Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Strumphy, noi am inceput la 5 luni cu piure de legume (morcov, telina, pastarnac, patrunjel, dovlecel) introduse una cate una. La 6 luni am bagat fructele, carnea si am inmultit legumele.
Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu, nefiind medic si neavand experienta cu copiii, am preferat sa fac exact ce imi spune dr. pediatru. Asa ca in fiecare luna cand merg la control imi spune ce sa mai introduc, cum sa ii fac papa.
Nu pot decat sa sper ca nu voi gresi prea mult.

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Diana cea grabita
Poze
Cine?Cu cine?Ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
apar si eu la lasarea noptii! Azi am avut zi plina, cu pregatit mesele, la pranz am fost pana la spital unde m-am vazut cu toti colegii a fost tare frumos, puiul a dormit intre timp o ora jumate cu geamul deschis, apoi am gasit-o pe mama dandu-i cu succes piureul. De azi am bagat si carnita si ardei capia, si i-a placut clar mai mult ca inainte. Dar stiu ca sunt norocoasa, cand va citesc ce greu merge dive la unii bebei.
Insa pentru Strumphi, am si eu cateva ganduri (nu le pot numi sfaturi fiindca 16 zile de dive nu ma fac experta )
- nu te deprima
- persista; ca sa o citez pe pediatra mea, s-au facut si studii care au aratat ca cei mai dificili copii accepta sa manance pana la a 15a incercare
- pastreaza niste chestii constante, lor le place rutina, nu atat diversitatea
- cand nu vrea lingurita, poti incerca si pe degetul tau, sa-i dai sa suga de pe el piure, si apoi sa revii cu lingurita; la mine a mai mers cand au fost mofturi; noi avem lingurite Ikea (parca intrebai tu mai demult)
- foloseste pere dulci, si fructe dulci in general, la inceput nici Petru nu era entuziast de mere, dar perele si tot ce contine para adora. Intre timp am putut reintroduce marul cu para, deci la el rutina e gustul de para cu diverse combinatii; la fel, la legume adora daca au si un pic de gust de morcov, orice ar fi pe langa el.
Cu borcanelele Avent ti-a raspuns cineva exact ce vroiam sa zic si eu.
Lalely, iti doresc muuuulta putere, si optimism, si energie. Asta cu pediatrul e o problema grea, dar dintre alte mame din oras nu poti afla care e CEL MAI BUN pediatru de acolo? si la ala sa mergi. Trebuie sa fie cineva. Sau poti intreba la Bucuresti la Grigore daca stiu un pediatru bun la Pitesti, ca doctorii se mai stiu intre ei
Viss mi-a placut povestea ta cu bebeii cu punga, tare dulci trebuie sa fi fost. Ce-i drept si eu ma tem de pungi, dar si eu ii dau lui Petru tot felul de obiecte la joaca. Acum evident adora telefoane, telecomenzi, sticle de jumate, cutia de plastic cu suzete (ca zdrangane), cama cu care-l clatesc la baie - ce jucarii scumpe si colorate...
Madutza tare faza cu Cristi, asa dulce si cuminte, si cu stampila de buna-purtare... poate il bat alti copii si el doar povesteste ca a batut si el? e de verificat cu educatoarea... Alte varste, alte emotii
Ally, nicicum nu-i bine, daca-i lenes ca e prea lenes, daca-i energic e prea energic, asa e-n viata... Rad acum, dar cand o-ncepe si la noi puiul sa misune sa te tii! Azi dupa-masa a avut o energie debordanta, nici sa doarma n-a vrut decat 30 min, in rest a ras, s-a tot rostogolit, dat din pcioare la greu, vroia sa ajunga la telefon, sa se joace cu tot ce era pe acolo, se tragea sa se ridice in fund cred, oricum, nu reusea sunt tare dulci, dar solicitanti... Si pe mine ma doare spatele in seara asta de nu mai pot...
Somleac mi-a placut mesajul tau. Te admir mult pentru cum te descurci cu 5 copii minunati!

Va pup si ma rasfat si eu cu un masaj si un somn...


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, draga mea, un pupic mare pt tine sa te faci bine!si unul mare pt Vlad, slabiciunea mea!a fost demential, am ras de mi-au dat lacrimile...si cu sotul.....poate intelege maine ca nu e dee pescuit... desi stiu eu cum e.... ca si al meu are boala asta..., chiar cati sunt cu pestele? al tau, al meu, al irinuk-ai, al lui catank..... daca le facem cunostinta intre ei....vai de noi!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Se vede ca doarme bebe si mami sta cucuvea pe net...maine o sa fiu rupta de somn caci David ma ia de buna de la prima ora...

Miki..cand am vazut postarea ta chiar ma gandeam daca ai scris ceva si pt mine..Totdeauna sfaturile tale imi sunt de folos si ma alina mult...Pupici!!!Eurespal chiar ii dau,aveam unul prescris luna trecuta si nedesfacut asa ca azi l-am "inaugurat"...Totusi sper sa ajung maine la doctorita de familie sa vad ce mai zice...Are muci care se tin si eu la fel cred ca ii raman in gat si de asta tuseste..Ii pun ser ,aspir,pun Colargol,dar nu iese mai nimic.Cred ca in cateva zile pot sa ii scot,sa isi faca efectul Colargolul..!!

Ailed..pupici multi.Ma bucura faptul ca esti mereu activa si ajuti cu sfaturi!!

Pisuc..am fost aici numai la pediatrii recomandati,pediatri de care auzisem ca sunt buni,si esec total..Mi s-a parut total neprofesionist din partea pediatrei mele sa imi spuna ca sigur Dav are febra ca s-a dus infectia urinara (nu stiu de ce credea ea musai ca avea infectie..caci cu o saptamana in urma iesise negativa) in tot corpul si ca va face nefrita..Am plans la intoarcere,m-a bagat in sperieti si tot imi zicea sa ma duc la spital sa ii fac nu stiu ce antibiotic intravenos ca nu pot sta cu copilul asa sa astept rezultatul de la urocultura facuta in spital (cu sonda)..care evident a iesit negativa!!!Daca din intamplare nu as fi cerut nr de mobil al unui medic cu care lucreaza Dr Basca clar poate pana la urma cedam..Nu puteam sa il las pe David asa..Numai ca s-a dovedit ca de la antitermice a cedat in mai putin de 12 ore tocmai pt ca a avut reactie la substanta de contrast de la cistografie..In fine..Dumnezeu sa ne ajute sa trecem cu bine peste toate astea..

Cum sa ii dau avocado??In piureul de fructe,asa crud sau fiert cu legumele??Am luat si noi azi sa vedem cum introducem maine..

Stiti ce am observat:David vrea supa numai in ziua cd o fac,adica proaspata,a doua zi refuza..Oare sa incerc sa ii fac zilnic??



Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

viss, ti-am trimis si eu un pm paote poti sa ma ajuti cu un sfat..asta pt ca acum ti-ai spus si specializare medicala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Se vede ca doarme bebe si mami sta cucuvea pe net...maine o sa fiu rupta de somn caci David ma ia de buna de la prima ora...

Miki..cand am vazut postarea ta chiar ma gandeam daca ai scris ceva si pt mine..Totdeauna sfaturile tale imi sunt de folos si ma alina mult...Pupici!!!Eurespal chiar ii dau,aveam unul prescris luna trecuta si nedesfacut asa ca azi l-am "inaugurat"...Totusi sper sa ajung maine la doctorita de familie sa vad ce mai zice...Are muci care se tin si eu la fel cred ca ii raman in gat si de asta tuseste..Ii pun ser ,aspir,pun Colargol,dar nu iese mai nimic.Cred ca in cateva zile pot sa ii scot,sa isi faca efectul Colargolul..!!

Ailed..pupici multi.Ma bucura faptul ca esti mereu activa si ajuti cu sfaturi!!

Pisuc..am fost aici numai la pediatrii recomandati,pediatri de care auzisem ca sunt buni,si esec total..Mi s-a parut total neprofesionist din partea pediatrei mele sa imi spuna ca sigur Dav are febra ca s-a dus infectia urinara (nu stiu de ce credea ea musai ca avea infectie..caci cu o saptamana in urma iesise negativa) in tot corpul si ca va face nefrita..Am plans la intoarcere,m-a bagat in sperieti si tot imi zicea sa ma duc la spital sa ii fac nu stiu ce antibiotic intravenos ca nu pot sta cu copilul asa sa astept rezultatul de la urocultura facuta in spital (cu sonda)..care evident a iesit negativa!!!Daca din intamplare nu as fi cerut nr de mobil al unui medic cu care lucreaza Dr Basca clar poate pana la urma cedam..Nu puteam sa il las pe David asa..Numai ca s-a dovedit ca de la antitermice a cedat in mai putin de 12 ore tocmai pt ca a avut reactie la substanta de contrast de la cistografie..In fine..Dumnezeu sa ne ajute sa trecem cu bine peste toate astea..

Cum sa ii dau avocado??In piureul de fructe,asa crud sau fiert cu legumele??Am luat si noi azi sa vedem cum introducem maine..

Stiti ce am observat:David vrea supa numai in ziua cd o fac,adica proaspata,a doua zi refuza..Oare sa incerc sa ii fac zilnic??



Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




daca nu iese nimik incearca asa: inainte de baita pui spray cu apa de mare in nasuc din abundenta..muuultt..iar in baie faci sauna, adi drumul sa curga la apa fierbinte pana se umple baia de abur..pe urma ii faci baita acolo si o sa vezi ca incep sa curga..il scoti din baita, si inainte de nani il aspiri bine si atunci pui picaturi - colargol dar eu zic ca merge si un puf de vibrocil ca il ajuta sa se desfunde..
eu asa procedez si curg la baie rauri rauri..e la fel ca atunci cand ii faci aerosoli..

avocado se da crud, fie in fructe fie in legume..
ai putea sa-i faci zilnic dar daca nu et descurci aplica un truc - faci azi si combini legumele in 3 moduri diferite cand le blenduiesti si ai papa diferit pt 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

lalely, da-i avocado asa crud e ff fain... si nu are nici un gust , doar ii face consistenta mai pastoasa, dar e ffff sanatos
Si DU-TE SI TE CULCA!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

ailed, doar noi am ramas..n-ai somn ? eu astept sa adoarma piticul pe canapea la desene ca sa-l transport in camera lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Iaca am venit iar ca am pus burta la cale si piscoata inca doarme, dar nu o mai las mult ca la noapte joaca fotbal daca o las pana mai tarziu sa mai stea treaza si apoi baita si nani nani puisor

Stiam eu mai devreme ca am uitat sa scriu la cateva persoane, deci sa trec la volumul II

Lalely, imi pare tare rau ca a trebuit sa treceti prin acea experienta urata saptamana trecuta sper sa se faca bine puiul si tu sa mai ai niste momente de respiro, te inteleg perfect cu cele 10 minute, desi a mea nu e asa maraita mereu dar cand incepe si o tine cateva ore/zile , ma epuizeaza si as vrea sa evadez undeva Poate curand iti refaci legatura la internet si intri mai des sa mai vorbesti cu noi, sa stii ca ajuta, eu ma plang mereu pe aici ca altcuiva nu am, si ma descarc si parca trag o portie de aer curat si trec mai departe cu forte proaspete Te pup si sa mai vii pe la noi mai des

Miki...offfff off cate mai tragi si tu multa sanatate si sa nu ia si Andra ceva de la tine sau Vlad , sa va faceti bine repede azi citind ziarele romanesti online m-am cam speriat cate cazuri de meningita zic astia ca sunt in ro , plus suspecti de gripa porcina... sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva

Pisuc, am sa scriu mare undeva ceea ce ai scris tu in seara asta si sa mi le pun la vedere sa imi intre bine in cap Multumesc

Lparpala, ai dreptate, tu faci cum spune dr pediatru dar eu de unde , ca mie mi-a dat hartiuta sa citesc nu stiu ce site ?! auzi tu, dr mi-a dat o hartoaga cu un nume de site , cica sa ma duc eu sa citesc nu ma mai gandesc ca ma apuca toate spumele marii

Yasmi, cum e casuta ? gata pe afara? ati si dat culoarea? s-au apucat de facut inauntru ? culori, gresie , faianta ? cum e Iasmina, si-a revenit?

Viss, tu erai parca cu dressingul si te-am confundat cu ailed, sau amandoua visati la asa ceva? i-am scris mai devreme lui ailed despre cum imi tin eu chilotii intr-un sertar si sosetele in al 2 lea ca de mai mult nu am avut loc, eu ma inghesui cu bulendrele intr=un dulap in camera piscoatei , sa nu mai spun ca in sifonierul de sus in camera din mansarda tot hainele lui nick il ocupa sper voi sa aveti mai multa bafta ca mine si iti ures si doresc sa iti realizezi visul cat mai repede, am eu o vorba, nu stii de unde sare iepurele

Ailed, mi-a placut aia cu pozele pe cutii, bestial i-au trecut de tot mucii Andrei ?

Ioana, da tu pe unde imi esti doamna ? vezi ca imi esti datoare cu pozele de la nunta

Xeo, vezi ca inca imi curg balele la ce mi-ai trimis link, cred ca in weekend ma bag sa-l execut

Irinuca, eu nu as lasa paturici in jur , se spune ca nu au voie sa aiba nici macar jucarii in patut, d`apoi paturi... dar na, tu stii mai bine si cunosti copilul, faci cum iti dicteaza inima si instinctul

Gata cu povestile, e ora 9 si trebuie sa trezesc piscoata ca la noapte ce-o mai face daca acum baga somn la greu de rupe patu`-n 2 ?

Noapte buna si pe maine dimineata la cafeluta



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Lalely multa sanatate puiului tau, iar tie multa putere. Nu ai nici o prietena prin preajma sa o trimiti la o plimbarica macar jumate de ora. Hai nu ezita si cere ajutor celor apropiati. Daca mucii nu ies parerea mea e ca degeaba ii pui colargol. Fa-i o infuzie cu ceai de musetel , pune oala cu ceai langa patut si acopera cu un prosop mare sa cuprinda patutul si oala. Asta ca sa desfunde nasucul si sa dea drumul la muci. De asemenea poti sa faci solutie salina ( apa cu sare) si o bucatica de vata sau tampon demachiant il rulezi il inmoi in apa asta si bagi in nara. Tii cat poti intr-o nara apoi pui si in cealalta. De ajutor ar fi si aerosoli cu apa cu sare dar banuiesc ca n-ai aparat.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput