sefa isterica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Bravo! Ai avut o atitudine curajoasa (spre deosebire de sefa ta, care isi "ascunde" frustrarile abuzand de pozitia pe care o are). Sper sa dea rezultate. Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Seful de magazin ne-a spus ca trebuie sa incercam sa ne intelegem ca o situatie tensionata nu duce nicaieri,ea sa fie mai intelegatoare si cu gura mai mica.


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Lucrez la un hipermarket iar una dintre adjuncte este foarte isterica.Tipa la angajati de fata cu clientii,,urla daca i se pare ca nu ai facut ceva cum trebuie si este foarte stresant.Ce as putea face in cazul in care reactionez la injuriile ei.O pot da in judecata?As vrea sa vb cu seful de magazin sa ii spun problema dar oare o sa fie de partea mea.Nu mai rezist,este foarte stresant sa lucrezi in conditiile astea mai ales ca trec cunoscuti pe langa mine si ma simt tare umilita.Ce ma sfatuiti sa fac?

alexia_07

Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte



Felul in care se manifesta sefa ta este o forma de manipulare, control, abuz. Nu este singura care se comporta asa, si se pare ca in Hypermaketuri se practica . Sunt convinsa ca orice argument i-ai pune in fata , ea o tine pe-a ei. Vine poate de-acasa nervoasa unde nu-si poate manifesta isteriile si incearca la locul de munca sa se descarce. Nu poti accepta acest lucru mai ales ca nu ea scoate banii din buzunar ca sa te plateasca , ea este un angajat ca si tine , este om ca si tine supus greselii.
Daca numai cu tine se comporta asa ,tind sa cred ca are ceva personal cu tine dar din cate scrii mai sus (ca se poarta la fel cu toti angajatii)se pare ca asa-i este temperamentul , coleric.

Sunt multe persoane foarte irascibile, am conoscut si eu cateva,sincer, pe mine ma bufneste rasul cand le vad mimica schimonosindu-se .
Foarte bine ca ai apelat la seful de magazin , poate se va rezolva situatia dar ma indoiesc....genul asta de persoane au scandalul in sange. Asa au crescut, asa traiesc , nu pot administra o situatie decat urland si jignind.

Nu trebuie sa te afecteze! Fiind un hypermarket cred ca exista o comisie pentru litigii unde se pot ,,linisti spiritele".Uniti-va toti care suferiti din acest motiv si faceti-i o plangere daca ea continua sa va faca zile fripte.
Mai poti sa incerci sa comunici cu ea subiecte in afara serviciului, sa-i zambesti sincer, cred ca nu aveti o buna comunicare in ceea ce va priveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
blackgilr0 said: un criteriu capital in alegerea sefilor de departament este faptul ca au rezultate, nici macar nu conteaza in ce fel, nicidecum cum se comporta cu angajatii


Asta-i valabila numai in ROmania. Nicaieri intr-o tara civilizata o asemenea persoana n-ar fi tolerata. Ce rezultate obtine, faptul ca pleaca angajatii care cum vad cu ochii? Nu-i bine pentru nici o firma sa-si schimbe angajatii ca pe chiloti. Abuzuri made in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
blackgilr0 said: un criteriu capital in alegerea sefilor de departament este faptul ca au rezultate, nici macar nu conteaza in ce fel, nicidecum cum se comporta cu angajatii


Asta-i valabila numai in ROmania. Nicaieri intr-o tara civilizata o asemenea persoana n-ar fi tolerata. Ce rezultate obtine, faptul ca pleaca angajatii care cum vad cu ochii? Nu-i bine pentru nici o firma sa-si schimbe angajatii ca pe chiloti. Abuzuri made in Romania.


Nu mai e valabil nici in Romania. E de moda veche deja. Stiu din experienta, nu din auzite. Am fost adjunca de supermarket, iar sefa mea era acest gen, iar din cauza ei plecau angajatii pe banda. Directorul zonal i-a atras atentia de vreo 2 ori, apoi "la revedere!".

Si nu e singurul caz din compania la care lucrez eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Alexia, eu astept sa vad rezultatele actiunii tale. Nu acum, pe moment, cand poate sefa se potoleste si de ochii lumii, ci pe termen lung (6 luni, 1 an). Probabil ca tu vei fi deja pa din companie, iar ea tot acolo, sefa.

Iar pt un post de lucrator comercial intr-un hypermarket se gasesc cel putin 100 de posibili candidati. Mare lucru ca se schimba personalul! La un salariu minim pe economie, chiar mai conteaza cine lucreaza acolo? Munca sa fie facuta, sa fie rezultate (vanzari). Cam asta-i practica, in general.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Blackgirl0, nu e chiar asa. In comert, daca angajatii nu sunt corecti, ii fura pe patroni, de ii duce si la faliment. Iar o firma care isi schimba angajatii ca pe ciorapi, nu va ajunge niciodata la cine stie ce profit, ori asta nu e cazul hyper market-urilor.
Eu cunosc persoane care lucreaza de ani de zile in bransa : au salarii bunicele + toate avantajele unei angajari legale.
Probabil ca tu nu ai legatura cu meseriile de genul asta, de crezi ca este usor de inlocuit un lucrator comercial.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu personal nu am legatura. Insa lucreaza sotul, soacra (cash and carry) plus o gramada de rude (minimarket, hypermarket), suficient cat sa-mi fac o idee. Sa mai spun ca, casieritele sunt licentiate (drept, economie), insa stau acolo si suporta doar pt un salariu un pic mai mare decat minimul plus bonuri de masa (ca astea sunt extrem de importante ) pe motiv ca au macar un loc de munca?

In fine, stiu ca niciun om valoros la locul de munca nu se inlocuieste usor, insa asta este conceptia in bransa respectiva. Nu-ti convine? Asteapta 100 la usa! Si orice rebeliune se va taxa la un moment dat, ca doar restructurari de personal se fac oriunde (inclusiv in hypermarket, de ajungi sa faci munca a 3 oameni pe acelasi salariu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu am lucrat multi ani in comert si nu am intalnit niciodata patroni care sa le spuna angajatilor ca sunt liberi sa plece daca nu le convine ca tipa o sefa la ei. Dimpotriva, asemenea comportamente nu sunt tolerate, fiindca nu duc la nimic bun, dimpotriva.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Lucrurile la noi s-au schimbat de cand majoritatea angajatilor s-au plans de isteria sefei.S-a facut sedinta si i s-a atras atentia asupra comportamentului ei de fata cu toti angajati si s-a mai potolit.Insa munca este foarte multa,cat timp stai la serviciu mersul usor nu isi are locul,trebuie sa alergi de la o treaba la alta iar ca sa de-a afara majoritatea angajatilor, ca aproape toti eram nemultumiti pentru un om este deja prea mult si nu se va intampla.


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Mergi la inceput