasu 2500

nu ma stiu

pupici mamicilor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Mi-ar fi placut mie sa le dau doar LM, dar le-am dat completare de la inceput, dar nu am vrut sa ma opresc din alaptat pt ca mi-am zis ca orice picatura conteaza pt ei si am tot asteptat sa-mi vina laptele si nik mai mult...plus ca am stat cu mama pana la 4 luni jumate si chiar daca mergea la servici avea grija mereu sa am ciorba in fiecare zi , felul 2 la pranz, si sa pap de 3 x pe zi, tone de ceai, apa, lapte, pepene rosu zilnic, ma rog, tot ce se putea pt a putea mari lactatia si tot nu am avut lapte suficient.Asa ca fetelor care ati afirmat aici ca va pare rau ca nu ati alaptat si v-ati descurcat de la inceput singure cu copiii sa nu va mai para rau pt ca e aproape imposibil sa mai si alaptezi mancand o data pe zi.

Nu am avut niciodata pretentia ca baietii sa nu mai pape noaptea, ma disperau trezirile dese ale lui Luca dintre mese, va dau un ex de noapte dintre 2 si 5 luni: 21 papa, 21-22 adormit, 22:30 sau 23:15 Luca-prima trezire, plimbat, adormit, ora 12:30 trezire din nou (sugea pana la 4 luni san) , la 1 sau 2 trezire pt papa, adormit cam juma de ora , la 3 sau 4 trezire din nou, adormit, se trezea Marc (de la 5 luni se trezeste mai devreme 1-2, asa mi-am dat seama ca nu mai e suficient laptele), la 5 papa Luca din nou, si dupa 6 jumate 7 nu mai dormea nici unul, calculati si voi cat mai dormeam(inte 1-3 h daca reuseam sa adorm rapid).
Am avut la mama o fata care venea ziua sa pot dormi si vreo 2 h intre mese, doar va imaginati c-am ajuns la 6 luni intreaga la cap si cu LM fara ajutoare, dormeau doar afara sub vie la pranz, in casa intre 10 minute si o ora (mai rar).Dupa o luna am incetat sa ma mai intreb de ce nu doarme Luca, mi-am zis doar ca asa e modelul si basta.

Luca are cateva nopti de cand leaga 3-4 ore de somn, le-am marit cantitate de lapte la culcare(n-as vrea sa le bag cereale pt ca au aproape 8 kg) si azi noapte s-au trezit o singura data la 3:30, le-am dat san+90 ml LP si au dormit amandoi pana la 7. ma declar super multumita ..deocamdata.

In legatura cu diversificarea: nu le-am dat niciodata doar zeama, am pasat legumele in zeama aia multa si a iesit ca un cir de mamaliga, nu-mi iese niciodata la fel de gros.Dupa 6 luni am sa le si dau ardei si dovlecel, cu cartoful nu am grabesc, stiu ca baloneaza.
Nu ma grabesc, ideea e sa nu se plictiseasca, vreau sa fac combinatii de max 3 legume si sa le alternez.
Totusi cum ma sfatuiti sa bag fructele?Eu voiam sa le dau cateva zile suc de mar+morcov si apoi sa le dau mar copt, para coapta. Mi-a zis o prietena ca dovleacul de placinta e foarte bun, bogat in vitamine si se poate da copt si la masa de legume si al cea de fructe.

Mami de taurasi Luca si Marc- 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mamici, buna ziua!
Camelia: vai..cand spui ce program au/aveau, mai ca-mi vine sa nu mai zic nimic de ai mei. Sunt activi puii tai. Ai mei doar in ultimul timp sunt asa.Fructele eu le dau rase pe razatoarea mica. Tocate la blender mai rar.Le dau mar, para, pruna, banana, struguri (curatati de samburi). Acum o sa incep si alte fructe. In general le dadeam amestecate.
In alta ordine de idei noaptea trecuta am esuat cu succes in incercarea de a-i orpi sa manince. S-au trezit la 11.30. Eva a baut apa si s-a culcat insa Fabi neam. Pana nu i-am dat lapte nu a incetat sa dea din manute. Apoi la 1.30 again. Acum amandoi au papat. La 4 am repetat figura. Pe la 5.30 Fabi a cerut in pat cu noi iar Eva a avut program de joaca cu mama mea cam o ora si apoi s-au culcat. Si asta a fost o noapte linistita la noi. Cred ca ma las pagubasa in incercare. O sa le dau doar mai putin lapte (nu 150 ca pana acum ci doar 100) si o sa astept noaptea in care vor dormi muult. Ce nu inteleg eu este ca odata, cam acum 2-3 luni , se trezeau doar pentru o masa pe noapte. Acum...
Fabi are de azi un dinte jumate. Sper sa se linisteasac macar un timp cu durerile astea.
Cam astea au fost peripetiile noastre de noaptea trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buenas!

Roxxy2 dr ta e tare prevazatoare, f bune sfaturile ei! Ai sarcina cu risc si asa si tre sa fie.Mie nu mi se pare ca ai luat asa mult in greutate ai totusi doi pui! Doamne ajuta sa le mai tii pana la 37-38s ! orcum e bine ca ai ajuns in 30s, si au peste un kil.

mmammarutza nu am tuns fetele, asa sunt ele cu paru.. mai fara. E fin si blondut.
Dabia astept sa le pot face coade!

Monas astept cu drag semnu. Am sucit ora de iesire la noi, acu mergem afara in jur de 11-12 si la max 14 suntem acasa sa pranzim si sa ne patucinizez. Seara nu le dai in lp si cereale? POate dc au burtica mai plina rezista. Ei se scoala de fuame sau ca vor alceva? iubire, pufare..pierd suzi..te cauta pe tine..

CAMELIA28 cu introdusu alimentelor baga cam la 3z unu nou, daca e ok si nu au reactii merge bagat altu. Deja fa-le piure din mai multe legume odata bagate.
Ai rezolvat cu pampersii?

Eu la inceput le faceam o tocanita - ceapa inabusita in apa, cu morcov, albitura, ardei (dupa ce ai introdus astea treptat), rosie (fara seminte) ceva usturoi. TOtu acopetit cu apa putintica, muiat pe ochi si dupa dai la cuptor! iese ceva de vis, au mancat ale mele de spargeau!

Baga-le dovleac, le place si e bun, si cartof dulce, dovlecel..Cand ai masa compelta de legume baga si masa de fructe tot treptat. (mar la inceput)

Fetele suntem in Saptamana Zilei Puficelor! pe 6 fac un anisor!

Mananca de sparg si sunt tare veseline in ultimu timp, iesim cu carutu dimi si si-au cam scos gustarica de fructe, mai le dau covrig, biscuite, sau o banana depresiva..Ajungem la 14 acas papa de pranz si dupa le culc - se joaca ele in patucinuri, ma amuz urmarindu-le pe gaura cheii, se aud rasete si chicoteli! si la un mom dat pica late amandoua ,

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor!
- sugubina- ador fraza- "pica late amandoua"
- monas- fiimea de la 4,5 luni nu se mai trezeste noaptea.sa manance, s animic.ziua e mai activa, dar noaptea uit ca mai am un copileeee..baiatul mamii..pana acum 1 luna manca de 1-2 ori pe noapte, am crescut legumele am introdus cerealele si nu s-a mai trezit.au inceput dintii-au iesit 2, iar s-a trezit.dar nu inteleg cum in patul nostru-mare- nu mai are nimic. nici dureri, nici foame,doarme pana dim.uneori mai agitat, dar nu se trezestemirosul matern si patern e pe post de anestezic?off..as vrea sa-l dezvat de asta, dar dupa ce ma duc sa-l linistesc de 4-6 ori, cedez.il iau la noiregret cam 5 secunde pana adorm
- dar le-am scos cerealele- au luat mai mult in greutate-cam 150-200g pe saptamana.nu vreau sa se umfledar fara cereale nu mai doarme baiatul asa bine..acum motivul exact nu-l stiu, ptr ca ne-au iesit si cei 2 dintisonia nu are nici unul, si e maraita rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mamici dragi,
in afara de noaptea trecuta de cosmarash (trezit din 2 in 2 ore de feciroul care vroia sa manince si sa stea cu noi in pat), am o intrebare la voi.
Fata mea e vioaie rau. Se ridica singura in patut sau pe pereti sprijinindu-se de ce gaseste, se tine cu o mana de perete si in rest sta bine de tot in picioruse etc.Merge de-a busilea cu viteza etc. baiatul e mai balegush, el vrea, dar nu poate. Sta in picioruse dar sustinut de brate si restul la fel. Cand vreau sa-l pun sa stea in fundulet, il ridica si se imburica, el vrea numai in picioare sa stea, dar cum v-am spus tre sa-l tin ca se balangane. Aporape ca ma gandesc sa nu-l doara ceva la fund...ca nu inteleg de ce refuza sa stea in fundulet. Sta el, obligat, dar la un moment dat se culca pe spate si cere sa fie ridicat direct in doua picioare. Ati patit vreuna la fel? Sau sa ma duc la dr? Sau o fi numai moft ca sa stea si el ca sor-sa?

Mergi la inceput