Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

A si am uitat sa specific ca mananca si noaptea-in noptile bune se trezeste la 5-5,30 si papa lapte 120-150ml.Laultima verificare la sase luni avea6,92kg si 66 cm ,acum cred ca se apropie de 8kg ca deja imi taie spatele cand o iau in brate

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eh, noi o sa luam branzica, galbenus si ficat dupa 7 luni, pana atunci e cam invariabil meniul...dar nu se plange, in fine vad ca a inceput sa manance mai bine.

Pana atunci...

http://diversificare.ro/category/retete/6-12-luni/

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Fetelor,mamicilor,nu mai scrie nimeni pe aici....?
Ce mai fac puiutii vostri?
Pupici


Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lily005 spune:

Dragi mamici,
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris si de cand nu am mai citit ce mai faceti, ce fac bebeii vostri?!
Noi sunem bine, am crescut mari si acum stam in funduletz si ne rostogolim pe covor si in patut in toate directiile.
Intrebarea mea catre voi este daca ati pus premergator la bebelus. Cand? si in ce conditii?
Antonia mea nu vrea sub nici un chip sa intinda piciorusele si sa stea sprijinita cand o tin de subtziori, dar e si f grea (9,5 kg)la aproape 7 luni. Pediatra mi-s spus sa-i fac gimnastica. I-am facut, dar nu vad nici o imbunatatire. N-as vrea sa o fortez in vreun fel.
Voi ce ziceti?

Lili mamica de fetitza, Maria Antonia (20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Din ce-am citit, premergatorul e nerecomandat, din mai multe motive :
- probleme cu coloana vertebrala ;
- riscurile de prin casa (o "ia la vale" pe scari) - daca nu stati la casa nu e problema ;
- pozitie diferita de cea a mersului normal - invata sa mearga mai degraba pe varfuri decat pe toata talpa.

Or mai fi, nu-mi aduc aminte acum. cert e ca toti - de la neonatolog, kineto, pediatru, ortoped, mi-au zis sa nu folosesc premergator.

De ieri sta si Amelia in fundulet singura, se ridica din 4 labe intr-un mod destul de nostim (se lasa pe o parte, baga un [piciorus sub ea si dupa aia roteste funduletul).

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Si noua acelasi lucru ne-a spus pediatrul: nu premergator.,din aceleasi motive care le-a enumerat Dana mai sus.Irinuca mea deja merge de-a bushelea de ceva vreme,a inceput sa se ridice si pe marginea patului,patutul ttrebuie sa-l lasam la treapta de jos ca se ridica si pe el ,si peste o luna doua cred ca o ia in picioare si nu vom stii ce-i prremergatorul

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Maria Antonia la multe lunitze si multi ani sanatosi iti dorim!

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lily005 spune:

Multumim mult pentru urari!
La multi ani si voua si multa sanatate sa aveti!
Antonia a inceput gimnastica pentru picioruse. Si noi avem aceleasi probleme cu noptile. Se trezeste de 2-3 ori/noapte cam la 2 ore si plange, se rostogoleste... Ufff... Sper sa nu dureze prea mult etapa asta!
Voi ce mai mancati dintre fructe? Noi avem marul de baza, apoi i-am dat putina para, banana si suc de portocale.
Pupici la mamici si bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lily005 spune:

liniste mare aici... cum fac sa va gasesc pe FB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Vad ca nu ai PM-ul activat...trimite-i un mesaj uiserului anna_i, ea te va adauga la grup.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput