Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Anahadasa
Am vrut sa vad si eu pozele tale de la semnatura dar nu reusesc, e o eroare ceva....
Eu am avut cateva zile tare naspa, o stare ciudata, plangeam asa de nebuna.... parca nici rabdare nu mai aveam, ma enervam cand auzeam copiii plangand, azi vad ca sunt mai bine, sper sa nu mai vina starile astea ca tare ma deprima si am un sentiment maaaaare de vinovatie. Se termina si lapticul ... nu mai e la purtator decat 30 ml pe zi.... asa ca deacum laptic la urmatorul bebe
Roxy, si celelalte burtici, ce mai faceti ? Eu chiar daca nu postez zilnic, intru si va citesc mereu, si tare curioasa sunt cum va este acum pe ultima suta !!! Aveti grija de voi si de burtici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyyna spune:

Hello din nou. Nu am mai intrat de ceva vreme dar suntem foarte bine. Am ajuns si noi la 29 de saptamani, creste burta de numa numa :)). La 27 de saptamani voinicul nostru avea 1 kg iar fetita 900. Sincer Ana si eu am aceeasi dilema, cum se vor desfasura lucrurile avand in vedere ca si eu sunt la o distanta de 90 de km de spitalul unde voi naste, dar speram ca totul o sa fie bine .
Mary, Sugubina, Mmammarutza aveti niste copii deosebiti si cred ca va umple viata de o bucurie care nici nu poate fi descrisa
O duminica minunata va doresc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna tuturor mamicilor si celor care vor deveni mamici,eu nu am mai intrat de ceva timp,nu am avut net.
Joi care a trecut am mai facut un control,de o luna incoace ma cheama la control de doua ori pe luna.
Doctora mi-a spus ca serclajul nu s-a deschis,este la fel ca la ultimul control,acela din 13 octombrie.Era foarte multumita doctora,mi-a spus ca am reusit sa ajungem la 30 de saptamani,pentru ca stiti ca la mine a fost risc de avort daca nu faceam serclajul,pentru ca era colul deschis.
Vinerea care vine,pe 4 noiembrie facem 31 de saptamani,Doamne ajuta sa ajung la 37 de saptamani.
Doctora mi-a spus sa ies pe afara doar de 2 ori/saptamana cate 10 minute,in rest sa stau cat mai mult in repaos.
Trebuie de asemenea sa fiu atenta daca pierd sange sau daca am dureri de burta ca la menstruatie,in aceste cazuri trebuie sa ma prezint de urgenta la spital.
Pana acum(30 saptamani) am luat 13 kg in greutate,am ajuns de la 61 la 74 kg,doctora zice ca e mult,dar pentru mine e important ca stau fetitele bine,ca iau in greutate.
merg din ce in ce mai greu si nu va spun cum dorm,e dezastru,dar sunt foarte fericita pentru ca voi avea in curand 2 ingerasi.
Anna,cea care se misca incontinuu are 1479 grame iar Francesca are 1685 grame,la 30 de saptamani.Eu zic ca e bine,daca mai stau in burtica macar o luna depasesc 2 kg cu siguranta.
Laura,DNP-ul meu este 5 ianuarie 2012,daca vrei sa modifici la prima pagina,multumesc anticipat.
eu va citesc in continuare,atat ca nu pot sa intru chiar in fiecare zi,viitoarele mamici ca si mine trebuie sa fim increzatoare si curajoase,totul va fi bine,o sa vedeti.
va pup si mai intru cu noutati.
DOAMNE AJUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANAHADASA, eu de la inceput am convenit cu dr. ca nasc prin cezariana. Din pacate, mie mi s-au rupt membranele intr-o vineri seara, dar nu mi-am dat seama ptr. ca nu a curs efectiv nimic, ci doar era o secretie mai groasa (cred ca a fost dopul gelatinos). Duminica m-am dus la maternitate asa, de chestie, ca dr. meu, care e si prieten de familie, era de garda si mi-a zis sa merg sa ma vada cum sunt, dupa ce-i spusesem la telefon ca avusesem ceva contractii in ultimele 3 zile . Si cand ma controleaza, ce sa vezi? Curgea lichid amniotic din sacul de sus . Si-mi spune clar: "Mai, tu ai membranele rupte! Trebuie sa nasti azi." Am intepenit. Nu-mi venea sa cred. Asta se intampla la ora 14.00, dupa ce eu ma cinstisem la pranz cu mici si cartofi prajiti . Era sarbatoarea Floriilor, deci ziua mea. In aceeasi zi, la ora 19.40 s-a nascut Carla-Stefania, iar la 19.43 s-a nascut Luca-Stefan. Asadar, de ziua mea, Dumnezeu mi-a daruit cel mai frumos cadou ever . Si culmea culmilor e ca si eu m-am nascut tot de Florii, de-aia ma numesc si Florina.
Bine, nu pot sa va explic ce rau mi-a fost cand m-am trezit din anestezie, stomacul meu fiind inca plin de mici . Dar au trecut toate durerile si sincer, acum mi-aduc aminte doar chestiile frumoase .
Asadar, ANAHADASA si DYYNA, eu zic sa nu va faceti griji din pricina distantei. Eu mai stiu multe mamici care au nascut in Ungaria, la 80 km si a fost ok. Eu am stat cu membranele rupte de vinerea pana duminica. Si duminica, dupa ce mi s-a spus clar ca trebuie sa nasc, dr. m-a trimis acasa, sa mai stau un pic sa se mai digere din micii si cartofii aia . Cand a auzit medicul anestezist ce mancasem eu cu cateva ore inaintea operatiei, s-a prins cu mainile de cap .

