Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 68

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Si app de justitie, cred ca noi am atins varful ori miezul democratiei, chiar si eu care tocmai mi-am expus parerea deranjand persoane pe aici si ma abitin sa nu zic fo doo pt ca imi sunteti multi dragi, chiar si cand ne incordam unii la altii...chiar si eu am ramas muta! http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/prim-procurorul-carmina-reit-serban-huidu-este-invinuit-dar-nu-inseamna-ca-e-si-vinovat-190290.html


daca procurorul de caz declara ca e vinovat insemna ca nu e om al legii.
Orice om cu minime studii de drept stie ca nimeni dar absolut nimeni, nu se poate pronunta inaintea justitiei.
Adica pana nu spune judecatorul 'se declara vinovat de..." nimeni nu are dreptul sa declare pe nimeni vinovat. Nici in cancan nici la tv nici unde.
Este un drept constitutional de care beneficiem fiecare dintre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
Si app de justitie, cred ca noi am atins varful ori miezul democratiei, chiar si eu care tocmai mi-am expus parerea deranjand persoane pe aici si ma abitin sa nu zic fo doo pt ca imi sunteti multi dragi, chiar si cand ne incordam unii la altii...chiar si eu am ramas muta! http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/prim-procurorul-carmina-reit-serban-huidu-este-invinuit-dar-nu-inseamna-ca-e-si-vinovat-190290.html


daca procurorul de caz declara ca e vinovat insemna ca nu e om al legii.
Orice om cu minime studii de drept stie ca nimeni dar absolut nimeni, nu se poate pronunta inaintea justitiei.
Adica pana nu spune judecatorul 'se declara vinovat de..." nimeni nu are dreptul sa declare pe nimeni vinovat. Nici in cancan nici la tv nici unde.
Este un drept constitutional de care beneficiem fiecare dintre noi.

Edit. se numeste prezumtia de nevinovatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
off-topic legat de trenuri
eu am avut ocazia in iunie sa merg cu trenul accelerat ruta Cluj Napoca-Baia Mare cu Alex, aproape 4 ani si sa stiti ca am fost incantati de conditii!Nu am facut mare diferenta intre accelerat si un tren de linie de aici, sincer.
Am fost nevoiti sa apelam la tren din lipsa numerelor la masina, care trebuia inmatriculata la Baia Mare, acolo am domiciliu, si decat un taxi care era enorm de scump vreo 80 de euro parca, plus vreo 4.5 ore pe sosea in traficul cunoscut, am facut mai putin de 3 ore cu acceleratul, si ne-a costat vreo 8 euro parca.
Si nu va spun ca Alex a fost superincantat si am facut si returul in aceleasi conditii, desi ne-am trezit dimineata la ora 6.30, dupa ora de aici 5.30, si nu a dormit deloc cele 3 ore pana a ajuns la Cluj, era fascinat.
Conditiile erau decente, aer conditionat in tren, muzica, chiar foarte curat as spune, si am calatorit la clasa a 2 a.Probabil ca nu toate trenurile sunt asa, dar noi am fost surprinsi placut si am promis ca mai repetam experienta.


cat despre banc, tipic romanesc,
radem de necazul altuia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cea mai haioasa faza cu trenurile romanesti a fost acum vreo 5-6 ani,cand trebuia sa calatorim cu trenul, pe ruta Suceava-Satu Mare. Ni s-a inmanat un bilet generat electronic,a carui lungime ne-a uimit, ce-ar fi putut scrie atat acolo??... Ei bine, plecarea era in cateva zeci de minute si sosirea in Satu Mare era peste 23 de ore, cu escala de 13 ore la Jibou.
Nu aveam copii pe-atunci, nu ne-au apucat nervii, ne-a umplut rasul doar. Am cerut anularea biletului imediat, pe motiv ca nu aveam ce face 13 ore la Jibou, si nici cazare gratis nu ni se oferea de catre CFR... Bine ca am cercetat cearsaful de bilet, altfel ne trezeam in Jibou, in mijlocul campului...



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

salutare
off-topic legat de trenuri
eu am avut ocazia in iunie sa merg cu trenul accelerat ruta Cluj Napoca-Baia Mare cu Alex, aproape 4 ani si sa stiti ca am fost incantati de conditii!Nu am facut mare diferenta intre accelerat si un tren de linie de aici, sincer.
Am fost nevoiti sa apelam la tren din lipsa numerelor la masina, care trebuia inmatriculata la Baia Mare, acolo am domiciliu, si decat un taxi care era enorm de scump vreo 80 de euro parca, plus vreo 4.5 ore pe sosea in traficul cunoscut, am facut mai putin de 3 ore cu acceleratul, si ne-a costat vreo 8 euro parca.
Si nu va spun ca Alex a fost superincantat si am facut si returul in aceleasi conditii, desi ne-am trezit dimineata la ora 6.30, dupa ora de aici 5.30, si nu a dormit deloc cele 3 ore pana a ajuns la Cluj, era fascinat.
Conditiile erau decente, aer conditionat in tren, muzica, chiar foarte curat as spune, si am calatorit la clasa a 2 a.Probabil ca nu toate trenurile sunt asa, dar noi am fost surprinsi placut si am promis ca mai repetam experienta.


cat despre banc, tipic romanesc,
radem de necazul altuia


Olim eu cred ca ati fost cu Sageata Albastra. Daca da, pai arata bine ca e vechi de cativa ani doar. Si mie mi-a placut calatoria cu Sageata Albastra din Cluj spre Salaj. Dar nu cred ca in toata tara este tren de categoria aaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

en kvinna, am fost cu acceleratul 1745, Bucuresti Nord-Satu Mare Zalau, stiu sigur asta.Si inca ceva, in compartiment erau 6 locuri in loc de 8, si asta la calasa a doua.
Cu sageata alabastra am fost doar odata anu trecut, si nu repet experienta, o mizerie in tren, peturi aruncate, coji de seminte.Si cand am atentionat conductorul ca poate sa le dea amenda pentru cojile de seminte, a spus doamna ca are familie acasa si vrea sa isi creasca copii.Ca daca nu imi convine situatia, sa le spun eu sa sa depun plangre la poilita TF!.Poate aplicarea unor amenzi mari ar ajuta si CFR , pe langa faptul ca oamenii uita sa isi cumpere bilete, invocand ori pretul ori calitatea serviciului!Dar asta este un alt subiect dureros, nu are rost sa intru in amanunte aici!

JuliaSM, puteai sa dai o tura la Gradina Botanica din Jibou ca e deosebita.Bine ca nu iti trebuiau 13 ore sa o vezi toata, darcei de la CFR se gandeau la o relaxare pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Olim, tardiva informatie,nici cei din gara nu ar fi stiut sa ne indice atractiile Jiboului, cu siguranta.In plus, urma sa fie noaptea halta noastra acolo, deci nu ieseau mari potriviri de itinerariu.
Bine de stiut, insa, poate ne-om nimeri vreodata cu masina prin zona, copiilor le face mare placere cand mergem la zoo.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Julia, la Jibou e Gradina botanica . Off topic de tot: esti satmareanca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Hai mai Giulia, ca toata lumea stie de Gradina Botanica din Jibou, ma refer la cei care locuim in Slaj si Maramures, poate si Satu Mare,plus e destul de aproape de gara, iar daca mergi directia Satu Mare, o vezi si din trenO cupola mare de sticla!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

de la "ghinionul " lui Huidu ai ajuns la gradina botanica (zoo ) din Jibou .Cam greu sa gasim asemanari, dar probabil cum nu ati nimerit voi jibou asa nu a nimerit Huidu frana si banda lui de mers .
Eu ce nu inteleg e de ce toate subiectele sunt imediat mutate unde cica le e locul, de nu mai stii ce ai citit si unde , iar acest subiect (sa nu-mi spuneti ca e de interes national, ca nu cred) sta pe generale de atata timp si nu e mutat la barfe unde i-ar sta mai bine.
Ca vad ca si Huidu a uitat de problema, ca de ...nici usturoi , nici gura , iar voi aici ajungeti indata pe la alte gradini zoologice/botanice ...sper ca nu etno(botanice)

E un pamflet , asta ca sa nu se inceapa ca-mi bat cumva joc de suferinta cuiva, ci doar ca cel in cauza are cu totul alte treburi acum, iar noi am ramas sa despicam firu in patru mai departe.

Mergi la inceput