Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 67

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

io pe bune daca inteleg de ce se numeste subiectul asta "ghinionul lui huidu"! care ghinion? i-a pus cineva pistolul la tampla si l-a obligat sa faca tampenii? ghinion e pentru cele 3 victime ca s-au aflat in locul nepotrivit in acea fatidica zi. Ce ghinion pentru Huidu? o gramada de bucuresteni calca acceleratia pe tronsonul acela (sunt brasoveanca si stiu ce spun) avand senzatia ca detin controlul. Pai nu prea il poti detine in curbele fara vizibilitate de pe acolo. doar un nebun s-ar aventura sa faca depasiri riscante si cu viteza mare acolo. Da, e ghinion daca ar avea ceva probleme tehnice masina si daca asta ar fi motivul accidentului. Insa dupa parerea mea tot victimele sunt ghinioniste. Huidu e norocos ca nu si-a omorat proprii copii.

aualeu acum vad primul post "tocmai a avut un accident unde din pacate au murit cateva persoane."

Nu "a avut" ci "a generat un accident" in urma caruia au murit oameni. Si "trist" e ca se urca la volan astfel de oameni. Ceea ce s-a intamplat e revoltator!

Dar probabil se va rezolva si cazul asta ca cel al lui Dan Tartaga din Brasov care a omorat doi batranei pe trotuar urcandu-se cu nissan patrol-ul pe trotuar si strivindu-i de vii intre masina si un stalp din beton, stalp pe care l-a si rupt in doua. Batranii se indreptau spre biserica.

Nu ca pedeapsa lui huidu ar mai invia victimele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Aveti impresia ca cu masina personala e mai ieftin? Ginditi-va bine:
-benzina care e de 3 ori mai scumpa ca in sua
-uzura masinii
-nervii pe care ii ai stind in trafic
-riscul ca intra unul in tine sau tu in unul
-timpul pe care il pierzi la volan si in trafic

Cu trenul
-mai ieftin
-mai comod
-mai sigur

Eu n-am mai fost cu trenul in Ro din iunie 2001 iarna cind am fost Buc-Bv. Acceleratele sint ok, Intercity la fel. Si apoi sa ma scuze astia de circotesc pe aici, dar chestii pt copil tre sa iei si daca mergi cu masina si daca mergi cu trenul si cine are Jeep fiti siguri ca-si permite si un bilet de rapid sau intercity.

Eu una ador sa merg cu trenul si urasc sa conduc. Si da, as merge oricind pe valea prahovei cu trenul si eventual v-as face si "sic-sic" din gara ca ajung mai repede :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Io: dar a omorat 3 persoane!:(
aici: well, nobody's perfect my dear. sa major ca joc cu MM si J Lemon! Ca ma gandesc ca titlul nu este despre imperfectiunea Lucieilu. Intereseaza pe careva?

Kariris, tu nu vrei sa intelegi ca hazardul a facut ca masina lui Huidu sa intre pe contrasens. El era doar intre volan si scaun...

Va pun o intrebare: cum credeti ca se simt rudele celor decedati cand citesc toate incurajarile, vad toti umerii sa propteasca inconstientu', si emisiunea de aseara care btw dp meu de vedere a fost epitaful CC, unde idem omul a primit proptele? Sa zica merci ca victimele au fost omorate de un VIP sau sa zica scuze ca se aflau in acel loc cand a trecut mesiuu?(btw, ati auzit-o pe Tzopeasca vis-a=vis de retragere ca poate fi una temporara,da?)

Si app de justitie, cred ca noi am atins varful ori miezul democratiei, chiar si eu care tocmai mi-am expus parerea deranjand persoane pe aici si ma abitin sa nu zic fo doo pt ca imi sunteti multi dragi, chiar si cand ne incordam unii la altii...chiar si eu am ramas muta! http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/prim-procurorul-carmina-reit-serban-huidu-este-invinuit-dar-nu-inseamna-ca-e-si-vinovat-190290.html

Si cu aceasta, eu una ma spal pe maini de subiectul asta si de individ. Le-a facut-o de oaie inclusiv colegilor de sunt dispe sa aduca declaratii despre CC, recte Serbanel de pe la oameni de bine, caz tot zceam de somaj. Cat despre pregatiri, ma intreb ase in treacat de ce a simtit nevoia Gainusa sa specifice ca el"chiar este jurnalist" invitat fiind la stiri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

deci am ajuns sa citam din cancan, a ajuns si fitzuica asta ziar de informatii? a mai auzit cineva declaratia procurorului? intre noi fie vorba si daca ar fi declarat ce zice cancan ca a declarat procurorul are dreptate...justitia stabileste vinovatia, chestie elementara a unui stat de drept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Aveti impresia ca cu masina personala e mai ieftin? Ginditi-va bine:
-benzina care e de 3 ori mai scumpa ca in sua
-uzura masinii
-nervii pe care ii ai stind in trafic
-riscul ca intra unul in tine sau tu in unul
-timpul pe care il pierzi la volan si in trafic

Cu trenul
-mai ieftin
-mai comod
-mai sigur

Eu n-am mai fost cu trenul in Ro din iunie 2001 iarna cind am fost Buc-Bv. Acceleratele sint ok, Intercity la fel. Si apoi sa ma scuze astia de circotesc pe aici, dar chestii pt copil tre sa iei si daca mergi cu masina si daca mergi cu trenul si cine are Jeep fiti siguri ca-si permite si un bilet de rapid sau intercity.


Ihim, te scuz, cum sa nu? Insa poti sa ma scuzi si tu pe mine, ca acum nu am curaj sa merg nici pana la Viena cu trenul (calatorie de 25 minute), cu un burtoi si 3 copii sub 5 ani!
Nu mai despicam firu-n enshpe, insa ce spui tu e dincolo de imaginatia si nervii cuiva cu copii mici, care vrea sa mearga la munte pentru 2 zile, sa se relaxeze.Chestii pentru copil iei si daca mergi cu masina, insa diferenta e ca le pui in masina si le faci uitate acolo, nu trebuie sa le compactezi sa-ti incapa in bagaj, sa ai grija lor sa nu ti le fure careva, sa nu le uiti in tren la coborare, cand trenul nu asteapta dupa adormiti de-astia alde mine, care bat tara cu pruncii dupa ei si cu casa-n spate, ca melcul...
In ceea ce ma priveste, risc sa raman carcotasa la subiectul asta.Calatoria cu trenul ar fi ultima pe lista mea cu optiuni, in ceea ce priveste deplasarile.

Iara ce spui acolo de pretul carburantului... eu zic ca suntem tot pe-acolo. Batranica noastra Audi ( nu e nicicum in categoria 'bolizi pe sosele' ) consuma maxim 6l de motorina la suta de km,iar distantele nu-s aici nicicum atat de mari pe cat sunt in State, unde muritorul de rand vrea cel putin 6 cilindri, ca intr-o masina cu 4 se ineaca... Mici reparatii si intretinere face omul meu, ca e destept si poate, desi nu e nici pe departe domeniul lui, si uite-asa, cand tragem linia si facem un bilant la costuri vs. beneficii, tot mai bine si mai ieftin cu batranica noastra.
De ti-e dat sa intre-n un nebun in tine, te gaseste ceasul ala orinde-ai fi ( auzeam ceva cazuri, ca a intrat un camion in casa cuiva si a dat peste-aia ce-au ales sa stea acasa linistiti si sa nu plece nici cu trenul, nici cu jeep-ul la plimbare!), nu e musai sa fii la volanul masinii proprii. Unele lucruri pur si simplu nu le poti evita, oricat de bine-ti faci calculele si crezi ca esti deasupra situatiei.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

daca ar fi fost cel putin jumatate din mesaje ca numar la subiectul Ciulei, Ro ar mai fi avut o sansa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kariris
doar un nebun s-ar aventura sa faca depasiri riscante si cu viteza mare acolo. Da, e ghinion daca ar avea ceva probleme tehnice masina si daca asta ar fi motivul accidentului.




Se cunoaste (sau cunosti) motivul accidentului? Asa dai impresia...
Da, e ghinion curat ce i s-a intamplat. Pentru el, familia lui, pentru morti si familiile lor. Indiferent care-i cauza accidentului.
Un astfel de accident este un eveniment tragic care, daca e sa se intample, se intampla si daca niciodata in viata ta n-ai facut vreo greseala in trafic. Culpa lui este imensa, insa eu zic ca stim cu totii ce inseamna sa te loveasca ghinionul. Sau ar trebui sa stim, ca sa nu ne credem imuni la ghinion.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

....

Cu trenul
-mai ieftin
-mai comod
-mai sigur

Eu n-am mai fost cu trenul in Ro din iunie 2001 iarna cind am fost Buc-Bv. Acceleratele sint ok, Intercity la fel. Si apoi sa ma scuze astia de circotesc pe aici, dar chestii pt copil tre sa iei si daca mergi cu masina si daca mergi cu trenul si cine are Jeep fiti siguri ca-si permite si un bilet de rapid sau intercity.

Eu una ador sa merg cu trenul si urasc sa conduc. Si da, as merge oricind pe valea prahovei cu trenul si eventual v-as face si "sic-sic" din gara ca ajung mai repede :)

Numai ca noi, care traim in RO, nu vedem asa pentru ca avem legaturi proaste, trenuri prost intretinute (haideti in Ardeal sa va dati cu trenul) si timpul pierdut e absurd.
Locuiesc in Tg Mures.
Pana la mama sunt 100 de km - la oras! - si nu am legatura directa. Trebuie sa ma plimbe pe unde a intarcat stim noi cine si ce
Pana la Sibiu (unde ne place si mergem frecvent) sunt 125 km. Nu am tren direct - din nou diverse traseuri si cel putin 4-5 ore, plus schimbat de tren.
Pana la Bucuresti - da, pana la BV merge rapid intercity, dar de acolo incoace... belea...

Imi place f mult trenul - dar nu in RO, nu dc am macar 2 genti (pe care trebuie sa le pazesc non-stop dc vreau sa le mai am) si ceva copilashi dupa mine.
Plus mizeria din tren, lipsa unei toalete decente, si alte astfel de nimicuri.

Nu stiu dc e mai ieftin cu masina - dar e singura varianta decenta pt mine.



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=17" target="_blank">Vara 2011 oa1 & oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Azi am auzit primul banc pe tema asta.

Cica s-a ajuns la concluzia ca motivul accidentului a fost o defectiune tehnica. Masina avea un tacanit la volan.

Din pacate nu e de ras.

Mergi la inceput