Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

wow, pina acum ma uitam plina de admiratie la masinile europene. da' daca in europa nu s-a auzit de cruise control si lumea conduce masini mai vechi de 93, imi revizuiesc atitudinea fata de masinile americane. Dar nu, pe bune acum cind va luati masina, luati cu cruise control: este life saver. Pe linga ca eliminati amenzile dar l;a drum lung piciorul drept va fi f. odihnit netrebuind sa apese pe acceleartie tot timpul. Priceless!

Oricum asta nu e o scuza pt ce se intimpla in Ro. Tot ce am citit pe aici nu face decit sa-mi intareasca convingerea ca n-as putea conduce in Romania. Un prieten de-al meu venit in vizita la rude in Ro in vara asta a fost intr-un accident: el a scapat, dar soara-sa a fost rau, coaste rupte etc. Cumnatul era la volan. Deci nici macar in familie nu mai poti avea incredere.

On topic, sper ca justitia sa functioneze. Nimeni nu tb sa fie mai presus de justitie, realizator de emisiune tv, politician, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

su uite asa Europa a mai perdut un 'admirator'

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si noi folosim mereu cruise control cand mergem la drum pe autostrada. e super sa nu stai cu piciorul inchilozat pe acceleratie.

cand nu e pe cruise oricum stau eu mereu cu gura pe sotz sa nu depaseasca viteza.
cu viteza mare oricum nu merge dar daca depaseste cea regulamentara chiar si cu putin si e prins e $500 amenda...plus ca ramane in record.

reveniind la huidu...nu stiu ce se discuta atitea pagini cand nu e un caz izolat. sunt multi ca el...

eu cred ca situatia asta nu se va rezolva decat cu amenzi mari, cu reguli de circulatie stricte si aplicate pt toata lumea. sa nu te mai poata "rezolva"nimeni, nici taticul, nici unchiul pus nu stiu unde...care sterge amenzile doar ca face cu ochiul.

gresesti, platesti!...asta e regula pe aici.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole




Asta ma intreb si eu: cand a iesit in depasire, de ce sotia nu i-a atras atentia ca nu e bine ce face? Cum a pus in pericol viata ei si a copiilor?


Tu te uiti tot timpul ce face sotul tau cind conduce? Eu de obicei tin ochii inchisi, ma uit pe geam, ma gindesc la ale mele, dar in orice caz nu ma uit la orice depasire pe care o face sotul.

Asta numesc eu a cauta nod in papura.




------------------
Still looking for pieces of heaven...



Dragutza, sotul meu respecta regulile de circulatie, NICIODATA nu ar risca viata mea sau a copiilor, in 17 ani de conducere a avut un singur accident si anume a oprit unul brusc in fatza noastra si l-a ciupit un pic cu masina. Crede-ma si am martori chiar de pe acest forum. In rest vorbim vorbe.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

wow, pina acum ma uitam plina de admiratie la masinile europene. da' daca in europa nu s-a auzit de cruise control si lumea conduce masini mai vechi de 93, imi revizuiesc atitudinea fata de masinile americane. Dar nu, pe bune acum cind va luati masina, luati cu cruise control: este life saver. Pe linga ca eliminati amenzile dar l;a drum lung piciorul drept va fi f. odihnit netrebuind sa apese pe acceleartie tot timpul. Priceless!

Oricum asta nu e o scuza pt ce se intimpla in Ro. Tot ce am citit pe aici nu face decit sa-mi intareasca convingerea ca n-as putea conduce in Romania. Un prieten de-al meu venit in vizita la rude in Ro in vara asta a fost intr-un accident: el a scapat, dar soara-sa a fost rau, coaste rupte etc. Cumnatul era la volan. Deci nici macar in familie nu mai poti avea incredere.

On topic, sper ca justitia sa functioneze. Nimeni nu tb sa fie mai presus de justitie, realizator de emisiune tv, politician, etc.

N`a zis nimeni ca in Europa nu am auzit de cruise control ci ca nu toate masinile sunt dotate.Daca a mea nu era dotata acum 5 ani cand am cumparat-o doar nu o schimb acum doar pt asta.Sunt atenta ,incerc sa respect limitele si gata.In cinci ani nu am avut nici un accident nimic,doar 2 amenzi pentru parcare neregulamentara si 1 pentru depasirea vitezei(37 de km in loc de 30).
Si pana la urma fiecare conduce ce masina vrea in functie de nevoi, de buget fie ea din 2011 sau din 1993.

www.biomonde.ecosapiens.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Nu toate masinile au cruise control sau limitatoare de viteza, dar toti soferii ar trebui sa aiba bunul simt sa respecte regulile de circulatie, care sunt facute, totusi, cu un scop: siguranta tuturor participantilor la trafic, fie ei soferi, pasageri sau pietoni!

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mona, hai sa nu exageram, ca in Europa s-a auzit de cruise control. Chiar si Romania . Noi ne-am pus in urma cu un an si ceva, cand am avut de facut f f multe drumuri in Europa de Vest (unde sunt autostrazi). Intr-adevar, a fost o investitie f buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Monabella, ce spui tu e SF. Nu pt ca nu avem masinile dotate(hai sa fim seriosi ca sunt multi deja cu masini bune si ft bune in tara), ci pt ca nu sunt ghici ce? AUTOSTRAZI. In plus nu limiteaza viteza, oricand poti accelera.
Daca nu a invatat nimic, istoria se poate repeta. Faptul ca si el si frate-sau au avut accidente cu motoarele in acelasi an, frate-sau a fost in coma, el a scapat, cam pe acolo arata: sunt doi teribilisti, niste iresposabili. Pe mine nu m-a incalzit declaratia lui, nu sh, nu m-a convins, cu atat mai mult modul si locul ei... Va ramane in spatele camerelor, participand la o emisiune de hizileala. De altfel casa de productie care fabrica emisiunea usurica, nicidecum un fenomen cum ii place lui sa creada, este a lui. Cand a trecut printre colegii de pbreasla(aia care l-au uluit si nu inteleg de ce ca si el a facut multe)a avut o grimasa ironica, cu capul in jos, dar s-a vazut. Apai cand esti la cateva zile dupa o tragedie, cand au murit 3 oameni din cauza ta, nu mai iti pasa, nu mai vezi nimic, esti coplesit, ori el...era ironic.
Si conteaza sa discutam, nu e asa. Sunt multi cei care spun cu usurinta ca se poate intampla oricui si il incurajeaza, ma uimesc cum trec peste faptul ca Huidu a omorat. E un model. Prin mediatizarea cazului daca el scapa bine merci cu plata unor compensatii rudelor indoliate(compensatii care intr-un mod grotesc sunt aduse in discutie aici si la tv, ca doar nu au aia pretentia sa ii ia saracului Huidu pieile de pe el), asa cum alte cazuri celebre au rezolvat-o, arata ca se poate si ca nu conteaza, important e sa fii cine esti si sa ai ce trebuie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

vreti sa spuneti ca invectivewle astea si le-au aruncat in direct la tv?


io nu vreau sa spun nimic, am pus doar un copy/paste de pe net, da' presupun ca da (eh, nu neaparat in direct, merge si in emisiuni inregistrate ), ca acum 10 ani cand cica a-nceput conflictul nu prea era la moda netu' si blogurile (btw, tot netu' cel atoatestiutor zice ca pe bloguri se gratulau cu epitete si mai "academice", dar nu le caut, nu tin neaparat sa-mi imbogatesc vocabularul )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole




Asta ma intreb si eu: cand a iesit in depasire, de ce sotia nu i-a atras atentia ca nu e bine ce face? Cum a pus in pericol viata ei si a copiilor?


Tu te uiti tot timpul ce face sotul tau cind conduce? Eu de obicei tin ochii inchisi, ma uit pe geam, ma gindesc la ale mele, dar in orice caz nu ma uit la orice depasire pe care o face sotul.

Asta numesc eu a cauta nod in papura.







Dragutza, sotul meu respecta regulile de circulatie, NICIODATA nu ar risca viata mea sau a copiilor, in 17 ani de conducere a avut un singur accident si anume a oprit unul brusc in fatza noastra si l-a ciupit un pic cu masina. Crede-ma si am martori chiar de pe acest forum. In rest vorbim vorbe.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Nu cred ca am pus sub semnul intrebarii cum conduce sotul tau ci afirmatia ca de ce nu i-a atras sotia atentia la depasire. Nodul in papura era la problema lui Huidu si nu la cum conduce sotul tau si atitudinea ta fata de condusul lui.

Dragutza....



Mergi la inceput