Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

am uitat sa spun ca odata ridicat in brate sau in pisioruse, rade victorios si gangureste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Buna!

Acum cateva zile am aflat ca sunt insarcinata cu gemeni in aproximativ 7 saptamani. Am incercat sa citesc si ce ati mai scris mai in urma, dar nu am apucat sa citesc tot. Voiam sa va intreb: voi cand ati aflat daca sunt gemeni identici sau fraternali? La cate saptamani se vede la eco? Doctorita mea a zis ca deocamdata nu se vede nicio membrana care sa-i desparta. Am cautat pe net si am inteles asa:
1. si gemenii identici sunt de obicei despartiti de o membrana (fiecare are sacul lui amniotic)
2. uneori se intampla ca gemenii identici sa aiba acelasi sac, ceea ce poate fi foarte periculos.
Nu am gasit nicaieri informatii legate de momentul la care se poate vedea membrana aia despartitoare. La voi cum a fost?

V-as fi recunoscatoare pentru orice informatii care m-ar putea lamuri (si eventual linisti).

Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Alma: la mine s-a stiut de la prima ecografie (facuta la aporx 5-6 saptamani) ca sunt separati. Erau doua cerculete separate situati in pozitii diferite. Sa va bucurati de ei, si sa fie sanatosi. Sa mai intri aici sa ne spui pe parcurs ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna - si la mine la fel s-a vazut de la primele eco de 6-8 sapt ca erau separate - dar nu cred ca este cazul sa iti faci probleme daca sunt univitelini- sarcina usoara si bbei sanatosi!
Va pupam,
Lavinia - mami de buburuze Maria si Alessia 10.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

si la mine s-a stiut de la inceput ca fiecare are sacul lui gestational. gemenii identici rezulta din divizarea unui embrion initail in alti 2, ca numai asa se poate ca 2 fiinte sa aiba acelasi material genetic.vei vedea cand vor fi mai maricei.

monas, io cred ca la baiat e moft, nu vreo intarziere. nu-i cazul sa mergi la dr. la mine baiatul la 5 luni era cu motricitatea ca unul de 3, in timp ce fata recuperase, apoi, cine crezi ca a mers primul, ca a stat primul in fund, primul care s-a ridicat si a mers? baiatul. fata mergea, dar nu se punea singura in fund. pe la 9 luni a fct asta, daca o puneam eu, statea, dar nu putea singura din 4 labe sa se puna in fund. intr-o zi, s-a pus. asa ca baiatul tau e destept si vrea sa exploreze.da cu bengay la spate si cocoseala placuta!

la noi e mare halimai cu mesele. ana mananca orice, ardei umpluti, spanac cu ou, pastrav, crap, ficat, curcan, budinci etc, ioakim, numai LP cu/farqa cereale, fructe cu branza din belsug, legumele numai combinate cu banana, ceea ce face ca legumele sa fie cam 80 g, restul pan la 200 fiind banana. turbez gatind si p-asta il doare in basca. analize beton.io nush cu ce se ingrasa el.

le-am mutat disciplinar LP dimineatza la 6 (inclusiv dupa ora noua), me very happy. se culca regulamentari la loc pana la 7.30.au 2 somnuri, 11/11.30 pana la 13, apoi 4.30/5 pana pe la 6/6.30. iesim afara inainte si dupa masa de pranz.mare realizare: seara se culca singuri!

la multi ani pufelor.
sugubino, ai parasit clubul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata!
adipapazi: asa cred si eu, ca-i cam hotoman.. mi-e ca ma duc cu el sa-l caut pe la doftori , iar el rade pe la spate de noi. la mine Eva e mofturoasa la mancare. ce-i drept acum nici nu avem feluri prea multe. m-am cam gandit sa incepem sa le preparam niste mancarici mai usoare, ca au inceput s arefuze fructele si piurelul de legume cu carne.asa ca sa-i trec pe mancarici. o sa incerc si mancarica sugubinei, numa sa o caut in urma (pe retzeta).
sugubina: sa traiasca puficele, sa infloreasca! de saptamana viitoare iesim si noi pe la orele voastre (n-am gasit picior de gemenasi in parc cat am iesit).abia astept sa va vad.
din noul episod al meu cu mesele de noapte: le-am luat lapte de noapte , ca cica-i mai satios si mai frumos. s-au trezit tot de cate 2 ori (cu indulgenta spun asta pt ca el s-a mai scheunat si le la 10.30...i-am dat si atunci lapte).dar oricum au dormit intre mese. sper sa mearga figura de acum inainte ca ma innebunisera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Neata!

Va multumesc pentru raspunsuri, urari si incurajari.

Sper sa intru si eu in clubul vostru. Mi-am dorit mult sarcina asta si ar fi tare frumos ca inca din prima zi de viata fiecare dintre copiii mei sa aiba un frate sau o sora. Doar ca ma sperie riscurile asociate unei astfel de sarcini si mi-e si frica sa ma bucur prea tare de ea deocamdata.

Alma 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna seara,
Alma draga ai incredere - va fi bine!La multi anisori puficelor- sa fiti sanatoase, norocoase - sa aveti o viata frumoasa si plina de bucurii! Pupici si pt ceilalti gemenasi- mamici pls, impartasiti si cu noi retete de papa- eu ma doua mofturoase, foarte pretentioase la tot ce e nou - papa cam 5 mese pe zi - 3 principale si 2 gustari dar, deloc variate- aproape orice incercare de ceva nou...esueaza.
Va pupam,
Lavinia mami de buburuze Alessia si Maria 10.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Sa fiti sanatoase puficelor ! Sa aveti noroc in viata si sa va bucurati parintii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE!LA MULTI ANI, PUFICELE! ...

Mergi la inceput