SUGUBINA, tu le-ai tuns pe fetite la 0? Ca parca asa am vazut in poze...Noi i-am tuns pe pitici la 0 acum o saptamana, dar deja asa de mult le-a crescut...Bine, nu erau ei foarte parosi nici inainte, dar sper sa li se intareasca radacina

Pupici la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Mary, incerc sa mai copiez o data link-ul, nu stiu de ce nu-l poti vizualiza… Imi pare rau de starea de disconfort pe care o ai, sper sa treaca repede si sa te poti bucura de puiutii dragalasi!
Dyyna, ma bucur ca sunteti bine, chiar ma gandeam la tine intr-o zi. Poate ne intalnim prin Alba, desi eu stau in Abrud acum. Ce fain ca ai masuratorile la copii, eu n-am facut morfo, doar masuratori la ecografia simpla 2 si 3 D.
Roxxy, felicitari pt c-ai ajuns la 30 de sapt, chiar cu serclaj si iti doresc sa ajungi cu bine la 37-38! Si chiar n-ai luat mult in greutate, eu am aproape 29 de sapt si am luat deja 15 kg, dar nu ma stresez, puiutii sa fie bine!
Mmammarutza, interesanta povestea ta si mai ales ca ai nascut de Florii, foarte fain! Noi ne-am logodit de Florii si avem asa amintiti placute legate de sarbat asta. Multumim pt incurajari, e foarte important pt mine sa citesc experientele voastre, sa ma pregatesc cel putin psihic pt marele eveniment.
Sa aveti o saptamana reusita!


Ana, mami de Darius('05) si Sara('07) si 28+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna ziua mamici si burtici,
Sa raspund si eu burticilor: ma nascut la 34 saptamani (cezariana de urgenta) pt ca s-au rupt membranele. Am carat in ziua cu pricina o sacosa cam grea..inconstienta ce am fost. Eva a avut 1970grame iar Fabian 2230 la nastere. Nu am stat in spital decat o saptamana. Nu am avut probleme, Slava Domnului. Asa ca , burtici, stati cuminti cuminti.
Noi ne-am intors la Bucuresti si suntem f agitati. Noaptea m-au zapacit. In loc sa renunte la mesele de noapte, ai mei parca au luat-o razna. Cer lapte din doua in doua ore.Se trezeste Fabi din ora in ora ( simt un dintisor la el), deci suntem varza rau cu somnul. Nu stiu cum sa fac sa-i fac sa renunte la mase noaptea. Voi ce le mai dati sa pape la varsta asta (de 7-8 luni)? Nu stiu ce au dar nu mai vor fructe...sper sa se reacomodeze acasa mai repede.
Sugubina, cat de curand dau semnal sa-ti psun cum iesim la plimbare. Azi ma duc cu Fabi la dr ca nu-i trec mucii deloc.
Va pup si revin curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, referitor la mesele din timpul noptii, mananca bine sau cateva zeci de ml la fiecare masa? Te intreb ptr. ca ma gandesc ca daca mananca bine noaptea, atunci nu se satura pe timpul zilei, iar daca "zgarie branza", inseamna ca nu se trezesc de foame, ci din alte cauze (dinti, n-au chef de somn etc.). Eu zic sa incerci sa le dai apa sau ceai, poate functioneaza . Eu stiu ca nu e ok din punctul de vedere al digestiei sa manance noaptea asa des ptr. ca ii mai trebuie si stomacului un pic de pauza.
Te cred ca esti terminata de somn, dar aduna-ti fortele, trebuie sa rezisti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mmammarutza: maninca pe la 12 noaptea 160ml, appoi pe la 2 noaptea la fel si dupa aceea doar putin (60ml). ziua nu mai vor lapte ci doar hrana solida insa nu foarte multa. se trezesc si fara sa manince nimic, uneori au chef de vorba sau doar sa-i legan in brate. adorm repede leganati in brate insa peste o ora o luam de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Monas, eu te inteleg cel mai bine, doar ca tot nu stiu ce sfat sa-ti dau, Luca al meu nu mai doarme noaptea de la 2 luni, exact ca la tine se trezeste din ora in ora, uneori la jumate de ora, ca nu stiam niciodata ce vrea, de la 3 luni papa noaptea numai san ca nu se mai putea cu kg, luau peste 1 kg pe luna, uneori aveau program artistic amandoi dupa ora 4, cate 1-2 h, a fos groaznic pana la 5 luni jumate, adica pana acum 2 saptamani de cand se trezeste si Marc sa suga de 2 ori pe noapte numai ca el adoarme repede, iar Luca la fel dar l-am sedat cu Peritol vreo 3 nopti ca nu mai pot, sunt curioasa de acum cum va fi, ma gandesc sa termin cu tzi-tzi pt ca nu se satura si poate de asta se trezesc acum, dar pana la 5 luni nu stiu ce a fost la Luca, dupa ce ca se trezea des adormea si greu si numai in brate plimbat prin casa , nu cumva sa ma asez,si dormea cu mine in pat tinut de manuta , cum ii dadeam drumul cum se trezea si cu el toata casa ca trebuia sa-i drumul ca sa-l alaptez pe Marc, nu mai stiu cum e sa dormi 2-3 ore legat, Ah, si inca ceva, acelasi Luca urla toata ziua , statea jos doar maxim 10-15 minute , in rest numai in brate.Hai ca m-am pierdut in detalii, oricum m-as exprima nu stiu daca poate cineva sa-si imagineze cum a fost.Toata ziua le repet: noroc ca-s frumosi si acum ca au mai crescut sunt foarte veseli, ma prind de fata,trag de par de par, rad f mult,smotocesc toate jucariile ,tipa, chitcaie,stiti voi la ce ma refer, pt mine abia acum incepe sa fie mai mult frumos decat greu .

