Download de pe torente, cat e de legal?

Download de pe torente, cat e de legal? | Autor: JuliaSM

Link direct la acest mesaj

Esenta e in titlu, as vrea sa stiu totusi daca exista o legislatie in Romania care stabileste concret asa ceva. Si nu numai in Romania, ci si prin tarile pe unde sunteti unii din voi.
In Austria am auzit ( zvonistica, nu stiu concret legea) ca te poate ustura rau la buzunar daca descarci filme, muzica sau materiale de soft.
Cum interfereaza torentele cu uzul privat si incalcarea copyright-ului?



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Daca ai facut doar download si materialul nu-l transmiti mai departe, e ok.
Dar daca ai facut share pe torente unui document asupra caruia nu ai drepturi de autor, te-ai ars, esti pasibil de parnaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Ca il share sau nu, tot furt se numeste cand descarci ceva gratis de pe torente, deci e ilegal. In Romania probabil nu se monitorizeaza si nu se pedepseste, dar in State da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Daca ai facut doar download si materialul nu-l transmiti mai departe, e ok.
Dar daca ai facut share pe torente unui document asupra caruia nu ai drepturi de autor, te-ai ars, esti pasibil de parnaie.



Pai ca sa poti face download trebuie sa faci si share. Nu e asa????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Daca ai facut doar download si materialul nu-l transmiti mai departe, e ok.
Dar daca ai facut share pe torente unui document asupra caruia nu ai drepturi de autor, te-ai ars, esti pasibil de parnaie.



Pai ca sa poti face download trebuie sa faci si share. Nu e asa????


Pe torrente sharuiesti (partajezi) banda. Adica functionezi simultan si ca leecher (ala care "suge banda", adica ia de la altii), si ca seeder (ala care "da banda", ii ajuta pe altii sa descarce diverse). Deci nu materiale partajezi, ci banda.

Ce am spus se aplica in cazul in care nu esti tu uploaderul (incarcatorul) materialului respectiv.

In Romania sunt populare retelele oDC, DC++. Astea sunt mai... "cu cantec".

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Conform legii dreptului de autor, e ilegal. Vorbesc atat de legea romaneasca, cat si de cea europeana. Ambele spun acelasi lucru: vrei un film? Inchiriaza sau cumpara DVD-ul, mergi la cinema si plateste bilet. Acelasi lucru se aplica si cand e vorba de muzica: cumperi CD-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Daca ar fi sa ...exageram putin, sa faci share cu un material (film, muzica, document pdf) nu e cam pe-acolo cu a imprumuta un dvd, o carte, un cd cu muzica unor prieteni? Exagerez, bineinteles, pentru ca nu se compara cercul restrans de prieteni cu miile de utilizatori de torente, insa si intr-un caz, si in celalalt, cei care se bucura de beneficiile imprumutului oricum ajung sa nu mai cumpere materialul respectiv din magazin.
Atat timp cat nici partea care ofera, nici cei care primesc imprumutul nu folosesc materialele in scopuri comerciale, nu ar trebui sa fie tare ilegal ( zic io, care nu am drepturi de autor pe nimic si nu ma doare buzunarul de abuzarea altor drepturi ).

Serios acum, in Romania era o chestie fireasca, aveam nevoie de ceva material (cel mai mult carti, insa am cautat si muzica pentru copii, si filme), eram imediat pe torente. Aici am rezerve, din cauza zvonisticii cu legea aplicata. Lege pe care as vrea sa o gasesc, sa o aflu, sa o citesc, sa stiu si eu exact ce si cat si pana unde este permis.





"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Julia, la nemti e lege. si se aplica serios daca te miroase. cand ne-am mutat aici in casa, aveam la parter niste baieti tineri. intr-o zi cateva masini de politie au poposit la usa casei si au luat la verificat cele trei apartamente din casa. aveau mandat, au intrat si-au trecut la actiune. era intr-o dimineata de sambata foarte devreme, asa ca buimaca de somn le-am spus la copii "daca va pus draku si-ati download ceva de pe net o sa dormiti la racoare".
la noi erau curate PC-ul si laptopurile. dar de la baietii de jos au luat tot si-au dus la verificat la politie. apoi i-au saltat si pe ei .

am aflat ulterior ca este lege si te descopera usor prin reteaua de internet la care esti abonat. ca exista acorduri intre retelele de internet si politie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Julia, nu prea e acelasi lucru. Companiile care produc divertisment (ca sa vorbesc romaneste), indiferent de forma lui (muzica, film, jocuri pe computer) sau creatorii de arta (sculptori, pictori) obtin o parte din venituri din tipul asta de exploatare: inchirierea.
Conform legii, centrele de inchiriere DVD sunt monitorizate si inscrise la catastif, iar la sfarsitul lunii sau anului dau o parte din veniturile obtinute din inchirieri catre fondurile de gestiune colectiva a drepturilor de autor

Stiu, suna incurcat, ideea e ca de fapt 1 cent (e un exemplu) din ce platesti tu sa inchiriezi un film ajunge in America la compania care a produs acel film. Aceeasi poveste si cu muzica.

Faptul ca descarci de pe torente pentru uz personal nu are nicio relevanta. In definitiv, si inchirierea de filme e tot pentru uz personal. Sa inchiriezi un film de la centrul din coltul strazii si sa il prezinti apoi in fata a 20 de oameni la casa de cultura e interzis de lege.

Gasesti legea dreptului de autor cu toate cele 3 variante ale ei la o cautare simpla pe google. Schimbarile nu sunt majore. Din 1996 si pana acum 2 ani se schimbasera doar niste lucruri minore referitoare la televiziuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Iaca cit e de legal
http://www.cbsnews.com/stories/2008/09/24/tech/main4476790.shtml


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citez: "Unfortunately, by using Kazaa, Thomas acted like countless other Internet users," he wrote. "Her alleged acts were illegal, but common. Her status as a consumer who was not seeking to harm her competitors or make a profit does not excuse her behavior. But it does make the award of hundreds of thousands of dollars in damages unprecedented and oppressive."


Atunci, e cam ca la ruleta ruseasca, pentru ca nu toti care download-eaza sunt incriminati, iar fenomenul nu poate fi controlat in totalitate, nici oprit in vreun fel.Sunt curioasa, in Romania a fost cineva tras de urechi din cauza dowload-urilor excesive (sau nu) !?



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput