sefa isterica

sefa isterica | Autor: bobocel_07

Link direct la acest mesaj

Lucrez la un hipermarket iar una dintre adjuncte este foarte isterica.Tipa la angajati de fata cu clientii,,urla daca i se pare ca nu ai facut ceva cum trebuie si este foarte stresant.Ce as putea face in cazul in care reactionez la injuriile ei.O pot da in judecata?As vrea sa vb cu seful de magazin sa ii spun problema dar oare o sa fie de partea mea.Nu mai rezist,este foarte stresant sa lucrezi in conditiile astea mai ales ca trec cunoscuti pe langa mine si ma simt tare umilita.Ce ma sfatuiti sa fac?



alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alexia,eu as discuta cu ea,as intreba-o cind putem sta de vorba,ii precizezi ca e vorba de probleme de servici si nu personale,si-i spui exact cum ne-ai spus si noua!

Fara sa te enervezi,fara sa tzipi,ii spui pur si simplu ca nu consideri normal(nici nu este de altfel dar asta este alta treaba)sa tzipe la tine,mai ales de fatza cu clientzii,ii precizezi ca acceptzi critica dar sub un alt mod!Esti dispusa sa te perfectzionezi,sa-tzi faci treaba cit mai bine,insa comportamentul ei nu este deloc motivant!

Daca vezi ca nu se rezolva problema,potzi lua legatura cu ...sefii ei !

Succes si -i potzi strecura asa printre cuvinteca nici clientzii nu apreciaza comportamentul ei!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Daca hypermarketul face parte dintr-o companie multinationala si sefa ta, asa isterica cum este, are rezultate (adica este apreciata mai sus de conducere) poti tu sa o rogi cat vrei sa vb mai frumos cu tine, ca te vei face de ras degeaba. Pur si simplu vei atrage atentia asupra ta, ti se va cauta nod in papura pe viitor, ti se va face evaluarea praf 9mai ales daca depinde si de ea) si in maxim 6 luni vei zbura de-acolo. Reteta sigura, garantata, verificata. Nu ai ce sa faci decat sa cauti sa te muti la alt departament, alt magazin, alt loc de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Sunt de acord cu Blackgirl0, nu o poti confrunta cu propria-i isterie pentru ca, desi ai dreptate, problema nu va fi solutionata in favoarea ta.

Eu te sfatuiesc sa procedezi asa: banuiesc ca in supermarket aveti o cutie cu sugestii / reclamatii, etc. Scrie pe o bucata de hartie despre atitudinea total neprofesionala a sefei din punctul de vedere al unui client. Declara-te orpilata de felul in care managerii firmei respective inteleg sa se poarte cu lucratorii. Poti scrie de fapt mai multe biletele pe-aceeasi tema, cu cat mai multe, cu-atat mai bine, sansele ca problema sa atraga atentia cresc. Daca supermarketul la care lucrezi este unul "serios", ar trebui sa sara ca arsi la gandul ca pierd clienti pentru ca managerii se dau in stamba in public.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu am avut un sef isteric, care era si patronul firmei la care lucram. Dar niciodata nu i-am permis sa tipe la mine sau sa-si verse nervii asupra mea. Am lucrat la el cativa ani, pana s-a inchis firma.
E buna si solutia data de coracora, dar ce te faci daca la urmatorul loc de munca dai peste un alt sef isteric si este patronul firmei ? Cui il reclami ? ITM-ului ?
De tine depinde ca alte persoane sa nu te agreseze. In real, ai mai multe modalitati de a raspunde la provocari, decat in virtual.
Nu te lasa intimidata de oamenii care au probleme cu controlul furiei. Acestia nu sunt potriviti pt o functie de conducere.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Allinta, un criteriu capital in alegerea sefilor de departament este faptul ca au rezultate, nici macar nu conteaza in ce fel, nicidecum cum se comporta cu angajatii. Barbat'miu are 2 astfel de sefi, unul mai isteric ca altul, tipa, urla la angajati, jumatate dintre oameni deja au plecat in alte parti, unii angajati mai "incomozi" au fost concediati (diverse motive). Unul din ei, proaspat insurat, urla in bucataria companiei la nevasta'sa: vaca proasta si altele (l-a auzit intreaga companie) si...? I-a facut si un bebe de curand, o fi stand femeia cu el, caci compeneseaza in alt mod (are salariu bunicel pe la 5000 euro, ceea ce nu-i putin pt Bv). In fine, unii oameni se comporta asa mereu: cu familia, cu angajatii. Asa sunt ei croiti.

Sotul are deja 1.6 ani de cand isi cauta in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Blackgirl0, tinand cont ca initiatoarea lucreaza intr-un hypermarket si ca se gaseste destul de usor de lucru in acest domeniu, nu cred ca este recomandat sa se lase terorizata de o sefa care are probleme cu nervii. Nu ea ar trebui sa isi schimbe serviciul, ci asa zisa sefa ar trebui destituita.
Eu nu m-as lasa in veci intimidata de asemenea oameni.

Succes sotului tau in gasirea unui loc de munca !



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Allinta eu sunt de acord cu tine!

Sa nu mai spun ca daca autoarea subiectului ar fi avut unde sa se mute ,probabil ar fi facut-o!

Fara a o lua personal,mie mi se pare de mare lasitate o asemenea atitudine de rezolvare a problemei,pai daca se muta si da peste o alta isterica ce face?Se muta iar?

Vorbim totusi de un supermarket,asa ca ma indoiesc ca sefa isterica tzipa doar la ea si chiar este de neinlocuit!

Alexia,nu permite nimanui sa tzipe la tine!Nu este profesional in primul rind,si nici de demnitatea umna nu vreau sa reamintesc!Datoria ei este sa-tzi arata,explice unde si cum ai gresit nu sa tzipe la tine!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Cred ca am rezolvat problema sa vedem cum se comporta sefa pe viitor.I-am spus pe sleau ca nu ii mai permit sa urle la mine de fata cu clientii iar discutia noastra a ajuns si la seful de magazin.Sa vedem ce o sa se intample.Lasand la o parte ca trebuie sa te ajute cand gresesti aceasta sefa tipa din orice indiferent daca faci ceva bine sau nu, gaseste ea un nod in papura.Daca nu se potoleste sunt dispusa sa renunt la locul de munca chiar daca pare lasitate din partea mea.


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alexia,ai procedat bine!

Macar stii ca ai incercat sa faci ceva,nu tzi-ai acceptat "soarta"fara sa intreprinzi ceva!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si seful de magazin ce parere are ?

In orice caz, bravo ! Sefii care isi terorizeaza subalternii nu au ce cauta in asemenea functii.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput