Strengari de Martie- Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Sovietica daca sunt pe 21 aprilie sunt tauri 100%. Eu sunt pe 21 apr.

Dara eu m-am gandit la cezariana tocmai ca am auzit ca se practica la nasterea naturala impinsul pe burta cu maini, coate sau ma rog... Eu o sa intreb dr dar momentan e devreme. Ma sperie doar faptul ca in locul splinei nu mai e decat un ghem de vene cauterizate, dar in rest la ce lata sunt in solduri m-ar bucura sa pot naste normal.


Multumesc Bunului Dumnezeu!
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Strumfy, azi nu cred ca e o zi buna sa iti zic cum e cu 2 pitici, ca am fost singura cu ei dupa ce au fost adusi de la gradi, eu cu migrena si irascibila, si ei cu o energie cat casa. Usor nu e, dar asta si din cauza ca sunt f apropiati ca varsta si competitivitatea e acerba intre ei uneori. ia-ti starile traite alaturi de unu, si inmulteste totul cu 2, si alea de bine, si alea de rau. pozne fac cu duiumul, abia asteapta sa auda ca n-au voie ceva, ca ii si vad cum chicotesc si se indeamna unu pe altul care sa inceapa primul. Si n-au decat 2 si 3 ani!! Cea mai exasperanta faza a fost (le-a cam trecut intre timp, ca i-am pedepsit ultimele dati) scosul hainutelor din sifonierul lor, cand uitam sa ii blochez usile. Krima curata la adresa mea! ca au multe hainute, si multe caprarii, tin acolo si ce le e inca nepotrivit in straturile de mai jos, si de vara, si de iarna. Inchipuie-ti toate astea atent amestecate pe jos
Sau alt exemplu clasic e cutia cu servetele. La asta deja sunt aproape imuna. fac cu randul, fiecare scoate cate un servetel si il zboara in aer, pana termina cutia, daca nu ii vede cineva la timp. distractia le e maxima cand fac asta.
Iti dai seama ca as putea umple pagini intregi fara sa ma opresc.

Monna, sper ca ai scarpinator ;) Si eu am trecut prin asta in sarcinile trecute. Radea al meu ca sunt sfarcurile in crestere, si eu le am enorme

Dara, numai chimicele nu sunt f relevante in prima luna, la radiografii e direct indicatie de intrerupere la cei mai multi dr :(
Faci des nopti dinastea de tradus?? Asta e meseria ta? Vei fi o mama rabdatoare probabil :)
Eu am adormit pana la urma, dar m-am chinuit, ca am o rinita crunta de 1 an incoa, care din cand in cand se acutizeaza si mai si, ca de exemplu acum. Doctorii au cam zis pas la cazul meu.
Paracetamol am luat, si no-spa, si-au facut ceva efect, dar insuficient la ce stimuli externi am avut.

Amy, sigur nu nasc pe 21. Si bb1 avea dpn 24 apr, si a iesit pe 17. de fiecare data am nascut cam o saptamana mai devreme.


(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

dara si sovietica, multumesc mult
oanace, tinem pumnii sa fie bine cu amniocenteza.

Miha, mamica fericita de Rares si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sovietica

Monna, sper ca ai scarpinator ;) Si eu am trecut prin asta in sarcinile trecute. Radea al meu ca sunt sfarcurile in crestere, si eu le am enorme


(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin: dpn 21 Apr


eu in mod normal nu le am prea mari dar acum de cand cu sarcina au crescut de numa' . Sper ca asta sa-i prinda bine la bebe si sa am lapte suficient

Monica, fericita 18+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovietica, da, am vreo 2 meserii acum (si alta in trecut :P), dar de cand cu sarcina am ramas numai cu traducerile si-s obisnuita sa stau nopti sau sa dorm cate 2 ore, dar depinde totusi de gradul de oboseala, la un moment dat se aduna.
Am inteles cu radiografia, de asta nu eram sigura ca am vazut ce zic de prima luna exact, dar daca gasesc prin cartile mele, zic :P
Esti erou national, eu ma gandesc cum sa ma descurc cu unul. Eu zic ca tu ai rabdare :)

Amy, ce sa zic, verisoara mea la fel mi-a zis ca a fost impinsa pe burta zdravan ca nu impingea bine cu epidurala, dupa cum a zis ea, cica impingea mai mult din gat decat de unde trebuie :)

Monna, asa e, mai citeam ca decat atat documentare despre sarcina si nastere, mai bine documentare de crescut copilul, ca de-acolo incepe greul :) La mine cre' ca se combina cu frica de personalul medical, de fapt, am avut experiente mai neplacute in trecut.


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

deci se confirma... ma gandeam ca moda cu impinsul e numai prin spitalele invechite
saru-mana, sa traiesti Dara, cred ca stiu ce am ales deja

Multumesc Bunului Dumnezeu!
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.
Va servesc eu cu o ciocolata calda.
Apropo de nastere. Fiecare trebuie sa se gandeasca bine si sa ia ce decizie vrea.
Eu cand am nascut a durut mult, dar nici dupa 5 minute m-a intrebat doctorul daca mai vreau un copil iar raspunsul meu a fost da raspicat. Am uitat foarte repede de durere si a ramas doar fericirea ca imi pot tine copilasul mult dorit in brate. Eu am rezistat fara nici un medicament, nu am luat ca sa nu ii fac rau la bebe prin lapte.
Si sa stiti ca si pe mine m-a impins doctorul pe burta, inca sa apasat cu tot corpul lui pe burta mea. Dar la mine au fost probleme la nastere ca nu a fost pozitionat bine copilul.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaela23 spune:

Buna fetelor,


Si eu ma bucur ca vorbiti despre nastere. Eu habar n-am cum o sa fie.....desi acum parca inclin spre naturala. Cel mai important este sa fie bebe bine, dar si noi. Si eu sunt la prima sarcina si experienta voastra ma ajuta si ma incurajeaza enorm. Merg la un spital privat tocmai din vina sistemului sanitar de la noi si pt ca vreau sa fiu tratata bine...sa se poarte lumea frumos cu mine ca daca nu in momentele alea cred ca o sa sar la bataie daca tipa sau ma ignora....o sa vedem...

zi frumoasa si fara greturi sau migrene va doresc

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marce_penciu spune:

Buna fetelor.
Daca vreti sa ma primiti si pe mine va spun datele mele: Marcela Penciu, 36 ani din Bucuresti. UM 10 iunie 2011 si DPN 10 martie 2012.
Se pare ca e fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Neatza!

La multi ani Strumfy! Multa sanatate , sa ai parte de o nastere si sarcina usoara si o zi cat mai frumoasa!

Diana si la mine somnul ma darama .As dormi nostop.Si eu cica am servici pana la 6 si un copil si casa.Le-am lasat mai moale pe toate ca oricum pic jos de somn.

Dia – la prima sarcina imi era frica de ce va fi dupa ce voi naste nestiind ce va fi.Acum sunt panicata si eu doar cu sarcina pt. ca stiu ca tb. foarte multa grija iar dupa se rezolva toate la un moment dat intr-un fel sau altul.

Dara m-am speriat foarte tare la crampe pt. ca nici nu ma puteam misca de durere in pat.Am facut no spa injectabil - m-am simtit foarte bine de la prima injectie; la utrogestan de la 100 pe zi la 300 pe zi am ajuns.

Oanace multe credinta.Asteapta rezultatul amniocentezei

Sovietica ce ma bucuram cand am citit si cand colo cine stie cand se va deschide mall- ul asta nou.In iasi e o piata foarte restransa pt. gravidutze.Online e singura sansa.Eu frecvent iau de pe net.Aproape toate cadourile pt. adulti , copii le iau de pe net, rochitele de ocazie ale fetitei mele de pe ebay, laptopuri , camere foto ; la prima sarcina am luat de pe net pat saltea ,perna alaptat , lenjerii de pe un site.Mi-am luat acum vreo 2 luni niste tricouri frumoase de pe net pt. gravidutze.Abia astept sa-mi vina blugii - nu as fi gasit in veci in iasi asa frumosi.

JD de bine ce gasisem nume pt fetita acum la baiat nu am inspiratie deloc.Super ca incepeti sa gasiti numeLa nume de baiat voi sta mult in dilema

Danaela pantaloni pana imi vin ccei comandati incerc azi maine la premaman - desi ma cam sperie preturile de acolo si mai este un magazin clemance parca - au un stand in siraj si un magazin de fabrica.Sa vad azi , maine cum ajung.

O zi frumoasa!





Mami de Catrinel Rianna- 7.11.2006 si cu 17 +sapt

Mergi la inceput