Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Mersi fetelor pentru sfaturi.
Din pacate nu imi dau nimic de la farmacie pt cel mic tocmai de aceea ce este prea mic are doar 9 luni.Imi trebuie reteta.Asadra azi la 3 fara un sfert am programare la medic sa vedem ce zice.
Dimineata am fost la moasa cu el si se pare ca nu a luat nimic in greutate in ultima luna asa ca abia astept sa merg la medic sa vad ce zice.Eu nu pot sa mai stau asa cu un bb mic care tuseste de rupe de 3 saptamani.Sper sa nu fie nimic grav si de asemenea sper sa imi dea ceva.
Va voi anunta ce am rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetele.Am revenit.
Am fost cu cel mic la medic si ce credeti ca are?Bronsita astmatica.
Ma cam sperie diagnosticul dar sper sa fie bine.I-a dat erosoli sa vedem cum voi reusi sa i-l aplic.Trebuie sa-i pun masca aia pe fata si sa dau spray si sa+l las sa respire de 10 ori in ea.
Cam atat.Sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

Ce sa mai spun? O explicatie ti-au dat cum de a ajuns la bronsita astmatica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Flory, imi pare rau sa citesc despre micut. Poate nu e totusi bronsita asmatiforma. Copilul e mic si, daca nu se repeta episodul asta de bronsita, riscurile nu sunt mari sa ajunga la astm.

In rest, ce mai faceti, doamnelor? Azi la noi soare, asa ca fac un pelerinaj extins la 2 biblioteci (nu gasesc niste titluri care imi trebuie si am de umblat).

Se pare ca toamna asta se transforma repede si sigur in iarna. Sunt curioasa cand va ninge prima oara anul asta. Anul trecut pe 20 octombrie a fulguit prima oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetelor.
Lili nu mi-au spus cum a facut bronsita asta dar cred ca motivul a fost ca ne-au tot amanat 3 saptamani.
Tanti si eu sper sa nu mai faca bronsita.
Am avut probleme cu reteta ca dr care ne-a dat-o nu a stiut ca medicamentul prescris de el nu mai exista.Asa ca azi ne-a modificat reteta dar a uitat sa o trimita si pe cea pt masca.Asa ca am mai facut un drum la farmacie.Diseara incepem tratamentul si sper sa fie bine.
Sa ne fereasca D-zeu de astm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Buna ziua fetelor,
ce-mi place sa va vad asa cu spor la scris, mai ales dupa tacerea care se lasase pe la noi...
eu am o perioada mai aglomerata si la job si acasa, sotu umbla prin tarile calde pt 2 saptamani, socrela a aterizat in vizita, asa ca nu prea am timp sa citesc si sa scriu. dar revin...
Flory multa sanatate. bronsita astatiforma faceam si eu cand eram mica si nu am avansat la astm, nici nu stiu daca exista o corelatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

LAsa Flory ca va fi bine-si eu am avut, cum am scris, si nu am nimic acum.Oricum, sa il tii la aer si sa faca sport cand va fi mai marisor, ajuta. Multa sanatate va doresc si tie putere sa o scoti la capat
Tanti Z - vrei sa deschidem o lista de pariuri? La cine in oras, sat, padure,etc va ninge prima oara?
Si noi ne-am bucurat de soare (printre stropi, asa...). AM dat o tura si acum doarme piticul.
Va doresc cele bune, pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Flory, cand sunt mici sunt tare sensibili, asta e. Pana isi formeaza sistemul imunitar au de luptat si noi mamele alaturi de ei...te doare tare cand ii vezi ca sufera, stiu perfect ce simti. Dar va trece, sa nu te indoiesti de asta. Diana mea a avut si ea de mica probleme cu bronsite, bronsiolite si tuse de imi vomita noaptea si nu se putea opri. Am luat si noi medicamente, antibiotice ca deh, eram in Ro...si uite ca intr-o luna implineste...15 ani! Sper ca te-am incurajat putin, multa sanatate puiului. Sa ne scrii cum se simte.

Eu zic ca pe Gotland ninge cel mai tarziu :). Anul trecut a fost in 22 noiembrie, tin minte ca e ziua Dianei :). Dar apoi primavara vine cel mai tarziu. Stiu ca in aprilie-mai infloreau deja flori pe continent(vedeam saptamanal facand naveta) si nu mai era zapada pe cand pe Gotland inca era zapada si numai boboci. Dar asta e normal...toamna marea tine cald in jur, pamantul nu se raceste asa repede si nici aerul...iar primavara e invers, marea tine de frig :). E un microclimat aparte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara fetelor.Mersi pentru incurajari.
Am inceput tratamentul si sunt sigura ca o sa fie bine.Nu prea ii plce sa+i pun masca pe fata dar asta este ma chinui putin.In rest suntem bine.
O seara buna va doresc si inca o data multam pt incurajari cat despre zapada nu stiu daca mai este mult pana la primii fulgi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

King Julien! Åååå,pardon, Tanti Zavaidoc, e 20 si inca nu a nins.Punem pariu ca anul asta ninge mai tarziu de 20 octombrie?

Flory, suntem aici ca sa intretinem dar si ca sa ne sustinem. Iti uram multa putere si te asiguram ca påna la urma o vei scoate la capåt. Sanatate celor mici.

Si noapte buna tuturor! Desi eu mai stau sa mai lucru ca sambata trebuie sa dau gata testarea vad asa un sooomn...de vreo 20 de kile.

Mergi la inceput