Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multumesc Mihaela . Chiar asta am facut aseara, am studiat pe AFM. Si m-am uitat in platsbanken si chiar sunt 2 anunturi din Visby )))) Cu laboratorul cu miscroscop m-as impaca si eu cel mai bine. eeeee, eu n-am faculta din tara. N-am avut cum merge la ce am vrut si am renuntat. dar am terminat chimie-biologie. vad eu luni ce zice tanti aia. e frumos si mi-as dori mult, dar.... mai vad eu. pe aici pe ,,uscat'' e concurenta mai acerba - Lund, Malmö...iti dai seama. dar daca e salariul bun, poate ne mutam la voi acolo ...)))) Glumesc, nu te speria
Lili - ti-ai predat lucrarile la timp?
Eh, cam asa.
Duminica placuta va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, pai asa si eu...mi-am dorit sa lucrez in laborator dar pe vremea mea (ce ciudat suna, era inainte de '89...parca as avea 100 de ani!) erau numai 25 de locuri la Bucuresti la sectia de Biochimie. Eu din nordul tarii m-am codit sa merg acolo si sa pic cu brio si am ales un compromis. Ingineria chimica. Cum spuneam am facut cursul optional de biochimie la facultate(mi-a fost recunoscut aici de suedezi deci tot nu l-am facut degeaba ) care imi dadea dreptul sa muncesc la laborator de spital. Dar aici meseria implica mai mult decat ce se face in Ro...si uite asa am ajuns eu sa invat mai mult decat am planificat . Adevarul e ca nu imi pare rau, desi ma plang ca m-am saturat. Dar sunt constienta ca altceva nu mi-as dori sa lucrez, pentru ca imi place la nebunie in laborator. M-au ajuns visele din urma .

Dar trebuie sa recunosc ca fara sprijinul si ajutorul sotului nu as fi facut nimic. Daca el nu era dispus sa se sacrifice si sa accepte naveta, lipsa mea de acasa, renuntam cu siguranta.

Duminica placuta, fug la bagajuit, plec la Kalmar azi dupamasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicanu spune:

buna fetelor!

of Miha, parca si acum retraiesc emotiile de nedescris la examenul pt Biochimia asta din Bucuresti, cu doar 25 de locuri pe tara...eu din Craiova cu mai toate facultatile in oras, a trebuit sa-mi aleg tocmai acest profil care sa ma "alunge" de acasa, iti dai seama ce mirare pe fetele tuturor...dar asta am vrut sa fac, si cu mine nu te intelegeai! stiam ca voi concura cu alti 21 pe un singur loc, veneam si dupa un esec magistral la farmacie tot in Bucuresti (am fost prima picata sub line, e o senzatie greu de imaginat, frustrare, frustrare si atat!) dar in final am reusit..a 13-a! cum? am lasat-o pe mami acasa si am "tras" o bere la masea inainte sa ma lase emotiile ...aveam un curaj nebun, ma simteam mai tare ca toti, sa ma vezi cum nu am ridicat stiloul macar 2 secunde de pe foi timp de 3 ore! si iata-ma biochimist azi dar lucrand pe langa domeniu...poate in laborator as fi avut o sansa dar eu am urmarit cercetarea in genetica, si aveam sa ma dezumflu de lipsa persepctivei in RO...poate imi va oferi o sansa Suedia, cine stie, asa una mica inainte de pensie . Intre timp aveam sa aflu de ce ma tragea ata in Buc, caci l-am intalnit pe sotul meu, si apoi aici la balta la Tulcea, de unde daca bei apa, nu mai pleci...cu exceptia altor meleaguri
va doresc tuturor o saptamana fructuoasa, celor care invata spor si ne mai auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Io pot sa va zic din esperienta ca oricat de mica se vede luminita, exista si un final... si la mine a fost al naibii de frustrant, dupa 7 ani de facultate masterate etc in buc sa vin aici sa o iau de la cap, colega la komvux cu macelarii si städare, apoi la lund cu colegi un pic mai rasariti ca fiica-mea. Dar a venit si rasplata si o sa vina si la voi, putintica rabdare...
Va doresc o saptamana buna, mie imi pare rau ca vad soarele asta de toamna doar prin ferestrele biroului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hallå! Mai, sa stiti ca am inteles de ce se vede asa de greu luminita de la capatul tunelului. E o lumanare, mai!!! De aia meschina, värmeljus! Ai naibii zgarciti, n-ar aprinde ei un bec...

Intrebare pentru scolaritele avansate si pentru absolvente Magna Cum Lagom Dupa SAS B, se mai da vreun examen, au ba? Citesc informatii contradictorii, in unele zone se cere un soi de examen de bac, in alte zone e suficient betyg-ul de la SAS B. Depinde de scoala unde au fost absolvite cursurile? La voi cum a fost?


Edit: Corinai, ma uit la poza ta si imi dau seama ca nu ti-a fost deloc usor in Suedia Pari cam... trecuta E bine ca esti vesela, cred ca poza e facuta intr-o vineri seara, dupa o vizita la Systembolaget

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

La mine a fost suficient SAS B.
Tanti, imi insusesc critica, o sa incerc o tzara de restylane poate v-o placea mai mult de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui corianai


Tanti, imi insusesc critica, o sa incerc o tzara de restylane poate v-o placea mai mult de mine

Pai sezi binisor ca ne place oricum. Nu ti-am zis ca imi place ca esti vesela?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am dat bac-ul . Adica nationella prov dupa gymnasiet, la fel cu toti suedezii care absolveau liceul si Svenska B la komvux. Nu e diferit pentru SAS B. Am si acum acasa caietul :). Betyg-ul dupa SAS B l-am primit in urma nationella provet care a contat cam jumate.

pisicanu, daca aveam si eu curajul tau, poate eram colege .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce e restylane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu am dat bac-ul . Adica nationella prov dupa gymnasiet, la fel cu toti suedezii care absolveau liceul si Svenska B la komvux.

Aaaaa te-am prins! Nareaza tot! In ce consta examenul? Cat dureaza? Cat de dificil e? si asa, in general, nareaza ce crezi ca e important Daca ai si istorii amuzante, nu ne suparam, primim!

Mergi la inceput