Monas, mie mi-a zis o pediatra mai batrana sa le dau ceai noaptea, ma vor urla 3-4 nopti , apoi nu se mai trezesc, cica de la 4 luni se scoate pranzul de noapte, n-am mai auzit pana la ea si n-am facut-o pt ca mi-a fost mila de ei si uite ca ne-am mai chinuit inca 2 luni cu LM noaptea.Plus ca nu voiau ceai de nici un fel , nici ziua nici noaptea, iar suzi primesc abia de o saptamana.

Acum suntem si noi la diversificare de o saptamana, le dau supica de morcov, pastarnac si patrunjel la pranz , papa cam 60-80 g plus san.
Intrebare : pot sa introduc cate o leguma nou pe saptamana? De ex cartof, dovleac, ardei gras? Pot sa fac supica asta din ce in ce mai groasa pana ajung la piure sau trebuie sa mai astept?
Dar fruct pot sa le dau dimineata inainte de a avea o masa doar de legume (fara lapte)?

Mami de taurasi Luca si Marc - 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Camelia, Monas eu va inteleg perfect. Si ai mei (mai ales Rares) s-au trezit de tz ori pe noapte intre 6-7 si 10-11 luni. A fost o perioada de achizitii motrice mai accelerate, de eruptie dentara, de inceput de diversificare etc. etc. Vestea buna e ca trece. Incercati sa faceti in asa fel incat sa va fie mai usor (luati pe cel ce se trezeste mai des in pat langa voi, odihniti-va ziua cand dorm si ei, rugati sotul/mama/soacra/sora sa va ajute macar din cand in cand si sa va lase sa dormiti macar o ora-doua.

Camelia, parerea mea personala este ca nu se trezeste pt ca nu se satura cu laptele tau. Si e baiat destept daca nu vrea ceai pt ca ceaiul nu are ce cauta in alimentatia unui bebelush alaptat. Laptele ii este suficient si de papa si de sete.
Eu militez pt alaptat in continuare. Nu ii intarca pt ca ar fi o mare greseala sa renunti la laptele atat de pretios pentru ei, mai ales ca sunt atat de mici. Nu ai nici o garantie ca daca nu ii dai san noaptea va dormi mai bine. Foarte probabil se va trezi sa bea apa, sa bea lapte din biberon, sa verifice ca esti acolo, sa planga pt a visat ceva sau pt ca il doare ceva. Crede-ma ca e mult mai usor sa bagi un san in gura decat sa te ridici sa te duci in bucatarie sa prepari biberon cu lapte praf. Bagatul sanului in gura nici nu presupune sa te ridici din pat. Il "mufizi" si adormi la loc. Mi se pare extradordinar ca reusesti sa le dai la amandoi. Bravo tie! Nu renunta! Stiu ca e foarte obositor, dar eu cred ca merita tot efortul.

Supa de legume poate fi piure de legume fara grija. Eu nici nu le-am dat zeama goala, le-am pasat si le-am dat mai consitent de la inceput.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput