Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui LiliGrigore

King Julien! Åååå,pardon, Tanti Zavaidoc,



Mortimer! Ce teste dai tu? Dat in bobi varianta pe Scandinavia? Sau proba de meteorologie faza de forum?

Mai, eu nu astept sa ninga. Dar deloc! Partea proasta e ca se face din ce in ce mai frig si... n-o sa credeti! Mai tineti minte istoria cu izmenele de blana? Ei bine, aflati ca exista chiloti cu blana la Lindex. Am vazut eu cu ochii mei umezi si astigmatici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu ninge, nu ninge,ca vine vara . In we se anunta 10-12 grade si soaaaaareeeee! Temperaturi de vara suedeza, nu? :)

Huh si eu am de invatat ca luni am examenul la histologie. Si deja m-am saturat, ca de saptamana trecuta nu fac altceva...decat invat despre fiziologia omului. Ce le-or fi trebuit sa descoepere atatea?
Intre timp ma mai chinui cu un PP ca saptamana viitoare avem prezentarea orala a unei lucrari mari si late, despre o bacterie pacatoasa...eh, de ale mele.

Liliana, bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Intre timp ma mai chinui cu un PP ca saptamana viitoare avem prezentarea orala

Mai Mihaela, las-o naibii! Inteleg ca te-ai facut suedeza si ca e ok sa vorbesti despre pipi si caca in Suedia, dar chiar sa zici pe forum ca te chinui cu un PiPi mi se pare prea mult! Putina decenta! Da???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Chiar asa, Tanti, putina decenta!! ce atatea teste si pp?
Si eu sunt indecenta azi, dau test...sa vad ce-o iesi. Eu nu cu d-alea avansate, doar unul de sortare, sa vad unde intru , la cartofi cl 1 sau la rebuturi
Aici n-o sa ninga decat la Craciun.Am spus! Ca nu-mi trebuie probe de sanius cu carutu' lui bb )))
Am emotii - azi il las pe bb prima data doar cu buni mai multe ore...sper sa se descurce...
VA pup, multe succese va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, ce sa fac na? Daca pipi si kk e la ordinea zilei la mine? Ca nu numai ca vorbesc despre, dar il si studiez!

Terminai aseara PP-ul (Power Point daca sunt dubii sa nu creada lumea ca sunt chiar atat de suedizata ) si sunt happy. Ma duc sa imi continui bagatul la cap . Tare m-am mai saturat...de 4 ani nu fac altceva. Si mai am 2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

As vrea eu sa stiu sa dau in bobi,Tanti, as avea si eu un venit macar. Dar asa, vorba Mihaelei tot invat si nu se mai termina. Un parlit de curs la distanta a carui prima parte trebuie sa fie gata la punct si virgula påna sambata 22 la ora 23:59:59 fix. De aia eu scriu teste sambata sau si sambata

Asa ca voi scriitori de teste din toata Suedia, uniti-va! Si vedeti si voi ce iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui LiliGrigore


Asa ca voi scriitori de teste din toata Suedia, uniti-va! Si vedeti si voi ce iese...

Mai, Kallifatides-a lui mama! Hai cu uppdragul beletristic, o sa fie bine!
Intrebare pentru Mihaela si restul studioaselor: voi vedeti finalul, cat de cat? Va impartasesc frustrarea, uneori pare ca nu se mai termina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

'Neatza!

Mai meteorologii astia s-au uitat cu ochii inchisi la prognoze? Au anuntat vreme caldutza si sooooaaaareeeee pe weekend si la noi e rece, cenusiu, semiintuneric si plooooouaaaaa .

Cat eram la Komvux finalitatea mea era sa termin suedeza cu speranta sa pot munci la laborator, unde deja incepusem sa ma simt ca acasa prin practica ce o faceam...apoi a venit hartia de la Socialstyrelsen ca diploma mea nu e valabila pentru laborator aici(desi in Ro era, facusem cursuri optionale care imi dadeau acest drept, dar in Ro nu exista analist in biomedicina ca meserie, ca si aici) si am aflat ca mai am de tras cativa ani.

Din fericire la mine finalitatea exista si e singura care ma tine "valabila". Locul de munca ma asteapta si chiar daca as renunta la scoala as avea locul de munca dar ca vikarie ceea ce pe mine nu ma multumeste ci ma ingradeste. E "brist" mare pe meseria asta in toata Suedia si se scolarizeaza putini, mult mai putini decat cererea(pe langa ca sunt putine locuri, termina cam jumate decat incep...la noi din 26 cati am inceput, am ramas 14 in anul 2).

Problema mea e ca mai am ani buni in fata, nu pot lucra decat pe doua compartimente in laborator pe care am primit behörighet cu studiile mele si mai mult nu pot avansa. Si e chiar aiurea asa, nu am vrut asta, mi s-a propus sa raman sa muncesc si sa aman studiile, sau daca nu reusesc sa le fac, sa le termin(toti stiu situatia mea, cu naveta si familia aici...) sa nu ma indoiesc ca am ce munci...colegii si sefa sunt niste oameni din aceia cu O...
Dar da, la mine finalitatea e acolo in fata si e singura care ma face sa merg mai departe. Ceea ce va doresc la toate!

Am fugit, a fost pauza de cafea, ma duc la treburi. Un helg frumos sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

La noi e soare, Miha, na sa mai fie si invers.
Cum spuneai ca se numeste meseria? analist in biomedicina? si exact ce face unul din asta? lucrezi in lab,ok. dar chiar lucrezi? sau trebuie sa scrii doar ,,povesti''? Si eu imi doresc sa lucrez in vreun laborator, dar mai putin .... pretentios, sa fie scoala de facut, mai putina . AI(aveti) vreó recomandare?
Helg placut tuturor, cu soare sau fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, e traducerea in romana, cum spuneam in Ro nu exista meseria asta. In suedeza e biomedicinsk analytiker si poti citi de ea aici:
http://www.arbetsformedlingen.se/yrkena-o;jsessionid=EA6F3311BBD1EB39197E8B603F978D36?url=-491989159%2FYrken%2FYrkesBeskrivning.aspx%3FiYrkeId%3D220&sv.url=12.78280711d502730c1800072 . Sau aici: http://ki.se/ki/jsp/polopoly.jsp?d=1723&l=sv .
In principiu lucrezi in ce parte de laborator iti doresti sa te specializezi(micorbilogie, patologie, chimie si hematologie, banca de sange, fyslab).

Da, lucrezi på riktigt in laborator, doar sefii de sectiuni ce hartogaresc, dar nu mereu. Si ei muncesc la fel ca restul. E o meserie faina daca iti place domeniul. In plus exista de anul acesta si inrikting in fyslab-cei care lucreaza direct cu pacientii si fac spirometrie, arbets EKG, ecocardiografii, medicina ncleara, etc. Chiar acum am avut laboratoarele astea, e interesant dar nu e genul meu. Eu vreau microscop, eprubete, aparate...din astea :). Nici microbiologia nu-mi place, iar patologie nu este la noi pe Gotland, asta mi-ar placea.

In plus, te poti specializa apoi cu inca un an de studii pe genetica, studiul cancerului si altele...eu sunt prea batrana pentru asta si oricum pentru Gotland nu are sens. De mutat nu vrem, asa ca ma rezum la scoala si atat. Oricum invat mai mult decat voi folosi...

Dar tu spuneai ca ai scoala din Ro. In ce domeniu e? Daca e apropiata de asta, sunt materii pe care ti le recunosc suedezii. Mie mi-au recunoscut numai trei, ca atat am facut eu...dar depinde de facultatea facuta. Ingineria mea nu pusca defel cu biomedicina...

Altfel nu stiu ce sfat sa iti dau. Dar cu meseria asta in urmatorii 10 ani sigur gasesti de munca, ies la pensie cam 50% din personal in 10 ani si cum spuneam se scolarizeaza mult mai putini. Eu ma gandesc cu groaza ca ne va fi noua greu, celor ce vom munci in domeniu, fiind atat de putini. Stiu ca aici la spital e deja greu, au iesit la pensie 2-3 persoane in ultimul an si nu i-au inlocuit inca, pentru ca nu au cu cine...Se imbolnaveste careva si nu au cu cine sa il inlocuiasca...mai cheama vikarie fosti angajati, pensionari acum. M-ar chema si pe mine dar eu nu pot oricand.

Cam asta e....

Mergi la inceput