Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (63)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

NOI TOT CU TEMP MARE A\cum are 39,5 deci nu cred ca o fi de la dintzoc



mamica implinita cu 2 comori !!


ai grija sa nu fie vreo boala copilareasca... asa temp mi-a facut maria la un an... si a facut pojarel si dr zicea ca-i dau caninii, oricum fa-i impachetari sa-i scazi febra! cu un carceaf inmuiat in apica cu alcool si du-te la dr....

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


fara alcool..ca face rau, Doamne fereste. Mai bine cu otet. Yasmi nu-l lasa cu febra mare. Mai il poti baga in cada cu apa calduta si apoi sa o faci mai calaie..nu rece. Supozitoarele sunt mai bune decat decat medicamntele luate oral

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


a nu alcool? atunci, ce?cum? Sper sa cites si eu tot si apoi revin ca vad ca sunt in urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada , delia, nu am stat cu temp mare. i-am scazut-o./ acum are 38,4... da impachetari cu apa simpla sau apa cu otet/lamaie fac si eu la temp peste 39. si la 4 ore paracetamol supoz alternativ cu nurofen. peste 39,5-7 pun jumatate de novocalmin.

somleac multumesc de raspuns. nu are nici un ganglion sa se simta.

strumf

catank, cu calm se rezolva toate! eu nu intru in panica asa repede, poate la temp de 40 ma ia frica.




mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Ce faceti mamicilor ?

Noi am racit, de fapt eu am racit ca sambata am fost la o turta si evident ca azi a luat si Rares de la mine si sunt asa de suparata ca e mucios, stranuta mititelul, transpira mititelul de el, offfffffffff. Chiar ma gandeam astazi ca el nu a racit decat luand de la noi , de la mine sau de la sotul meu. Offffffffffff, o raceala tare pacatoasa, eu am facut si febra, ma doare tot corpul.oribil ce sa zic.

Nu am apucat sa va citesc, doar am vazut ca pe Antonia de Cami a muscat-o catelul si are de facut injectii.Multa sanatate va doresc.

Am mai citit ca Simo e toata noaptea cu tzitzica pentru Arsenie. Si la noi e la fel, si azi-noapte imi era asa de rau, si el era agitat mititelul , aproape ca nu am dormit deloc. Groaznic , nu stiu cand s-o dezvata cu suptul asta in miez de noapte.

Voiam sa va intreb ce peste le-ai dat bebeilor?

Rares are muci curgatori, cu ce sa ii dau, adica, ce fel de picaturi sa ii pun in nasuc? Ma apuca si nervii si toate cele, acum o luna si ceva a facut otita pentru ca nu curgeau mucii, acum sunt prea curgatori si stranuta mititelul, ca vai de el.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yasmy, bravo , ca i-a scazut febra, mare grija la noapte!
catank, eu pe asta l-am dat,seabass, aici se gaseste ff proaspat, e adus in fiecare zi si e un peste alb , fara oase... astea sunt criteriile...
pisuc, aspiratorul pe baterii e super, si mie mi se pare "barbara", ideea batistei bebelsului, eu i-am luat aspirator pe baterii , care se spala sub apa, super misto uite: http://www.kinderlux.com/

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Am facut si supa sa vad ce sanse am azi..M-am decis sa ii punsi eu lapte in ea,nu stiu daca LM daca nu o masura de LP..poate ,poate il pacalesc..

Eu cu diversificarea asta ma enervez cumplit...In supa i-am introdus cam toate legumele..carnita de pui..ce urmeaza???

Azi i-am dat si cereale in fructe si a fost ok.Nu le-a refuzat.
Oare branzica constipa???Saptamana trecuta i-am pus branzica in fructe si a avut mare disconfort...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Pe unii ii constipa. Si vaccinul nu il faceti pana ce David nu e complet sanatos/.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Seara buna,

Am fost si noi la medicul de familie azi si ne-a trimis la spital la ORL sa verifice bine gatul si urechile lui Dav..acolo ne zice ca rosu in gat este foarte putin dar are muci care sunt in "profunzime".L-a aspirat acolo de am simtit ca mor ...dar macar nu se mai infunda asa rau..
Medicul de familie ne-a dat si noua Ketof azi iar cel de la ORL mi-a zis sa ii dau si Nurofen sau Panadol,dar de ce sa ii dau daca nu are febra???Voi ce ziceti??

In continuare ii dau Eurespal pt ca inca mai tuseste..si sa vad cum ne mai prezentam.

Voi iesiti cu copilasi afara cu astfel de simptome daca nu au febra??Noi stam de 1 saptamana in casa si nu stiu ce sa fac.L-as scoate la scara 10 minute dar mi-e teama sa nu il afecteze mai rau...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Ce faceti mamicilor ?

Noi am racit, de fapt eu am racit ca sambata am fost la o turta si evident ca azi a luat si Rares de la mine si sunt asa de suparata ca e mucios, stranuta mititelul, transpira mititelul de el, offfffffffff. Chiar ma gandeam astazi ca el nu a racit decat luand de la noi , de la mine sau de la sotul meu. Offffffffffff, o raceala tare pacatoasa, eu am facut si febra, ma doare tot corpul.oribil ce sa zic.

Nu am apucat sa va citesc, doar am vazut ca pe Antonia de Cami a muscat-o catelul si are de facut injectii.Multa sanatate va doresc.

Am mai citit ca Simo e toata noaptea cu tzitzica pentru Arsenie. Si la noi e la fel, si azi-noapte imi era asa de rau, si el era agitat mititelul , aproape ca nu am dormit deloc. Groaznic , nu stiu cand s-o dezvata cu suptul asta in miez de noapte.

Voiam sa va intreb ce peste le-ai dat bebeilor?

Rares are muci curgatori, cu ce sa ii dau, adica, ce fel de picaturi sa ii pun in nasuc? Ma apuca si nervii si toate cele, acum o luna si ceva a facut otita pentru ca nu curgeau mucii, acum sunt prea curgatori si stranuta mititelul, ca vai de el.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011




colargol sau pivalone daca curg..cand devin vascosi si nu poate respira merge vibrocil ca desfunda
cel mai bine incerci cu colargol ca e cel mai "permis" ca sa zic asa si poate scapati doar cu atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Seara buna,

Am fost si noi la medicul de familie azi si ne-a trimis la spital la ORL sa verifice bine gatul si urechile lui Dav..acolo ne zice ca rosu in gat este foarte putin dar are muci care sunt in "profunzime".L-a aspirat acolo de am simtit ca mor ...dar macar nu se mai infunda asa rau..
Medicul de familie ne-a dat si noua Ketof azi iar cel de la ORL mi-a zis sa ii dau si Nurofen sau Panadol,dar de ce sa ii dau daca nu are febra???Voi ce ziceti??

In continuare ii dau Eurespal pt ca inca mai tuseste..si sa vad cum ne mai prezentam.

Voi iesiti cu copilasi afara cu astfel de simptome daca nu au febra??Noi stam de 1 saptamana in casa si nu stiu ce sa fac.L-as scoate la scara 10 minute dar mi-e teama sa nu il afecteze mai rau...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




pai si noi luam paracetamol la raecala chiar daca n-avem febra, nu ? si pe ei ii ajuta plus ca ii linisteste
cu ce l-a aspirat in spital ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Seara buna,

Am fost si noi la medicul de familie azi si ne-a trimis la spital la ORL sa verifice bine gatul si urechile lui Dav..acolo ne zice ca rosu in gat este foarte putin dar are muci care sunt in "profunzime".L-a aspirat acolo de am simtit ca mor ...dar macar nu se mai infunda asa rau..
Medicul de familie ne-a dat si noua Ketof azi iar cel de la ORL mi-a zis sa ii dau si Nurofen sau Panadol,dar de ce sa ii dau daca nu are febra???Voi ce ziceti??

In continuare ii dau Eurespal pt ca inca mai tuseste..si sa vad cum ne mai prezentam.

Voi iesiti cu copilasi afara cu astfel de simptome daca nu au febra??Noi stam de 1 saptamana in casa si nu stiu ce sa fac.L-as scoate la scara 10 minute dar mi-e teama sa nu il afecteze mai rau...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!



da-i, aceste medicamente au efect antiinflamator in primul rand.. si eu i-am dat andrei..., iar cu iesitul afara, cum crezi...mie dr mi-a dat voie sa o scot...

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

fug jos la vlad ca abia am reusit sa o culc pe andra..doamne daca ii depasesti momentul e jale nu mai reusesti s-o linistesti cu nimic si noi avem de peste 10 zile muci si nu vor sa ne paraseasca..
cu vlad umblu numa pe la medici, m-am saturat si maine ii luam iar la colindat..

sper sa mai am timp sa intru..

credca ma duc sa trag o pipa ca e singuru lucru ce ma poate linisti acum..sunt asa depresiva...

Mergi la inceput