Download de pe torente, cat e de legal?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

La vremea respectiva asta a fost si impresia mea, ca au prins-o si au vrut sa creeze un precedent. sa arate lumii ca da, cei prinsi vor fi pedepsiti. In rest nu stiu ce sa zic ca noi nu practicam deloc pirateria de cind suntem aici. In ro aveam doar "sparturi" . Aici la toate programele folosite avem licenta. Iar filme, muzica etc doar legal. Nu ca am vrea sa demostram ceva anume ci pur si simplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Julia, eu vag, vag imi aduc aminte de un singur caz in Romania, care, dupa mine, tot "de ochii lumii" a fost sau, mai bine spus, "de ochii UE". Ca sa vada UE ca nu suntem kknari si nu aplicam legea.

Parca si o reclama este, sa descurajeze pirateria.

In rest, foaie verde, pom albastru, sa ridice mana romanu' ala care are acces non-stop la Net si nu a fost niciodata tentat sa foloseasca/nu a folosit niciodata torrentele (internationale) sau retelele romanesti.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Uite ridic eu mana, Selene Asta cu pedeapsa e doar o chestiune de timp si infrastructura.

Pedepsele se aplica de mult timp in cazul celor care pirateaza CD-uri si DVD-uri. Sigur ca asta nu opreste pirateria, dar o reduce.

Daca in Romania inca nu se intampla nimic deocamdata referitor la pirateria pe internet, nu inseamna ca in alte tari e la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Uite ridic eu mana, Selene Asta cu pedeapsa e doar o chestiune de timp si infrastructura.

Pedepsele se aplica de mult timp in cazul celor care pirateaza CD-uri si DVD-uri. Sigur ca asta nu opreste pirateria, dar o reduce.

Daca in Romania inca nu se intampla nimic deocamdata referitor la pirateria pe internet, nu inseamna ca in alte tari e la fel...

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)


Te-am "notat".

Da' io vorbeam strict de Romania.

Plus ca eu as face diferenta intre scop comercial/necomercial.

A, si i-as trage la raspundere si pe manelistii care "pirateaza" melodii indiene doar ca sa aiba succes lamentarea lor.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Eu spun una, voi sustineti alta.
Repet, downloadul NU este ilegalitate. Responsabila in fata legii pentru transferul fara acoperire legala a unui material (carte, hit, video, fotografie, logo samd) este sursa. Nici macar intermediarii low-level (providerii de internet si chiar gestionarii retelelor de share).
Vinovat este cel care face public un material pentru care nu are drepturi (de difuzare, de copiere, de multiplicare, de utilizare comerciala).

Toate cazurile soldate cu procese, condamnari, daune, amenzi, sunt in legatura cu uploadul sau sharingul fara copyright.

Daca X-uleasca a downloadat filmulete cu intentia de a le viziona acasa e ok. Dar daca din nefericire folderul in care si-a pus filmuletele este share pe o retea de tip Torente, o paste inchisoarea. De ce? Pentru ca si ea a devenit sursa (adica altcineva poate downloada de pe folderul ei). E culpa, chit ca fara intentie.

La fel si cu sw piratat. Cata vreme nimic ce are legatura cu el nu iese in lumea larga, e ok. Microsoft inghite in sec. Dar daca ai facut greseala de a scrie o poezie in Wordul piratat pe care-ai trimis-o apoi la ziar esti pasibila de amenda pentru utilizarea comerciala a sw pirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Si cu CD-urile si DVD-urile pirat este la fel.
Poate sa vina mama asociatiilor pentru protectia drepturilor de autor in perchezitie la mine. Daca din fiecare film pirat am un singur exemplar, si ei nu pot dovedi ca cineva a copiat de la mine sau ca eu mi-am chemat prietenii sa vada filmul, asta e, au pierdut cate un cent/film.
Dar daca in casa imi gasesc cel putin inca o copie a unui film, se poate trage concluzia ca ma ocup de multiplicari ilegale. Exagerez evident. Toti cei care au fost saltati sau amendati au fost gasiti la perchezitie cu zeci de copii pentru un film.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Pai tu nu esti de acord, ca doar esti Capcaun Mai, legea nu specifica o copie, 10 sau 100. Spune reproducere neautorizata.

Cat despre download, e ca si in cazul drogurilor: pedepsit e si cine comercializeaza, si cine utilizeaza. Vinovati nu sunt doar cei care pun in retea filme si alte alea, ci si cei care descarca. Ambii ar trebui in conditii normale sa plateasca autorului: cel care distribuie pe o parte, cel care utilizeaza pe de alta parte. Ce e ilogic aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu stiu tot ca tanti!

Ca e unu' ca-s o suta,daca nu-i la liber n-ai voie sa faci nimic!
Pedepsele(in bani)sunt foarte mari in Germania!

dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
sa stiu si eu exact ce si cat este permis.



0%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

mda...1000euro ptr. un film ptr. copii...si 700 euro ptr. o melodie.Nu am auzit de la bunica,matusa ,cumatra,...sumele de mai sus mi-au venit de plata....mie!Nu a venit nici o politie...nici o perchezitie...pur si simplu scrisorele de la firme de avocatura care reprezentau ....pe cei de la care am...furat filmul si melodia.Adica cei ce detin drepturile de autor.Filmul l-am luat ptr. cel mic..iar melodia a luat-o cel mare.N-am platit nimic,le-am trimis si eu scrisorele inapoi cum ca nu platesc asa ceva...oricum nu aceste valori.Mi-au trimis inapoi un formular in care am semnat ca nu comercializez nimic din ce am luat...si asta a fost tot...povestea e cam de doi ani.Mentionez ca merg la Kino saptamanal cu copiii...mai bine dau 30 de euro pe saptamana pe biletele de Kino....decat sa mai patesc asa rusine.

Mergi la inceput