Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (64)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Am terminat cu pozele. Ocupam o multime cu pozele noastre de studio!
Mandreeac, aseara am copt dovleac. Am mancat noi si i-am dat si ei. Azi dimi i-am amestecat branza+dovleac copt+mar+para.
Am pus dovleac copt si la congelator.
I-am mai dat gutuie calita.

Fetelor, pediatra mea mi-a spus, ca sa nu ma chinui sa coc un singur mar sau gutuie la cuptor, sa le dau pe razatoare si apoi sa le calesc pe aragaz. E mai rapid.

Stefy, deci nu se ineaca daca sunt fierte foarte bine? Si pe mine ma atrage autodiversificarea si am citit toate alea, ca nu se ineaca, ca bebeii imping afara bucatile mari, bla, bla..., dar am mai citit pe niste bloguri ale mamicilor care chiar au pus in practica BLW si spuneau ca se mai inecau puiutii.
Mie imi este foarte frica de inec si de aceea folosim saculetul pt hrana.


Mami fericita deDaria (8.04.2011)




noi inca nu am avut "surprize"...dar nu o las niciodata singurica... mai scoate niste sunete ,dar ei se descurca...stie ca trebuie mestecat si ginigiile lor sunt fff puternice....
si mie imi este fff frica de inec...dar asta este singura solutie ca sa o fac sa pape...i-am dat fasolica fiarta, morcov fiert, brocoli fiert(si este inebunita dupa el), pui, file de peste, fructe( nefierte bineinteles), biscuiti, painica....dar tre sa te pregatesti cu aspirator si chef de curatenie..
......plus ca masa la noi dureaza in jur de 40 min ca sa aiba ea timp sa mofrfoie bine la ce ii dau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mandreac , miki astea sunt doze mari pt un bebe atat e mic
eu stiu de 25ml din orice sirop
cel putin pana la 1 an
pai 5 ml dau antoniei care are aproape 3 ani
deci atentie
miki stiu cum e cu mucii din spate
eu asa le zic
si noi patim asa mereu dupa orice etapa de muci
si mai bag ser mereu
nu-mi place sa respire pe gura
si mi se pare periculos asa cum si este
pupam muciosul sa scape repede
si antonia mea cred ca are polipi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Am pus poze noi.
Sa vedeti cu ce imi rup eu spatele in ultimul timp. Norocul meu ca Daria are doar 7kg. Am renuntat complet la carucior.
Cand merg cu Daria in mei tai foarte multa lume se uita dupa noi; unii admirativ, dar cei mai multi parca spunand "e nebuna saraca; in loc sa foloseasca un carucior!!!".
Chiar ieri in piata eram cu ea "in spate", de fapt in fatza, si vanzatorul imi spune: "ar trebui sa va cumparati un carucior, ca nu sta prea bine asa!" Iar fata mea dormea atat de linistita... si mie imi era atat de bine, ca o simteam cum respira si eram sigura ca vantul nu ajunge la ea ca o protejam eu.
Mie imi era bine, spatele meu nu se simtea extraordinar, dar era inca bine, cand am ajuns acasa dupa 1 ora de plimbare cu popandaul meu si cu 2 dovleci de cateva kg, plus alte cumparaturi in sacose

Mami fericita deDaria (8.04.2011)





super!!! ma bate si pe mine gandul sa imi iau mei tai...am ring sling si wrap,dar cred ca-i mai bun pt noi mei tai-ul,acum cand ne-am facut mari... puiuta cum se simte in el???? am vazut ca ati fol si sling??? este diferenta??? merita???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Daca ar mai fi trait mama mea as fi intrebat-o cu ce a scos ''mucisorii'' de la 4 copii... ca bb nu exista... oare cum se descurcau?Sunt curioasa... Acum fel si fel de minuni exista, daca nu le folosim e vai si amar...ba otite, infectii.uffffffffffff
Sa intrebati mamicile voastre, si sa-mi raspundeti si mie...va rog!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







apa cu sare ? tot un fel de aerosol, mai rudimentar..banuiesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Am pus poze noi.
Sa vedeti cu ce imi rup eu spatele in ultimul timp. Norocul meu ca Daria are doar 7kg. Am renuntat complet la carucior.
Cand merg cu Daria in mei tai foarte multa lume se uita dupa noi; unii admirativ, dar cei mai multi parca spunand "e nebuna saraca; in loc sa foloseasca un carucior!!!".
Chiar ieri in piata eram cu ea "in spate", de fapt in fatza, si vanzatorul imi spune: "ar trebui sa va cumparati un carucior, ca nu sta prea bine asa!" Iar fata mea dormea atat de linistita... si mie imi era atat de bine, ca o simteam cum respira si eram sigura ca vantul nu ajunge la ea ca o protejam eu.
Mie imi era bine, spatele meu nu se simtea extraordinar, dar era inca bine, cand am ajuns acasa dupa 1 ora de plimbare cu popandaul meu si cu 2 dovleci de cateva kg, plus alte cumparaturi in sacose

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



da, aceleasi "admiratii" le primeam si eu cand il purtam pe vlad in wrap
eu tare mi-as dori sa vad poze cu daria in meitai..aaa,acum mi-am dat seama ca ai pus poze..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele vin de la spital, cand veneam de la plimbare maria tinea carurul, eu incuiam o usa si l-a ridicat un pic sa treaca o denivelare si a cazut carutul pe spatedar a pus ea [picioarele sub el , n-a atins pamantul, andra s-a speriat si urla... si eu i-am dat sa papeevident ca i-am dat sa pape si a vomitat si intretimp i-am dat paracetamol ca in nebunia mea credeam ca urla de la dinti....si o lua somnul....drept care l-am sunat pe sot si am fost la spital..am asteptat... i-a facut radiografie, pare oki, dar mi-a zis sa o scol la fiecare ora jumate si sa-i dau putin sa pape si sa ne intoarcem maine pt verificare...asa ca sunt
ea e oki, s-a jucat cu un baietel de 1 an jumate , maraie , pupa....etc

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

fetele vin de la spital, cand veneam de la plimbare maria tinea carurul, eu incuiam o usa si l-a ridicat un pic sa treaca o denivelare si a cazut carutul pe spatedar a pus ea [picioarele sub el , n-a atins pamantul, andra s-a speriat si urla... si eu i-am dat sa papeevident ca i-am dat sa pape si a vomitat si intretimp i-am dat paracetamol ca in nebunia mea credeam ca urla de la dinti....si o lua somnul....drept care l-am sunat pe sot si am fost la spital..am asteptat... i-a facut radiografie, pare oki, dar mi-a zis sa o scol la fiecare ora jumate si sa-i dau putin sa pape si sa ne intoarcem maine pt verificare...asa ca sunt
ea e oki, s-a jucat cu un baietel de 1 an jumate , maraie , pupa....etc

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Offfffffff Delia, imi pare tare rau sa aud ce ati patit. Sa inteleg ca s-a lovit Dodo sau nu ?

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Salutare si de la noi, ne mai tineti minte?!

Nu am mai intrat pe aici de un secol...asa ca sigur nu ne mai tineti minte...dar daca as fi avut timp mi-ar fi placut sa stau cu voi la discutii..dar...

Va servesc cu tot ce va pofteste inima, ca azi micuta Anna a implinit 7 lunite. Are peste 8 kg si 68 cm.

Eu din sept am inceput munca, fetele stau momentan acasa cu sora mea, pana in noiembrie cand cea mare va incepe gradinita si cea mica va merge la o dadaca. E ok, ca muncesc doar juma de norma, dar e tare greu, nu mai reusesc sa fac fata treburilor casnice, fetele ma solicita doar pe mine zi si noapte..asa ca sunt epuizata fizic si psihic...

Anna creste frumos, e o scumpa dar tare suparacioasa si plangacioasa De pe la 5 luni jumate am inceput cu diversificarea si ii place ff mult, e o pofticioasa mica. Seara parca stie cand luam cina ca incepe sa planga si nu se lasa pana cand nu vine si ea cu noi la masa, ca deh trebuie sa pape si ea si sa guste din mancare...
Nu avem probleme nici la legume nici la fructe, mananca orice i se face asa ca la capitolul asta suntem ok. Carnita inca nu i-am introdus, o sa incepem si cu ea treptat, e timp si ptr asta. De la banana se constipa(celei mari ii provoca o alergie) asa ca i-am dat doar putin si combinata cu un alt fruct. Papam pruna, para, clementina, pepene galben, kiwi..fructele pe care le gasim in sezonul de iarna..iar ca si legume, cartof, morcov, dovleac, dovlecel, conopida, brocoli, si verdeturi.
Branzica, iaurtel inca nu servim, de abia dupa 10-11 luni incep sa-i dau. De sucuri nici nu poate fi vorba pana dupa 1 an.
Stam prost la capitolul sticla, ca nu prea se impaca cu ea si lapticul trebuie sa il mai dea si cu lingurita . Ca in fiecare dimineata ma mulg sa-i las o masa cu laptic pana vin eu acasa. Apoi san la cerere, si noaptea ori de cate ori se trezeste ca-i e foame..Schema noastra e cam asa: san dimineata, lapte de la mami pe la 9-10 dimineata, piureu de legume la pranz, apoi san pana seara cand avem masa de fructe (simple sau cu un biscuit) si apoi san toata noaptea.
Stam in fundulet dar mai cadem din cand in cand, nu ne place pe burtica, nu ne rostogolim inca de pe burta pe spate si inver, doar ne intoarcem pe o parte, chicotim, gangurim, radem, plangem, ne enervam cand surioara ne cam chinuie(cea mare e putin geloasa), candn u ni se da o "jucarie" pe care o gasim interesanta, suntem curioase, geloase, mai ales cand mami o ia pe Stefi in brate, at ne manifestam gelozia tipand, vrem sa stam mai mult in brate si daca se poate sa ne jucam cu sora si cu copii in parc..dar din pacate nu putem inca sa stam in picioruse ..cam asta-s noutatile..


Multumesc mult fetelor care i-au urat micutei mele "la mai multe lunite" pana acum si imi cer scuze ca nu am putut sa vad mesajele
Urez si eu la mai multe lunite tuturor bebeilor si multa sanatate puiutilor raciti

O seara placuta





Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

fetele vin de la spital, cand veneam de la plimbare maria tinea carurul, eu incuiam o usa si l-a ridicat un pic sa treaca o denivelare si a cazut carutul pe spatedar a pus ea [picioarele sub el , n-a atins pamantul, andra s-a speriat si urla... si eu i-am dat sa papeevident ca i-am dat sa pape si a vomitat si intretimp i-am dat paracetamol ca in nebunia mea credeam ca urla de la dinti....si o lua somnul....drept care l-am sunat pe sot si am fost la spital..am asteptat... i-a facut radiografie, pare oki, dar mi-a zis sa o scol la fiecare ora jumate si sa-i dau putin sa pape si sa ne intoarcem maine pt verificare...asa ca sunt
ea e oki, s-a jucat cu un baietel de 1 an jumate , maraie , pupa....etc

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)



of,dragele de voi!!! va dulcic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Cami mie asa mi-a zis dna dr avand in vedere ca Rares are aproape 11 kg.

Miki tu cum stii ca e cu Pivalone, cate pufuri pe zi?

Irinuca si multumim de raspuns. Intru repede sa vad poze cu mei taiul tau, ca eu nu stiu nici macar cum arata. Am o idee , dar sa vedem. O idee f buna cu dovleacul, ca i-am mai dat si eu copt. Acum l-am bagat la congelator si o sa il fierb.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput